Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Pomaturitní studium 2014/2015

Končíte střední školu a nevíte kam dál? Pomaturitní studium je výborná volba. Zlepšíte si jazykové schopnosti a prodloužíte si o rok status studenta. Nedávno ovšem hrozilo, že tyto výhody už nebude možné uplatnit. Senát ovšem zákon schválil a naopak vylepšil podmínky. Co se tedy kolem pomaturitního studia dělo a děje? O aktuální situaci, nabídce jazykových škol v jednotlivých městech a zkušenostech studentů pomaturitních kurzů si přečtěte v článku Pomaturitní studium jazyků 2016/17.

Co po maturitě?

75672841Pomaturitní studium se rozmohlo v devadesátých letech, kdy mělo za cíl zlepšit jazykovou vybavenost mladých lidí a dát možnost neúspěšným uchazečům o vysokoškolské studium dále studovat. Dnes už ale tyto dva základní důvody ztrácejí prvotní smysl. Jazyková příprava začíná na základní škole, někdy dokonce už v mateřských školách. Nabídka vysokých škol je dnes také mnohem širší. Průzkumy udávají, že je na nich místo skoro pro každého maturanta.

Zrušit výhody!

Vláda v roce 2013 jednala o zrušení statusu studenta pro všechny studenty pomaturitního studia od září roku 2013. Bývalý ministr školství Pavel Dobeš vydal vyhlášku, která upravovala tento status. Výhody mělo jít čerpat nejpozději ve školním roce 2012/2013. Žáci by tak museli platit povinné zdravotní a sociální pojištění, přišli by o daňové úlevy, slevy například na dopravu a do toho navíc platili sami školné. To by pro řadu z nich bylo velmi těžké a navíc demotivující dále studovat.

Ozvala se vlna protestů od jednotlivých jazykových škol, ale také od samotných studentů, kteří si chtěli rok studia prodloužit a navíc se něco naučit. Organizace zastupující jednotlivé jazykové školy, kterých je registrovaných pro tento typ studia přes dvě stě, vydala návrh novely zákona o sociálním zabezpečení a zákona o důchodovém pojištění. Senát tento návrh jednohlasně podpořil a zachoval výhody pomaturitního studia. Ale mnoho věcí také zpřísnil.

Přísnější pravidla pro jazykové a státní školy

Zákon nařizuje častější a důkladnější prověřování jazykových a státních škol. Pokud nebudou splňovat danou kvalitu, budou ze seznamu vyškrtnuty. Vyšší nároky jsou kladeny na české i zahraniční učitele a prostory školy, jako jsou učebny a hygienické zázemí. Každá škola se také nově musí jednou za tři roky zapsat pod MŠMT, což dříve stačilo pouze na začátku. Přísnější pravidla jsou nyní i pro studenty. Ti na konci školního roku musí prokázat testem, že se jejich jazyková úroveň podle Evropského referenčního rámce minimálně o stupeň zvedla, než když do studia nastupovali.

Pomaturitní studium - šance pro všechny

148230527Po maturitě většina mladých lidí míří k dalšímu studiu. Nejčastěji se jedná o státní vysoké školy. Ale co když nevyjdou přijímačky nebo vás zrovna žádná škola neoslovila? Už od zimy je dobré se zajímat co dál. Právě tehdy jazykové školy zahajují zápis do pomaturitních kurzů angličtiny a dalších jazyků. Znalost jazyků totiž uplatníte opravdu všude a bude vaší velkou vstupenkou pro následující pracovní kariéru. Podle průzkumů Eurobaromets se dokáže domluvit alespoň jedním cizím jazykem 49 procent Čechů. Pomaturitní kurzy navštěvuje okolo 5000 mladých lidí. Toto vzdělávání je hrazené samotnými žáky a pohybuje se v rozmezí 20.000 až 30.000 korun ročně.

Nejoblíbenější je pomaturitní studium angličtiny, ale je možné studovat i jiné jazyky, například němčinu. Kurzy probíhají od pondělí do pátku vždy na 20 až 34 hodin týdně, nejčastěji v dopoledních hodinách. Výuka probíhá jako v klasickém docházkovém jazykovém kurzu. Lektor zadává studentům domácí úkoly, pracuje s nimi na konverzaci a gramatice.

Jak jsme již zmínili, úroveň jazykového vzdělání se za školní rok na pomaturitním studiu u žáků zvyšuje o jeden a půl stupeň. Pomaturitní studium je vhodné i pro naprostého začátečníka. Po školním roce je schopný se domluvit v běžných jednoduchých větách. Většina pomaturitních kurzů je zakončena státní a mezinárodní jazykovou zkouškou. Studenti se na její úspěšné složení připravují celý rok a tato uznaná certifikace je pro všechny velmi vítané plus. Tento typ zkoušek je uznáván na vysokých školách a dalších místech, dokazuje, že daný student jazyk ovládá na určité úrovni. Navíc nemusí studenti absolvovat speciální kurzy se zaměřením na státní a mezinárodní jazykové zkoušky.  


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Máte někdo zkušenost?
Autor: Andrea (10.07.2015)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s pomaturitním studiem španělštiny na SJŠ na Kotlářské v Brně? Dívala jsem se na jejich stránky a hledala různé recenze a vypadá to, že se o ní mluví v pozitivním smyslu. Sestra také studovala pomaturitně jazyk (sice v Praze) a byla z toho unešená. Ale já jelikož jsem z Brna a docela pohodlná, tak bych preferovala spíše nějakou jazykovku v Brně a tahle mě zaujala, jak z hlediska výuky, tak i po cenové stránce. Přihlášky na pomaturitní studium se mohou podat pouze do 28. srpna, tak bych nerada propásla svou příležitost.
Re: Máte někdo zkušenost?
Autor: Elen (25.08.2015)
Ahoj, na Kotlářskou jsem chodila, ale na angličtinu. S kvalitou vyučování jsem velmi spokojená. Momentálně angličtinu používám téměř každý den a už se vůbec nebojím mluvit. Odepisují na mail a celkově se mi podařilo probourat bok, který ve mně nastal během základní školy. Určitě ti školu SJS doporučuji, ale na kurz španělštiny jsem si ještě netroufla;)
Re: Re: Máte někdo zkušenost?
Autor: Marta (17.09.2015)
Osobně jsem na jazykovce na Kotlářské v Brně chodila jen rok a to čistě proto, abych si udělala C1 z angličtiny. Už od střední školy jsem nějak tak inklinovala k angličtině, ale nebyli tam dostatečně dobří vyučující. Takže poté co jsem přijela do Brna, jsem našla tuto jazykovku a hned jsem si udělala úroveň C1. Měla jsem znalosti s angličtiny, ale nebyla jsem si jistá, jestli to udělám, nakonec jsem na to dřela a jasné udělala jsem to;) S vyučováním a lektory jsem byla velmi spokojená a také velmi doporučuji
Re: Máte někdo zkušenost?
Autor: Moly (23.11.2015)
Ahoj Andrea, taktiež som chodila na Kotlářskou v Brně, ale na nemčinu. Študovala som v Brne na MU angličtinu a nemčina mi bola blízka, ale keď som skončila na strednej neurobila som skúšky na VŠ z nemčiny, takže som si zlepšila počas roka nemčinu a potom som študovala obdobr angličtina a neskôr teda o rok som si k tomu pridala aj nemčinu :) Dnes učím u nás v malom mestečku angličtinu aj nemčinu a dokonca aj cez skype sa občas nájde niekto, kto chce doučovanie, takže prečo nie? :) Určite sa jazykovka vyplatí a moju spokojnosť s investíciou môžem len potvrdiť, ako aj s kvalitou vyučovania ;)
Autor: lars15366 (13.07.2016)
děcka kdyby někoho zajímalo, tak na jazykové škole Pelican je teďka sleva :-D
skolapelican.com/kur…
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook