Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Stipendium na stáž ve Francii

Francouzské velvyslanectví v ČR nabízí českým studentům možnost získat stipendium francouzské vlády na 1 až 3 měsíční stáž ve všech vědních oborech (a jejich podoborech), zejména z následujících oblastí:

  • Přírodní vědy a vědy o Zemi
  • Exaktní vědy
  • Ekonomické a právní vědy
  • Humanitní a společenské vědy
  • Lékařství

Zájemci o studium francouzského jazyka a literatury, lingvistiky, překladatelství a tlumočnictví musí kontaktovat oddělení pro lingvistickou spolupráci : jiri.votava@diplomatie.gouv.fr

Státní zaměstnaci zajímající se o stipendium na profesní vzdělávání (např. úředníci veřejné správy) se musí obrátit na oddělení pro technickou spolupráci Francourského velvyslanectví.

Podmínky získání stipendia

Stipendia na stáž jsou určena studentům české státní příslušnosti od 3. ročníků vysokoškolského studia až po studenty postdoktorandského stupně. Postdoktorand musí být však zapsán na univerzitě nebo výzkumné instituci. Délka stáže může být 1 až 3 měsíce. Zájemci, kteří nemají českou státní příslušnost nemohou na Francouzském velvyslanectví v ČR podávat žádosti o stipendia a musí se informovat na francouzském velvyslanectvi podle země původu.

Úroveň francouzštiny

Stipendia na stáž jsou určena především frankofonním studentům. Nefrankofonní student ho může získat, když jeho francouzský školitel písemně potvrdí, že francouzská univerzita souhlasí s výukou nebo programem stáže v angličtině. V tomto případě pak mohou být dokumenty nutné pro podání žádosti o stipendium napsány v angličtině a rovněž prezentace projektu před výběrovou komisí může být přednesena v angličtině.

Stipendia na stáž

Francouzské velvyslanectví v ČR nabízí českým studentům stipendia na stáž ve Francii v délce od 1 do 3 měsíců a to na stáž na univerzitě, ve výzkumném ústavu, knihovně nebo fakultní nemocnici. Stáž by měla odpovídat potřebám žadatele na pobyt ve Francii: např. seznámit se ve Francii s technikou, která v České republice není dosud známa, studium děl, která nejsou v České republice k dispozici, vypracovat studii týkající se Francie či absolvovat ve Francii speciální krátkodobé studium.

Mohlo by být uvedeno mnoho dalších příkladů, proto se uchazečům o stáž ve Francii doporučuje kontaktovat pracovníka francouzské ambasády odpovědného za vědecká stipendia. K získání podrobnějších informací se stáhněte Podmínky žádosti o stipendium na stáž.

Žádost o stipendium

Žádost o stipendium francouzské vlády má 2 části:

  1. Vlastní žádost o stipendium připravená podle pokynů uvedených v Podmínkách žádosti o stipendium.
  2. Souhrnná tabulka ke stažení z této stránky.

Pozor! Žádost o stipendium nebude zaregistrována do celkové evidence uchazečů, dokud vědecké oddělení Francouzského velvyslanectví neobdrží e-mailem zaslanou francouzsky vyplněnou souhrnnou tabulku.

Výběr kandidátů

Uchazeči o stipendia, jejichž dokumentace byla zaregistrována, budou vyzváni k ústní prezentaci svých žádostí před francouzsko-českou komisí složenou z profesorů a vědců obou zemí a z reprezentantů Francouzského velvyslanectví v ČR. Každý žadatel představí v 10 minutách svůj studijní projekt či program stáže a poté bude odpovídat na otázky členů poroty.

Hlavním kritériem pro hodnocení žádostí je vědecká kvalita projektu, pečlivost jeho vypracování a význam projektu pro studenta a pro dvoustrannou francouzsko-českou spolupráci. Připomínáme, že programem stipendií francouzské vlády chce Francouzské velvyslanectví v ČR umožnit českým studentům zvýšit si ve Francii vzdělání a nabýt nových zkušeností, aby je po návratu do České republiky mohli zhodnotit v různých oblastech spolupráce obou zemí.

Kontakt

Další informace o stipendijích na stáž ve Francii můžete najít na stránkách France.cz.
Žadatelé o stipendium mohou získat podrobnější informace, které nejsou uvedeny v Podmínkách žádosti nebo které nenašli na webových stránkách, po sjednání schůzky na sekretariátu vědeckého oddělení Francouzského velvyslanectví (viz níže uvedenou adresu) s Lindou FOURNIER (linda.fournier@diplomatie.gouv.fr) - zástupkyní atašé pro vědeckou a univerzitní spolupráci.

Francouzské velvyslanectví v České republice Oddělení pro kulturu a spolupráci Sekce pro vědeckou a univerzitní spolupráci Štěpánská 35 111 21 PRAHA 1 Tel : 221 401 018 Fax : 222 231 786

Užitečné odkazy

Všeobecné informace o studiích ve Francii

Seznam francouzských univerzit a informace o specifických studijních programech

  • www.nplusi.fr fr - síť 60 technických vysokých škol (Grandes Ecoles) s více než 250 obory (zemědělství, telekomunikace, stavitelství, strojírenství, informatika, biotechnologie, chemie, materiálové inženýrství, elektrotechnika, životní prostředí, atd…)
  • www.cefi.org fr - informace o inženýrských studiích, katalog studijních progreamů
  • www.cge.asso.fr fr - informace o Grandes Ecoles

Poznámka

Přijímání žádostí na stipendia pro tento rok už bylo ukončeno. Termín přijímání žádostí na rok 2009 zatím není vyhlášen.

Zdroj: France.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Jakub Malhocký (21.09.2015)
V jaké výši se pohybuje toto stipendium měsíčně? Děkuji
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Zahraniční stáže

Nazkušenou.cz on Facebook