Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Zkouška GRE

GRE (Graduate Record Examination) je americká standardizovaná zkouška, kterou vytvořila a nabízí americká testovací organizace Educational Testing Service (ETS) a která je obvykle vyžadována při přijímacím řízení do většiny (post)graduálních programů (programy Master a PhD.) na univerzitách v USA, ale i jinde, kromě studia MBA a případně jiných business programů, (kde se vyžaduje obvykle zkouška GMAT). Školy tento test vyžadují jak od amerických, tak od zahraničních uchazečů.

Pod jménem GRE se skrývají v podstatě dva testy - GRE General Test a GRE Subject Test. Obvykle se ale vyžaduje pouze GRE General Test. Předmětově zaměřený Subject Test se vyžaduje navíc k GRE General Test pouze v několika málo oborech: biochemie a molekulární biologie; biologie; chemie; informatika; literatura v angličtině; matematika; fyzika; psychologie.

Kompletní informace o testu najdete na oficiálních stránkách testu testovací organizace Educational Testing Service a v oficiálním bulletinu, který lze zdarma vyzvednout v Poradenském centru Fulbrightovy komise. (Fulbrightova komise však není v žádném institucionálním ani smluvním spojení s ETS, která nese veškerou zodpovědnost za testování a s ním spojené procedury).

Obsah zkoušky

GRE General Test

GRE General Test měří verbální, matematické a analytické schopnosti uchazeče bez vazby na konkrétní předmět. Test se skládá ze tří částí: Analytical Writing, Verbal Section a Quantitative.

GRE Subject Test

GRE Subject Test měří dosažené znalosti v konkrétní oblasti: biochemie a molekulární biologie; biologie; chemie; informatika; literatura v angličtině; matematika; fyzika; psychologie.

Forma zkoušky

GRE General Test

GRE General Test se testuje primárně v počítačové verzi, tzv. computer-based test (CBT), a doplňkově v papírové verzi, tzv. paper-based test (PBT). V České republice se testuje již pouze počítačově. Testovaný vybírá z několika (zpravidla pěti) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná.

GRE Subject Test

GRE Subject Test existuje pouze v papírové verzi.

Základní cena zkoušky

Poplatek za GRE General Test je 170 USD, za GRE Subject Test 150 USD (k 1.4.2008).

Testovací termíny a uzávěrky

GRE General Test

Počítačový General Test v České republice je možno skládat téměř každý všední den nejčastěji od 14 hodin, a o několika sobotách každý měsíc v závislosti na naplněnosti centra. Aktuální nabídku volnych termínů najdete v kalendáří, který je k dispozici v rámci online registrace. K rozpisu termínů se lze dostat ještě předtím než se při registraci zadávají osobní údaje, takže lze do něj nezávazně nahlížet.

Na zkoušku je ovšem nutné se předem registrovat. V případě online registrace, pokud jsou ovšem volné termíny, minimálně tři pracovní dny předem. Při registraci poštou je třeba vyplněný formulář a platbu nutné zaslat minimálně měsíc předem.

Důležité upozornění: Kromě výše uvedených minimálních technických dob závisí při registraci také na naplněnosti centra. Zájemcům o složení zkoušek TOEFL, GMAT a GRE nedoporučujeme, aby příliš otáleli s registrací na testy a nechávali ji na poslední chvíli. Mohlo by se stát, že jimi vybrané a předpokládané datum zkoušky bude už obsazeno a tím bude ohroženo včasné dodání výsledků na požadovanou instituci, respektive i jejich přijetí. Proto, ačkoliv se na tyto testy lze online registrovat teoreticky pouze tři pracovní dny předem, vzhledem k plně vytíženému testovacímu středisku, se tato minimální doba prodlužuje na měsíc až měsíc a půl i pokud se budete registrovat online.

GRE General Test

Papírový Subject Test lze absolvovat pouze v předem stanovených termínech třikrát ročně. Uzávěrky registrací končí zhruba pět týdnů před termínem. Konkrétní aktuální seznam testovacích termínů najdete na oficiálních stránkách a v bulletinu.

Registrace a placení

Na test se nelze registrovat a platit za něj v ČR. Zájemci o složení testu se musí registrovat přímo u americké testovací organizace. Za test se platí se při registraci. Registrovat se lze třemi základními způsoby u General Testu a dvěma u Subject Testu:

  • Online - Nejpohodlnější a nejlevnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky testu (zde pro General Test, zde pro Subject Test), ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty. Registrace pro počítačové testování probíhá v reálném čase.
  • Telefonem - Na GRE General Test se lze, pokud můžete platit kartou (viz informace u online registrace) nebo platíte voucherem, registrovat také telefonem přes evropskou registrační centrálu v Nizozemí na čísle 0031 320 239 540. Na Subject Test se telefonicky registrovat nelze.
  • Poštou - Zdlouhavější způsob, ale jediný možný, pokud nemůžete platit kartou.

Při registraci poštou se na počítačový GRE General Test se registruje pomocí International Test Scheduling Form, který lze najít v bulletinu nebo jej lze stáhnout z oficiálních stránek. Vyplněný formulář s návrhem testovacích termínů se odesílá do evropské registrační centrály v Nizozemí na adresu:

Thomson Prometric Attn: PTC Registrations Europe
P.O. Box 2024
8203 AA Lelystad
Lelystad
The Netherlands

Číslo pražského testovacího centra, které se uvádí ve formuláři, je 8014. Kód země je 142.

Na papírový GRE Subject Test se registruje pomocí formuláře, který je vložen v obálce uprostřed bulletinu (k vyzvednutí v Poradenském centru Fulbrightovy komise). Obálka se odesílá do USA.

K vyplněným registračním formulářům je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cízí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank). Šeky by měly být vystavené nejlépe v dolarech a splatné (ve prospěch) testovací organizaci ETS-GRE, Princeton, New Jersey, USA.

Testovací místo

Na testování je třeba donést platný identifikační průkaz obsahující podpis - novou občanku nebo pas, případně rovněž (u Subject Test) Admission Ticket.

Na místo je třeba dorazit půl hodiny před začátkem testu.

GRE General Test

V České republice se počítačová zkouška General Test skládá v testovacím centru na US Business School Praha v Truhlářské ulici 13, Praha 1, tel. 224 813 704. Škola ale neprovádí registrace, pouze administruje samotné složení testu v počítačovém testovacím centru.

GRE Subject Test

Testování papírového Subject Testu se odehrává obvykle v pronajatých učebnách Strojní fakulty ČVUT, Technická 4, Praha 6.

Výsledky testu

Výsledkem testů je bodové skóre.

GRE General Test

U General Testu by uchazeč měl obdržet výsledek během zhruba čtyř týdnů po složení testu. V testovacím centru může testovaný zadat také další příjemce výpisu skóre, např. školy, kam se hlásí. V základní ceně testu jsou čtyři instituce, za další výpisy se platí. Dodatečné výpisy lze za poplatek objednat také později.

GRE Subject Test

U Subject Testu je výsledek rozesílán zhruba po šesti týdnech od složení testu, tzn. že kandidát by měl obdržet výsledek zhruba za dva měsíce od složení zkoušky.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook