Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak na střední do Ameriky bez agentury - II.díl

A pokračujeme dále v našem seriálu, jak si zařídit všechno sami aneb nic pro lenochy :-).

Tímto podnadpisem jsem samozřejmě nechtěla naznačit, že jet přes agenturu je lenošství. Jen se musíte připravit na to, že to taky třeba vyjít vůbec nemusí a vaše veškeré úsilí bylo věnováno škole, která vás nepřijala. Ovšem nevím, jestli je tu o mnoho zařizování navíc, jak jsem tak pročítala příspěvky, tak mi skoro připadá, že jsem s tím měla míň práce než se všemi papíry od agentury. Nevím, s agenturou jsem nikdy nejela.

Výběr školy

Poté, co jste obeslali školy s prosbou o bližší informace, vám nezbývá než čekat. Podle toho, co vám jednotlivé školy napíšou, pak přichází eliminace těch nevyhovujících. Mě takhle z 300 škol zbylo nějakých 35 v podstatě vyhovujících. S těmi jsem udržovala následný kontakt, prohledala jejich webovky, prostě hledala co nejvíc informací. Hodně se ptejte na úspěšnost absolventů v přijímaní na vysoký, finanční pomoc a taky nezapomeňte na dotaz, jestli je to náboženská škola.

Podání přihlášky

Až se rozhodnete pro nějaké školy, přichází vyplňování přihlášek. Přihlášení stojí okolo 40 $, takže si pořádně rozmyslete, jestli se na tu školu doopravdy chcete hlásit a jak velké máte naděje. Některé školy nabízejí tzv. fee waiver, to znamená, že vám tento vstupní poplatek odpustí. Pozeptejte se, to nikoho nezabije a vám to může ušetřit peníze.

Vyplňování přihlášek je na dlouho. Chtějí různá doporučení od profesorů, vyberte si profesory, co vás mají rádi. Oni se nebudou pídit po tom, jestli vás ten profesor skutečně pořád ještě učí. A vám to může jedině prospět. Já jsem dávala doporučení od mého profesora na tvůrčí psaní (chtěli jedno doporučení od profesora umění - njn, umělecká škola) a angličtinářky. Profka, která jediná mohla prohlásit, že se v jejím předmětů zlepšuju.

A taky jediná, která to byla schopná napsat pořádnou angličtinou. Jinak je taky dobrý poslat i nějaká jiná doporučení, která oni nevyžadují. Ukáže to, že jste člověk, do kterého se vyplatí investovat. Já posílala nějaká doporučení, že dobrovolničím na Bambiriádě a podobných akcích pro děti. Nikoho nezajímá, že jsem na Bambiriádě dobrovolničila naposledy před čtyřmi lety. A taky, že jezdím na tábor jako praktikantka. Nevím, co všechno chtějí jednotlivé školy. Pokud by někdo měl zájem o radu, stačí se zeptat.

Taky budou chtít nějaká ta vysvědčení. Je třeba jim vysvětlit náš systém známkování. A taky zdůraznit, že si profesor může známku vykouzlit třeba z rukávu, když se mu zachce. To oni neznaj. Já měla štěstí, že jeden zaměstnanec je Slovák, takže mi to usnadnilo práci a vysvědčení a máminu pracovní smlouvu jsem nemusela překládat do angličtiny. Vy se na nic takového nespoléhejte a vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte.

Školné a stipendium

Na finanční pomoc asi většina škol požaduje stejně věci. To znamená: Výpisy z účtu obou rodičů
(pokud jsou rozvedený tak pouze toho, u kterého žijete), potvrzení o jejich měsíčním příjmů, potvrzení o hodnotě majetku (domy, letní sídla, hotely apod.) a taky pravděpodobně dopis popisující důvody, proč vlastně žádáte o finanční pomoc.

Poté, co odešlete prihlášku, je to jenom na nich. A vám nezbývá než čekat. Já jsem přihlášku odeslala v půlce května (to už je poměrně pozdě, první kolo přihlášek bývá okolo začátku února), na začátku června jsem absolvovala interview - po internetu jsem jim napsala odpovědi na otázky typu: co tě vedlo k tomu přihlásit se na Idyllwild Arts Academy apod. Koncem června se mi ozvali, že mi můžou dát 20,000 $ stipendium. To bohužel nebylo dost, a tak jsem musela přijetí na školu odmítnout.

Někdy okolo dvacátého srpna se mi ozvali, že mi můžou dát větší stipendium. A to konkrétně 37,500 $, že by mi dali víc, ale nemají z čeho. A tak mi začal shon, jelikož jsem měla ke studiu nastoupit sedmého září. Se všemi poplatky, letenkou a jinými výdaji nás to přijde na nějakých 190,000 až 210,000 Kč.

Je to sice víc než přes agenturu, ale to má několik důvodů. Hlásila jsem se pozdě, jsem na soukromé škole (některé agentury nabízejí i soukromé školy, zkuste se zeptat, kolik by takový pobyt stál), je tu o mě královský postaráno. Vzhledem k tomu, že jsem vzorný student, všichni mě milují, v hodinách se snažím a naše finanční situace není na to, abych mohla platit školné na příští rok. Je na 99% jistě, že dostanu plné stipendium. To by znamenalo, že jeden rok vyjde na nějakých 110,000 Kč. Na téhle škole je hodně studentů, většinou mezinárodních, kteří mají plně stipendium.

Internátní ubytování

Jinak k dotazům, jak řeším bydlení. Většina soukromých škol je internátních (tzv. boarding school). Kdo máte předsudky ohledně internátních - snobských škol, tak můžete tyhle předsudky klidně zahodit. Je to úžasná zkušenost, kterou všem doporučuju. Takže bydlení řeším jen na prázdniny, kdy se internát zavírá. Pokud nemáte ve státech příbuzné, můžete si sehnat homestay (nebo vám ho sežene škola). Ovšem to stojí okolo 30 $ na den.

Pokud se vám to nechce platit, stejně jako mě, dají se najít i lidí, kteří vás ubytují zadarmo. Buď kamarádi že školy nebo na couchsurfing.com jsou registrováni lidé, kteří za ubytování nic nechtějí. Já jsem právě teď na prázdninách v L.A. a bydlím u jedné takové rodiny. A můžu si to jedině pochvalovat.

Předchozí díl seriálu najdete v článku Jak na střední do Ameriky bez agentury (1.díl), následující díl v článku Jak na střední do Ameriky bez agentury (3.díl)

Autorka: Lia
Zdroj: Studujemevusa.com


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
studium v usa
Autor: Kristýna (12.05.2010)
Ahoj, rada bych se te chtela zeptat na jaky skole jsi studovala v usa.. Divala jsem se na nejake ale stejne me moc nenadchly.. A kde jsi je vybirala, když jsi psala ze jsi jim poslala do 300 skol prihlasky.. :) Dekuju a ahoj Kristýna
Rada
Autor: Slávek (04.01.2016)
Ahoj, mám hodně otázek a potřeboval bych poradit.
Mohli by jsme se nějak zkontaktovat přes email či facebook ?
Díky moc
Slávek
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook