Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

V zemi, kde místo na pivo chodí na čaj


Antalya - tradiční snídaně

Při výběru svého „erasmáckého“ pobytu jsem chtěl zažít něco netradičního, něco na co bych mohl vzpomínat opravdu dlouho. Kamarády mi bylo řečeno, že Erasmus není ani zdaleka o studiu, ale spíše o životní zkušenosti. Pod vidinou těchto rad, jsem se rozhodoval pouze na základě zajímavosti místa té dané univerzity. Turecko pro mě tedy bylo jasnou volbou.

Strach z administrativy byl přehnaný

Musím říci, že jsem měl z administrativních úkonů na začátku poněkud „nahnáno“. Jak se ale ukázalo, strach byl zbytečný. Před odjezdem šlo v podstatě jen o vyplnění pár banálních formulářů, jejich podepsání a odevzdání. Vše se dalo vyřídit velice rychle a lidé na mé univerzitě mi vyšli maximálně vstříc. Poněkud více času si vyžádalo zařizování víza, ale de facto šlo jen o dvě cesty do Prahy, tudíž také nic, co by člověka nějak vyčerpalo. Nejvíce jsem před samotným pobytem přemýšlel, jak se do Turecka dostat. Po úvaze jsem zvolil cestu letadlem z Vídně, a jak se později ukázalo, šlo o velice dobrou volbu. Lety Vídeň – Antalya jsou poměrně levné a z letiště v Antalyi se do centra města dopravíte velice snadno.

Najít si vlastní byt – nejlepší řešení


Istanbul - Modrá mešita

Jelikož jsem byl svými staršími kolegy, kteří již Turecku studijně byli, varován před nízkou kvalitou kolejí a jejich přehnaně přísnými řády, rozhodl jsem se řešit ubytování po svém a najít si vlastní byt. V Antalyi jsem tedy bydlel na pokoji s Kurdy a v Istanbulu pro změnu s Turky. Rád bych zmínil, že se jednalo o velice dobrou zkušenost. Zvláště pobyt s Kurdy se mi líbil. Zásadně se jedlo na zemi, v bytě chyběly židle, všichni se dělili o všechno. Bydlení s Turky zas tak příjemné nebylo. Vadil mi ukrutný „bordel“, který byli schopni vyprodukovat. Přesto všechno jsem ale přesvědčen, že se jednalo o lepší volbu, než bydlet na kolejích a mít třeba zakázáno si na pokoj kohokoli pozvat.

Úchvatný Istanbul

Po jazykovém kurzu v Antalyi, který mohu jen doporučit, jsem se přesunul do Istanbulu. Město mě naprosto uchvátilo. Mix překrásných mešit a zákoutí v kombinaci s tureckou vřelostí jsem si opravdu zamiloval. Ať už šlo o most Galata a překrásný pohled z něj, či dle mnohých nebezpečné uličky Tarlabaši, já zde v tomto městě našel něco, co mě stoprocentně donutí se do něj vracet.

K poznávání města jsem měl celkem dostat času. Je třeba přiznat, že mě škola moc nezaměstnávala. Měl jsem ji sice čtyři dny v týdnu a přednášek se pravidelně účastnil, připravovat na hodiny jsem se ale moc nemusel. To mi dalo spoustu příležitostí poznávat i noční život, který na Istiklal Caddesi – hlavní třídě Istanbulu – opravdu stojí za to. Najdete zde snad vše – od reggae barů až po malé romantické kavárničky.

Turecko jako ideální výchozí bod pro cesty na Blízký východ


Sýrie - Damašek

Být studentem v Turecku a neudělat nějaký ten výlet do zemí jako Sýrie, Libanon či Jordánsko je téměř hříchem. Já se vypravil ještě do Iráku a někteří mí přátelé jeli na Kavkaz. Musím říci, že výlety do těchto mnohdy neprávem očerňovaných zemí, se staly nejlepšími dny mého „erasmáckého“ pobytu. Ať už se jednalo o jízdu stopem v Iráku a následnou večeři a nocleh u lidí, kteří nás náhodně potkali na ulici, po „nechtěnou“ návštěvu palestinského uprchlického tábora v libanonském Baalbeku, zážitků mám opravdu hodně. Zapomenout se nedá ani na výpravu do východního Turecka a pár nocí ve stanu strávených pod horou Ararat. Vše se mi nesmazatelně vrylo do paměti a všem zájemcům o trochu dobrodružství mohu výlety do těchto končin jen doporučit.

Když na Erasmus, tak do Turecka

Kdyby se mě někdo zeptal, abych mu doporučil kam na Erasmus, okamžitě bych odpověděl: „Jeď do Turecka a nejlépe do Istanbulu“. Tato země svou zajímavostí a perspektivou do budoucna, dle mého názoru, zdaleka překonává všechny ostatní možné „erasmácké“ destinace. Je zde strašně moc památek a lákavá možnost výprav do okolních zemí. Lidé jsou zde velice přátelští a vždy rádi pomohou. Mě osobně půlrok strávený v Turecku velice obohatil.

Autor: Pavel Daněk


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
přístup k ženám
Autor: Bára (02.12.2010)
Především, výborný článek:) Zrovna uvažuju o Erasmu v Istanbulu, rozhodně by to byla výborná zkušenost, ale s jednou věcí si stále nejsem jistá - jaký je přístup Turků k ženám? Aneb, jsou pomluvy o tom, že tam žena sama nesmí udělat ani krok pravda? Dík za odpověď.
Re: přístup k ženám
Autor: Pavel (03.12.2010)
Turci jsou celkově přátelštělští a mnohem družnější než Češi. Občas to je celkem otravné, protože často nedokáží pochopit, že člověk prostě nemá náladu se s každým bavit jako s nejlepším přítelem, ale myslím, že si na to jde celkem zvyknout. Pro holky je to v Turecku samozřejmě obtížnější než pro kluky, protože když Turci vidí hezkou cizinku, občas se chovají celkem crazy. Nicméně, nedíval bych se na Turecko jako na zemi, kde je pro holky vyloženě nebezpečno. Jen to chce o trochu opatrnější chování a ne tak vyzývavé oblečení:)
Autor: OpraHaza (09.01.2017)
Informativní článek. Konečně dobře sepsaný materiál o Turecku (jako jeden z mála) očima studenta. :)
Já tam byla na výměnném pobytu v rámci praxe, a můžu říct, že Turci ještě pořád zachovávají evropské principy. Teď před nedávnem jsem byla v Izmiru s manželem na dovolené, a myslím, že by to bylo i vhodné místo pro život.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Zkušenosti našich čtenářů

Jak jsem se v Belgii neztratila

Nazkušenou.cz on Facebook