Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Stipendium na studium ve Francii Master 2

Francouzské velvyslanectví v ČR nabízí českým studentům možnost získat stipendium francouzské vlády na roční studium Master 2 ve všech vědních oborech (a jejich podoborech), zejména z následujících oblastí:

 • Přírodní vědy a vědy o Zemi
 • Exaktní vědy
 • Ekonomické a právní vědy
 • Humanitní a společenské vědy
 • Lékařství

Zájemci o studium francouzského jazyka a literatury, lingvistiky, překladatelství a tlumočnictví musí kontaktovat oddělení pro lingvistickou spolupráci: jiri.votava@diplomatie.gouv.fr

Tento studijní rok ve Francii může mít několik forem, ale jeho úroveň musí odpovídat alespoň pátému roku vysokoškolského studia po maturitě nebo šestému, pokud student již získal master v České republice. Uchazeči o toto stipendium se tedy mohou orientovat na:

 • přípravu Master 2 de Recherche*; tento roční učební plán se skládá z teoretické studijní části a z praktické stáže, která se většinou odehrává na výzkumném pracovišti ; studium orientuje studenty na přípravu doktorátu
 • přípravu Master 2 Professionnel* ; tento roční učební plán obsahuje část přednáškovou a stáž ; studium má za cíl profesní přípravu pro praxi absolvování posledního ročníku technických nebo obchodních vysokých škol ( Grandes Ecoles)

*Ve francouzském vysokoškolském systému probíhá reforma. V akademickém roce 2004-2005 a 2005-2006 existovaly dva systémy diplomů souběžně. Stipendia francouzské vlády 2008 budou přidělována výhradně na 2. rok Master, tzn. na diplomový ročník.

Podmínky získání stipendia

Studijní stipendia mohou získat studenti s českou státní příslušností, kteří mají nebo ukončí 4. ročník před nástupem na Master 2. Zájemci, kteří nemají českou státní příslušnost nemohou na tomto velvyslanectví podávat žádosti o stipendia a musí se informovat na francouzském velvyslanectvi podle země původu. Požadovaná úroveň může být Master 1 nebo Master 2, podle ekvivalence uznané přijímací univerzitou. Doporučuje se tedy podat žádost o stipendium na více Master současně. K získání podrobnějších informací si stáhněte Podmínky žádosti o stipendium Master 2.

Pro stipendia Master 2 (vzhledem k faktu, že přednášky v téměř všech případech probíhají ve francouzštině) by žadatel měl mít takovou úroveň znalosti francouzského jazyka, aby mohl během deseti minut v tomto jazyku představit výběrové porotě svůj studijní projekt a odpovídat na otázky členů poroty. Tato poznámka se netýká studijních programů v angličtině.

Žádost o stipendium

Žádost o stipendium francouzské vlády má 2 části :

 1. Vlastní žádost o stipendium připravená podle pokynů uvedených v Podmínkách žádosti o stipendium.
 2. Souhrnná tabulka ke stažení z této stránky.

Dokumenty, které žádost musí obsahovat, jsou uvedeny v Podmínkách žádosti o stipendium.
Pozor! Žádost o stipendium nebude zaregistrována do celkové evidence uchazečů, dokud vědecké oddělení Francouzského velvyslanectví neobdrží e-mailem zaslanou francouzsky vyplněnou souhrnnou tabulku.

Výběr kandidátů

Uchazeči o stipendia, jejichž dokumentace byla zaregistrována, budou vyzváni k ústní prezentaci svých žádostí před francouzsko-českou komisí složenou z profesorů a vědců obou zemí a z reprezentantů Francouzského velvyslanectví v ČR. Každý žadatel představí v 10 minutách svůj studijní projekt či program stáže a poté bude odpovídat na otázky členů poroty.

Hlavním kritériem pro hodnocení žádostí je vědecká kvalita projektu, pečlivost jeho vypracování a význam projektu pro studenta a pro dvoustrannou francouzsko-českou spolupráci. Připomínáme, že programem stipendií francouzské vlády chce Francouzské velvyslanectví v ČR umožnit českým studentům zvýšit si ve Francii vzdělání a nabýt nových zkušeností, aby je po návratu do České republiky mohli zhodnotit v různých oblastech spolupráce obou zemí.

Kontakt

Další informace o stipendijních programech ve Francii můžete najít na stránkách France.cz. Žadatelé o stipendium mohou získat podrobnější informace, které nejsou uvedeny v Podmínkách žádosti nebo které nenašli na webových stránkách, po sjednání schůzky na sekretariátu vědeckého oddělení Francouzského velvyslanectví (viz níže uvedenou adresu) s Lindou FOURNIER (linda.fournier@diplomatie.gouv.fr) - zástupkyní atašé pro vědeckou a univerzitní spolupráci.

Francouzské velvyslanectví v České republice Oddělení pro kulturu a spolupráci Sekce pro vědeckou a univerzitní spolupráci Štěpánská 35 111 21 PRAHA 1 Tel : 221 401 018 Fax : 222 231 786

Užitečné odkazy

Všeobecné informace o studiích ve Francii

Seznam francouzských univerzit a informace o specifických studijních programech

 • www.nplusi.fr fr - síť 60 technických vysokých škol (Grandes Ecoles) s více než 250 obory (zemědělství, telekomunikace, stavitelství, strojírenství, informatika, biotechnologie, chemie, materiálové inženýrství, elektrotechnika, životní prostředí, atd…)
 • www.cefi.org fr - informace o inženýrských studiích, katalog studijních programů
 • www.cge.asso.fr fr - informace o Grandes Ecoles

Poznámka

Přijímání žádostí na stipendia pro tento rok už bylo ukončeno. Termín přijímání žádostí na rok 2009 zatím není vyhlášen.

Zdroj: France.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook