Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jaké to bylo být Au-pairkou před 8 lety

„Chtěla bych jet jako au-pairka do Německa“ zněla moje předem připravená věta, kterou jsem oznamovala své mamince a příteli můj plán po maturitě. I když předstírali, že je všechno v pořádku a že mi to přejí, tak jsem věděla, že se nejen o mě budou bát a bude se jim stýskat, ale také nedokázali pochopit, proč chci odjet pryč. V té době (rok 2002) jsem neznala nikoho, kdo by pracoval jako au-pair. Internet jsem ještě neznala a moji vrstevníci šli všichni po maturitě ihned pracovat (především do obchodňáků za kasu), nebo šli studovat na vysokou školu. Já jsem bohužel neměla štěstí a na žádnou vysokou školu mě nevzali. Musela jsem tedy přemýšlet, co dál.

STUDENT AGENCY byla dobrá volba

Už si přesně nepamatuji, kde jsem reklamu společnosti STUDENT AGENCY na au-pair pobyty v zahraničí zahlédla, ale v té chvíli jsem věděla, že je to znamení! Velkým zázrakem byl pro mě i fakt, že jsem přesvědčila svoji nejlepší kamarádku, aby to zkusila se mnou – a ona souhlasila.

Po maturitě jsem si ještě užila poslední prázdninové léto a následných několik měsíců jako brigádník, abych mohla zaplatit peníze za zprostředkování pobytu (nyní 1600 Kč pro 12. měsíční pobyt) a na dopravu do místa mého nového bydliště (ceny jízdenek SA se pohybují od 1000 do 1750 Kč z Brna do Mnichova – dále musí člověk vlakem do Füssenu za 23 Euro) a začala se pomalu připravovat na svoji premiéru coby au-pairka. Slečna ze agentury mi poskytla veškeré informace o pobytu (podmínky pobytu, informace o dopravě, pojištění, návštěvu kurzů, moje náklady spojené s prostředkováním, atd. ).

Po vyslechnutí všech informací jsem byla ještě více nadšená a nemohla se dočkat dne mého odjezdu. I když obavy jsem měla také. Vyplnila jsem přihlášku, dodala reference, napsala krátký dopis pro rodinu, šla k lékaři na prohlídku ( zda nejsem fyzicky či psychicky nezpůsobilá se starat o děti :)), nafotila několik krásných fotek ve společnosti dětí, zaplatila poplatek za zprostředkování, zjistila více informací ohledně žádosti o vízum (v té době nebyla naše země členem EU) a čekala, co se bude dít. Po několika dnech se mi ozvala slečna ze agentury s tím, že má pro mě rodinu - maminku se 3 dětmi v bavorském Rosshauptenu. Slovo dalo slovo a já jsem 11 března 2002 odjížděla směr Německo na svůj roční au-pair pobyt. Kdybych říkala, že jsem se nebála a že jsem celou cestu autobusem neproplakala, tak bych lhala.

Moje povinnosti

Rodina bydlela v typickém bavorském domečku uprostřed malebné vesnice v údolí Bavorských Alp. Jednoduše nádhera! Starala jsem se o 3 děti (chlapci ve věku 5 a 9 let, a 13.letá holčina) od pondělí do soboty ráno. V neděli jsem měla frei. Mé pracovní povinnosti spočívaly především v pomoci s dětmi (příprava snídaně, odvoz a vyzvednutí ze školy, odpolední hraní a blbnutí na zahradě) a pomoc v domácnosti (žehlení, úklid dětských pokojů, jiné lehčí domácí práce). Na oplátku jsem dostávala měsíční kapesné 205 Euro, 4 týdny placené dovolené, měsíční jízdenku na autobus, hrazený kurs němčiny a zdravotní pojištění, a samozřejmě vlastní pokoj se stravou.

Úplně sama až do doby..

První dny pobytu pro mě byly velmi psychicky náročné – jediná cizinka v celém okolí, němčina na nižší úrovni než jsem si myslela (pamatuji se, jak jsem si každý večer psala otázky pro rodinu v němčině a učila se je – abych nevypadala jako úplný neandrtálec) a co se týče dětí – ty mě braly jako vetřelce, kvůli kterému odjela předchozí oblíbená au-pair. Vše se obrátilo v době, kdy jsem začala navštěvovat večerní kurs němčiny, kde jsem se seznámila se Slovenkou Andreou a Češkami
Pavlínou a Vlaďkou. Od té chvíle jsem společně trávily každé volné chvíle a vyměňovaly si zkušenosti ohledně výchovy dětí a celkově jsme se držely nad vodou.

Překrásné prostředí bavorských Alp

Okolí Bavorských Alp je opravdu překrásné. Nikdy v životě jsem neviděla tolik krásy. Pohádkové zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau, které leží kousek od Rosshauptenu jsou nádherné a několikrát jsem je navštívila. Výlety po okolí jsem milovala a i když nebylo moje kapesné vysoké, tak jsem navštívila Garmisch-Partenkirchen, Lermoos, několikrát Mnichov, včetně pivních slavností Oktoberfest, Rottach Egern u Tegernsee a jiná krásná města Bavorska. S kamarádkou jsme chtěli bydlet co nejblíže k sobě. I když se nám to nevyplnilo a bydleli jsme každá na opačné straně Bavorska, nijak nám to nebránilo ve společném setkání v Mnichově nad šálkem dobré kávy a zákusku, alespoň jednou za měsíc.

Na shledanou

Rok utekl jako voda a já musela opustit nádherné prostředí a vrátit se domů. Musím říci, že rok jako au-pair pro mě byl nezapomenutelný. Pracovala jsem u rodiny, se kterou jsem v kontaktu dodnes, moje němčina se natolik zlepšila, že po návratu domů jsem úspěšně složila Státní jazykovou zkoušku a lépe si hledala práci. V Německu jsem si našla nové kamarády a hlavně zážitky, kterými jsem obohacená, mi nikdy nikdo nevezme.

Ještě 4 krát...

Myslíte, že to byl pro mě první a poslední au-pair zážitek? Nějak mě to učarovalo a následovalo Holandsko (kde jsem byla dvakrát), Velká Británie a naposledy Austrálie (sice už ne jako au-pair, ale jako chůva ve školce). Kdybych byla mladší, tak bych se nad ničím dlouho nerozmýšlela a opět bych někam vyrazila. Co takhle USA, Španělsko nebo Finsko nebo ….

Autor: Lucie Purčová


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Moc hezký článek
Autor: GAbina (23.07.2010)
Moc hezky napsáno, obdivuju te, ze jsi se potom jeste vydala do dalsich zemích.. :) hodne stesti treba ve Finsku
Re: Moc hezký článek
Autor: Lucka (23.07.2010)
Jsem ráda, že se ti článek líbí. Musím říci, že mě jsem jako au-pairka pracovala ráda. Děti zbožňuju a vrátila jsem se k tomu možná i proto, že jsem neměla žádnou špatnou zkušenost a z větí části mě můj pobyt vždy obohatil ( nejen po jazykové stránce ). Určitě, kdybych byla mladší, tak mě v ČR nikdo jen tak neuvidí. Je tolik nádherných míst na světě a já chci za ten život toho co nejvíce vidět a zažít :-)
Autor: Luci (25.07.2010)
Ahoj, ted 1. září odlítám do Anglie jako au-pair moc se těšim, ale na druhou stranu tu nechávám svého přítele :( bojim se že se rozejdeme, ale na druhou stranu kvůli němu tu zůstávat nechci, potom bych toho litovala, že jsem nevyjela a nenaučila se jazyk...jak jsi to měla ty? :) děkuju :)
Re:
Autor: Lucka (26.07.2010)
Ahojky, když jsem odjížděla do Německa, tak jsem doma nechávala taktéž svého přítele. A díky mému rozhodnutí se náš vztah ještě více upevnil a oba dva jsme věděli, že se milujeme moc a že nás ani takové odloučení neskolí. Uvidíš, do které skupinu bude patřit ty .. buď oba zjistíte, že bez sebe nemůžete být nebo naopak zjistíte, že si ani moc nechybíte a pak si každý půjdeme svou vlastní cestou. Hodně štěstí do Anglie ... já jsem bydlela u Manchesteru a byla jsem tak velmi spokojená .... kam vyrážíš ty ?
Autor: Luci (29.07.2010)
Já jedu do Birminghamu :), rodina se zdá být super i jejich nynější au-pair mi psala, že mám štěstí na rodinu tak uvidíme :) snad to vyjde :)
Re:
Autor: Lucka (12.08.2010)
Tak to ti přeji good luck !!!
Autor: Sandra (10.05.2012)
ahoj prosim te chtela jsem se te optat na par veci. taky bych rada vycestovala nejlepe do nemecka jako au-pairka ale mam z toho strach protoze neovladam tolik nemcinu jsem po stredni skole a rada bych delala takovou praci.a hlavne jsem takhle sama nikde nebyla.taky jsem se chtela zeptat ze ty jsi jela s kamaradkou a jak jste to tam delali to jste byla kazda urcite v jine rodine ne? prosim za odpoved na
Re:
Autor: lucka (06.09.2012)
Ahoj Sandro, az ted jsem si precetla tvuj prispevek a nevim, zda je to stale aktualni ....kdyz tak mi pisni na mail:
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook