Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Zkouška GMAT

GMAT (Graduate Management Admission Test) je americká standardizovaná zkouška, kterou nabízí testovací společnost Pearson VUE podle zadání Graduate Management Admission Council (GMAC).

GMAT je obvykle vyžadována při přijímacím řízení do programů Master of Business Administration (MBA) nejen ve Spojených státech, ale ve školách po celém světě, které studium tohoto manažerského programu nabízejí. Školy zkoušku vyžadují jak od amerických, tak od zahraničních uchazečů. Kompletní informace o testu najdete na oficiálních stránkách testu a v oficiálním bulletinu, který lze stáhnout zde.

Obsah zkoušky

Zkouška měří verbální, matematické a analytické schopnosti uchazeče. Test je složen ze tří částí: Analytical Writing, Quantitative Section a Verbal Section .

Forma zkoušky

GMAT se testuje primárně v počítačové verzi tzv. computer-based test (CBT). Testovaný vybírá z několika (zpravidla pěti) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná.

Základní cena zkoušky

Poplatek za zkoušku GMAT je 250 USD. K této částce je ovšem třeba připočítat ještě DPH, které je v současné době 19 procent.

Testovací termíny a uzávěrky

GMAT v České republice je možno skládat téměř každý všední den nejčastěji od 14 hodin a několik sobot každý měsíc. Je ovšem nutné se na něj předem registrovat.

Důležité upozornění: Kromě výše uvedených minimálních technických dob závisí při registraci také na naplněnosti centra. Zájemcům o složení zkoušek TOEFL, GMAT a GRE proto nedoporučujeme, aby příliš otáleli s registrací na testy a nechávali ji na poslední chvíli. Mohlo by se stát, že jimi vybrané a předpokládané datum zkoušky bude už obsazeno a tím bude ohroženo včasné dodání výsledků na jimi požadovanou instituci, respektive i jejich přijetí. Proto, ačkoliv se na tyto testy lze online registrovat teoreticky pouze tři pracovní dny předem, vzhledem ke stále plně obsazenému testovacímu středisku pro počítačové testování zkoušek, se tato doba prodlužuje na měsíc až měsíc a půl!

Detailní rozpis volných termínů najdete na oficiálních stránkách.

Registrace a placení

Na test se nelze registrovat a platit za něj v ČR. Zájemci o složení testu se musí registrovat přímo u americké testovací organizace. Za test se platí při registraci. Registrovat se lze třemi základními způsoby.

  • Online - Nejpohodlnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky, ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty. Registrace pro počítačové testování probíhá v reálném čase.
  • Telefonem - Pokud můžete platit kartou (viz informace u online registrace) nebo platíte voucherem, lze se registrovat také telefonem přes evropskou registrační centrálu na čísle 0044 0 161 855 7219, a to v době od 9 do 18 hodin.
  • Poštou - Zdlouhavější způsob (formulář a platbu je třeba zaslat nejlépe osm týdnů před plánovaným termínem!), ale jediný možný, pokud nemůžete platit kartou.

Při registraci poštou se uchazeč registruje pomocí International Test Scheduling Form, který lze stáhnout z oficiálních stránek. Vyplněný formulář s návrhem testovacích termínů se odesílá do registrační centrály na adresu:

Pearson VUE
Attention: GMAT® Program
PO Box 581907
Minneapolis, MN 55458-1907
USA

Číslo pražského testovacího centra bude 41962. Kód země je CZE.

K vyplněným registračním formulářům je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cizí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank) nebo International Money Orderu (IMO). Šeky i IMO by měly být vystavené nejlépe v dolarech a splatné (ve prospěch) testovací organizace Pearson VUE-GMAT.

Testovací místo

V České republice se počítačová zkouška skládá v testovacím centru společnosti Digi Trade, Olšanská 1a - budova SUDOP, Praha 3, tel. 222 722 739, e-mail certifikace@digi-trade.cz.

Na testování je třeba donést dva platné identifikační průkazy, alespoň jeden s fotografií a doklad o zaplacení zkoušky, nebylo-li domluveno jinak.

Na místo je třeba dorazit 15 minut před zahájením testu. POZOR! Zkouška může začít kdykoli před stanoveným časem, avšak ani o minutu později! V takovém případě zkouška propadá, proto prosím dodržujte stanovený čas příchodu, případně o změně včas testovací centrum informujte tak, aby mohl být test přesunut.

Výsledky testu

Výsledkem testu je bodové skóre v rozmezí 200 až 800 bodů, eseje jsou hodnoceny známkou zvlášť.
Neoficiální výsledek kandidát uvidí ještě v testovacím centru. Oficiální výsledek je k dispozici během 20 pracovních dní po složení testu.

Uchazeč si může vybrat, zda chce report výsledeku vidět online s možností si jej vytisknout nebo zaslat poštou. Doba doručení tištěného výpisu výsledku závisí na rychlosti pošty, obvykle je potřeba počítat s minimálně týdnem až dvěma.

V testovacím centru může testovaný zadat také další příjemce výpisu skóre, např. školy, kam se hlásí. V základní ceně testu je pět institucí, za další výpisy se platí. Dodatečné výpisy lze za poplatek objednat také později.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook