Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Rozhovor: Jak zařídit studijní pobyt v Kanadě a na co se připravit

Kanada patří mezi zájemci o studijní pobyt v zahraničí k nejoblíbenějším destinacím. A není divu, málokterá země toho nabízí tolik – jak v otázce prostředí s kombinací nádherné přírody a ohromujících velkoměst, tak z hlediska studia. Kdo chce, zdokonalí se nejen v angličtině či jiném jazyce, ale i v řadě zajímavých oborů.

Láká kanadské dobrodružství i vás? Pak jste na nejlepším místě, protože vám přinášíme rozhovor se specialistkou na zařizování studia v zahraničí. V odpovědích na otázky najdete cenné tipy, díky kterým budete jasně vědět, co a jak udělat, pokud se chcete vydat za životními zážitky do Kanady.

Chci studovat v Kanadě angličtinu. Co mám udělat jako první?

Nejlépe kontaktovat mě, Jitku Kejíkovou, a to na e-mailu j.kejikova@tutuki.cz nebo na telefonu 723 058 519. Poradím s počátečními rozhodnutími i výběrem konkrétní destinace či studia. V Kanadě jsem osobně navštívila všechny školy, které najdete v nabídce naší agentury Kukabara.

Do Kanady se většinou jezdí na delší dobu, mohou být potřeba víza. Celkově tedy musíte vědět o spoustě věcí. O to více, když třeba ještě nemáte jasno v tom, čeho chcete dosáhnout. Nebo neumíte zhodnotit, jaká lokalita by vám vyhovovala. S tím vším vám pomohu, abyste se ve vyřizování neztratili.

Jak dlouho dopředu musím plánovat? Dá se odcestovat například měsíc od rozhodnutí?

Samozřejmě platí, že čím větší časovou rezervu si necháte, tím lépe. Většina našich klientů plánovala a plánuje zhruba půl roku předem. Hraniční doba, abychom připravili vše potřebné, jsou dva měsíce. Musíme dát dohromady dokumenty k pobytu, zajistit platby, vízum či například eTA registraci (bezvízový vstup).

Takže za jeden měsíc se to nedá zvládnout?

Dá. Ale jen pokud k nám člověk přichází s tím, že přesně ví, kam pojede a co bude studovat. Pak odpadá prvotní přemýšlení a hledání ideálního pobytu.

Musím ale upozornit, že „na poslední chvíli“ bude nejspíše letenka docela drahá. A ve vysoké sezoně se může stát, že už nebudou volná místa ve vytipované škole či ubytování. Přikláním se proto k plánování s předstihem a v pohodě než nahonem a ve stresu. :)

Podle čeho si mohu vybírat jazykovou školu?

Záleží na tom, co upřednostňujete. Jestli velkou moderní školu, nebo menší s osobním přístupem, kde panuje až rodinná atmosféra. Máme širokou nabídku, aby si každý mohl přijít na své a byl se studiem v Kanadě spokojený.

Školský systém je také perfektně provázaný, takže pokud přejdete v angličtině na vyšší úroveň, otevře se vám ve vzdělání spousta dalších dveří.

Mám se bát náročnosti?

Určitě ne. Jazykovky nejsou těžké a mají kurzy obecné angličtiny pro začátečníky i pokročilé. Je jen na vás, jakou intenzitu studia zvolíte. A podle toho zaznamenáváte pokrok. Ve většině škol probíhají po 4 týdnech výuky přezkoušení, podle kterých se posouváte dál.

Budu ve škole jediný student z ciziny?

Nevím, co by se muselo stát, aby tohle nastalo. :) Můžete se těšit na pestrý mezinárodní mix, takže získáte řadu přátel ze všech koutů světa. Asi největší zastoupení v národnostní skladbě mají Asiaté, ale nezaostávají ani Evropané. Dále potkáte studenty z Brazílie, Venezuely, Chile atd.

Do školy se chodí denně? Jak tedy obvykle kurz probíhá a kolik bere času?

Ano, do školy se chodí od pondělí do pátku. Je potřeba splnit minimálně 80 procent docházky k tomu, abyste obdrželi Závěrečný certifikát o absolvování kurzu

Z obecné výuky angličtiny můžete zvolit standardní výuku, která může probíhat dopoledne nebo odpoledne. Anebo intenzivní, kde vás čekají i přídavné lekce.

Většina škol také umožňuje volbu oblastí, na které se chcete více zaměřit. Když chcete důkladněji probírat gramatiku nebo se věnovat konverzaci… Případně vás kurz může připravit na konkrétní zkoušky, jako je IELTS, FCE, CAE apod.

A jak je to s prací? Dá se na místě sehnat nějaká brigáda?

V prvé řadě se spíše zeptejte, jestli vůbec lze pracovat. Protože v rámci eTA registrace, díky které vyjedete do Kanady na maximálně půl roku, to nejde.

Ale existují programy, co spojují studium a práci – týkají se odborných, nikoliv jazykových škol. Takový pobyt zpravidla trvá půl roku a déle a zařizuje se k němu studentské vízum s pracovním povolením.

Souhrnně se tyto studijně-pracovní programy nazývají „Co-op“ a zaměřují se na turismus, marketing, management či IT. Avšak jako zájemce musíte vykazovat dostatečnou úroveň angličtiny. Příkladem školy tohoto typu je Arbutus College.

Nebo se pokusíte získat tzv. Working Holiday vízum, o které je mezi studenty velký zájem. Když se zadaří, budete moct v Kanadě neomezeně pracovat a k tomu půl roku studovat.

Láká mě Toronto a Vancouver. Které město z těchto dvou byste mi doporučila a proč?

Obě města patří mezi nejvyhledávanější. Přitom jsou ale hodně odlišné. Toronto je velké moderní multikulturní město se spoustou mrakodrapů a „evropským nádechem“. Super místo hlavně pro mladé, kteří mají rádi akce, mimoškolní aktivity a večerní život. Jestliže zamíříte právě sem, těšte se na pravou kanadskou zimu. Jaro, léto a podzim se tady vejde jen do 4 měsíců… :)

Co se týče (mého milovaného) Vancouveru, ten je hlavně o přírodě. Střed města, tedy Downtown, kde se nachází několik mrakodrapů, projdete klidně za jeden den. A žije zde pouhých 600 tisíc obyvatel. Když se rozhlédnete, vidíte přírodu, hory, oceán – zkrátka ráj pro milovníka těchto scenérií.

Nedávno jsem si vyzkoušela studium na zdejší škole a Vancouver mi přirostl k srdci. Dostala jsem se do hostitelské rodiny v lokalitě na dosah drsné přírody. A paní domácí mi vysvětlovala, že není nic výjimečného, když se kolem jejího domu prochází medvěd… Kanada se vším všudy. :)

Ještě zmíním jednu z velkých výhod Vancouveru – vynikající dostupnost hor pro vyžití v podobě lyžování nebo ježdění na horském kole. Možná vás potěší, že pro lyže nebo snowboard nejsou striktně vyznačené sjezdovky, takže si můžete užívat freeride, jak libo.

Je v Kanadě draho?

Jak se to vezme. Pokud přepočítáváte tamější ceny na české koruny, vypadá vše dražší. Když ale začnete „přemýšlet“ v místní měně a třeba si v ní vydělávat, bude vám to samozřejmě připadat běžné, ani levné, ani drahé.

Pro zajímavost: ve Vancouveru žije už pár let moje kamarádka. Má kvalifikovanou pozici a za měsíční plat si třeba koupí auto.

Také je třeba při srovnávání nákladů myslet na lokalitu. Například Vancouver je oproti Torontu levnější.

A co místní obyvatelé, jak na vás působili? Jsou přátelští?

Kanada celkově je sympatická a přátelská země, ve které jste stoprocentně vítáni. Typičtí Kanaďané jsou milí a budou s vámi chtít komunikovat. A to je fajn, protože si tak příjemným způsobem procvičíte konverzaci v angličtině. Když si navíc uvědomíte, že většina obyvatel jsou přistěhovalci, vyjde vám z toho skvělá příležitost poznat rozmanité kultury na jednom místě, které patří k nejbezpečnějším na světě.

Zajímá vás o pobytu v Kanadě ještě něco? Neváhejte a zeptejte se v Kukabaře, kde vám ochotně se vším poradí a pomůžou.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook