Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Velké australské prázdniny III. díl

Do Austrálie se jezdí nejen studovat, ale také surfovat a pochopitelně cestovat. Kam se máte vypravit a kolik vás to bude stát? Některé věci jsou v Austrálii cosi jako nepsaná povinnost. Například když žijete v Sydney, ve čtvrti jménem Manly, kde to máte z domova k oceánu sotva pět minut a vedle vaší školy, práce i domova stojí půjčovna surfařských prken, nemůžete nesurfovat.

Hurá na surfing! 

Nebo to aspoň nezkusit, protože tady to zkouší všichni. Člověk má v životě překonávat překážky a hlavně sám sebe, rozhodla jsem se to tedy naučit. V celodenním kurzu pro začátečníky za cenu 80 dolarů nás bylo pět a já jsem byla bez debat nejhorší: prkno jsem na cestě od parkoviště po pláž sotva udržela v podpaží, surfařská terminologie mi neříká nic v češtině, natož v angličtině.

Začínali jsme na pláži, kde nám instuktor Mark „na suchu“ vysvětlil, jak se na prkno správně položit a posléze i postavit. Ve vodě mi nešlo ani jedno, natož abych byla schopná poznat, která vlna je ta „pravá“, což je u surfingu dost zásadní. Většinou jsem nedoplula ani na ty podřadnější. Nemluvě o tom, že než jsem byla schopná se otočit a pádlováním nabrat aspoň trochu rychlost, abych se případně mohla zkusit na prkno postavit, vlna mě smetla pod vodu, prkno praštilo do hlavy a tlak málem utrhl nohu i s kotníkem, k němuž jsem ho měla připevněné. Protože Mark měl skutečně svatou trpělivost, na prkno mě jakýmsi zázrakem asi na půl vteřiny postavil. Hurá!

Bohužel surfing není sport, který by mi šel, a tudíž by mě bavil, nicméně věřím, že pokud mu hodně obětujete (času), můžete se ho hodně dobře naučit a můžete od tohoto sportu hodně dostat, hlavně dobrého pocitu. Za vyzkoušení určitě stojí také bodysurfing, k němuž nepotřebujete žádné prkno, pouze pár speciálních ploutví. 

Jak šetřit peníze? 

Většina studentů se v Austrálii neučí pouze angličtinu a surfovat, ale spojují své studium s cestováním. Má to jeden háček: chcete všude. A nejen v Austrálii. Chcete na Nový Zéland, taky na Fidži, a když vidíte zpáteční letenku na Havaj za 500 dolarů, chtěli byste i tam. A pak do Japonska a do Indonésie a do Asie.

Pokud budete pracovat dvacet hodin týdně s platem kolem dvaceti dolarů, dá se ušetřit. Hodně záleží na tom, kde bydlíte. Pokud na Manly, jako já a preferujete samostatný pokoj, počítejte s náklady kolem 250 dolarů týdně pouze na bydlení plus 50 – 60 dolary na vše ostatní.

Spořit se dá i po malých částkách, jen nesmíte být alkoholici nebo kuřáci. Tyhle legrace jsou v Austrálii skutečně drahé. Krabička cigaret vychází v korunách skoro na čtyři stovky, pivo z obchodu na trojnásobek toho, co u nás, v restauraci pak večer počítejte s cenou okolo deseti dolarů. Asi to nejlepší, co vám mohu poradit, pokud nemáte na kontě miliony a chcete cestovat, je: uspořádejte si priority. Až to budete mít zajděte do kterékoliv cestovní kanceláře a nechcete si navrhnout alespoň hrubý itinerář cesty (je to zdarma) a spočítat předpokládané náklady. Podle toho budete vědět, jak moc musíte pracovat a kolik odkládat stranou na všechny své sny. Více o cestování v Austrálii najdete zde.

Pokud jako já studujete dva nebo víc kurzů angličtiny, je dobré udělat si mezi nimi – když už si nemůžete dovolit víc - alespoň krátké, řekněme dvou nebo třítýdenní prázdniny, během kterých se můžete vydat třeba na Nový Zéland. Na týden taková cesta nemá smysl. Stihnete tak možná „nablikat“ z okýnka autobusu pár snímků, což jsou v případě Nového Zélandu vyhozené peníze.

Kam jet a co určitě navštívit?

Po předlouhém rozhodování a zvažování, kam jet a co vynechat, jsem se rozhodla procestovat pouze a jenom Austrálii. V Asii jsem byla už několikrát, na Nový Zéland jsem nechtěla jet v zimě a jindy to vzhledem ke studiu nebylo možné, na Fidži už mi nezbývaly peníze.

Začala jsem prodlouženým víkendem na Uluru. Kamkoliv se v Austrálii hnete, odevšad na vás vyskakují dva symboly: Sydney a Ayers Rock, jazykem původních obyvatel Uluru. Laikům připadá jako obří kámen, zasvěcenější vědí, že je to nejobjemnější a nejznámější monolit na světě. Australský stát Severní teritorium navštěvují kvůli němu tisíce turistů ročně, přestože jde snad o vůbec nejdražší výlet, který na tomto kontinentu lze podniknout.

Čtyřdenní výlet včetně letenky stojí něco kolem 1.100 dolarů. Za tyto peníze byste mohli měsíc žít na některém z thajských ostrovů: bydleli byste v domku pár metrů od pláže a na obědy i večeře chodili do restaurací. A pořád by vám zbývalo. Uluru, Kata Tjuta, Kings Canyon a Alice Spring za to ale určitě stojí, litovat nebudete. Extrémně nákladný (počítejte zhruba 1700 dolarů, v ceně je doprava i jídlo, spí se pod širákem) je i devítidenní výlet z Broomu do Darwinu přes Kimberley – pravou australskou divočinu. O výletu do rudé země plné krokodýlů a hadů, kde noci trávíte pod širákem s milionem hvězd nad vámi, se více dočtete zde

Pochopitelně když už jste v Austrálii, nelze nenavštívit Cairns a Velký bariérový útes. Za sebe bych vám doporučila nevynechat ani Fraser Island, největší písečný ostrov na světě, kde písek budete mít úplně všude. Můžete tady řídit auto v písečných dunách na břehu oceánu, pozorovat velryby a koupat se v barevných jezerech. Určitě pak musíte vyjet do Melbourne, zejména v době Australian Open nebo Grand Prix Formule 1. Lístky na tenis nejsou nic levného, ale z atmosféry vám přeběhne mráz po zádech. To lístky na formule seženete ve srovnání se vstupenkami na závody v Evropě nebo v Asii doslova za hubičku. A jestli Australané něco umí, pak bavit se, fandit a užívat si. No přesvědčte se sami. 

Sám, nebo s někým?

Do Austrálie jsem odjela sama. Nejdřív jsem plánovala, že se na cestu po půlročním studiu vypravím s někým ze svých spolužáků, to se ale záhy ukázalo jako nedostižný sen. Každý měl trochu jiné plány, a kdybychom je chtěli zkombinovat, cesta by se nám nesmyslně prodražila. Pokud cestujete sami na vlastní pěst a nejste minimálně dvojice, nevyplatí se půjčovat ani auto, tím spíš karavan a je lepší nechat si cestu alespoň částečně zorganizovat některou z cestovních kanceláří. Nejen že vám zdarma udělají itinerář a zařídí všechny letenky a autobusové jízdenky, ale program nastaví přesně podle vašich přání.

Řekněme, že chcete svou dvouměsíční cestu začít v Broomu, kde se zároveň chcete dva dny porozhlédnout. Dva dny máte volný program, načež se připojíte k organizované skupině, která vyráží do Darwinu. Přijdete do Darwinu, kde máte zase volný program a po třech dnech se znovu připojíte zase k jiné skupině, která zrovna vyráží na třídenní návštěvu Národního parku Kakadu. Cestujete, poznáváte stále nové lidi a nejste vystresovaní kvůli zařizování všeho potřebného.

Co bych po svých zkušenostech z Austrálie udělala jinak, nezaplatila bych cestovní kanceláři všechny organizované výlety předem a minimálně výlety na Velký bariérový útes nebo Whitsunday Island bych si zařizovala aktuálně na místě podle počasí. Pochopitelně cestovat jde i bez služeb cestovní kanceláře. Celou Austrálii můžete bez problémů projet autobusem Greyhound. Společnost nabízí akční ceny jízdenek, takže například za cestu z Cairns do Sydney zaplatíte okolo 300 dolarů, přičemž můžete vystupovat a nastupovat kdy a kde se vám zlíbí, jen se nesmíte vracet zpátky, odkud jste přijeli.

Se zařizováním výletů vám pak pomohou v kterémkoliv hostelu nebo cestovní kanceláři, kterých je všude plno. Mimochodem, cokoliv si potřebujete koupit na cesty, vyplatí se podívat do čínských obchodů, v Sydney například Paddy´s Market. Užitečná je také webová stránka gumtree, kde sice z druhé ruky, ale výrazně levně, koupíte všechno, na co si vzpomenete a obratem to tady můžete i prodat. Se vším potřebným vám poradí specialisté v agentuře Information Planet.

 


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Iva Kelčová (01.01.2013)
Souhlas s článkem, moc se mi líbí, že v Austrálii funguje, že když má člověk uspořádané priority, může si i s minimálním platem našetřit na cestování, může si tam užívat sportování, nejrůznějších akcí, studia, prostě života.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook