Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

London Calling - za prací do Londýna

Tak už to bývá – a většinou ne jinak – že v určitém stádiu lidského života – dospívání – máme jakousi bytostnou potřebu být nezávislými. Proto se často uchylujeme k radikálním řešením, která mají hrozivě vztyčeným ukazováčkům našich rodičů ukázat zač je toho loket (nebo také ukázat vztyčený prostředníček).

Osmnáctého roku života se má osoba jakousi zvláštní náhodou dostala přímo do srdce jedné z evropských metropolí – Londýna. Páni, říkáte si. Londýn. Nekonečné řady obchodů, večírků, cizokrajných cizinců, tolik nových zkušeností… Ano. Zkušeností, které čekají jen na to vám dát pořádnou pecku do čela, podrazit nohy a nechat vás rozbít si osmnáct let opečovávanou pusinku o obrubník nefalšovaného anglického chodníku. Neměla jsem v plánu zůstat – rozhodnutí padlo ze dne na den. V Londýně jsem byla na několikadenní návštěvě, ale slovo dalo slovo a už k mým rodičům putovalo sdělení: „Plánovaný návrat se trochu odsouvá. Zřejmě o tři měsíce.“ Říká se však, že tahle spontánní rozhodnutí jsou nejlepší, no ne?

Multikulturní metropole

Má první zkušenost s Londýnem se odehrávala v jednom pubu a ubytovně nad oním podnikem někde mezi Paddingtonským nádražím (londýnským dopravním uzlem, kde se srocují nejpodivnější individua) a Edgware Road, což je hlavní centrum muslimských přistěhovalců. V Londýně si musíte zvyknout na multikulturní prostředí. Na arabské Edgware Road to byl první kulturní šok - burka, kam se podíváš. Člověka mírně zamrazí, když mu cestu zkříží průvod devíti černě zahalených postav. Jako kdyby v deset večer odbilo poledne. Všechny obchody otevřené, ulice přeplněné, ženy před sebou tlačily kočárky a děti kolem nich čile pobíhaly. Když už je všude jinde zavřeno, máte aspoň jistotu, že „u Arabů“ rozhodně není a seženete, co potřebujete.

Stravování a bydlení

Obyčejný život v Londýně je moc drahá záležitost. Pokud člověk chodí každý den do McDonaldu a objedná si klasické menu cheesburger-hranolky-nápoj, stravování jej přijde mnohem levněji. Když si vaříte sami, jde to hůř. Potraviny jsou o dost dražší, než jste zvyklí, normální český chleba navíc skoro nikde neseženete. Dobře se dá ale nakoupit v řetězcích Sommerfield. To je supermarket ve stylu Kauflandu, ale bez bandy důchodců a s kvalitním zbožím. Stačí vychytat slevy a výhodně nakoupíte.

Co se týká práce, musíte si pevně držet odvahu a trpělivost. Jestli se vám do týdne nepodaří v Londýně nic najít, chyba musí být ve vás. Doslechla jsem se, že vzhledem k oné samozvané krizi je teď těžší v Anglii sehnat práci, ale Londýna se to vůbec netýká. Stačí si vytisknout kolem třiceti, či více životopisů (europass!) a nenechat se odbýt. Zapomeňte na domlouvání si práce dopředu z teplíčka domova v České republice. Vyjde jeden případ ze sta. Zde je důležitý osobní pohovor. Rozhoďte životopisy do všemožných restauračních zařízení a doufejte v první dobrý dojem.

Jak si v Londýně najít práci

Užitečná je také stránka Gumtree.co.uk – předem si vytipujte místa, kde se právě hledají zaměstnanci (přes sezónu víc jak dvacet nabídek denně). V luxusnějších barech a pubech se vyžaduje předchozí zkušenost, ale někdy není podmínkou. Hlavním faktorem při pohovoru však není nakonec to, jestli umíte natočit pivo, ale vaše znalost angličtiny, komunikativnost a schopnost adaptability. Zvláště do pubů si lidé chodí spíš pokecat než pít. Při domlouvání podmínek práce si dávejte pozor, jestli vás budou platit od hodiny nebo od týdne. Může se vám také stát to (jako nám, nezkušeným děvenkám), že dostanete za týden a čtyřicet odpracovaných hodin stejné peníze jako za sedmdesát. Nepříjemná a vykořisťovací záležitost. Chystáte-li se v Anglii zůstat déle, vřele doporučuji vyřídit si tzv. National Insurance Number (NI Number), které se na základě pracovní smlouvy a potvrzení o místu bydliště uděluje cizincům, kteří přijedou do Velké Británie pracovat. V této věci hodně záleží na zaměstnavateli, který s vyřizováním NI Number může pomoci.

Opravdu velká přízeň náhody se projeví v jednoduchém slovním spojení: live-in. A tedy zaměstnání, které zahrnuje taktéž ubytování. Nejen strava, ale i doprava a bydlení jsou totiž v Londýně škrtem přes rozpočet. Ale na live-in v Londýně narazíte zřídkakdy. Jak tedy sehnat místo, kde složit hlavu? V práci většinou dostáváte peníze jednou týdně, stejně tak platíte nájem. Nejlevněji asi seženete menší pokoj s jednou postelí za 100 liber týdně (asi 2900 Kč). Někdy se můžete dostat i k 70 librám, ale za kvalitu neručím. Ubytování si snažte sehnat již před odjezdem. Znovu odkazuji na stránku Gumtree.co.uk, to je asi nejlepší inzertní server pro Velkou Británii. Může se totiž také stát, že první noci strávíte někde v Hyde Parku a to by mohl být problém vzhledem k tomu, že jej večer zavírá několik policejních hlídek (vím, o čem mluvím, málem mě kvůli nedorozumění zatkli).

Zábava

Když už máte bydlení a práci, nezbývá nic jiného, než si užívat tohoto báječného města! Možná jste již slyšeli, že se v Londýně levně nakupuje oblečení. Ano, je to tak. Dámám doporučuji vzít si z domu s sebou jen to nejnutnější a při nejbližší příležitosti jít na Oxford Street (ráj nákupů) nebo do Camdem Town. Na konci pobytu se pak vyvarujete slzičkám nad vyřazováním oblečení, které se vám již nevejde do zavazadla, nebo pocení v letadle, protože jste si v rámci zachování co nejvíce módních kousků na sebe natáhly čtyři blůzky, troje kalhoty, svetr, sako a kabát. Elektroniku hledejte na Tottenham Court Rd., potřeby pro umělce všeho druhu v Soho. Čtenáři, zbystřete, na King’s Cross Rd. na vás zase čekají řady antikvariátů. Jestli se jdete v noci bavit, určitě zamiřte na Piccadilly Circus a jeho nejbližší okolí. Z Piccadilly je blízko do čtvrtě Soho (tolik dobrého jídla!) a Covent Garden, což je plácek plný kavárniček a pouličních umělců – povinnost pro každého bohéma!

5 bodů pro přežití v Londýně

Na závěr bych ještě zmínila pět nejdůležitějších bodů, na které v Londýně nikdy nezapomínejte:

  • Na toaletu si zajděte VŽDY, když je možnost. Ačkoliv světová metropole, veřejné záchody nemá trochu dořešené. Pak se vám také může stát, že po jedné hodině ranní strávíte dvě hodiny hledáním vhodného místa pro vykonání potřeby. Po zavrhnutí přeskočení plotu u Westminster Abbey nakonec stejně skončíte v McDonaldu na Piccadilly Circus, což je jediné místo v centru, kde se dá v tuhle hodinu použít toaleta.
  • Neberte si promokavé boty, když to ráno vypadá, že bude pršet.
  • Neberte si promokavé boty, i když to ráno nevypadá, že bude pršet.
  • V pověstných červených double-deckerech si sedněte v horním patře úplně dopředu. Naskytne se vám tak krásný výhled. Pozor však na pohybování za jízdy – řidiči zřejmě zapomínají na druhé patro a zatáčky řežou jako nic. Také nikdy nescházejte ze schodů, dokud prostředek nezastaví. Ridiči double-deckerů jsou vůbec maniaci. Jednou nás dokonce jeden unesl kamsi na předměstí, když jsme přeslechli výzvu k vystoupení na konečné zastávce, a nechtěl nás pustit ven. Následující rok mi další s gustem přejel fungl nový mobil, který mi nedopatřením vypadl z balkónu druhého patra pod jeho kola. Pozor na ně!
  • I když si říkáte, že toho máte plné zuby a nikdy už se do Londýna nevrátíte, stejně vám učaruje a donutí vás vrátit se zpět…

Autor: Andrea Špoková

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Důchodci?
Autor: Jana Šafránková (24.09.2010)
autorka článku (mimochodem anonym moc důvěryhodnosti nedodává) zřejmě na "bandy důchodců" změní za 50 let názor. Ono bandy sotva odrostlých puberťáků jsou mnohem nepříjemnější než slevy vychytávající důchodci.
Re: Důchodci?
Autor: Andrea Špoková (25.09.2010)
Anonymita určitě nebyl záměr (doufám). Jsem autorkou článku a proti důchodcům nic nemám. Jde jen o nadsázku využívající klišé objevující se v posledních letech - a to, že zákazníky Kauflandu jsou hlavně důchodci vyhledávající slevy. Uznávám, mohl to být laciný vtip a omlouvám se, jestli jsem tím někoho urazila. Ale vždyť jde jenom o humor, no ne? A smysl pro něj máme každý jiný ;)
Re: Re: Důchodci?
Autor: Petr Klíč (08.10.2010)
Nadsázka využívající klišé - a to, že zákazníky Kauflandu jsou hlavně důchodci vyhledávající slevy. A nyní Vaše věta :-) "To je supermarket ve stylu Kauflandu, ale bez bandy důchodců a s kvalitním zbožím. Stačí vychytat slevy a výhodně nakoupíte."

Ale to jen taková poznámka, jinak celkem pěkný článek.
Cesi v UK
Autor: Alejka (17.12.2011)
Možná vás bude zajímat, že v Londýně se můžete levně ubytovat ve slovenském hostelu INNLONDON, koupit české a slovenské potraviny v obchodě DUKLA nebo si obědnat odvoz z letiště u česko-slovenské licencovane taxislužby RADS TRANSFERS.
Pokud se chystáte podnikat, je tam slovenský účetní HELRICK LTD, český BAR PRAGUE a nebo firma na převoz věci TEAHOUSE TRANSPORT.
Re: Cesi v UK
Autor: Radek (29.09.2016)
Chystáte se do Londýna a marně si lámete hlavu jak z letiště?
Máme pro Vás řešení

Česko-Slovenská taxislužba v Londýně, společnost Rads Transfers nabízí sve služby již od roku 2007. Od té doby jsme přepravili již více jak na 6ooo klientů

HLAVNI SLUŽBY:
- přeprava osob z/na všechna Londýnská letiště se specializaci na letiště Luton, Stansted, Heathrow a Gatwick. Ceny včetně služby vyzvednutí v příletové hale s cedulkou se jménem

DOPLŇKOVÉ SLUŽBY:
- kurýrní služby
- menší stěhování
- tlumočnické služby
- průvodcovské služby
- pomoc při odbavení na letišti

PROC S NAMI:
- k dispozici 5 a 8 místné vozy
- zajistíme přepravu i většího počtu osob
- bezpečnost klienta na prvním mistě
- spolehlivost a profesionalita
- satelitní navigace samozřejmost
- profesionální licencovaní řidiči s výbornou znalostí UK
- dětské autosedačky a podsedáky poskytovány zdarma
- ceny již od ​​£45

Phone: +4479 7028 8768
Skype: radstransfers.co.uk
Web: www.radstransfers.co.uk
Email:
Facebook: www.facebook.com/londyncesketaxi
Autor: Kačka (14.10.2010)
Slečno autorko, v klidu : ) Ať si hrají na moralisty, já souhlasím a zasmála jsem se... a smích mě neopustil do konce článku. Je zřejmé, že víte, o čem mluvite a že to umíte i podat. A důchodci v Kauflandu jsou na facku - to je jasná věc a nemá smysl předstírat, že je to jinak. S pozdravem : )
Re:
Autor: Lenka (27.01.2014)
Rozhodně s Vámi souhlasím. U článku jsem se od srdce zasmála a smích je potřebný. Důchodci v kaufu jsou opravdu na zabití. Jsou bezohlední, ale k sobě chtějí ohledy.
Autor: Katka (14.10.2010)
moc ti fandim hezký článek...ano nevíme jací budeme mi v důchodovém věku,ale doufam že si vzpomeneme že jsme taky byli mladí a ne jako ti důchodci dnes.prodávam v řeznictví a denně je obsluhuju...většinou je vyjímnou,když pozdraví, nechvatají a nefrfňají nad zbožím a svými malými důchody.to jen okrajově...závidim takovou zkušenost
Autor: Jara (12.12.2010)
Velice hezky clanek, mnoho dekuji za tolik uzitecnych informaci, sam se ted chystam za praci do Londyna a uz jsem se presvedcil na vlastni kuzi, ze z teplicka domova se prace opravdu shanet neda, ze 46 zaslanych zivotopisu se ozvali pouze 3 zamestnavatele ! Zacinam premyslet, ze po vsech nakladech za bydleni, jidlo a dopravu se tam opravdu asi nevyplati odstehovat. I tak to musi byt ale urcite hezke misto navstivit.
Za prací do Londýna
Autor: Burfetová Gabriela (23.02.2011)
dobrý den,velice pěkný a poučný článek,jsem ráda,že jsem si ho přečetla,ale chtěla jsem se zeptat,jestli by bylo možné Vás blíže kontaktovat? Chystám se do Londýna a chtěla bych poradit.Děkuji Gabča
Re: Za prací do Londýna
Autor: Milan (15.03.2011)
Ahoj Gabčo, taky bych rád vycestoval... kdy by si ráda odjela? mohli bysme si popovídat? tady je můj e-mail přeji krásný den Milan
Re: Za prací do Londýna
Autor: Libor (07.09.2014)
V londyne jsem zil dva roky, taky se chystam zpet. A rikam nebojte se a jedte pokud jste trochu aktivni a nebudete ze startu ohrnovat nos nad praci ktera vam zrovna nebude vyhovovat, praci sezenete behem tydne a pak se muzete divat jine. Proste neni se ceho bat. A gumtree je fajn ale hned bych vyjmenovat 5 agentur kde staci napsat mail ci zavolat ohledne prace . sklady atp. .... Jinak fajnclanek.
Re: Re: Za prací do Londýna
Autor: Libi (06.02.2016)
riedlova.libena@gmail.com
Re: Za prací do Londýna
Autor: Libor (07.09.2014)
V londyne jsem zil dva roky, taky se chystam zpet. A rikam nebojte se a jedte pokud jste trochu aktivni a nebudete ze startu ohrnovat nos nad praci ktera vam zrovna nebude vyhovovat, praci sezenete behem tydne a pak se muzete divat jine. Proste neni se ceho bat. A gumtree je fajn ale hned bych vyjmenovat 5 agentur kde staci napsat mail ci zavolat ohledne prace . sklady atp. .... Jinak fajnclanek.
Re: Re: Za prací do Londýna
Autor: Petr (29.05.2015)
Ahoj libore,mohl bych te poprosit o názvy agentur,které mi pomůžou,ohledně prace,bydlení apod.?
Dekuji mockrát a přeju hezky den
Re: Re: Za prací do Londýna
Autor: Libi (06.02.2016)
ahoj, taky bych prosila jmena tech agentur :-)
Re: Re: Re: Za prací do Londýna
Autor: Tomáš (06.03.2016)
Ahoj,mohu tě poprosit, zda bys mě mohla kontaktovat na e-mail, ohledně nějakých info, pokud se k tobě něco dostalo? ;) ...pokud to chápu dobře, asi máš taky zájem vyjet, tak to domlouvání můžeme zkusit společně, třeba toho víc zjistíme :) budu rád, když dáš vědět, Tomáš
Re: Za prací do Londýna
Autor: Jitka (07.08.2011)
Ahoj Gabčo a Milane,
tak už jste asi vycestovali. Já se chystám v listopadu, ale hrozně se bojím, kor když neumím mluvit AJ, ale jen psát :-). Nějaké rady apod? Co nalezení práce? Případně můžu zaslat email na sebe.
Děkuji
Re: Re: Za prací do Londýna
Autor: Andrea (30.12.2011)
Ahoj Jitko, už jsi odjela? Jsem v podobné situaci jako Ty, tak by mě zajímalo, jak jsi pochodila... Můžeš mi napsat na ? Budu ti moc vděčná... Andrea
Práce
Autor: Sabina (02.02.2012)
Ahoj tvůj článek se mi moc líbil a je vidět že toho o Londýně hodně víš, proto bych se chtěla jak je to s odbornou prací. Příští rok budu končit studium vysoké školy se zaměřením na hygienu a zajímalo by mě jestli má cizinec šanci získat nějakou slušně placenou práci v dobrém oboru a nebo jesti je napřed každý odsouzený jen k práci v baru atd.
Jede někdo?
Autor: Petr Vala (30.10.2012)
Ahoj všichni! Jedu poprvé do Londýna pracovat a nerad bych jel sám. Nemám skoro žádné peníze, odjezd je osmého listopadu, nebo se můžeme domluvit.
*** ***
Re: Jede někdo?
Autor: jofan@seznam.cz (15.03.2013)
čau už jsi odjel? já bych chtěl jet na konci května, teda už se na to připravuji. Jenda
Re: Jede někdo?
Autor: jenda (15.03.2013)
čau už jsi odjel? já bych chtěl jet na konci května, teda už se na to připravuji. Jenda
Re: Re: Jede někdo?
Autor: David (18.03.2013)
Zdravím, já mám v plánu jet ke konci června (po zkouškovým, takže možná i na konci května). Já se na to taky pomalu připravuju, kámoš tam je, takže by mě/nám se začátkama pomohl... Kdyžtak se ozvi a nějak se můžeme domluvit:
Re: Re: Re: Jede někdo?
Autor: Lucie (03.09.2013)
ahoj, už jste asi na místě, co? Já chci taky odjet, ale nechce se mi samotné, tak mi dejte kdyžtak vědět, kdyby jste cestu teprve plánovali nebo aspoň věděli o někom, kdo by chtěl taky vyrazit za prací...díky
Největší Československá taxi služba v Londýně a okolí
Autor: Andretaxi Team (21.11.2012)
Největší Československá taxi služba v Londýně a okolí, jsme na trhu již řadu let a nabízíme kvalitní, profesionální a spolehlivý servis za přijatelné ceny.Nejen že vás spolehlivě přepravíme kam potřebujete,ale zároveň vám poskytneme spoustu rad ať už se to tyká informací ohledně cestovaní po Londýně, kam se vyplatí zajít a co vydět, nakupu, nebo vyletů mimo Londýn ( Windsor, Stonehenge atd.) pro které vám radi zajistíme dopravu.

Nabízime:

- Osobní přepravu na všechna Londýnská letiště
- Osobní přepravu po UK
- Chauffeur Services
- Vyhlídkové jízdy po Londýně
- Výlety mimo Londýn

Zajistíme:

- Vyzvednutí z příletové haly
- Pomoc při odbavení na letišti
- Průvodcovské služby
- Tlumočnické služby
- Dětské autosedačky a podsedáky
- Jízdenky na MHD
- Lístky na fotbalová utkaní
- Prohlídky fotbalových stadionu
- Lísky do Divadla či na Muzikál

A mnoho dalších zajímavých věcí

Využijte:
- Náš největší vozový park
- Disponujeme vozy všech kategoriji
- Satelitní navigace a klimatizovaná auta
- Profesionální a zkušení řidiči s výbornou znalostí UK
- Spolehlivost a ochotu našich řidičů kteři vám vždy pomohou
- Ceny od £28

Neváhejte a kontaktujte nás.

Kontaktní info:
TEL: 00447511669254
WEB: www.andretaxi.com
MAIL:
SKYPE: andretaxi.com
Autor: Michaela (14.03.2014)
Moc pěkný článek. Na internetu toho člověk najde málo, ale tohle se mi zdá jako solidní studna věrohodných informací. Do Londýna se chystám podobně radikálním způsobem, takže děkuji na užitečné informace.
Autor: Jirka (05.04.2014)
Ahoj, jede někdo v nejbližší době do Londyna, pokud nekdo heldá parťáka, jsem k dispozici:)
fb: Jirka Pletka
Re:
Autor: Ondra (11.12.2014)
Ahoj, chystám se též do Anglie, je tu někdo kdo to čte a chce jet taky? Chci jet s někým z Česka, přece jen aspoň ze začátku se to ve dvou lépe táhne. :)
Březen 2015?
Autor: David (29.12.2014)
Ahoj, chystám se do Londýna v březnu 2015. Rád bych s někým....Díky.
Re: Březen 2015?
Autor: Matej Beránek (05.05.2015)
Ahoj chtěl bych letět na konci května kvůli práci do Anglie dištak se mi prosim tě ozvy na
London
Autor: MK (01.01.2015)
Pokud někdo aktuálně v Lednu má chuť vychytat letenky do Londýna za pár korun, najít práci a prostě někde pobýt, něco poznat, ať se ozve na je mi 22 let, mlaďoch, aj vpohodě, pište, uděláme si výlet !
Re: London
Autor: Matej Beránek (05.05.2015)
Ahoj chtěl bych letět na konci května kvůli práci do Anglie kdybys vědel o náké práci tak se mi dištak prosim tě ozvy na Dík
Autor: pája (05.01.2015)
Prosím vás o pomoc. Na konci ledna letíme s přítelem do Londyna (severni čast) za kamarádem chcem tam sehnat práci přítel neumí AJ ale rychle se učí, víte prosím někdo o nějakém skladu v severní části londyna ?? Kamarad psal z mista Hoxton tak kdyby tam nekdy byla bych moooc vdecna :)
poc při hledaní prace
Autor: petr (17.05.2015)
potřebuji hned práci mám praxi jako bricklayer,cleaner,offic rod domu,děkuji za vše volat na 07933862427
jede někdo?
Autor: Renata (14.09.2015)
Zdravím, chystá se někdo v nejbližší době do Londýna? Byla bych radši kdyby jel někdo se mnou :)
říjen 2015
Autor: Renata (14.09.2015)
Ahojte, chtěl by jet se mnou někdo v nejbližší době do Londýna? Radši bych jela s někým než sama :)
Re: říjen 2015
Autor: Lena (18.09.2015)
Ahoj Renčo:)
Kolik Ti je? Chystám se do Londýna za 14 dní, mám tam sice sestru, která mě ze začátku někam zašije, ale ráda bych tam měla kámošku a třeba si s ní po týdnu našla pokoj, abychom ušetřily. Klidně se ozvi.
Práce s bydlením byla by ?
Autor: Hugo (02.07.2018)
Děkuji za jakoukoliv nabídku.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Zkušenosti našich čtenářů

Stáž v Newcastlu

Jako Au-pair v Birminghamu

Nazkušenou.cz on Facebook