Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Zkouška SAT

Zkouška SAT, kterou vytvořila a nabízí americká organizace College Board, slouží k ověření studijních předpokladů u uchazečů o studium na vysoké škole. Tuto zkoušku pro přijímací řízení ovšem nevyžadují povinně všechny vysoké školy.

Pod názvem SAT se vlastně skrývá více zkoušek - obecný SAT Reasoning Test a SAT Subject Tests. Předmětové Subject Tests jsou vyžadovány jen výjimečně, obvykle pouze velmi výběrovými školami.

Od zkouškového termínu v březnu 2005 se testuje nová verze SAT tzv. New SAT, který se liší od verze testované do té doby. Často kladené dotazy ke změnám, které test potkaly a které patří mezi největší za uplynulá desetiletí, si můžete stáhnout zde.

Kompletní informace o SAT najdete na oficiálních stránkách testu testovací organizace College Board a v oficiálním bulletinu, který lze zdarma vyzvednout v Poradenském centru Fulbrightovy komise.

Obsah zkoušky

SAT Reasoning Test

Ověřuje obecné předpoklady. Zkouška má několik částí - Math, Critical Reading a od jara 2005 také Writing. Writing hodnotí schopnost vyjadřování písemnou formou. Critical Reading hodnotí schopnost hodnotí porozumění čtenému textu a slovní zásobě v souvislostech. Matematická část ověřuje znalost řešení matematických úloh vyučovaných během středoškolského studia. Zkouška trvá 3 hodiny 45 minut

SAT Subject Test

Ověřuje znalosti z vybraného oboru. Na výběr je 21 Subject Tests (Literature, United States History, World History, Math Level 1, Math Level 2, Biology E/M, Chemisty, Physics, jazykové testy pouze jako Reading - French, German, Moder Hebrew, Italian, Latin, Spanish nebo pouze jako Reading & Listening - Chinese, French, German, Japanese, Korean, Spanish, English Language Profieciency Test).

Forma zkoušky

SAT se testuje v papírové formě. Testovaný vybírá nejčastěji z několika (zpravidla pěti) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná, ale v matematické sekci existují i otázky, kde k výsledku musí dojít sám vlastním výpočtem. U eseje student dostane přidělené téma, o kterém bude psát.

Testovací termíny a uzávěrky

SAT je možno skládat pouze v předem stanovených termínech. Testovací termíny bývají až šestkrát během školního roku, počínaje říjnem a konče červnem, obvykle v sobotu. Uzávěrky registrací končí zhruba pět týdnů před termínem. Konkrétní aktuální seznam testovacích termínů najdete na oficiálních stránkách a v bulletinu.

Registrace a placení

Na test se nelze registrovat a platit za něj v ČR (mimo Standby registraci, viz níže). Zájemci o složení testu se musí registrovat před stanovenou uzávěrkou pro každý termín přímo u americké testovací organizace. Za test se platí při registraci. Registrovat se lze dvěma základními způsoby:

  • Online - Nejpohodlnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky testu, ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty.
  • Poštou - Zdlouhavější způsob, protože je třeba připočítat čas nutný k doručení formuláře do USA, ale jediný možný, pokud nemůžete platit kartou. K vyplněnému formuláři, který je vložen do bulletinu (k vyzvednutí v Poradenském centru), je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cizí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank) nebo International Money Orderu (IMO). IMO vystavuje např. pobočka American Express v Praze. Šeky i IMO musejí být vystavené nejlépe v dolarech a splatné testovací organizaci College Board, Princeton, New Jersey, USA
Standby registrace

Pokud uchazeč zmeškal uzávěrku, může ještě zkusit tzv. standby registraci. Pokud má testovací centrum dostatek místa a testových materiálů, pak může zájemce zaregistrovat na místě. Za standby registraci se platí poplatek navíc ve výši USD 36 (opět buď kartou nebo bankovním šekem či IMO, viz výše).

Místo a den testu

V České republice se zkouška skládá na International School of Prague v Nebušicích. Škola ale neprovádí registrace (kromě standby), pouze administruje fyzické složení testu v testovacím termínu.

Předem zaregistrovaný uchazeč by měl od testovací organizace nejpozději dva týdny před testem obdržet tzv. Admission Ticket. Na testování, spolu s Admission Ticket, je třeba donést platný identifikační průkaz - občanku nebo pas, dvě tužky (měkké, číslo 2) a gumu. Lze si vzít i kalkulačku. Na místo je třeba dorazit obvykle před osmou hodinou ranní, pokud Admission Ticket neuvádí jinak.

Výsledky testu

Výsledkem testu je bodové skóre za každou část zkoušky (Writing, Critical Reading a Math) v rozmezí 200-800 bodů. Celkové skóre představuje součet bodů za jednotlivé částí. Na výpisu budou uvedeny budou rovněž tři podskóre - 20-80 za otázky ze sekce Writing a skóre 2-12 za esej (součet známek od dvou hodnotitelů eseje).

Klikněte, zavolejte, zeptejte se
kvalifikovaná pomoc s hledáním kvalitního studia v zahraničí

Uchazeč by měl obdržet výsledek v době mezi čtyřmi až osmi týdny po složení testu. V registračním formuláři může testovaný zadat také další příjemce výpisu skóre, např. školy, kam se hlásí. V základní ceně testu jsou čtyři instituce, za další výpisy se platí. Dodatečné výpisy lze za poplatek objednat také později.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook