Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium ve Francii

Francouzský vzdělávací systém nabízí pestré spektrum vzdělávacích zařízení. Zahraniční studenti si z této nabídky mohou vybrat celou řadu různých navazujících programů a vynechat tak úvodní předměty, které mají již za sebou na svých domovských školách, nebo studovat od prvního ročníku.

Výběr školy ve Francii

Univerzity
Univerzity pokrývají drtivou většinu oborů a jsou pro studenty přípravou nejen teoretickou ale zároveň i praktickou. Na každé univerzitě mohou studenti získat státní diplom nebo odborný diplom. Zhruba 10% studentů francouzských univerzit tvoří zahraniční studenti.

Odborné školy
Odborné školy jsou veřejná či soukromá zařízení, jež připravují studenty k výkonu specializovaných profesí. Vzdělávají profesionály rozmanitých oborů, jako např. inženýrské vědy, management, umění, architektura či soudnictví.

Patří sem např. slavné "Grandes Ecoles". Tato prestižní, ale také téměř nedostupná vysokoškolská zařízení jsou specifikem Francie. "Grandes Ecoles" vzdělávají inženýry a manažery na nejvyšší úrovni, ale také odborníky z oblastí jako jsou umění, filosofie či humanitní vědy. Studenti, kterým se povede tuto školu vystudovat, jsou velmi cenění a také vyhledávaní nejen ve Francii.

Přihláška na studium ve Francii

Na různých úrovních probíhá příjimací řízení rozlišně: na úrovni našeho Bakaláře (Licence) a Magistra 1 (Master 1) výbírá z uchazečů výběrová komise v červnu. Na úrovni Magistra 2 (Master 2) a Doktorandského studia (Doctorats) pak výběr provádějí profesoři zodpovědní za poskytované vzdělání, a to na základě přihlášek či pohovorů.

Na některých oborech je možný zápis online (např. právo, ekonomika, matematika atd.). Další možností je zápis na Velvyslanectví Francouzské republiky, kde si uchazeči vyzvednou žádost o předběžné přijetí (DAP). Pokud podáte více přihlášek zároveň, zvýšíte samozřejmě své šance na přijetí. Připravte se ale na to, že přihláška se podává většinou poštou, elektronické přihlášky sice ve Francii existují, zatím je ale většina škol nepoužívá.

Přípravy na samotné přijímací řízení byste měli zahájit alespoň s ročním předstihem, nejpozději do 30. dubna se odevzdává žádost o předběžné řízení. Na vyjádření školy si budete muset počkat, pokud totiž nastupujete v říjnu, škola vám může dát vědět až 15. září. Většinou nicméně již během léta víte, jestli jste přijati a můžete si tak zařizovat ostatní věci.

Klikněte, zavolejte, zeptejte se
kvalifikovaná pomoc s hledáním kvalitního studia v zahraničí

Životní náklady a školné

Na všech francouzských školách je školné velmi podobné – za dva semestry se pohybují náklady kolem € 300. Na státních inženýrských školách se platí asi dvakrát tolik, tzn. € 600 za dva semestry. Francie je vůči svým studentům velmi štědrá, na každý rok studia má připravený příspěvěk ve výši € 6000 na jednoho studenta, přičemž nezáleží na tom, zda jste z Francie či nikoli.

Co se týče životních nákladů, jsou poměrně vysoké, musíte počítat minimálně s částkou € 1000, nicméně tyto výdaje můžete poměrně snadno vyrovnat, pokud si zažádáte o některé ze stipendií. V nabídce je například stipendium na studium ve Francii Master 2 nebo stipendium pro doktorát pod dvojím vedením.

Práce během studia

Snažit se jako student vylepšit si příjem je zcela běžné nejen u nás. Na přilepšenou můžete ve Francii pracovat na částečný úvazek. Zahraniční studenti mohou za rok odpracovat 822,5 hodin, což odpovídá asi 17 hodinám týdně. Minimální mzda (SMIC) se ve Francii rok od roku mění, letos je např. € 8,27 / hodinu. Aby si student mohl přivydělávat, musí si na pracovním úřadu (DDTE) vyřídit dočasné pracovní povolení (APT).

Ubytování

Cena ubytování pro studenty se pohybuje mezi € 140 a € 800 za měsíc. Jedno z nejlevnějších bydlení se dá najít přes Regionální ústředí pro univerzitní a sociální záležitosti (CROUS). Zde získáte bydlení na kolejích, ceny jsou asi do € 200. Takové bydlení není ale lehké získat všude a např. v Paříži je to úkol téměř nadlidský. Kromě těchto „státních“ kolejí existuje jejich soukromá obdoba. Nabídka i ceny lůžek jsou dost rozdílné. V Paříži se cena může pohybovat od € 400 do € 800, jinde již od € 300.

Pronajmout si soukromý pokoj nebo byt je složitější, musíte složit kauci, která se většinou nepohybuje příliš nízko. Lze se ubytovat také v rodině, což je vhodnější spíš při kratších pobytech. Zahraniční studenti mohou získat sociální přídavek na bydlení. Musí ale splnit určité podmínky, předloží průkaz o povolení k pobytu a prokazují, že pronajatý byt je zdravotně nezávadný a jeho výměra je alespoň 9 m2 na osobu. Výše vyměřené podpory pak závisí na rodinné situaci, výši příjmů a nájemného.

A malá rada na závěr, po příjezdu nezapomeňte udělat tři věci:

  1. Potvrdit váš zápis na vysoké škole.
  2. Nechat si vystavit studentské povolení k pobytu, je-li váš studijní pobyt delší než 3 měsíce.
  3. Koupit si nějaké dobré francouzské víno a vychutnávat atmosféru Francie.

Bon séjour!

Užitečné odkazy


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Francie
Autor: iveta (04.09.2012)
Postupně dávám dokupy aktuální informace o studiu, životě, práci a cestování ve Francii, snad se budou tyto informace ostatním hodit: www.zapsala.cz/zapis…
Francie
Autor: iveta (04.09.2012)
Postupně dávám dokupy aktuální informace o studiu, životě, práci a cestování ve Francii, snad se budou tyto informace ostatním hodit: www.zapsala.cz/zapis…
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Studium v zahraničí

Nazkušenou.cz on Facebook