Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

V Budapešti na placené stáži přes AIESEC

Jsem typ člověka, který je rád v pohybu a rád poznává nové prostředí, kulturní odlišnosti a využívá šance, které se mu naskytnou. Už při studiu jsem přemýšlela nad výjezdem do zahraničí a zvažovala různé možnosti, kterých poslední dobou stále přibývá. Nechtěla jsem vyjet jen cestovat, ale získat i relevantní pracovní zkušenost, kterou bych mohla přidat do svého životopisu. A tak jsem se rozhodla vyjet do zahraničí přes studentskou organizaci AIESEC na odbornou placenou stáž ve firmě. Nabídka organizace je pestrá, co se týká zemí, kam člověk může vyjet, i práce, kterou nabízí. Můj původní plán byl vyjet do Asie, nejlépe do Číny, nakonec jsem ale zakotvila na 8 zajímavých měsíců v Budapešti.

Před odjezdem

Praxi jsem si hledala všeho všudy asi 3 měsíce, a když se konečně zadařilo a byla mi potvrzena praxe v Budapešti, vrhla jsem se do veškerých příprav před cestou. Když chce člověk vycestovat do zahraničí, má největší obavy ze začátku pobytu. Kde bude bydlet, jak se zorientuje v novém prostředí, jak si kolem sebe vytvoří síť lidí, se kterýma bude trávit volný čas…tak to alespoň bylo u mě. Nicméně díky podmínkám, které AIESEC nabízí, mi většina těchto starostí odpadla. Budapešťská pobočka AIESEC mi dopředu zařídila ubytování a komunikovala se mnou i ohledem mých dalších otázek spojené s pobytem tam.

Budapešť ala perla Maďarska

Na to, že je Budapešť kousek od nás, nikdy předtím jsem tam nebyla, takže i když to nebyla má vysněná Asie, těšila jsem se, jaké to tam bude. Nepředpokládala jsem, že budu mít nějaké problémy s adaptací, protože střední Evropa je střední Evropa a kultury jsou stejné, nebo ne?

Šlo to všechno rychle a hladce - ubytovat se, koupit si SIM kartu, kartu MHD, otevřít si účet v bance, vyrazit na uvítací párty za ostatními praktikanty, kteří už tu pobývali, představit se v práci. První dny byly opravdu extra nabyté, ale o to zajímavější.
Z Budapešti jsem byla unešená - historické centrum kolem Dunaje je krásné - hradní komplex, Gellertova hora, všechny mosty přes Dunaj, Markétin ostrov, Vörösmarty Tér, příjemné kavárničky. Věem, kteří ještě v Budapešti nebyli, doporučuji navštívit alespoň na víkend. Nikdy nezapomenu na večerní procházky podél Dunaje, atmosféra je jedinečná, ať už je člověk sám nebo s přáteli.

I když je Maďarsko je ve střední Evropě, je trochu odlišné od všech ostatních států. Maďaři mají svoji Maďarštinu! Ten jazyk zní velmi vtipně, nicméně člověk nerozumí vůbec ničemu, takže některé jednoduché věci, které člověk bere automaticky, tak automatické ze začátku nebyly. Nikdy nezapomenu na svůj první nákup v Tescu, kde jsem si nebyla jistá, jestli kupuju bílý jogurt nebo zakysanou smetanu a kdy jsem se snažila z obrázků na sáčcích s kořením zjistit, jestli to může být to, co potřebuji koupit. Při snaze koupit si sýr u pultu s prodavačkou, která neuměla ani slovo anglicky, jsem nakonec vítězně za použití tužky a papíru dostala svých 15 dkg sýru a byla hrdá na svůj výkon. Jak jsem se zmínila na začátku, mám ráda poznávání nového prostředí, takže jsem se u těchto věcí vždycky dobře pobavila. Byla jsem ráda, že to je díky maďarštině jiné než v ČR.

Moje práce

Praxe je, z mého pohledu, hlavně o tom, že člověk má možnost poznat zajímavé lidi a trošku přičichnout k tomu, jak to chodí v normální práci. Moje práce nebyla náročná, jednalo se o administrativní práci v oblasti zákaznické péče, takže po prvních 2 měsících člověk věděl, co může čekat a jak reagovat. Peníze, které mi firma platila, mi pokryly veškeré mé náklady na život v Budapešti- včetně výletů po Maďarsku, takže jsem do toho nemusela investovat vlastně žádné své úspory, krom počátečních nákladů, které se mi ale časem postupně vrátily.

Co dodat na závěr?

Mých 8 měsíců v Budapešti uteklo jako voda. Bylo to 8 měsíců, díky kterým jsem zjistila, že Budapešť je krásné město, které chci určitě znovu navštívit. Poznala jsem kupu dalších lidí nejen z Budapešti, ale vlastně z celého světa. Na praxi se nás tam za tu dobu vystřídalo přes víc než 80 ze všech koutů světa. Praxe mi pomohla uvědomit si, co bych vlastně chtěla dál dělat, zvykla jsem si i na mezinárodní prostředí, které mi vyhovuje a v této chvíli jsem už opět díky AIESEC mimo Českou republiku a zatím mi to tak plně vyhovuje. Cestovat, poznávat, učit se!

Praxe přes AIESEC je super v tom, že člověk není nikdy sám - kolem vás jsou členové AIESEC, ostatní praktikanti a též místní, kteří se časem stávají součástí vaší sítě kontaktů, veškeré moje speciální chvíle jsou spojeny s lidmi, které jsem mohla potkat, ať už vezmu v potaz společné slavení svátků, až po objevování kulturních rozdílů (myslela jsem si, že Maďaři jsou vlastně stejní jako my - nicméně jsou tu drobné kulturní odlišnosti, které stojí za objevení). Pokud přemýšlíte, jestli do zahraničí vyjet nebo ne, nepřemýšlejte, prostě jeďte. Člověku je neskutečně rozšíří obzory a zažije spoustu super momentů, na které nikdy nezapomene!

Autor: Marie Zouzelkova


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
zvědavost
Autor: Lenka (06.08.2010)
Ahoj, co myslíš tím: "myslela jsem si, že Maďaři jsou vlastně stejní jako my - nicméně jsou tu drobné kulturní odlišnosti, které stojí za objevení" ? Díky :) Lenka M.
Re: zvědavost
Autor: Marie (30.08.2010)
Ahoj Lenko:) později, ale přece odpovídám...
Nechci tvrdit, že to platí obecně, ale tak jak jsem Maďarsko zažila já, tak mi přišlo, že:
1, Maďaři jsou daleko více hrdí na to, že jsou právě Maďaři, což mi u nás někdy docela chybí
2, jsou více temperamentnější- co se týká módy, je fakt, že toto platí především pro Budapešť, ale i tak, když to srovnám s Prahou, pořád mi přijde, že lidi se nebojí nosit netradiční věci, více živější- barevnější- ze začátku jsem nad tím kolikrát kroutila hlavou, postupem času jsem zjistila, že jsem v obchodě a držím kus oblečení, které bych si předtím ani omylem nekoupila:)
3, kluci v Maďarsku mi přišli více galantní- takové malé detaily jako že je automatické podržet dveře, když vidí, že za nimi/před nimi jde holka (nejsem typ holky, který by potřeboval, aby mu někdo otevíral dveře, ale bylo to příjemné a též jsem si na to za tu dobu, co jsem tam byla zvykla; po návratu domů se mi to hned při první příležitosti nevyplatilo), taky Den žen, pro mě byl docela šok- na ulici jsem téměř nemohla najít kluka, který by nekupoval nějakou kytku- myslím si, že v tomhle jsou naši kluci trochu někde jinde...
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook