Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium v zahraničí s programem Erasmus


Program Erasmus

Program Erasmus je bezpochyby nejvýznamnějším programem na podporu mobility a spolupráce v rámci evropského vysokoškolského vzdělání. Program Erasmus v Evropě úspěšně běží již od roku 1987, v České republice pak od roku 1998. Za 11 let fungování programu ho využilo přes 40 000 českých studentů, kteří v rámci něj absolvovali studium v zahraničí. Mezi nejoblíbenější patřilo studium ve Francii, ve Velké Británii nebo v Německu.

Do programu Erasmus jsou zapojeny nejen vysoké školy, ale také vybrané vyšší odborné školy. Program také není určen pouze pro studenty, ale i pro vysokoškolské pracovníky a pedagogy.

Velkou výhodou programu Erasmus je automatické zajištění stipendia při výjezdu. Jeho výše se pohybuje od 200 do 500 EUR / měsíc. Záleží vždy na nákladech v konkrétní zemi a výši příspěvku ze školních fondů.

Podmínky programu

Pokud budete chtít absolvovat studium v zahraničí v rámci programu Erasmus, musíte splňovat tyto základní podmínky:

  • Být studentem české vysoké nebo vyšší odborné školy.
  • Mít ukončený min. první ročník.
  • Vybraná škola v zahraničí musí mít uzavřenou bilaterální smlouvu s českou stranou.
  • Studijní pobyt musím být v délce 3 až 12 měsíců.
  • Splnit podmínky výběrového řízení, které jsou u každé školy rozdílné.
  • Získat dostatečný počet kreditů na zahraniční škole.

Kde můžete studovat

Musíte vycházet z podmínky, že škola v zahraničí, na které se chystáte studovat, musí mít uzavřenou bilaterální dohodu se školou v České republice. Většina českých vysokých škol má však však uzavřeny dohody s několika školami ve většině státu Evropy. Můžete si tak zvolit například studium v Anglii, Itálii, nebo ve Finsku.

Zkušenosti

Pokud si nejste jisti, jak život a studium v zahraničí na Erasmu vypadá, nejlépe vám napoví přímo zkušenosti studentů. Nechte se inspirovat jejich příběhy:

Tipy a doporučení

  • Zjistěte si předem dostatek informací o škole. Nejužitečnější jsou reference od spolužáků, kteří na daném škole studovali před vámi.
  • Vybírejte si školu podle mimoškolních aktivit. V zahraničí je běžně, že existuji specializované studentské kluby, které se starají o zahraniční studenty. Organizují výlety, společenské a sportovní akce, pomáhají s ubytování apod.
  • Zjistěte si přesné podmínky a výši stipendia. Pokud byste podmínky nesplnili, museli byste stipendium vracet.
  • Většina škol pořádá na volná místa vyběrová řízení. Můžete se setkat s požadavkem na životopis a motivační dopis. K tomu vám mohou pomoci naše články „Jak napsat“ životopis v angličtině , životopis ve francouzštině a motivační dopis v angličtině .

Další formy studia a práce v zahraničí

Pokud vás Erasmus nezaujal můžete zkusit jinou formu studia v zahraničí:

Podívejte se na oficiální video Evropské unie o programu Erasmus, kde najdete i českou zástupkyni:

 


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Přeshraniční převod peněz během stáže
Autor: Lukáš Novák (02.11.2014)
Zdravím všechny,

Omlouvám se za více méně okrajové téma, ale nedalo mi to a nezmínit tento aspekt každé stáže, jímž jsou peníze. Vzhledem k tomu, že jsem také účastníkem jak programu Erasmus, tak programu Leonardo, tak jsem samozřejmě byl také nucen řešit téma převodu peněz zpět do ČR na konci pobytu z EUR do CZK. Provedl jsem dvě platby přes svou banku, ale poplatky byly velmi vysoké. Poté jsem ale narazil v shodou okolností na reklamu společnosti Transferwise a rozhodl jsem se zjistit více o tomto způsobu tranferu peněž (peer-to-peer převod). Když jsem zjistil o co jde, rozhodl jsem se vyzkoušet ho, dokonce se mi podařilo v diskuzním fóru, kde jsem zjišťoval zkušenosti lidí používajících tuto službu najít odkaz, jež umožňoval první převod až do výše tuším 3000 GBP bez poplatku. První převod byl na mém ČR účtu během cca 1,5 dne, což bylo mimochodem dvojnásobně rychlejší než obdobný převod s bankou. Navíc odchylka od středního kurzu je minimální a kurz byl tedy pro mě ve srovnání s bankovním převodem mnohem výhodnější, poplatek je jinak po prvním převodu méně než 1% z převáděné částky. V současnosti již tuto službu používám cca půl roku na různé přeshraniční platby a provedl jsem již asi 6 převodů a vždy bez problému. Musím se jen přiznat, že mi nové uživatelské prostředí webu vyhovuje méně než to staré (přijde mi méně user-friendly), ale asi záleží na každém, co mu vyhovuje. Pokud byste se rozhodli tuto službu také vyzkoušet, můžete obdobně jako já využít link pro první převod zdarma: transferwise.com/u/e…
Je potřeba říci, že existují i jiné služby obdobné této, například www.xe.com či www.fcexchange.co.uk, takže vždy stojí za to srovnat jednotlivé možnosti transferů. Nicméně prozatím jsem spokojen s tímto poskytovatelem.

Přeji všem co nejhezčí stáž a co nejmenší problémy při přeshraničních převodech a co nejméně poplatků.

Lukáš
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook