Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Letní au-pair na severu Irska

Maturitní ročník se blížil a já jsem stále neměla pocit, že by moje angličtina měla nějak valnou úroveň. A jak se na něčem takovém dá nejlíp zapracovat? Vyrazit na prázdniny do zahraničí!


© Kateřina Martínková

Jak to začalo, přípravy

S dětma pracuju pravidelně, takže au- pair byla poměrně jasná volba. Kamarádka měla dobré zkušenosti z Irska a taky mi doporučila jednu brněnskou agenturu na zprostředkování pobytu. Vyplnila jsem hromadu formulářů, sehnala reference o hlídání dětí, potvrzení od doktora, že jsem schopná pracovat s dětmi, zaplatila agentuře 1 000 Kč a čekala. Registrovala jsem se někdy v lednu, to je zbytečně brzo, první rodina se mi ozvala myslím v březnu. Ani první ani druhá rodina, která mi byla nabídnuta, mi nevyhovovala, ale naštěstí jsem „tu pravou“ nakonec našla, proběhl telefonát, napsali jsme si několik e-mailů, doplatila jsem agentuře 2000 Kč a začala zařizovat letenku.

Co považuju za praktické, obzvlášť pro ty co jedou na au- pair poprvé, je koupit si letenku jenom tam a zpáteční pořizovat až jste si jistí, že s rodinou chcete strávit celé prázdniny. Nechci samozřejmě nikoho strašit, ale vím i o lidech, kteří se vraceli po 14 dnech domů, takže je lepší si nechat tuhle možnost otevřenou. Jednosměrná letenka mě vyšla cca na 2 500 Kč, ale to záleží jak moc dopředu se kupuje, já jsem sháněla poměrně na poslední chvíli.

Rodina, práce

Moje rodina byla ze severu Irska, z menšího města Carrick-on-Shannon. Měli tři děti - dvě holky 2 a 5 let a 6ti letého kluka. Starší dva chodili ještě v červnu do školy, v červenci a srpnu jsem je měla na starost všechny tři. Otec býval přes týden mimo domov, pracoval v Dublinu, matka měla poloviční úvazek. Od toho se také odvíjela moje pracovní doba - mívala jsem kratší a delší dny, podle toho, jestli byla v práci nebo ne, víkendy volné, 1-2x týdně babysitting. Říká se, že by au-pair měla pracovat asi 30 hodin týdně, v realitě je to podle mě o něco víc, ale nepřišlo mi to jako problém. Plat jsem měla 100 euro na týden, z čehož se dalo krásně vyžít, cestovat, nakupovat a i něco ušetřit.

Náplň práce obsahovala hlavně péči o děti - příprava jídla, vycházky, hřiště, hry, dozor..hodně koukají na televizi, což je vzhledem k častému dešti pochopitelné, ale je potom těžké je od ní dostat k nějaké jiné činnosti. Taky jsem měla na starost běžný úklid domu, žehlení. Nejdřív jsem měla strach, aby si ze mě nedělali služku, ale v praxi jsou to prostě klasické domácí práce, které je většina lidí zvyklá dělat doma běžně, takže mi to rozhodně problém nedělalo.

Co se dětí týče, byly poměrně nevychované a v rodině neměli zavedené žádné tresty, což mě občas opravdu přivádělo k nepříčetnosti. Ale byla jsem tam jenom na tři měsíce, takže jsem nepovažovala za správné jim do toho zasahovat.
Další věc je irský přízvuk, s tím jsem hodně bojovala. Asi většina z vás viděla film Once, ano, Irové opravdu mluví jako Glen Hansard. Zkracují hlásky a celkově trochu mumlají, což pro cizince může být docela problém. Já jsem třeba až do konce pobytu pořádně nerozuměla otci rodiny; )


Karneval v Galway
© Kateřina Martínková

Irsko

Irsko je krásná země, všude spousta trávy, zeleně a ovcí. Bohužel jak to tak na ostrovech bývá, počasí opravdu za moc nestojí, léta a slunce jsem si tam užila jeden týden, jinak bylo poměrně chladno, často pršelo, což člověku komplikuje plány, obzvlášť když chce cestovat. Já jsem se každopádně odradit nenechala a snažila jsem se podívat do okolí.

Měla jsem štěstí, rodina mě vzala na jejich týdenní dovolenou na jih Irska, vřele doporučuju Ring of Kerry a okolní národní parky- nádherná příroda, pobřeží. Další z větších výletů jsem podnikla do pobřežního města Galway, zrovna v období festivalu, všude bylo plno pouličních umělců a lidí, takže bylo na co koukat. Pokud jedete na víc dní, doporučuju zarezervovat hostel dopředu (slušný se dá sehnat kolem 20 euro za noc, možná i míň), na místě už by mohlo být všechno plné, obzvlášť pokud je ve městě nějaká akce.

No a samozřejmě nejde nenavštívit Dublin. Prošla jsem klasické památky, ale největší dojem na mě udělalo muzeum piva Guinness. Tak jak nejsem nějaký velký fanda piva, tohle mě opravdu nadchlo. Podrobný popis a ukázka výroby piva, staré plakáty a reklamy, možnost natočit si vlastní pintu pravého Guinnessu a spoustu dalšího, opravdu nezapomenutelný zážitek!

Další věc, ze které jsem byla nadšená, byly irské hospody. Jsou nekuřácké, což znamená jednak příjemnější prostředí a jednak to, že se v nich lidé více pohybují, o víkendech bývá tak plno, že prostě postávají buď vevnitř nebo venku. Stejně jako irské domy, i hospody jsou barevné a stylově vybavené, naprosto nesrovnatelné s českým prostředím. A jelikož jsou Irové národ velmi muzikální, často v hospodách bývají hudební vystoupení, nebo se prostě jenom sejde skupinka známých s hudebními nástroji a hrají. A to potom opravdu stojí za to.

Přínosy a ztráty


© Kateřina Martínková

Můj pobyt pro mě měl asi samé přínosy. Myslím, že jsem měla velké štěstí s rodinou, až na nějaké drobnosti jsem u nich byla moc spokojená a matka rodiny se mi opravdu věnovala, snažila se mi ukázat Irsko, brala mě na výlety, povídaly jsme si o tom, jak co u nich funguje, díky čemuž jsem získala docela dobrý přehled.

Sama sobě jsem dokázala, že nejsem až tolik nesamostatná - strávila jsem nezapomenutelné tři měsíce v cizí zemi, což považuju za velký úspěch. Dalo mi to hodně co se komunikace s lidmi týče, naučila jsem se dělat kompromisy, sama se rozhodovat a mít zodpovědnost za děti a domácnost. Rozhodně jsem si zlepšila angličtinu, udělala si představu o jiné kultuře a i si trochu něco vydělala. No a důkazem, že se mi to opravdu líbilo je to, že letos jedu na prázdniny dělat au-pair do Francie!

Autorka: Kateřina Martínková

Další zkušenost s prací au-pair v Irsku si můžete přečíst v článku au-pair v Irsku. O tom, co všechno potřebujete, když chcete v Irsku jako au-pair pracovat najdete v článku práce au-pair v Irsku.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: zuzka (08.06.2009)
Chtěla bych se zeptat co je to za agenturu přes keterou si jela!Mám z toho všeho abych pravdu řekla strach!díky e-mail:
Re:
Autor: Katka M. (16.06.2009)
jela jse řpes brněnskou agenturu All a rozhodně si nemůžu stěžovat, všude jí doporučuju a vím o hodně lidech kteří přes ní taky byli..
Autor: Iwwwula (26.08.2009)
Čau, ségra přes ni taky byla a jemoc spokojená, na její doporučení se přes All chystám taky vyrazit do světa:-)
Autor: Lenka (05.01.2010)
Můžu se zeptat, jak si sháněla ty reference o hlídání? Taky bych chtěla jet na prázdniny s touto agenturou, řekli mi, že by mi něco sehnali, ikdyž mi je 17. Ale nevim, jestli jitm mám věřit, protože se všude píše, že by agentura neměla chtít peníze předem a oni chtějí 3000,- plus si pak ještě musíš sama dokupovat letenku a tak.. Moc děkuju za odpověď
Re:
Autor: Barbora (06.01.2010)
Já jsem s touto agenturou jela taky, rodinu mi v poradku sehnali. Na zacatku jsem zaplatila zalohu a az kdyz jsem byla s rodinou domluvena, doplatila jsem zbytek. Letenku mi zaridila agentura, ale dneska uz bych si ji radsi nasla sama. Byla to obycejna letenka s Ryanair a nedostala jsem zadne potvrzeni o tom, ze opravdu stala tolik, kolik si rekli. Ale to je moje blbost, mela jsem si doklad vyzadat. Jinak si ale myslim, ze je ta agentura dobra, v tvem veku bych si asi netroufla jen tak bez agentury. Co se tyce referenci - shanej je od lidi, kterym si hlidala deti :) Pokud jsi nikdy zadne nehlidala, tak zajdi za nejakymi znamymi, pohrej si s detmi a nech si to podepsat :) Ja reference hrozne resila a mela jsem jich hodne, vsechny cesko-anglicky, protoze lidi, kteri mi je psali, anglicky neumeli - napsali to cesky a ja prelozila. Ale jak jsem pozdeji zjistila, moje rodina tyhle veci vubec necetla, aupair, co prisla po me vybrali proste tak, ze jim agentura nejakou pridelila, vedeli jen jmeno a odkud je. Ale takovy postup neni pravidlo, nektere rodiny daji na reference hodne.
Autor: Renča (11.05.2010)
Taky jsem byla s agenturou all a byli moc ochotni, pomohli, poradili..vse probehlo v poradku. Tenhle rok uz se s nima chystam potreti :)
prace na stavbě
Autor: ruda (14.02.2011)
hledam 4 zedníky na praci v tulamore a okolí jedna se vyzdivani kamenem lidi kteři nepijou a chteji si vydelat kontakt
Autor: Laďka (06.09.2012)
Letos dcera odletěla na Krétu, měla od agentury ALL kontrakt na práci, ubytování a stravu měl platit zaměstanavatel. Na místě vůbec nic nebylo zajištěné, na práci tam přijely dvě dívky, práce byla jen pro jednu a ubytování a stravu odmítl platit. Takže nějaký kontrakt od agentury ALL je jen cár papíru. Tuto agenturu bych už nebrala.
reakce na zprávu "Laďka (06.09.2012) "
Autor: ing. Y. Vítková (18.09.2012)
Jsem vedoucí Agentury All, s.r.o. a ráda bych záležitost týkající se brigády pro Táňu L. v Řecku uvedla na pravou míru:
- práce pro ni byla s řeckým zaměstnavatelem domluvená předem - viz kopie komunikace T.L. se zaměstnavatelem:

Dear Tana ,
You will be working at night so bring nice clothes with comfortable shoes .
Have a safe journey , You have my number if you have any diffuculty .
69..........
See you onn Tuesday .
Regards,
An....
----- Original Message -----
From: "Táňa L....."
To:
Sent: Saturday, August 11, 2012 4:39 PM
Subject: Greeting from Tana
> Good afternoon, An...!
>
> How are you?
> I am coming to work in your Be........ since this Tuesday 14th August. I am
> writting to inform you that I will fly into Chania at 8:50 in the morning
> so I hope to be in Paleochora around noon.

Zaměstnavatel poskytl T. L. nadstandardní plat, nechtěl jí zaplatit stravu a ubytování, což měla T.L. řešit s naší agenturou - pomohla by situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti. Místo toho byla T.L. na řeckého zaměstnavatele drzá, tudíž ji odmítl zaměstnat, ačkoli pro ni práci měl - viz kopie korespondence:

From: VIL............
To: agentura all
Sent: Tuesday, August 14, 2012 4:05 PM
Subject: Re: Tana L.......
I can't believe Tana has already written to you and complained .
If her manner was a little more congenial we would have found a compromise but the girl is adamant in a rude way .
We do not want her to work for us .You may have her back thank-you very much .
Regards,
An....

Agentura All, s.r.o. našla Táni náhradní práci za standardní mzdu cca 50 km od místa, kde byla. Poslali jsme jí potvrzení o jejím přijetí novým zaměstnavatelem, ten jí i několikrát volal a domlouval se s ní na nástupu a termínu jejího příjezdu. Táňa tuto práci odmítla.
Agentura All, s.r.o. splnila veškeré smluvní podmínky vůči klientce a zajistila jí navíc náhradní brigádu přesto, že klientka si své nepřijetí u původního zaměstnavatele zavinila sama nepřístojným chováním.
ing. Y. Vítková
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook