Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Za prací v Mnichově


Práce v Německu

Rád bych se podělil o zajímavou zkušenost ze zahraničního pobytu. Zaregistroval jsem se v agentuře Servus, pražské firmě, která zprostředkovává pracovní pobyty v zahraničí. Jako náhodou mi došla nabídka z bavorského hlavního města – Mnichova, které jsem znal do této doby pouze z doslechu a jedné návštěvy přes vídeňskou kancelář.. V tomto ateliéru jsem v roce 2006 projektoval BMW Welt v rámci pracovní stáže Leonardo da Vinci. Odbočím-li od této zkušenosti, život mi nabídnul získat zkušenost z prostředí provozu velké nemocnice, snad i kvůli tomu, že studuji na Vysokém učení technickém doktorát a že jsem se učil dříve německy.

Nabídka zněla : Hygienische Vorsorge in LMU Grosshadern, pracovní smlouva pro měsíce červen a červenec 2010. Moc jsem neváhal a pracovní smlouvu pro studenty jsem přijal. Dne 30.5.2010 jsem dorazil nočním autobusem Student Agency do Mnichova a hned následující den se hlásil ve firmě Wackler v lokalitě Schatzbogen. Náklady na cestu byly optimální (Brno – Mnichov / 1 cesta / cca 1000,- Kč), dále asi 60 euro Mnichov ISARCARD na veřejnou dopravu pro 4 zóny města.

Průběh práce

Vrátím se ale k práci, což byl hlavní motiv výjezdu. Ke dni 31.5.2010 mě uvítala sympatická paní v sídle společnosti Wackler v lokalitě Mnichov Schatzbogen, která mi předala pokyny a instrukce k nástupu do práce. Den nato, tzn.1.6.2010 jsem přijel již přímo do LMU Grosshadern, kde jsem dostal v kanceláři KMD, firmě starající se o hygienu nemocnice, instrukce a šel rovnou na chirurgické oddělení veden vedoucím v modrém plášti pracovat.

LMU Grosshadern je velké nemocniční zařízení podobné například brněnské Fakultní nemocnici Bohunice. Směna na chirurgii probíhala následovně: obdržel jsem hygienický plášť, boty, čepeček, kalhoty, vydesinfikoval si ruce a vzal si gumové rukavice. Artefakty jako rukavice a čepeček (3 druhy) jsme během směny několikrát vyměnil dle potřeby a v závislosti na pohyb po nemocnici. K výkonu čištění jsme si museli brát stejně tak jako chirurg i ochranné ústní masky. Na chirurgických sálech měla firma KMD za povinnost udržovat hygienu před i po operaci. To fungovalo tak, že nás sestra po operaci na tzv. Funk (vysílačku se signalizací sálu) „propípnula“ a družstvo firmy KMD nastoupilo na sál kde v synchronizaci s předpisy čistilo přístroje, nerezové koše, podlahu, stěny a tak dále. Čistilo se hlavně od krve, gáz, použitých obalů a různých hadiček. Jiná firma pak třeba čistila nástroje po operacích.

Po prvním zahřívacím dni jsem pokračoval ve stejném úkonu i několik následujících dní. Abych se v provozu nemocnice lépe zorientoval, poslali mě brzy na jiné podlaží s chirurgií (operace srdce, plic, gynekologické operace, hlava, plastické operace a jiné). Pro firmu KMD specifikace chirurgického oddělení ale nehrála výraznější roli, my jsme museli pouze udržovat na sálech pořádek. Mimoto jsme ještě prali boty, čistily chodby a šatny, čistily kuchyně a ve volných chvílích pili turecký čaj. Pauzy záleželi na chirurgii trochu na doktorech, neboť jsme společně pracovali v synchronizaci. Trochu mě překvapila tolerance chirurgů, neboť hlasitost projevů KMD tureckých pracovníků byla místy opravdu větší. Asi se chirurgové velmi dobře soustředí.

Následující měsíc jsem se přesunul o etáže níže. Pracoval jsem například ve sklepě, kde přicházelo zcela špinavé použité hadříky, ty jsme podle barev třídily. Vedle nás byla márnice, kdy vozili mrtvé pacienty (ne často), proto jsme měli také ochranné náustky, gumáky a silné rukavice.

Jinde se dávali do automatických výtahů špinavé postele svezené z celé nemocnice. V jiném oddělení se postele zase připravovali k použití a vozili na sály a pokoje k použití. Za tu dobu, co jsem v nemocnici pracoval, jsem se trochu zasvětil do provozu nemocnice a potkal fajn lidi z různých kultur. Při práci jsem nenarazil na zásadní jazykové problémy, neboť se mluvilo spíše laickou neodbornou němčinou, nebo hoch – deutsch. Echt bavorská němčina byla poutavá také, ale pro mě jako pro nemístního nesrozumitelná.

Ubytování / organizační záležitosti

Časově byla práce dělena do směn, pracovalo se 5 dní v týdnu po osmi hodinách, s přestávkou 1 hodina během dne na oběd v nemocniční jídelně – tzv. Cassino a s možností přesčasů a práce v sobotu. Ubytování jsem měl v domečku na Allacher Str. na stanici Untermenzing. Zaplatil jsem zde zálohu 250 euro a stejnou částku jsem dal i za ubytování za měsíc. Na pokoji bylo umyvadlo, postel, skříně a také zde byl pěkný výhled na sousedovu vilku. Lokalitu Untermenzing hodnotím pozitivně, neboť je to vilková čtvrť s dobrou dostupností do města s dobrou občanskou vybaveností. Kvalita ubytování je na německé poměry normální, vzhledem k tomu, že se jednalo o starší paní, co pronajímala svůj dům, bylo ubytování i cenově dostupné.

Výplatu mi měsíčně dávali prostřednictvím šeku, který se následně proměnil v peníze u Dresdner Bank. Hodinová sazba cca 8 euro na hodinu byla na Německo standardní, není to sazba ani vyloženě nízká ani vyloženě vysoká. Nahlášení na finanční úřad v Německu je po příjezdu kvůli dani nutnost, mě strhli například asi 150 euro z výplat na daních. Výplaty jsou v nemocnicích různé, můžete narazit i na práci praktikantů za 400 euro / měsíc, práce za 1000 euro / měsíc si spíše važte.

Cestování / zábava

Město Mnichov jsem navštěvoval po směnách, ve volných chvílích a o víkendech, když jsem zrovna nepracoval. Má touha po vysokých podpatcích architektury mě dovedla k zajímavým dílům jako je centrála Swiss Re od Bothe, Richter, Teherani, dále pak budova Fuenf Hoefe od Herzog & de Meuron,, Přístavba Akademie výtvarných umění od Coop Himmelb(l)au, Bytovky na Genterstrasse od Steidle, Allianz Arena od Herzog & de Meuron a také Unterföhring Park Village od MVRDV, moderní kancelářský svět, kolem kterého jsem každý den jezdil metrem. Pro ty, co nezajímá architektura jsem navštěvoval McDonald's, Burger King a nebo prodejce kebabu z Blízkého Východu. V centrální části Mnichova jsem mohl zase pozorovat lidové umělce, jako je harmonikář, socha, houslista a nebo malíř. Byl jsem zde na hlavním náměstí také na koncertě neznámé lidové skupiny, nebo se koupat na FKK pláži.

Návrat

S Mnichovem jsem se po dvou měsících rozloučil po skončení pracovní smlouvy a v srpnu jsem dojel domů. Návrat příliš kulturním šokem nebyl, i když pár dní aklimatizace to jistě vzalo. Ještě mě čeká krevní test, riziko infekce je sice v nemocnici jak se dá minimalizováno, ale člověk se má pro jistotu protestovat.

Autor: Jan Chladil

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Hezký článek
Autor: Pavel (15.10.2010)
Ahoj Honzo, díky za praktickou zkušenost. O něčem takovém jsem přemýšlel a vidím, že není čeho se bát.
Pobyt v Mnichove
Autor: Chmela Schorsch (03.09.2011)
Moc se mi libi Mnichov,protoze tam jezdime tak 3 az 5 krat za rok uz 17 roku.Delal jsem tam uz vselijakou praci a vzdy si ji moc vazili.Cesi jsou velmi chytry a pracovity narod.(aspon si to o nas nemci mysli)Mam tam spoustu pratel a zaroven byt pobliz Olympiaparku.Doporucuji vsem se tam zajed podivat.
Re: Pobyt v Mnichove
Autor: Josef (06.09.2011)
Musím s stebou chmelo souhlasit.Popíšu trochu proč.Hledal jsem práci v zedničině,zrovna Bavorsko.Každý kdo se dozvěděl,že tam jedu mě zrazovali v tom,že zrovna bavoři nás nemají moc v lásce.A ted co?Ale jel jsem,a NAPROSTO VŠE BYLO OPAČNĚ.Ukázal jsem,že umím máknout a všichni v partě,v hospodě,na různých akcích byli a jsou naprosto v POHODĚ.Ale pozor,musíte máknout a ne fnukat jako tady.Jsem ted před dovčou,na kterou bych v čr absolutně nevidělal,a už se těším zpátky.A jel jsem tam bez znalosti jazyka,a ted jsem v pohodě.Takže se vykašlete na různý vychcaný agentury,co kecaj že jen s jazykem,já jel na blind a KRÁSA.
Re: Re: Pobyt v Mnichove
Autor: Katka (20.12.2011)
Ja ani nevim co ted poprat..ale asi jenom heske sny,je 1.59h.Uz 5hodin hledam inzeraty na prace v Nemecku v Mnichove,totiz dnes jsem dosla z Mnichova uz za mesic 2krat a nic se mi nepovedlo co se praci tyka.Byla sem na 5pohovorech kde vecne bylo daco -bud malo prace v pracovni z duvodu turismu,nebo malo bylo 6rokov skusenosti v opatrovatelstvi napriek dobrej recenzie od rodiny.Moja nemcina je vyborna,odpracovala jsem 7rokov opatrovatelstvi seniorov z toho 4roky na zivnost v Rakusku.Cez agenturi uz nechci jit.Nevite mi poradit slovakov nebo cechov v Mnichove kdo by mi vedel poradit?Ja by brala praci i hotelu jak chyzna anebo chekkerin,brala by obsluhu v restauracii jen nech je to cestna a slusna praca.Jsem moc prispusobiva prijemna pracovita zena.Budu vam moc vdacna za dobrou radu.Pochazim z Jizneho Slovenska.Kdiz jsem vas obtazovala s mojim komentarom ,prosim odpuste!
Re: Re: Pobyt v Mnichove
Autor: kuča (16.08.2012)
jak mám chápat na blind ,to jako jen tak?
díky
Re: Re: Pobyt v Mnichove
Autor: kuča (16.08.2012)
jak mám chapat na blind ,to jako jen tak? diky
Re: Pobyt v Mnichove
Autor: petr (24.07.2013)
ahoj jmenu ji se petr prijel sem za praci do mnichova uz sem v mnichove delal,ale bohuzel nemohu tet najit praci bydlim u kamose ale jen provizorne prosim pomozte mi naji nejakou praci muj kontak je 605 948 975.
Re: Re: Pobyt v Mnichove
Autor: Katerina (12.11.2011)
Dobry den, chci jet na blind do Mnichova. Ziju ve Sp jiz 7 let, mam 30 let a pracuji jako recepcni. V Mnichove bych si dovedla predstavit praci jako cisnice, uklid, hlidani deti...mam zaklady jazyka a potrebuji se zlepsit pro lepsi praci na Malorce, kde je 90% turistu Nemcu. Hledam pronajem pokoje,
Mníšek pod Alpou
Autor: PAT (09.12.2012)
Kdo chce cestovat po Německu nebo tamtéž případně hákovat atd., tak ať si skočí na www.mnichov.de, což jsou důkladně vymakané stránky od Davida Schindlera ze severní Moravy, který v Mníšku pod Alpou již léta studuje zubařinu...

Na těch stránkách je o Německu snad úplně všechno!

ALSO LOS!
dotaz na práci
Autor: JANA (09.05.2013)
AHOJTE LIDI,JE MOŽNÉ NAJÍT PRÁCI V mnichově NA HPP,PRÁCI V HOTELU NEBO VE SKLADU,KONTROLA KVALITY VÝROBKŮ,COKOLI.TÝDEN TAM A TÝDEN DOMA,TŘEBA I 12-TI HODINNOVÉ SMĚNY?JE MI 35 LET,PROSÍM ODEPIŠTE VY CO MÁTE ZKUŠENOST A O NĚČEM VÍTE.PIŠTE NA EMAIL díííky
práce
Autor: Tom (11.12.2013)
Dobrý den je mi 19 a hledám nějakou práci v Německu. Mám strojírenskou školu, ale německy neumím nevíte náhodou někdo o jakékoliv práci? děkuji za odpověď.
práce
Autor: Tom (11.12.2013)
Dobrý den je mi 19 a hledám nějakou práci v Německu. Mám strojírenskou školu, ale německy neumím nevíte náhodou někdo o jakékoliv práci? děkuji za odpověď.
info
Autor: Lucka (25.08.2014)
Poradte mi niejaku dobru agenturu,sprostredkovanie prace v nemocnici moznostou ubytovania..som zdravotna sestra,zijem uz viac rokov v nemecku,uznane vzdelanie uz mam..Pracujem v Saarbruckene,ale uvazujem nad zmenou...Dik za info Lucka moj meil
Prace v Mnichově
Autor: Jara (17.11.2014)
Ahoj,prosím nevíte někdo o práci v Mnichově bez nutnosti znalost jazyka?Jsem řezník a mám certifikát masera.Díky za odpověd. email:robi0@seznam.cz
Kontakt v Německu
Autor: Petr Jarolím (13.03.2015)
Ahoj lidi, já jsem v Mnichově pracoval, teď jsem doma a hledám si něco jiného, když se někdo ozve, jsem ochoten na pár agentur dát telefonní čísla,jen už to není jako dříve, ale práce se tam vždy dá sehnat, hodně štěstí.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Další články k tématu

Práce v Německu

Zkušenosti našich čtenářů

Jaké to bylo být Au-pairkou před 8 lety

Nazkušenou.cz on Facebook