Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak se studuje v mexické džungli

Zdravím všechny čtenáře. Jmenuji se Zuzka, je mi 17 a právě zažívám nejzajímavější a nejšílenější rok svého života v přes 9000 km vzdáleném Mexiku, přesněji uprostřed džungle státu Chiapas, v malém městě při jednom z nejdůležitějších mayských nalezišť - Palenque.

Od malička jsem věděla že se v šestnácti vydám někam na rok - nejspíš do Spojených států, kvůli angličtině přeci a tak. Uniklo mi ale, že existuje mnohem, ale mnohem více možností kam jet na svůj rok v zahraničí. Začala jsem přemýšlet a projíždět různé programy. Díky hoštění zahraniční studentky u nás doma jsem měla možnost stýkat se všemi zahraničními studenty, kteří mě vždy nabíjeli multi-kulti entusiasmem a díky kterým jsem si začala uvědomovat rozdílnost jejich kultur s tou naší.

Nejvíc si mne získali oni studenti “latinos”, neboli, pocházející z latinské Ameriky, pro jejich nesmírně přátelskou, vřelou a veselou povahu. No poslyšte, kdo by tím nechtěl být obklopen, na celý rok? Volba země už pak pro mě byla jasnou volbou. Pro mě rozhodně ta nejvýraznější a “nejtypičtější” latinskoamerická země je obrovské, různorodé a nádherné Mexiko. Tak se stalo, že jsem na konci minulého září vyrazila přes oceán, vstříc neznámému.

Příjezd do Mexika a první dny byly dost hektické, to možná pochopí jen ti co mají zkušenost s Mexičany (organizovanost a punktualita nejsou zrovna jedněmi ze silných stránek místních obyvatel), ale toť byla právě taková první ukázka zvyků zdejší společnosti. Příjezd do mého městečka a do hostitelské rodiny byl plný barvitých dojmů. Uvítali nás pěkně pomexicku - velkou fiestou se spoustou jídla a hudby, která je mi dnes už pevně přirostlá k srdci.

Z mého nového domova jsem byla (a doteď jsem) docela na větvi - moje rodina žije na ranči, doslova uprostřed luk a lesů, necelých 20 km od města, společně se všemi druhy zvěře, domácí i divoké, téměř mimo signál a kompletně zbaveni internetu. Pro mnoho adolescentů noční můra, pro mě zprvu docela rána, ale nyní už jsem více méně zbavena tísnivého pocitu z izolace. Škola byl taky šok, od té české se liší snad ve všech aspektech - povinná uniforma, předměty u kterých dodnes nechápu účel, nadmíru přátelský a osobní vztah učitelů s žáky, celkově velmi relaxovaný vzdělávací systém, porovnám-li to s tím naším, prostě jsem se divila prakticky všemu.

Největší oporou v prvních týdnech mi byli místní lidé. Vždy přátelští a vřelí, i když se španělsky skoro nedokážete vyjádřit ani o nejjednoduších věcech. Co se jazyku týče, tři měsíce před odjezdem jsem se pokoušela nahnat základy španělštiny, byla jsem tomu tuze vděčna, hodilo se mi to převelice. Tady v Palenque si totiž anglicky nepopovídáte naprosto s nikým, když nepočítám turisty (většinou Severoameričany - takzvané “gringos”, či pár Evropanů - v 99% případů Němce). První měsíce byly plné nedorozumnění a trapných chvilek předstírání že tuším o čem plyne hovor nebo na co se mě ptají, ale brzy jsem už začala pobírat víc a víc španělštiny, teď už nemám problém. Jestli tedy přemýšlíte o studijním programu ve španělsky mluvící zemi, ale bojíte se jazyka, rozhodně se nenechte odradit, místní vám v začátcích vždy rádi pomohou, než se sami začnete chytat.

Za těhlech sedm měsíců už jsem ledacos viděla a zažila, potkala řadu lidí, na které nikdy nezapomenu, našla přátele z celého světa, vzpomínky a zkušenosti na celý život. Mexické Vánoce ve 32°C, výlety na Mayskou riviéru, návštěva jednoho ze sedmi divů světa (mayské Chichen Itzá) a ostatních dechberoucích památek předkolumbovských civilizací, vyrábění vlastní čokolády na Yucatánu, pozorování kapustňáků, pojídání pikantních cvrčků v Oaxace, smažení banánů a vůbec připravování místních dobrůtek s host sestrou…

Je toho mnohem víc a mnohem víc mě toho ještě čeká. Navždy budu vděčná za tuhle životní příležitost, vidět svět z jiné perspektivy. Všem moc doporučuji.

S pozdravem,

Zuzka Rottová


Text zkušenosti studenta neprošel jazykovou úpravou a byl zachován v autentickém znění.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook