Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Francouzské stipendium pro doktorát pod dvojím vedením

Francouzské velvyslanectví v ČR nabízí českým studentům možnost získat stipendium francouzské vlády na doktorát pod dvojím vedením ve všech vědních oborech (a jejich podoborech), zejména z následujích oblastí:

  • Přírodní vědy a vědy o Zemi
  • Exaktní vědy
  • Ekonomické a právní vědy
  • Humanitní a společenské vědy
  • Lékařství

Zájemci o studium francouzského jazyka a literatury, lingvistiky, překladatelství a tlumočnictví musí kontaktovat oddělení pro lingvistickou spolupráci : jiri.votava@diplomatie.gouv.fr

Doktorát pod dvojím vedením

Doktorát pod dvojím vedením se připravuje současně na české a francouzské univerzitě a po jeho ukončení obdrží student diplom uznávaný oběma univerzitami. Výzkumná práce tedy probíhá pod společným vedením jednoho českého a jednoho francouzského školitele.

Po dobu tří let stráví doktorand šest měsíců v každém roce střídavě na jedné z univerzit. Během těchto tří půlročních pobytů pobírá doktorand stipendium francouzské vlády. Během pobytů v České republice může pobírat stipendium české vlády určené pro doktorské studium (informujte se na české univerzitě). Doba trvání stipendia francouzské vlády na doktorát pod dvojím vedením je max. 3 roky, bez možnosti prodloužení.

Podmínky přípravy doktorátu ustanovuje dokument zvaný Smlouva o disertační doktorské práci pod dvojím vedením, společně podepsaný francouzskou a českou univerzitou. Doporučujeme žadatelům tento dokument pečlivě připravit a vyžádat si upřesnění u českých a francouzských školitelů. V případě, že tento dokument nebude vyhotoven a podepsán před ukončením 1. pobytu ve Francii, může být doktorandovi stipendium odebráno. Není-li smlouva k dipozici při podání žádosti o stipendium, postačí zavazující se dopis obou školitelů.

Určení stipendia

Studijní stipendia jsou určena studentům české státní příslušnosti, kteří mají, nebo před odjezdem na studia do Francie získají, diplom o ukončeném vysokoškolském vzdělání (diplom Ing. nebo Mgr.). Zájemci, kteří nemají českou státní příslušnost nemohou podávat žádosti o stipendia na Francouzském velvyslanectví v ČR, ale musí se informovat na francouzském velvyslanectvi podle země původu.

Poznámka k úrovni francouzštiny

Stipendia na doktorát pod dvojím vedením jsou určena především frankofonním studentům. Nefrankofonní student ho může získat, když jeho francouzský školitel písemně potvrdí, že francouzská univerzita souhlasí s výukou nebo programem stáže v angličtině. V tomto případě pak mohou být dokumenty nutné pro podání žádosti o stipendium napsány v angličtině a rovněž prezentace projektu před výběrovou komisí může být přednesena v angličtině.

Podání žádosti o stipendium

Žádost o stipendium francouzské vlády má 2 části :

  1. Vlastní žádost o stipendium připravená podle pokynů uvedených v Podmínkách žádosti o stipendium.
  2. Souhrnná tabulka ke stažení z této stránky.

Pozor! Žádost o stipendium nebude zaregistrována do celkové evidence uchazečů, dokud vědecké oddělení Francouzského velvyslanectví neobdrží e-mailem zaslanou francouzsky vyplněnou souhrnnou tabulku.

Výběr kandidátů

Uchazeči o stipendia, jejichž dokumentace byla zaregistrována, budou vyzváni k ústní prezentaci svých žádostí před francouzsko-českou komisí složenou z profesorů a vědců obou zemí a z reprezentantů Francouzského velvyslanectví v ČR. Každý žadatel představí v 10 minutách svůj studijní projekt či program stáže a poté bude odpovídat na otázky členů poroty.

Hlavním kritériem pro hodnocení žádostí je vědecká kvalita projektu, pečlivost jeho vypracování a význam projektu pro studenta a pro dvoustrannou francouzsko-českou spolupráci. Připomínáme, že programem stipendií francouzské vlády chce Francouzské velvyslanectví v ČR umožnit českým studentům zvýšit si ve Francii vzdělání a nabýt nových zkušeností, aby je po návratu do České republiky mohli zhodnotit v různých oblastech spolupráce obou zemí.

Kontakt

Další informace o stipendijních programech ve Francii můžete najít na stránkách France.cz.
Žadatelé o stipendium mohou získat podrobnější informace, které nejsou uvedeny v Podmínkách žádosti nebo které nenašli na webových stránkách, po sjednání schůzky na sekretariátu vědeckého oddělení Francouzského velvyslanectví (viz níže uvedenou adresu) s Lindou FOURNIER (linda.fournier@diplomatie.gouv.fr) - zástupkyní atašé pro vědeckou a univerzitní spolupráci.

Francouzské velvyslanectví v České republice Oddělení pro kulturu a spolupráci Sekce pro vědeckou a univerzitní spolupráci Štěpánská 35 111 21 PRAHA 1 Tel : 221 401 018 Fax : 222 231 786

Užitečné odkazy

Všeobecné informace o studiích ve Francii

Seznam francouzských univerzit a informace o specifických studijních programech

  • www.nplusi.fr fr - síť 60 technických vysokých škol (Grandes Ecoles) s více než 250 obory (zemědělství, telekomunikace, stavitelství, strojírenství, informatika, biotechnologie, chemie, materiálové inženýrství, elektrotechnika, životní prostředí, atd…)
  • www.cefi.org fr - informace o inženýrských studiích, katalog studijních programů
  • www.cge.asso.fr fr - informace o Grandes Ecoles

Poznámka

Přijímání žádostí na stipendia pro tento rok už bylo ukončeno. Termín přijímání žádostí na rok 2009 zatím není vyhlášen.

Zdroj: France.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: petra (23.05.2008)
velmi dobre
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Studium v zahraničí

Nazkušenou.cz on Facebook