Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Nejčastější chyby v motivačním dopise

Přemýšlíte, proč pořád rozesíláte životopisy na všechny strany a stále jste nebyli pozvaní na žádný pohovor? Možná při odpovídání na pracovní inzeráty podceňujete význam motivačního dopisu .

"Myslím, že většina lidí netuší, jak velká je na zajímavá místa konkurence a jak je důležité dobře zapůsobit hned na začátku," říká Barbora Nevosádová, která nabírá nové zaměstnance v brněnské firmě two bits s.r.o.. "Například na kancelářskou práci na půl úvazku se běžně přihlásí přes 200 zájemců. Je proto jasné, že personalista motivační dopis a životopis rychle projede a pokud ho ničím nezaujme, odloží ho. Když se v motivačním dopisu objeví některá z běžných chyb, zájemce to rovnou diskvalifikuje," dodává Nevosádová.

Základní informace o tom, jak by měl průvodní dopis a životopis vypadat, najdete ve vzoru motivačního dopisu a ve vzoru životopisu. Jaké jsou ale nejčastější chyby při psaní motivačního dopisu?

Motivační dopis úplně chybí

Pokud posíláte životopis emailem, vždy připište do textu emailu alespoň několik vět nahrazujících motivační dopis, které personalistovi ukáží, proč jste zrovna vy nejlepší člověk na vybranou pozici. Zaslání životopisu bez jediné věty v emailu působí velice neslušně a ukazuje, že vám požadovaná práce nestojí ani za zamyšlení nad pár větami.

Názor personalistky: Pokud člověk pošle jen CV bez jediné vysvětlující věty (i "V příloze posílám životopis." je lepší než nic), připadá mi, že rozesílá životopisy na všechny strany a snaží se moc nenamáhat. Proč bych pak měla životopis vůbec otevřít?

Motivační dopis neupozorňuje na přednosti

V motivačním dopisu byste měli zdůraznit své schopnosti a dovednosti. Jestliže se v inzerátu vyžaduje znalost angličtiny, popište, jak dlouho a kde jste se anglicky učili a při jakých příležitostech jste už jazyk využívali. Pokud máte v daném oboru praxi, zmiňte ji a vysvětlete, co bylo hlavní náplní vaší práce a jak by se vaše zkušenosti daly využít v nové práci. Neupozorňujte na svoje nedostatky a neptejte se na platové podmínky. Výška platu je samozřejmě velice důležitá pro obě strany, nabízené peníze se ale odvíjí od schopností vybraného člověka. Plat se proto řeší až na pohovoru.

Názor personalistky: Často se stává, že mi zájemce nenapíše vůbec nic o sobě a ptá se jenom na platové podmínky. Emaily v podobném duchu si překládám jako: "Náplň práce mě vlastně nezajímá, hlavně když to bude sypat."

Zapomenutý životopis

I když se v inzerátu na vybrané místo výslovně nepíše, že se požaduje životopis, raději ho k emailu přiložte. Pokud se životopis vyžaduje, zkontrolujte si před odesláním emailu, že jste ho opravdu přidali jako přílohu. Působí velice trapně, když se v motivačním dopise odkazujete na svůj životopis, který v emailu chybí. Stejně tak si ověřte, že posíláte všechny dokumenty, které inzerát vyžadoval (ukázky práce, reference atd.).

Názor personalistky: Emailů bez přiložených životopisů mi při každém výběrovém řízení přijde několik. Chápu, že každý občas zapomenete připojit dokument, ale stále mě zarážejí emaily, u kterých je vidět, že se nad nimi zájemce zamyslel a strávil nějaký čas, místo CV však připojil větu: "V případě zájmu Vám rád pošlu životopis." Co má můj zájem vzbudit?

Pozor na chyby

Snažte se nedělat v motivačním dopisu a životopisu chyby. Než odešlete email, pořádně si text zkontrolujte, zda v něm nejsou překlepy. Přestože to zní banálně, i na podobných maličkostech záleží, jestli budete pozvaní na pohovor.

Názor personalistky: "Vždy mě pobaví, když mi někdo pošle žádost o místo, na které se požaduje pečlivost, se třemi překlepy. Automaticky takové emaily vyřazuji, nemá cenu se jimi dál zabývat."

Nelžete

Je sice hezké, že o místo stojíte tak moc, že napíšete, že umíte něco, co ve skutečnosti neovládáte, na pohovoru se však může ukázat pravda a informace vám tak nakonec víc přitíží než pomůže. Přitom například na začátku nebyla až tak důležitá a nic by se nestalo, kdybyste zrovna to neovládali dokonale.

Názor personalistky: "Nemá smysl tvrdit, že ovládáte skvěle nějaký počítačový program. Na pohovoru vás k němu můžou posadit a co pak uděláte? Stejné je to i s přeceňováním jazykových schopností, pokud německy umíte říct jen dobrý den, nepiště, že němčinu ovládáte."

Pište motivační dopis na míru

I když to zabere daleko víc času, dejte si tu práci a pište motivační dopis pro každou pozici zvlášť. Můžete mít nějakou šablonu, ale vždy ji pozměňte podle toho, co na dané pozici požadují.

Názor personalistiky: "Vždy vypadá lépe, když je vidět, že motivační dopis je psán opravdu pro naši firmu. Vzbudí to dojem, že dotyčný chce u nás skutečně pracovat a nehledá cokoliv. To ho samozřejmě zvýhodňuje.

Mějte tedy tyto rady na paměti, až budete rozesílat životopis. Doporučujeme vám přečíst si ještě článek motivační dopis. A přejeme hodně štěstí při dnes nelehkém hledání místa!


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
fakt je tak důležitý?
Autor: Alena (23.09.2009)
Díky za článek, ale kdybych měla pro každou pozici upravovat životopis a vytvářet originální motivační dopis, tak nedělám nic jinyho! Fakt to někdo takto dokonale děláte? Nestačí napsat si dopis jeden, tak nějak obecný o mě, jak jsem skvělá a prostě ho posílat? :) A dotaz - je lepší ten dopis napsat rovnou do textu emailu nebo přiložit v .doc stejně jako životopis?
Re: fakt je tak důležitý?
Autor: Barbora Nevosádová (24.09.2009)
Aleno, nemusíte psát romány, ale opravdu doporučuji napsat motivační dopis na míru. Většina lidí se na něho vykašle úplně, takže pak zaujmete. Stačí jen v pár větách vypsat, proč jste vhodný kandidát a popsat vaše přednosti, které jsou důležité pro práci. Pište do textu emailu, není důvod přidávat další přílohu.
Re: Re: fakt je tak důležitý?
Autor: Veronika (08.11.2009)
Jenže kolikrát na inzerátu není přesně dáno popis firmy,takže mohu jen vycházet z inzerátu
Re: fakt je tak důležitý?
Autor: Kristýna (07.12.2009)
Dovolím si oponovat, že by to bylo tak časově náročné. Zabere to sice nějaký čas, ale opravdu to jde. Navíc každý inzerát je individuální a z Vaší praxe vždy můžete upozornit na jiné pracovní zkušenosti a dovednosti. Já tuhle metodu stále používám a poměrně s úspěchem si hledám práci.
Autor: Adéla (24.09.2009)
Hezký článek vzor také moc pěkně napsaný. Mám momentálně po škole a žádné pracovní zkušenosti nemám tak nevím co do toho motivačního dopisu mám napsat.
Re:
Autor: Barbora Nevosádová (08.02.2010)
Rozepište tam více svoje studijní výsledky a kurzy, které jste navštěvovala. Můžete také vypíchnout všechny speciální znalosti - jazyky, práci s počítačem atd.
Můžete psát i o brigádách, které mají vztah k práci, o kteru žádáte.
motivační dopis
Autor: Hana Provazníková (30.11.2009)
Dobrý den,
myslím, že můžu napsat motivační dopis jako bůch, ale když někdo uvidím moje vysoké datum narození (1955), tak stejně nemám šanci
to je zatím moje zkušenost
Pardubice
Re: motivační dopis
Autor: Veronika (08.02.2010)
První, kvůli čemu Vás vyřadí, budou pravopisné chyby a překlepy a na datum narození ani nedojde ;-) Bůch???!!!!!
Re: Re: motivační dopis
Autor: Zdenek (12.02.2010)
Hustý no, to se povedlo :-D
Re: motivační dopis
Autor: Lucie (08.03.2011)
Myslím že v tomto případě nebude reagovat na datum narození, ale na slovo "bůch"
Autor: Vladimír (21.08.2010)
Myslíte si, že je dobré poslat motivační dopis s životopisem poštou přímo na adresu provozovny nebo osoby, která to inzeruje?
Také by mě zajímalo, jakou si myslíte, že mám šanci uspět, když jsem stále student, ale studuji individuální formou, hlásil jsem se na pozici barmana. Do motivačního dopisu jsem psal co je mou snahou v této profesi dělat, kde jsem předtím pracoval a jakých úspěchů jsem tam dosáhl a když jsem psal svůj postoj a zhodnocení k této profesi (barmana).

Díky
Důležitost(?) motivačního dopisu
Autor: Jiří (12.10.2015)
Myslím si, že motivační dopis je jen nespecifikovaná forma životopisu, která se přeceňuje a dělá se kolem toho mnoho obstrukcí.
Zkoušel jsem posílat na některá místa životopis s motivačním dopisem( psaným podle regulí), a na jiná pouze životopis a obě varianty dopadly úplně stejně- bez jakékoliv reakce.
Re: Důležitost(?) motivačního dopisu
Autor: Honza (16.02.2016)
Děkuji, Váš názor mi přidal úsměvu do dnešního dne :) Jako z Cimrmanova životopisu :)
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook