Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Čeští středoškoláci mohou zabojovat o roční pobyt v USA zdarma

Praha 29. srpna - Čeští středoškoláci mají od 1. září opět šanci vyhrát stipendium na bezplatný roční pobyt v USA. Tuto příležitost jim poskytuje výměnný program Future Leaders Exchange neboli FLEX, který financuje Ministerstvo zahraničí USA a realizuje nezisková vzdělávací organizace American Councils for International Education.

S programem FLEX každý rok do Spojených států vyjede víc než 900 studentů středních škol, letos už z 21 zemí Evropy a Asie. Stipendisty čeká život v americké hostitelské rodině a studium na americké střední škole. Loni se do tohoto populárního programu poprvé zařadila také Česká republika a první skupina deseti českých studentů a studentek odjela na FLEX v srpnu.

Čeští zájemci o stipendijní pobyt ve školním roce 2020-21 se mohou hlásit od 1. září. On-line přihláška do programu FLEX bude dostupná na odkazu https://ais.americancouncils.org/flex do 17. října. FLEX také vítá přihlášky uchazečů se zdravotním postižením.

Přihlásit se mohou všichni středoškoláci, kteří splňují následující podmínky:

  • mají české občanství a zároveň nejsou občany USA
  • narodili se mezi 15. 7. 2002 a 15. 7. 2005
  • v době přihlášky studují v 1. nebo 2. ročníku střední školy (nebo odpovídajícím ročníku víceletého gymnázia)
  • dobře se učí a dorozumí se anglicky
  • splňují podmínky pro udělení vstupního víza do USA pro účastníky výměnných pobytů a nepobývali v USA v posledních pěti letech v součtu déle než 90 dní

FLEX stipendistům hradí cestu z Česka na místo pobytu v USA a zpět, měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity a základní zdravotní pojištění. Program zajišťuje pobyt v prověřené hostitelské rodině, studium na střední škole a aktivity v místě pobytu ve Spojených státech. Studenti si sami hradí náklady spojené s pořízením cestovního pasu, osobní útratu nad rámec měsíčního kapesného nebo náklady na telefon a internet v místě pobytu.

Stipendisté si na rok vyzkouší život amerického teenagera a naučí se respektovat odlišnosti jiných kultur. Je běžné, že mezi nimi a jejich americkou rodinou a spolužáky vznikne dlouhotrvající přátelství. Po roce v zahraničí se vracejí domů samostatnější a připravenější na život ve stále více propojeném světě. Absolventi programu často studují na prestižních vysokých školách a uplatňují se v zajímavých povoláních.

Program FLEX loni oslavil čtvrt století své existence. První středoškoláci se s ním do USA podívali ve školním roce 1993-94. Jeho financování prosadil v americkém Kongresu senátor Bill Bradley, aby tak po pádu komunismu posílil vzájemné porozumění mezi Spojenými státy a zeměmi bývalého Sovětského svazu. Od té doby se stipendium rozšířilo do dalších zemí. V Evropské unii je již několik let v Polsku, Rumunsku a Pobaltí. Loni se přidalo Česko, Slovensko, Maďarsko a Řecko.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook