Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium ve Švédsku - Luleå

Jak to začalo

Nápad studovat ve Švédsku vznikl vlastně náhodou - s přítelkyní jsme přemýšleli, kam bychom se ještě mohli podívat do světa a studium byl nejjednodušší způsob, jak někam vyjet. Nakonec padla volba na švédské městečko Luleå, kde tamní univerzita nabízela magisterský program E-commerce. K tomuto oboru máme oba velmi blízko a navíc byl program zařazený jako navazující studium a trval pouze jeden a půl roku.

Přijímací řízení

Samotná přihláška se podávala online, nicméně k přijetí na školu bylo potřeba doložit spoustu papírů, z nichž některé jsme získávali obtížně (doporučující dopisy, soudně ověřené překlady diplomů), jiné se nám získat vůbec nepodařilo (víte například, že notáři ze zákona nesmí udělat a ověřit kopii cestovního pasu?). Samozřejmostí byla nutnost složit mezinárodně uznávanou zkoušku z angličtiny. Každý jsme nakonec nashromáždili hezký komín dokumentů, vše úhledně zabalili a poslali do Švédska. K našemu úžasu i ne zcela kompletní podklady hladce prošly a nás přijali.

Ubytování

Přestože nám vyrozumění o přijetí došlo s dostatečným předstihem a škola nám poslala i obsáhlé materiály o tom, co, kde a jak zařídit, shánění ubytování se ukázalo jako dost náročné. Ve Švédsku se totiž nehraje na tržní prostředí, ale na pořadníky. V praxi se pak Švédové pro jistotu do pořadníku na koleje zapíší v různých městech už někdy na střední, takže šance sehnat dobré a levné bydlení je pro zahraničního studenta dost malá. Nezbylo tedy než slevit z požadavků na vzdálenost od školy nebo na cenu. Nakonec jsme sehnali hezký a poměrně nový byt 2+kk hned vedle školy, ale bohužel ve srovnání s běžným studentským bydlením dost drahý. Odjeli jsme tedy s tím, že se pár měsíců nějak protlučeme a pak se přestěhujeme do levnějšího.

Ve Švédsku je naprostým minimálním standardem bydlení v samostatném pokoji, což využívají "single" studenti. Většina se ale do místa studia přestěhuje se vším všudy, tedy s vlastním nábytkem a především partnerem. Na dračku jdou tedy hlavně samostatné byty. Koleje nemají s českými kolejemi nic společného, rozhodně tam nenajdete žádnou kolejbábu nebo podobné zhůvěřilosti. Jedná se zkrátka o normální bydlení.

Škola

Univerzita v Luleå je poměrně mladá a jedná se především o technickou univerzitu, i když se na ní vyučují okrajově i pedagogové nebo třeba herci. Spousta zdejších technických oborů je ve Švédsku unikátních, například z oborů vodní energie nebo hornictví. S ostatními obory je to o poznání horší. Ve Švédsku panuje mezi univerzitami nemilosrdný boj o studenty a na nehostinný sever se místní mládeži příliš nechce. Má to ale své výhody - obory jsou malé a přístup je tak velmi osobní.

Náklady

Ačkoliv lze jednoduše požádat o stipendium ze Swedish Institute, nevím o žádném Evropanovi, který by jej získal - tato stipendia jsou primárně určena studentům z daleko chudších zemí, než je Česko. Dopadli jsme tak i my, takže celý pobyt jsme si financovali z vlastních (a zapůjčených) kapes. Ačkoliv je Švédsko jednou z nejdražších zemí Evropy, nejsou náklady na studium zase tak vysoké. V Luleå se dá bezpečně vyžít i s 10 000 Kč na měsíc, i když při této částce si jen výjimečně dopřejete k jídlu něco jiného než instantní nudle. S rozpočtem 15 tísíc si můžete dopřávat relativně slušný život a sem tam i nějaký výlet. Jako studenti můžete bez větších omezení pracovat.

Ceny orientačně (1SEK = cca 3 Kč):

 • Nájem (pokoj s vlastní koupelnou a vařičem, velká kuchyňka a spol. místnost na chodbě, včetně elektřiny, vody, internetu atp.) - cca 2100 SEK.
 • Nájem (byt 2+1, 2+kk) - cca 4000-6000 SEK dle vzdálenosti od školy a stavu budovy
 • Jízda autobusem - 16 SEK (studentské časové jízdenky jsou podstatně výhodnější)
 • Oběd v menze - min. 40 SEK (i Švédové si nosí jídlo z domu a ohřívají zdarma v mikrovlnkách)
 • Starší kolo - 200-1000 SEK (podle stavu, sezóny a schopnosti shánět)
 • Pivo (v samoobsluze - 3,5% alkoholu) - cca 7-8 SEK
 • Pivo (v baru) - minimálně 40 SEK (v baru nikdo nepije, paří se doma)
 • Jídlo - odhadem 2x tolik co v Česku
 • Hovorné na mobilu - min 2x levnější než v Česku, často zdarma ve vlastní síti.

Kam se podívat

Určitě navštivte okolí Luleå, konkrétně nějaké ostrovy v souostroví, Gammelstad apod. V areálu univerzity určitě zajděte do Teknikens Hus. V zimě nesmíte vynechat bruslení na ledové dráze na řece a skvělý zážitek jsou také sněžné skútry. Ostatní zajímavá místa jsou bohužel dostupná bez auta obtížně a jsou daleko - tedy na české poměry. Ve Švédsku je nějakých 300 km víceméně za rohem.

V Kiruně je obrovský a velice moderní důl na železnou rudu, který vlastně celou oblast živí. Kousek odtud se přes zimu staví Icehotel ze sněhu a ledu, podobnou atrakci naleznete také ve finském Kemi. Z národních parků doporučuji navštívit okolí Abisko, nezapomenutelné jsou také norské Lofoty a vůbec celé norské pobřeží. Ve Finsku dále můžete v Rovaniemi navšívit vesničku, kde bydlí zaručeně pravý Santa Claus.

Jak do Luleå

Do Luleå je to z Čech zhruba 2500km, takže na autobus rovnou zapomeňte. Až na pár výjimek se z Luleå létá pouze do Stockholmu, zato však téměř každou hodinu. Do Stockholmu se dostanete také vlakem, ale cesta trvá přes 12 hodin a cenově často vyjde dráž než letadlo. Ve Stockholmu pozor na dopravu letiště - centrum, všechny letiště jsou velmi daleko od města. Před koupí letenek u místní aerolinky SAS doporučuji vždy prověřit, zda trasu nelétají nějaké nízkonákladové letecké společnosti, často výrazně ušetříte.

Cesta vlastním autem je také možná, ale pozor na nutnost mít v zimě zimní obutí - silnice se nesypou, takže je v zimě tvoří prakticky čistý led. Standardem jsou zimní penumatiky s hřebíky. V zimě budete mít také problém s parkováním, protože většina míst je vyhrazených a kvůli sněhu jinde nezaparkujete. Auto je určitě praktičtější si raději půjčit, což při využití různých akčních nabídek vůbec není drahé.

Co vás určitě překvapí

 • Učitelé se oslovují naprosto neformálně křestním jménem. Z české výšky si asi budete dost dlouho zvykat :-)
 • Velké množství obyvatel v celém Švédsku jsou přistěhovalci z Blízkého východu a Asie. Také mezi studenty, hlavně anglických programů, je často více studentů z Asie než Švédů.
 • Švédsky se dá naučit (když zaberete) za pár měsíců
 • Prakticky všichni mluví perfektně anglicky
 • V Luleå se každoročně připravuje ledová dráha na řece o délce kolem 10 km. Led je tak silný, že v zimě se na moři značí silnice a kamiony tudy sváží dřevo z ostrovů.
 • Ve švédském supermarketu najdete často více druhů českých piv než v obchodě v Česku

Galerie


Areál univerzity
V zimě slunce vychází jen na pár hodin a pohybuje se velmi nízko nad obzorem

Luleå Gammelstad
Staré kostelní město Gammelstad, národní památka UNSECO

Isbana - bruslařská dráha
10 km dlouhá bruslařská dráha na řece se obtáčí kolem celého vnitřního města

Autor: Lukáš Nevosád


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Lenka (14.09.2009)
Ahoj Lukáši zajímalo by mě kterou jazykovou zkoušku z angličtiny jsi potřeboval na to aby jsi byl přijat na universitu?
Re:
Autor: Barbora (14.09.2009)
Ahoj Lenko, studovala jsem v Lulea s Lukášem, potřebovali jsme zkoušku TOEFL nebo CAE, možná se bralo i IELTS, ale to už si nepamatuju.
Re: Re:
Autor: Lenka (14.09.2009)
To znamená že se svým FCE na to asi nestačím:-). Moc děkuju za odpověď Báro.
Re: Re: Re:
Autor: Barbora (15.09.2009)
Já jsem taky měla napřed jen FCE, Lukáš neměl nic. Oba jsme pak udělali TOEFL kvůli tomu, že to bylo nejrychlejší a počet bodů potřebný k přijetí nebyl tak vysoký. Při troše přípravy to určitě zvládneš taky, o tolik náročnější než FCE to zase není.
Autor: Zdeněk (15.09.2009)
Ahoj,
taky přemýšlím o studiu v zahraničí, moc děkuji za zajímavý článek. Chtěl bych se zeptat, z čeho jste se učili na TOEFL a jestli to jde bez nějakých kurzů. Stačí si projet ty odkazy na Fulbrightově komisi, dá se tam prý něco půjčit. Díky moc
Re:
Autor: Barbora (16.09.2009)
Já jsem si jen projela pár testů, abych věděla, do čeho jdu. Bez kurzů to jde určitě, hlavní je podle mě naučit se styl testů, protože ty jinak člověka překvapí. Přeju hodně štěstí, jestli se rozhodneš pro studium v zahraničí, stojí to rozhodně za to!
Re: Re:
Autor: Zdeněk (16.09.2009)
Díky moc za rychlou a vstřícnou odpověd:)
Autor: Robert (12.01.2010)
ahoj, chtěl bych se zeptat na dokumenty, které jste posílali. Posílali jste jen výpis předmětů a známek nebo i popisy či osnovy předmětů? Předem děkuji za odpověď.
Re:
Autor: Barbora (08.11.2010)
Omlouvám se za pozdní odpověď, otázka mi nějak unikla. Posílali jsme jen přehled předmětů, osnovy ani popisy od nás nikdo nepožadoval.
ubytování Stockholm
Autor: Michaela S (02.06.2010)
Ahoj Lukáši,chtěla bych se zeptat, jakým způsobem se Ti podařilo sehnat ubytování. Vidím, že jsi k tomu něco napsal, ale nemohl bys být trochu konkrétnější? Já se chystám do Švédska (Stockholm) za prací a byla bych Ti moc vděčná, kdybys mi mohl poslat nějaký odkaz, kde se dá sehnat slušné ubytování, případně kontakt na někoho, kdo nabízí podnájem. Díky moc.
Re: ubytování Stockholm
Autor: Barbora (03.06.2010)
Ahoj, bohužel s ubytováním ve Stockholmu nepomůžeme, v Lulea se ubytování shánělo přes městský pořadník a oproti Stockholmu to bylo hodně jednoduché. Doporučila bych se mrknout na nějaké švédské inzertní servery, nebo poprosit zaměstnavatele o pomoc.
preklad vyza
Autor: Johhny (08.11.2010)
Ahoj,zajimalo by me kde ste si nechali uredne overit preklad vyzvedceni.
Re: preklad vyza
Autor: Barbora (08.11.2010)
Sehnali jsme překladatele, který může dělat ověřené překlady a dali jsme mu to na překlad. Ověřené překlady jsou dost drahé, ale je to asi jediný způsob, jak to udělat.
Re: Re: preklad vyza
Autor: johnny (09.11.2010)
Diky, pokud to chapu spravne, necham si zhotovit uredne overeny preklad a original tohoto prekladu potom necham uredne overit, aby mi original prekladu zustal a kopii uredne overeneho prekladu potom poslu. Je to tak ? :)
Re: Re: Re: preklad vyza
Autor: Barbora (09.11.2010)
Pokud si to spravne pamatuju, tak jsme posilali original toho prekladu, ale da se to asi udelat i tak, jak pises.
Autor: tereza (03.05.2011)
čau lidi! mě by zajímalo na jakou univerzitu jste se přihlásili a popřípadě jestli by jste mi nemohli třeba přeposlat odkaz ? dík mooc tereza
Re:
Autor: anicko (21.09.2011)
ahoj terezka, prave som nasla tvoj odkaz na tu stranke..chcem si podat prihlasku tento rok do svedska..ty uz si prijata alebo to ides skusit len tento rok, ak vobec? :)
Praca v Lulea a jej hladanie...
Autor: Andrea (29.07.2011)
Mila Barborka a Lukas,

velmi pekne by som Vas poprosila o radu na koho sa mozno obratit v pripade zaujmu o zamestnanie v Lulea - staci anglicky jazyk, resp. zaklady nemciny? V pripade potreby zamestnavatela nevidim problem v snahe zvladnut aj svedstinu. Pekne by som poprosila o akekolvek kontakty na ludi, resp. priamo spolocnosti, prip. aj personalne agentury, ktori by vedeli seriozne zabezpecit pracu v oblasti manazmentu kvality, auditov, resp. administrativy, ci cohokolvek ineho. Tiez by som bola velmi vdacna, ak by ste mohli poradit, ci je mozne najst lacne ubytovanie aj inym sposobom ako cez spominany poradnik? Vedeli by ste poskytnut aj konkretne kontakty? V neposlednom rade cestovanie - letecky s prestupom v Stockholme, ak som spravne pochopila. Alebo je letecky aj ina moznost napr. zo Slovenska, resp. Viedne? V akom rozpäti je mozne zohnat spominane letenky? Doposial sa mi "podarilo" najst v cene cca 440 Eur. Za akekolvek rady budem uprimne vdacna a v pripade osobneho vyskytu poskytnutu pomoc rada vykompenzujem. Ak sa smiem spytat... nachadzate sa este vo Svedsku alebo ste uz doma?

Vopred dakujem.

S pozdravom a prianim vsetkeho dobreho

Ada
Autor: Lukáš (09.10.2011)
Ahoj! studuji v Göteborgu a marně se snažím získat stipendium, nebo práci. Nemáte nějaké odkazy kde hledat? Například stipendium, o které jste zkoušeli žádat, případně stránky kde by byl nějaký ucelený souhrn.. Našli jste v Luleå práci? díky za odpověď!
Autor: Zuzka (29.05.2012)
Ahoj, chci se ujistit, hlásili jste se na magisterský program, takže jste posílali překlady bakalářských diplomů, že ano? A to bylo vše, co chtěli? Jasný, jazykový certifikát je jasnačka a nějaké další papírování taky, ale překvapuje mě, že nechtějí žádný vědomostní vstupní test? Taky jsem četla, že třeba do Norska je třeba doložit, že člověk disponuje dostatečnými financemi. Tak tady to třeba není, hm?
Děkuji za info! :)
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook