Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jazyková zkouška TOEFL

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) je mezinárodně uznávaná americká standardizovaná jazyková zkouška, kterou vytvořila a nabízí americká testovací organizace Educational Testing Service (ETS). Hlavním cílem zkoušky TOEFL je ohodnotit úroveň znalostí anglického jazyka u uchazečů o studium v angličtině, u nichž není angličtina rodným jazykem.

Zkouška TOEFL je určena hlavně studentům se střední a vyšší pokročilostí (úrovně B1 až C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky). Kompletní informace o testu najdete na oficiálních stránkách ETS a v oficiálním Bulletinu, který lze stáhnout zde nebo zdarma vyzvednout ve Fulbrightově komisi.

Obsah zkoušky

Od roku 2007 se v České republice testuje pouze poslední verze TOEFL označovaná Internet-Based Testing (iBT).

TOEFL iBT ověřuje a hodnotí všechny čtyři jazykové dovednosti nutné pro efektivní komunikaci: čtení, poslech, mluvení a psaní. Má proto čtyři samostatné sekce Reading, Listening, Speaking a Writing. Součástí sekcí Speaking a Writing jsou ovšem také tzv. Integrated Tasks, tedy úkoly kombinující dovenosti (čtení, poslech, mluvení, resp. čtení, poslech, psaní).

Struktura zkoušky je popsána na oficiální stránce a také v letáku TOEFL at a Glance, ve kterém najdete rovněž porovnání se strukturou starých verzí Paper-Based Testing (PBT) a Computer-Based Testing (CBT).

Detailní popis typů otázek najdete v brožuře TOEFL iBT Tips. Fulbrightova komise připravila semináře, na kterých je verze iBT detailně představena. Pokud máte zájem o účast, zaregistrujte se na emailu tesar@fulbright.cz.

Forma zkoušky

TOEFL iBT se testuje na počítači vybaveném sluchátky a mikrofonem a připojeném k Internetu v certifikovaných testovacích centrech, obvykle počítačových učebnách vysokých a jazykových škol. Testovaný buď vybírá z několika (zpravidla čtyř) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná, nebo informace třídí, případně odpovídá ústně do mikrofonu resp. písemně prostřednictvím klávesnice.

Formátem iBT provádí rovněž multimediální flashový průvodce TOEFL iBT Tour.

Základní cena zkoušky

Poplatek za zkoušku TOEFL je 175 USD (cena k 1.dubnu 2008).

Kdy se testuje

TOEFL iBT se testuje ve stanovených termínech zveřejňovaných průběžně až na čtyři měsíce dopředu. Obvykle je vypsáno několik termínů každý měsíc, ovšem ne ve všech centrech se testuje ve všech termínech.

Přehled vypsaných a ještě volných termínů najdete zde. Seznam je aktualizován každých 24 hodin. Upozorňujeme, že vzhledem k tomu, že termíny se naplňují průběžně, ale seznam je aktualizován denně, nemusí být všechny uvedené termíny již k dispozici. Okamžitý stav zjistíte v online registračním systému, ovšem až po přihlášení se. Termíny uvedené v online registraci jsou vždy pouze ty volné.

Kde se testuje

Testování probíhá v několika testovacích centrech v Praze a v jednom v Ostravě.

Praha
  • Oddělení studia jazyků Akademie věd, Na Florenci 3, Praha 1
  • Školící centrum EDU 2000, Oldřichova 49, Praha 2
  • U.S. Business School - Prometric Testing Center, Truhlářská 13, Praha 1.
Ostrava
  • Ekonomická fakulta VŠB - TU Ostrava, Sokolská třída 33/2416, místnost A002.

Pokud byste potřebovali složit TOEFL ve verzi iBT a v Praze nebo v Ostravě nebyl termín nebo již nebylo místo, je zde ještě možnost nechat se otestovat v jiných centrech mimo republiku - nejblíže v Bratislavě, Trenčíně, Vídni, Berlíně nebo Mnichově. Aktuální seznam otevřených testovacích center a termínů po celém světě najdete zde.

Případná další centra (počítá se např. s testování v Brně) se objeví v seznamu testovacích center a v online registraci, jakmile budou plně připravena na testování.

Registrace a placení

Na zkoušku je vždy nutné se registrovat předem. Poplatek za test se platí při registraci. Registrovat se a platit nelze přímo v ČR, a to ani u Fulbrightovy komise, ani v testovacím centru. Zájemci o složení testu se musí registrovat a zaplatit přímo u americké testovací organizace ETS jedním z předepsaných způsobů a dostatečně včas.

Registrovat se lze třemi základními metodami:

  1. Online - Tento způsob registrace doporučujeme, protože se jedná o nejpohodlnější, nejrychlejší a nejlevnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky testu, ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty nebo voucherem. V online systému si při registraci vytvoříte osobní účet, přes který lze rovněž po testu objednávat služby ETS - testy, zasílání výsledků apod.
  2. Telefonem - Pokud můžete platit kartou, nebo platíte voucherem, lze se registrovat také telefonem přes Regionální registrační centrálu v Nizozemí na čísle 0031 320 239 540. Před hovorem si připravte informace podle registračního formuláře.
  3. Poštou - Nejzdlouhavější a nejnákladnější způsob, ale jediný možný, pokud nemůžete nebo nechcete platit kartou.

Při registraci poštou je třeba odeslat kompletně vyplněný a podepsaný registrační formulář, který lze stáhnou zde, do Regionální registrační centrály v Nizozemí na adresu:

Thomson Prometric
Attn: PTC Registrations Europe
P.O. Box 2024
8203 AA Lelystad
Lelystad, The Netherlands

K vyplněným registračním formulářům je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cizí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank) nebo International Money Orderu (IMO). Šeky resp. IMO by měly být vystavené nejlépe v dolarech a splatné (ve prospěch) testovací organizaci ETS-TOEFL, Princeton, New Jersey, USA.

Za včasnou je považována registrace online nebo telefonem minimálně sedm dní před testovacím termínem (den testu se nepočítá!). V případě volné kapacity ETS nabízí také možnost tzv. pozdní registrace (late registration) tři dny před termínem, ovšem tato registrace je s příplatkem 25 dolarů. V případě registrace poštou musí být registrační formulář doručen do Regionálního registračního centra nejpozději čtyři týdny před testovacím termínem, je proto vhodné jej zaslat minimálně pět týdnů před termínem.

Den testu

Na testování se kandidát musí dostavit s platným identifikačním průkazem obsahujícím podpis (občanský průkaz nového typu nebo pas) a registračním číslem 30 minut před uvedeným začátkem zkoušky. Do testovací místnosti si student nesmí brát žádné pomůcky, ani jídlo a pití. Tužku a papír na poznámky obdrží na místě. Testování trvá až 4,5 hodiny s krátkou, desetiminutovou přestávkou zhruba v polovině zkoušky.

Výsledky testu

Výsledkem zkoušky jsou bodová podskóre za jednotlivé části v rozmezí 0-30 a celkové bodové skóre v rozmezí 0-120 bodů. Mluvení a psaní je hodnoceno také známkami v rozmezí 0-4, resp. 0-5. Převodní tabulku mezi skóre z verze iBT a skóre z předchozích verzí zkoušky (CBT a PBT) lze stáhnout zde.

Po 15 pracovních dnech po složení zkoušky jsou výsledky k dispozici online a jsou k nahlédnutí přes osobní účet vytvořený při online registraci. Zhruba do čyř týdnů by měl kandidát obdržet tištěnou kopii výpisu skóre na svou adresu.

Další příjemce skóre, např. školy nebo stipendijní programy, kam se uchazeč hlásí, lze zadat (a měnit) do 22 hodin posledního dne před dnem zkoušky. Čtyři instituce zadané do této doby jsou v ceně zkoušky, za další zadané příjemce se již platí poplatek. Po zkoušce lze, opět za poplatek, přes osobní účet v online registračním systému nebo poštou objednávat zaslání dodatečných výpisů Additional Score Reports podle potřeby, a to po dobu následujících dvou let. Dva roky jsou tak považovány za dobu platnosti zkoušky.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
TOEFL na podzim
Autor: Kristy (20.03.2012)
Ahojky, plánuje tady někdo stejně jako já na podzim dělat TOEFL zkoušku? Pokud ano, budu ráda když se my ozveš, pokud by jsi byl/a z okolí Blanska nebo Brna mohli by jsme se popřípadě domluvit na společné přípravě :)
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook