Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak napsat životopis, který zaujme

Životopis je vaší první vizitkou. Zaměstnavatel si o vás podle něj udělá první představu a rozhodne se, zda vás pozve na pohovor.
Existuje proto několik základních pravidel, jak psát životopis a průvodní dopis. V tomto článku vysvětlíme, jak napsat strukturovaný životopis v češtině s potenciálem zaujmout zaměstnavatele.

Základní pravidla životopisu

 1. Vytvořte si samostaný životopis pro každý typ zaměstnání nebo pozici (například když se hlasíte na dvě pozice „HR konzultant“ a „Asistentka auditora“).
 2. Projděte si webové stránky svého potenciálního zaměstnavatele a seznamte se s činností firmy. Uzpůsobte svůj životopis tak, aby byl přesně vytvořený pro danou pozici.
 3. Z životopisu musí být jasné, že chcete přesně tuhle práci. Pokud je to možné, vysvětlete také, proč jste si vybrali zrovna tohoto zaměstnavatele.
 4. Životopis by měl mít jasnou strukturu, přehlednou úpravu a délku přiměřenou zkušenostem – pro absolventa školy to jsou cca dvě stránky. Pro zkušenějšího člověka pak o stránku více.
 5. Klíčové body a fakta zvýrazněte. Neuvádějte informace, které nejsou pro danou pozici relevatní, případně jim věnujte pouze velice málo místa.
 6. Neuvádějte do životopisu ani do průvodního dopisu očekávanou výši platu, pokud k tomu nejste přímo vyzváni.
 7. Vždy uvádějte pouze pravdu. Zbytečně si nevymýšlejte, ale nebojte se nabídnout, co umíte. Nehledejte správnou odpověd na klasické otázky “proč chci pracovat u této firmy” nebo “proč mě zajímá tato pozice”. Taková odpověď neexistuje.
 8. Životopis má pouze zařídit pohovor a ne rovnou sehnat zaměstnání. Nesnažte se do něj proto nacpat úplně všechno.
 9. Pište stručně a vystižně.
 10. Zkontrolujte několikrát, zda text neobsahuje pravopisné chyby.

Náležitosti průvodního dopisu (e-mailu)

Z průvodního dopisu musí být jasné:
 • Komu životopis posíláte
 • Na jakou pozici se hlásíte
 • Proč vás zajímá zrovna tato pozice

Dále by se v něm měl objevit i stručný popis nejzajímavějších bodů ze životopisu a slušná žádost o osobní setkání.

Náležitosti životopisu

Jméno a příjmení
 • Adresa a telefonický/e-mailový kontakt
 • Rodinný stav
Vzdělání
 • Začněte od současného (nejaktuálnějšího) ke staršímu
 • Datum zahájení a ukončení studia
 • Použijte oficiální název školy, studijního programu/oboru, případně předmětů
 • Pokud to není zřejmé, uveďt i název získané kvalifikace
Současné a předchozí zaměstnání
 • Začněte od současného (nejaktuálnějšího) ke staršímu
 • Datum zahájení a ukončení
 • Použijte správný název zaměstnavatele a pozice
 • Popište stručně klíčovou náplň pozice, odpovědnost a hlavní úspěchy
Jazykové dovednosti
 • Rozdělte znalosti na písemné a ústní
 • Vyhýbejte se použití slov “aktivně” a “pasivně”, raději je nahraďte “začátečník”, “pokročilý”, “rodilý mluvčí” nebo “základní”, “dobrá”, “vynikající” znalost.
Počítačové dovednosti
 • Vyjmenujte software, se kterým máte zkušenosti – popište znalost jako “základní”, “dobrá”, “vynikající” nebo uveďte délku aktivního používání (např. 2 roky).
Zkušenosti a dovednosti
 • Řidičský průkaz
 • Přehled praxí, kurzů, schopností, publikovaných vědeckých prací atd. Můžete zde stručně zmínit i zájmy a úspěchy v relevatních soutěžích.
 • Součástí životopisu mohou být i přílohy s fotokopiemi absolvovaných kurzů, certifikátů, vysvědčení apod.
Datum
 • Pokud životopis zasíláte poštou, nezapomeňte také na vlastnoruční podpis.

Vzor životopisu

Pokud píšete svůj vlastní životopis a chcete vidět, jak by měl strukturovaný životopis správně vypadat, přečtěte si článek Životopis vzor. Při psaní svého životopisu nepodceňujte ani motivační dopis.

Zdroj: palicedute.org


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
šablona na životopis
Autor: Jana (12.08.2008)
mam takovej dotaz,nemuzu si stahnout od vas šablonu na životopis,jsem uz zoufala nutne to potrebuji pomuze mi nekdo dekuji
Re: šablona na životopis
Autor: Marie Demeterova (14.09.2009)
Dobrý den.Před 2rokama jsem pracovala v celestyce potom jsem měla brigady.Jme.Marie Demeterova Citoliby 335 rok.naroz.19.2.1980 děkuji Demeterova
Re: Re: šablona na životopis
Autor: Croco (25.09.2011)
Abych jen nekritizoval:

www.profesia.cz/cms/…

www.nazkusenou.cz/zi…

Uvědomte si ale, že personalisti tyhle životopisy a fráze v nich obsažené většinou znají. Takže je berte jen pro inspiraci a neopisujte doslovně.
Re: Re: šablona na životopis
Autor: Croco (25.09.2011)
Abych jen nekritizoval:

www.profesia.cz/cms/…

www.nazkusenou.cz/zi…

Uvědomte si ale, že personalisti tyhle životopisy a fráze v nich obsažené většinou znají. Takže je berte jen pro inspiraci a neopisujte doslovně.
Re: šablona na životopis
Autor: Lukáš (05.07.2014)
doporučuji samozřejmě šablony využít jen jako lehký vzor a svůj životpis si upravit. Trošku se vzhledem a psanou formou odlišit. Dovedu si představit, jak se personalisti tváří když jim na stole přistanou zcela vzhledově totožné CV. Hned na začátku si člověk ubírá body.
A úplně nejšílenější je když se člověk hlasí třeba na účetní a životopis má plný barev, barevných pozadí atd. To má možná úspěch u kreativních a uměleckých pozic.
Ostatně to, co personalisté nemají rádi, co naopak mají rádi při psaní životopisu, co zvyšuje šance při pohovoru atd. vysvětluje zkušená personalistka zde v těchto video rozhovorech: www.mini-kurzy.cz/pr…
snad jsem pomohl
vzor životopisu
Autor: en (24.09.2008)
Mám stejný názor jako Jana, myslím si žš byste sem mohli dát vzor životopisu abychom mohli udělat ten svuj podle něj. Děkuji
Re: vzor životopisu
Autor: lolo (19.01.2009)
k.u.r.i.r@centrum.cz
Re: Re: vzor životopisu
Autor: Jana Chadrabová (19.10.2009)
Dobrý den,prosím mohli byste mi měkdo poslat vzor životopisu na můj mail. děkuji moc za pomoc a naschledanou Chadrabová Jana
šablona na životopis
Autor: Magda (11.10.2008)
Mě to taky nejde stáhnout.Prosím kdo nám všem pomuže?
Re: šablona na životopis
Autor: Lukáš (nazkušenou.cz) (15.10.2008)
Vzor životopisu je možné nyní stáhnout ve formátu pro Word u tohoto článku: www.nazkusenou.cz/zi…

Děkujeme za podněty.
životopis
Autor: Hejkal Frantisek (09.04.2012)
Dobry den soucasny dobe pracuji jako retrakar ve velkosklade TESCO Kralupech n.v Pracuji tam 5 let a schanim brygadu ve volnem case,mel bych zajem o tuto brigadu jako hlidac mam i ridicki prukaz skupiny .B.DEKUJI za odpoved Hejkal.
Autor: Lucie (05.04.2009)
To je strasne pekne, ze tady nate jen strukturovany zivotopis.potrebovala by jsem klasicky zivotopis.dekuji
Re:
Autor: blogerka (24.06.2009)
Dobrý den,
reaguji už asi pozdě, ale zajímalo by mě, na co jste klasický životopis potřebovala? Už se moc nepoužívá, tak bych jen chtěla vědět, jestli jsou třeba pozice, na který jej personalisti vyžadují.
Na co vyprávěný životopis?!
Autor: Štěpán V. (21.07.2009)
Dobrý den, strávil jsem celý den lezením po netu a hledáním klasického životopisu, ale marně... já ho potřebuji například k Policii. tam vyžadují strukturovaný na počítači, ale i vyprávěný a psaný ručně!
Re: Re:
Autor: mokriz (08.08.2009)
Já bych ho třeba potřebovala pro kamaráda který žádá o české občanství , tam se vyžaduje pouze klasický životopis...
Re: Re: Re:
Autor: aaa (14.11.2009)
já bych ho zas potřebaovala přiložit k přihlášce na vysokou školu..
Re: Re: Re: Re:
Autor: miruš (02.12.2009)
Potřebuji vzor klasického životopisu k žádosti o české občanství.Prosím mohli by jste mi někdo poslat vzor klasickeho životopisu na můj email .Děkuji
Re: Re:
Autor: maruška (11.12.2009)
Jde o to,že strukturovaný životopis si může každý stáhnout na internetu a pouze doplní osobní údaje, proto je na některé funkce žádán klasický, který o člověku vypovídá daleko víc. Tak jako mi si utváříme obraz o člověku při čtení jeho komentářů v inernetových diskuzích,tak i zaměstnavatel si podle tohoto životopisu utvoří obrázek o nás. Někdy je vyžadován i životopis psaný ručně-podle písma se dá o člověku také mnoho zjistit.
prosím
Autor: Mária (25.08.2009)
Zdravím, koukám že nejsem jediná.. můj přítel také žádá o občanství a potřebuje klasický životopis.. prosím už ho někdo našel?
Autor: Pavel (08.10.2009)
Souhlasim s většinou názorů, aby zde byli robrazeny životopiy, tak, aby se mohli doplnit, pouze informace dotycneho učastníka na vyběrové řízení
ručně
Autor: palin (16.12.2009)
Ručně psaný životopis .Dam vědět o ůspěchu.
Autor: barunka (27.01.2010)
tahnete nekam...
strukturovany zivotopis
Autor: marek (17.02.2010)
je tady v těchle životopisech hrozny chaos.Jednoduše a přehledně by to nešlo?
Autor: Vojtěch (29.01.2011)
Dobrý den.
Pracoval jsem v jedné obráběcí firmě a měl jsem osobní problém z dost vysoko postaveným spolu zaměstnancem. Tak jsem dostal výpověť ve zkušební době, po měsíci. Problém jse, ale vůbec nevstahoval k mé vykonané práci, ani porušení z některých pravidel firmy. Potřeboval by jsem poradit jestli mám k uvedené práci vypisovat, něco takového jako že:Zaměstnaní nebylo ukončeno : Z organizačních důvodů. Zdravotních důvodů. Zaměstnanec porušil podstatnou povinost ze sjednaných prac. podmínek. Nepodal výpověť sám. Zaměstnanec vykonával práci hrubým způsobem.(Ve skratkách z výpovědní listiny) Ja jsem to tam první napsal, kvůli Mé, první odborné praxi a nechci, aby si můj nový zaměstnavatel,(perzonalista) myslel, že mě vyhodily kvůli špatným výkonům, nebo častým zmetkům a nebo něco podobného. Moc díky za rady, Vojtěch.
Re:
Autor: Pavla (19.03.2011)
během prvních 3 měsíců můžete dostat, nebo sám dát, výpověď bez udání důvodu. V tomto případě se udává - výpověď ve zkušební lhůtě...nic víc
Invalidní důchod
Autor: František (10.02.2011)
Dobrý den, zajímal by mě názor uvádět, či neuvádět do životopisu plný invalidní důchod v délce trvání 6 let?
Autor: Marťa (11.07.2011)
Ahoj, tady je možné životopis jednoduše sestavit =))
Autor: Petra (25.07.2011)
Dobrý den. Mohli by jsme mi prosím poslat vzor životopisu? Mail: Děkuji
Životopis
Autor: Radim Špatně (15.09.2011)
To je pro všechny takový problém hledat na Google? Vzor máte třeba tady: www.hotelovaskola.cz…
Re: Životopis
Autor: Croco (25.09.2011)
Horší vzor jsem snad neviděl. Popírá úplně všechno z toho, jak by měl životopis vypadat.
Nechápu, o co se ta skupina negramotných, co zde píše, pokouší?
Autor: Lektor (30.04.2012)
Jak jsem četl příspěvky a žádosti pisatelů, tak většina by se ani neměla pokoušet někam napsat, natož životopis s požadavkem o zaměstnání, protože ty výtvory negramotných jsou tak na zaměstnávání nejspíše s požadavkem "bez základního vzdělání". Styl psaní a pravopis mnohých tomu "bez základního vzdělání" napovídají, a takovým nepomůže sebevíc vzorů ke stažení a ani sebelepší vzor životopisu. I když to opíší, tak záhy vyjde pravda najevo. Gramotnost nejde "zahrát", ta se musí umět!
Změna profese
Autor: Lukas (15.07.2012)
Dobrý den chtěl bych se optat jakým spůsobem a jestly se v motivačním dopisu, či na phovoru zmiňovat, proč chci odejít z firmy kde pracuji, jedná se o profesní změnu, je mi více než jasné, že psát věty "tato práce mě už nebaví" je hloupost ahlavně to není pravda, ale nevím jestly je vhodné napsat "Nyní pracuji jako... ve firmě..., vzhledem k povaze mého zamstnání, se domnívám, že bych lépe využil své schopnosti a znalosti na výše uvedené pozici..... "?
Dále, bych se chtěl pozeptat, jak odpovídat, na otázky důvodu změny zaměstnání. Jedná se spíše o profesní důvod a změně lokality. což zaměstnavatel nezajímá, ale může.
Ještě jednu otázku na závěr.
Je vhodní psát životopis/průvodní dopis ve formátu HTML, nebo běžně používaném PDF či dokonce odporném Wordu?

Předem děkuji za odpověď.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook