Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Strukturovaný životopis


Pokud se v dnešní době ucházíte o zaměstnaní, pravděpodobně se ve většině případů setkáte s požadavkem na strukturovaný životopis. Protože většina z nás životopis nepíše každý den, pojďme se podívat na to, jak by měl kvalitní strukturovaný životopis vypadat.

Co je strukturovaný životopis

Strukturovaný životopis je dokument, který obsahuje základní informace o vaší osobě, popisuje vaše dosažené vzdělaní, praxi, dovednosti a znalosti, absolvovaná školení a případně vaše zájmy. Někdy se můžete setkat se zkratkou CV (z latinského Curriculum Vitae), kterou se moderně životopis označuje. Může být vhodné ho mít kromě češtiny také v angličtině.

Struktura

Celý váš strukturovaný životopis by se měl vejít na jednu stránku velikosti A4. Pokud je to nutné, je možné se rozepsat na dvě strany, ale to by mělo být maximum. Je potřeba si uvědomit, že personalista, kterému se dostane váš životopis do ruky, má omezený čas na to, aby vámi poskytnuté informace vyhodnotil. Pokud budete uvádět zbytečné a nepodstatné údaje, rozptýlíte jeho pozornost od důležitých faktů. V tomto případě platí, že méně je někdy více.

Osobní informace

Uveďte vaše celé jméno, trvalé bydliště, telefonní číslo (nejlépe mobilní), váš funkční email v reprezentativní podobě. Odchozí adresa kacenka.nejhodnejsi@kotatko.cz vám zaručí rychlou cestu na hromádku odmítnutých žádostí. Dále můžete uvést datum narození, které sice není nutné, ale raději je doporučujeme uvádět.

Dosažené vzdělání

Zde vypište dokončené vzdělání – např. gymnázium, střední škola, vysoká škola nebo jazyková škola. U všech uveďte přesný název školy, studijní obor, způsob ukončení a časové období, kdy jste studovali. Rozhodně neuvádějte základní školu, která by měla být samozřejmostí.

Pracovní zkušenosti

Můžete také použít „dosavadní praxe“. Uvádějte nejvýznamnější pracovní zkušenosti, které se vztahují k dané pozici. Pokud se hlásíte na manažerskou pozici a při studiu jste pracovali ve skladě na brigádě, tak tuto zkušenost raději vynechte. Každá pracovní pozice by měla být popsána celým názvem, přesným datem, kdy jste na pozici působili a jménem zaměstnavatele.

Schopnosti, znalosti a dovednosti

Zde je prostor pro vypsání vašich dovedností, které se vztahují k dané pracovní pozici. Pokud se hlásíte na pozici v oblasti informačních technologií, zaměřte se na práci s počítačem, programování atd. Můžete zde také uvést jazykové znalosti. Pokud na ně budoucí zaměstnavatel klade důraz, můžete je vypsat samostatně. U každého jazyka uveďte svou úroveň znalosti.

Kurzy a školení

Pokud jste absolvovali jakékoliv školení, nebo kurzy, můžete je uvést právě zde. Opět platí pravidlo, že byste se měli zaměřit na zkušenosti spojené s pozicí, o kterou se ucházíte. Pokud to pozice vyžaduje, uveďte například řidičský průkaz.

Zájmy

Zde můžete uvést vaše zájmy a koníčky. Buďte maximálně struční. Stačí uvést čtyři až pět činností oddělených čárkou.

Datum

Na konci uveďte datum, aby bylo jasné, že je váš životopis aktuální.

Rady na závěr

  • Pro každou pozici si životopis upravte, aby se na ni hodil. Nerozesílejte hromadně stejný životopis na různé pozice. Musíte životopis připravit tak, aby budoucího zaměstnavatele zaujal.  
  • Vyvarujte se gramatických chyb. Můžete poprosit někoho známého, aby si váš životopis přečetl a upozornil na případné nesrovnalosti a chyby.
  • Životopis uložte do textového souboru a přiložte jako přílohu k emailu. Do vlastního emailu byste měli přidat text - proč se o pozici zajímáte, kde jste se o ni dozvěděli a upozornit na přiložený strukturovaný životopis. Pokud to zaměstnavatel vyžaduje, připojte i motivační dopis .
  • Váš životopis by měl být stručný a jasně čitelný. Vyvarujte se nevkusných doplňků, rámečků, kreseb, apod.
  • Uvádějte vždy jen pravdivé informace. V dnešním moderním propojeném světě není nic jednoduššího, než si věci ověřit. Pokud budete uvádět zkreslené informace, můžete se dostat do velmi trapné situace.
  • Pamatujte si, že neexistuje univerzální životopis. Každý zaměstnavatel má jiné podmínky a každá pozice jiné nároky. Proto se snažte přizpůsobit životopis pracovní pozici.
  • V životopise se nezmiňujte o vaší víře, politické orientaci, rodinném stavu a dalších diskriminačních faktorech, na které se vás zaměstnavatel nemá právo ptát.
  • Pokud to není vyžadováno, nepřipojujte ani svou fotografii.

Pokud si nejste jistí, jak by měl správný strukturovaný životopis vypadat, stáhněte si jeho vzor nebo využijte pro strukturovaný životopis některou z on-line šablon na internetu. Naši slovenští čtenáři najdou slovenskou on-line verzi zde: Štruktúrovaný životopis vzor.

Další články k tématu


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
rodinný stav
Autor: Jarka (04.03.2010)
Nevíte někdo, jestli se mne u pohovoru mohou zeptat na můj rodinný stav ? Nemáte s tím třeba někdo zkušenosti ?
Re: rodinný stav
Autor: Barča (08.03.2010)
Na takové věci se tě ptát ze zákona nesmějí. Otázkou ale je, co v takovou chvíli odpovědět, že.
rodinný stav
Autor: olda (20.05.2010)
V takovém případě, se odpovídá stylem. Vím, že nejsem poviná vám na tuto otázku odpopvědět, protože by jste se mě neměli správně ptát, ale ráda vám odpovím,např. ano jsem vdaná a mám dvě děti ve věku....., ale nemusíte mít obavy, pro případ, že děti onemocní, mám zajištěné hlídání...
Děkuji
Autor: Jiří (02.06.2012)
skvělý životopis Thanks too!autor!.-)
Generátor životopisů online
Autor: Eva (11.01.2013)
Doporučuji zkusit www.zivotopisonline.…
Re: Generátor životopisů online
Autor: Olda (04.04.2013)
ty kurvičko evo,že je to za 99kč se nikde nezminuješ, ani oni, teda až jste u konce
Re: Generátor životopisů online
Autor: michal (29.11.2014)
no jo www.zivotopisonlin.cz NEPOUZIVAT po dokonceni pozaduje polatek 99kc p***a
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook