Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium v Austrálii - ceny a náklady na život

Jaká je cena studia v Austrálii? Náklady pobytu jasně a přehledně... Jednou z nejdůležitějších otázek pro ty, kteří chtějí studovat v zahraničí, je cena studia a náklady spojené s pobytem ve vybrané zemi. Agentura Studyline vám přináší přehled nákladů na studijní pobyt v Austrálii.

Celkové náklady na studium a život v Austrálii



6


Výše nákladů na studium a život v Austrálii je velmi těžké odhadnout vzhledem k množství faktorů, od kterých se cena odvíjí. Jedná se zejména o délku a typ studia, výběr školy a jednosměrné či zpáteční letenky a v neposlední řadě rozhoduje typ a délka ubytování. Obecně se dá říci, že celkové náklady na půlroční studijní pobyt v Austrálii, kde budete navštěvovat jazykový nebo odborný kurz, se pohybují mezi 100 až 200 tisíci korunami.
  • Rada Studyline: Zjišťování a počítání nákladů vám usnadní schůzka v našich kancelářích, kde vám vyjasníme vše zásadní a sestavíme detailní rozpočet nákladů na pobyt.

Cena studia v Austrálii



110162-575


Pro vyčíslení nákladů na samotné studium je stěžejní, zda se chystáte studovat na jazykové nebo odborné škole, či do zahraničí míříte za základním, středoškolským či vysokoškolským vzděláním. Cena kurzu angličtiny na tamní jazykové škole vychází v průměru na 230 australských dolarů (AUD), což je cca 4 200 Kč / týden. Půlroční studium se tak pohybuje kolem 5 300 AUD, tj. 100 000 Kč. Nedoporučujeme šetřit zkracováním délky kurzu. Na dlouhodobé studium jazykové školy totiž nabízejí mnohem výhodnější cenu školného a také platí, že s lepší angličtinou získáte lépe placenou práci. Jako držitelé studentského víza totiž během studia můžete legálně pracovat 20 hodin týdně, což vám výrazně pomůže s pokrytím nákladů. Osvědčeným tipem pro snížení ceny je volba levnějšího večerního kurzu místo denního anebo kombinace více druhů kurzů (např. General English, Business English a First Certificate), mezi které je možné vložit až 4 týdny prázdnin. Tím si prodloužíte délku pobytu a získáte více času na práci. O prázdninách navíc neplatí limitace počtu odpracovaných hodin za týden a vy můžete po tuto dobu pracovat neomezeně dlouho.
  • Rada Studyline: V Austrálii platí přímá úměra mezi cenou a kvalitou jazykového kurzu. Proto nejlevnější cena zpravidla není variantou nejlepší.
Většina studentů, která v Austrálii chce zůstat delší dobu, směřuje po absolvování jazykového kurzu na odborné školy, které nabízí programy např. v oblasti managementu, cestovního ruchu, marketingu nebo obchodu. Podmínkou pro přijetí je pokročilá znalost angličtiny. Výhodou těchto kurzů je časová flexibilita oproti jazykové škole (docházka není každodenní, ale pouze 2 – 3 x týdně) a podstatně nižší cena. Půlroční studijní program se pohybuje průměrně kolem 3 500 AUD, tj. asi 65 000 Kč.
  • Rada Studyline: Přihlašte se na dlouhodobý jazykový kurz na kvalitní škole a ušetřete spíše výběrem levnější odborné školy.
Do Austrálie odjíždí za dlouhodobým studiem i celé rodiny. Je-li dítě studujícího rodiče školou povinné, bude navštěvovat místní základní školu. Cena závisí na typu studia rodiče, ale obecně platí, že se roční školné na základních školách pohybuje mezi 8 – 10 000 AUD, tj. asi 150 – 186 000 Kč. Cena středoškolského studia začíná na 25 000 AUD, tj. cca 465 00 Kč, za rok. Existují však programy, v rámci kterých student v přihlášce uvede o jaký typ střední školy, případně o jaké předměty má zájem, ale nemá možnost sám si zvolit konkrétní školu a lokalitu. Tato nejistota je však vykoupena mnohem dostupnější výší ročního školného – 15 000 AUD, tj. asi 280 000 Kč. Studium na univerzitě je podstatně dražší než na jazykové nebo odborné škole. Náklady na půlroční studium jsou průměrně 7 000 AUD, tj. cca 130 000 Kč, v případě prestižních australských univerzit se však částka může blížit i 200 000 Kč.

Náklady na vízum a letenku do Austrálie



S náklady, které vynaložíte za samotné studium, souvisejí další položky. Počítat musíte s poplatkem za studentské vízum, který se hradí australské ambasádě a v současné době činí 535 AUD, tj. cca 10 000 Kč. Studentské vízum nezískáte bez zaplacení povinného zdravotního pojištění, které činní obvykle 47 AUD, tedy asi 900 Kč, měsíčně. Významný podíl v celkovém rozpočtu má letenka, u které je třeba zvážit volbu jednosměrné či zpáteční cesty. U méně než ročních pobytů je možné koupit letenku zpáteční (25 000 – 32 000 Kč). Zamýšlíte-li zůstat v Austrálii delší dobu, zvolte letenku jednosměrnou, jejíž cena se pohybuje kolem 15 000 – 19 000 Kč.

Životní náklady v Austrálii



108747-575


Náklady na život v Austrálii se rozumí zejména výdaje za ubytování, stravování, cestování a volný čas. Pro Austrálii je specifické, že se vše hradí většinou v týdenních intervalech, a to jak nájemné, tak jízdenka na MHD i vaše výplata. V Austrálii můžete volit mezi různými typy ubytování od hostelů (cca 200 AUD, tj. 3700 Kč týdně), přes ubytování v místní rodině (cca 270 AUD, tedy zhruba 5000 Kč týdně včetně polopenze) až po pronájem bytu společně s kamarády. Posledně jmenovaná varianta je nejčastější a cena za dvoulůžkový pokoj, v závislosti na lokalitě, se pohybuje kolem 150 AUD, tj. 2 800 Kč za týden.


Náklady na stravu, jízdenky a volný čas jsou velmi individuální a záleží na náročnosti každého studenta. Ceny potravin a běžného spotřebního zboží jsou vyšší než v Česku. Sendvič ke svačině vás vyjde na 6 až 9 AUD (tj. zhruba 120 až 170 Kč), na pizze nebo těstovinách si pochutnáte za 7 až 10 AUD, na kávě v kavárně za 3 až 3,50 AUD. Za běžný oběd v lepší hospůdce zaplatíte mezi 10 až 15 AUD.V běžném supermarketu pak za dvoulitrovou láhev mléka utratíte 2,20 až 2,90 dolaru, krabice cereálií k snídani vyjde na 3 až 4 AUD. Jablko na přibližně 80 centů. Ceny kosmetiky se pak příliš neliší od těch v českých obchodech – šampon pořídíte za 2,50 až 4,50 AUD.Na kolik vás nakonec vyjde strava záleží především na vás. Do životních nákladů nicméně nezapomeňte připočítat i kredit do mobilu za zhruba 30 AUD (vystačíte si s ním celý měsíc) a týdenní jízdenka na MHD za zhruba 40 AUD. Průměrné celkové měsíční životní náklady se v Austrálii pohybují kolem 1200 až 1500 AUD.

Možná výše výdělku při práci v Austrálii



Jako držitel studentského víza můžete v Austrálii pracovat až 20 hodin týdně. Minimální hrubá mzda je 16,87 AUD na hodinu. Při dvaceti hodinách týdně si tedy přijdete minimálně na 337 AUD. Průměrná hrubá mzda se pohybuje okolo 20 AUD. Za práci o víkendech a o svátcích pak někteří zaměstnavatelé vyplácejí až 2,5 násobek běžné mzdy.To, jakou práci získáte, záleží na mnoha faktorech, na úrovni vaší angličtiny, na ochotě pracovat, ale i na tom, kde v Austrálii žijete a studujete (nejvíce pracovních příležitostí nabízí Sydney a Perth). Pamatujte také na to, že jako pracující (byť student) musíte od určité částky odvádět i daně. A váš zaměstnavatel za vás odvádí i penzijní pojištění. Po návratu z Austrálie ale můžete požádat o vrácení těchto peněz.


Studijní pobyt v Austrálii je v prvé řadě investicí do vás samotných. Hodnota vědomostí a zkušeností získaných v průběhu dlouhodobého pobytu v zahraničí nikdy neklesne. Sledujte nabídky akčních cen studia v Austrálii a připojte se k těm, kteří s naší pomocí tuto zkušenost již získali!


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook