Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Chystáte se na jazykový kurz do zahraničí? Zjistěte, jak probíhá

Odpočítáváte poslední týdny, možná dny do startu jazykového kurzu v zahraničí a hlavou vám začínají vrtat otázky? Jak zvládnu první dny ve škole? Jak bude vypadat ubytování? A co dělat, když něco nepůjde tak, jak by mělo? Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co nepodcenit.

Aby všechno klaplo tak, jak má, nepodceňte ty nejdůležitější milníky kurzu. Patří mezi ně například odjezd, první den pobytu, ale i první den školy. Čím pečlivější bude příprava (nejen vaše, ale i ze strany agentury), tím méně potenciálních problémů vás čeká.

Odjezd do zahraničí

Den D, den odjezdu bývá spojený s největším stresem. Nicméně ještě předtím, než nastoupíte do letadla, nebo autobusu, zařiďte vše potřebné. Sem patří:

Výběr ubytování

Více než 60 % českých studentů dává přednost ubytování v hostitelské rodině před školní rezidencí. Roli hrají finanční důvody, stravování v ceně ubytování a samozřejmě i možnost bydlet (a každý den komunikovat) s rodilými mluvčími. Důležitým faktorem pro výběr je také vzdálenost ubytování od školy.

TIP Studyline: Vyrážíte-li na dlouhodobý jazykový kurz, zajistěte si ubytování pouze na první 2 až 4 týdny. Potom hledejte vlastní podnájem na osvědčených webech, jako jsou www.couchsurfing.org, www.gumtree.com, www.craigslist.org nebo www.hostelworld.com.

Výběr dopravy na místo

Promyslete nejvýhodnější typ dopravy. U evropských destinací zvažte cestu autobusem, nebo vlakem. Při cestě letadlem myslete na to, že zpáteční letenka je levnější než nákup dvou jednosměrných.

Případný transfer z letiště

Zjistěte si ještě před odletem, jak se po příletu dostanete z letiště na místo ubytování. Pokud si na tuto cestu netroufáte sami, dopředu si domluvte službu vyzvednutí na letišti.

Cestovní pojištění

Ještě před odjezdem do zahraničí uzavřete cestovní pojištění, bez ohledu na to, zda vyrážíte jen na pár týdnů, nebo na půl roku. Cestovní pojištění může zahrnovat i pojištění storno poplatků studijního pobytu zavazadel a odpovědnosti za škodu.

Praktické věci, které oceníte

Hodit se vám bude mezinárodní platební karta, hotovost v příslušné měně, mezinárodní řidičský průkaz, pasové fotografie, základní léky, adaptér do zásuvky, mobilní telefon fungující na provozní frekvenci země, do které jedete (GSM 850/900/1800/1900 MHz) a dárek pro hostitelskou rodinu.

První den pobytu

Na místo obvykle dorazíte o víkendu před nástupem ke studiu. Připlatíte-li si za transfer z letiště nebo nádraží, vyzvedne vás zástupce školy a dopraví vás na místo ubytování. V případě, že jste se rozhodli cestu z letiště zvládnout sami (platí pro zkušené studenty), agentura Studyline vás vybaví mapkou a popisem, jak se do ubytování dostat. Doporučujeme cestovat taxíkem. Jinak je tomu u kurzů pro děti a mládež - tam je služba vyzvednutí a zpětného odvozu na letiště samozřejmostí.

První den školy

Přesný den a čas, kdy máte poprvé dorazit do školy, najdete na přihlášce ke studiu. Po přivítání absolvujete jazykový test. Podle výsledků vás následně zařadí do skupiny studentů se stejnou jazykovou úrovní. Abychom si tyto úrovně připomněli, uvádíme stupnici podle Rady Evropy:

Školy mají úrovně uspořádané obvykle do 4 až 7 stupňů (Beginner, Elementary, Lower Intermediate, Intermediate, Upper-Intermediate, Advanced, Proficiency). Pokud zjistíte, že tempu skupiny nestačíte, nebo je na vás naopak moc pomalé, můžete se nechat přeřadit.

Kurzy nejčastěji probíhají v dopoledních hodinách, a to 4 až 5 hodin denně. Výjimkou jsou intenzivní kurzy (včetně přípravných k mezinárodním zkouškám), ty trvají až do odpoledne. Některé školy pak umožňují výběr z dopolední, nebo večerní výuky.


Váš rozvrh může vypadat například takto:

TIP Studyline: Otestujte si úroveň jazykových znalostí prostřednictvím online testu. Ať už mluvíte anglicky, německy, španělsky nebo čínsky, vyzkoušejte online testy na webu jazykové školy Sprachcaffe.

Průběh jazykového kurzu


  • Kurzy obecné angličtiny/němčiny/španělštiny (General English/German/Spanish) a dalších jazyků začínají zpravidla každé pondělí. Nováček vstupuje do rozjetého kurzu a po dobu jeho studia se složení třídy každý týden mění.


  • Naproti tomu přípravné kurzy, které cílí na složení mezinárodních jazykových zkoušek (FCE, IELTS, TestDaf, DELE atd.), startují jen několikrát do roka. V takovém kurzu budete potkávat stále stejné tváře. I díky tomu na sebe jednotlivé lekce navazují.


Nebojte se stresu a studu. Všechny jazykové kurzy jsou vedené zábavným způsobem, formou rozhovorů, her a kvízů. To spolehlivě odbourá veškerý strach a stud.

TIP Studyline: Chcete-li studium zakončit mezinárodním certifikátem, myslete na to, že škola vás na mezinárodní zkoušku připraví, ale její složení už je na vás. Už dopředu si zjistěte, kde, kdy a za kolik můžete mezinárodní zkoušku po ukončení kurzu složit.

Čas trávený mimo školu

Volný čas si můžete organizovat sami, ale někdy je cenově i časově výhodnější využít program, který nabízí sama škola. Kalendář s aktivitami, na které se můžete přihlásit, najdete vždy ve škole na nástěnce a zahrnuje obvykle:

  • výlety a procházky po městě
  • sportovní akce se spolužáky (fotbal, volejbal, surfování, potápění a další)
  • návštěvy galerií, muzeí a místních památek
  • víkendové výlety (jednodenní i dvoudenní)
  • filmové večery, diskotéky

Některé aktivity jsou zdarma, jiné za poplatek. U kurzů pro děti a mládež je veškerý program, včetně celodenních exkurzí, už zahrnutý v ceně a účast na těchto aktivitách je povinná.

Slovo autora

Nenašli jste v tomto článku všechno, co vás zajímá? Obraťte se na nás – agenturu STUDYLINE. Do zahraničí už jsme vypravili tisíce českých studentů. A postaráme se i o vás, nejen před odjezdem, ale také přímo na místě, v průběhu konání jazykového kurzu.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook