Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Práce v EU

Jako občan České republiky máte od 1. května 2004 možnost pracovat ve většině států Evropské unie bez větších omezení. Z 27 státu EU uplatňují omezení volného pohybu pracovních sil již jen Německo a Rakousko (stav k 1.4.2010). Přestože EU zaručuje pracovníkům členských států volný pohyb, stále existují určité opatření a povinnosti, které budete muset splnit. Pojďme se na ně blíže podívat.

Vaše práva

„Jako občan členské země EU máte automaticky právo pracovat v jakékoli členské zemi EU a s tím spojené právo na rovný přístup k pracovním příležitostem.“ Toť definice Evropské unie. Prakticky to znamená, že můžete žádat o práci ve všech 27 zemích EU a měly by vám být nabídnuty stejné podmínky jako jakémukoliv jinému pracovníkovi z členských zemí. Měli byste tak mít nárok na stejnou výši platu, nárok na důchod, sociální dávky apod. Zlepšíte tak svoji angličtinu a další jazyky a zároveň zažijete něco neopakovatelného.

Co budete potřebovat?

Pokud se opravdu rozhodnete hledat práci v EU, měli byste se nejdříve seznámit s podmínkami na tamním pracovním trhu a informovat se o povinnostech, které jsou s práci v EU spojeny. Pokud uvažujete o práci v zahraničí v delším časovém horizontu, také je nutné, abyste si odhlásili platby pojištění a svůj pobyt v zahraničí ohlásili na příslušných úřadech.

Daně

Daňové podmínky si jednotlivé členské země upravují sami. Neexistuje tu tedy nějaký jednotný evropský zákon. Proto byste se měli informovat o konkrétní daňové povinnosti v zemi, kde hodláte pracovat. Existují také různé dohody, které upravují problémy spojené s placením daní ve dvou zemích současně apod.

Co dělat po příjezdu

Obecně můžete pobývat v jakékoliv zemi EU po dobu 3 měsíců pouze s cestovním pasem nebo s občanským průkazem se strojově čitelným kódem. Pokud se však rozhodnete hledat práci v EU, měli byste si po příjezdu zařídit následující záležitosti:

  • Pracovní povolení (Stále vyžadují Německo a Rakousko. V ostatní zemích již můžete pracovat bez pracovního povolení. Některé země však mají různé formy registrace. Proto byste se o této povinnosti měli informovat ihned po příjezdu)
  • Povolení k pobytu (Není vyžadován ve všech zemích ale obecně se doporučuje jeho vystavení. Může vám pomoci při zařizování účtu, pracovního povolení apod.)
  • Registrace u místní správy sociálního zabezpečení (můžete si tak nárokovat nemocenské dávky a další příspěvky)
  • Registrace na úřadu práce (Umožní vám pobírat dávky v nezaměstnanosti v rámci zákonů dané země)

Kde si hledat práci v EU?

Při hledání práce v EU se vám dnes nabízí nespočet možností. Od speciálních agentur, které si za zajištění práce účtují poplatky, přes mezinárodní pracovní vyhledávače, až po místní úřady práce.

Vybrali jsme odkazy na zajímavé weby, na kterých si můžete najít práci v Evropské unii:

Úřady práce v jednotlivých zemích:

Další informace o práci v zahraničí

Pokud hledáte bližší informace o podmínkách práce v jednotlivých zemích, přečtěte si naše dřívější články:

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Registrace v UK
Autor: RisaT (24.03.2010)
Vím, že když chce člověk pracovat třeba v Britanii, tak se musí aspon registrovat na urade, myslim ze to do 3 tydnu po prijezdu nebo tak nejak.. RT
Autor: Práce v anglii (28.08.2011)
Tato registrace byla zrušena, jediné o co si musíte zažádat je NIN (national insurance number) zdroj www.praceanglie.cz
sháním práci - svářeč - bagrista
Autor: Milan (13.04.2012)
Zdravím,sháním práci jako svářeč, vlastním svářečské oprávnění na co2,a svařování obalenou elektrodou bohužel bez státnic i bez eurozkoušek.dále vlastním oprávnění na VZV,a mám stroní průkaz na kolové nakladače a kolové rypadla. kdyby jste někdo o něčem věděli rakousko,německo,švícarsko....kamkoli po evropě byl bych moc vděčný. Děkuji
kontakt e-mail :
zámečník - svářeč
Autor: JosefB (26.05.2012)
Hledám do party německy hovořícího zámečníka-svářeče. Práci mám, kontakt +420 739238233
zámečník-svářeč do EU
Autor: JosefB (26.05.2012)
Zdravím, hledáme do party dobře německy nebo anglicky hovořícího zámečníka-svářeče. Práci máme.Kontakt +420 739238233.
hledam
Autor: gabriel (14.02.2014)
dobry den shanim praci kdekoli v eu,jako zednik ajine stav.profese muzete my dat spolehlivou agenturu.predem dekuji.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook