Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Práce na Maltě

Přestože se Maltská republika, jak zní oficiální název země, stala v roce 1964 nezávislým státem, je nadále členem Commonwealthu. Jednou z velkých výhod a pozůstatků vlády UK je možnost se zde domluvit anglicky, jde totiž o druhý úřední jazyk vedle místní maltštiny.

V roce 2004 se Malta stala členem Evropské unie a tím se zde otevřel pracovní trh. Díky zmiňované angličtině, poloze ve Středozemním moři zaručující slunečno po skoro celý rok (zima je zde jeden měsíc a bez sněhu), otevřeném pracovním trhu (není potřeba pracovní povolení) a čilému cestovnímu ruchu se jedná o skvělou destinaci pro zahraniční pracovní příležitost.

Administrativní požadavky

Pracovní povolení není pro občany České republiky potřeba, jak tomu u práce v zahraničí bývá. Jedinou povinností je si do 3 měsíců od příjezdu zažádat o ID kartu, kterou zde mají i místní. Umožní vám zisk e-ID čísla, které potřebujete pro vyřízení EHIC (Evropský průkaz zdravotního pojištění) karty, snazšího založení bankovního účtu (BOV banka nebo HSBC).

Žádost se podává v Evans Building v hlavním městě Valletta. Budete potřebovat získat Tax Number, Social security number (obdoba našeho čísla zdravotního pojištění), kopii smlouvy, kopii pasu nebo občanského průkazu, fotografii a vyplnit příslušné dokumenty na ETC úřadu opět ve Vallettě. S papírováním by vám měl pomoci váš zaměstnavatel.

Žádost zasílejte písemně na

The Department of Citizenship and Expatriate Affairs
Evans Building,
St Elmo’s Square,
Valletta

Připravte se na dlouhé čekání, které je pro maltskou kulturu typické ve všech sférách. Doporučujeme úřad navštívit osobně. Otevírací hodiny a některé z formulářů pro stažení zde.

Pokud nepracujete načerno (typické pro občany nečlenských států EU) a nebude po vás požadován živnostenský list (časté v gastronomii) bude za vás zaměstnavatel odvádět National Insurance (N.I. na výplatní pásce). Máte pak nárok na zdarma ošetření v jediné veřejné nemocnici Mater Dei. Jinak jsou doktoři přítomni v místních lékárnách, ale obvyklý vstupní poplatek je kolem 12 euro.

Ostatní obecné náležitosti jsou obdoba Práce v zahraničí.

Pracovní možnosti a zisk práce

Jako do ostatních zemí i zde máte několik možnosti, jak si sehnat práci. Buď se pokusíte sami či s pomocí agentur ještě z ČR. Nebo koupíte jednosměrnou letenku a naslepo budete hledat práci na místě.

Pokud se rozhodnete jet na slepo, tak zde je několik doporučení:

  • připravte si kopie CV v AJ (druhý úřední jazyk) a motivační dopisy (několik variant podle očekávaného typu práce, co byste chtěli dělat) dopředu,
  • přileťte před začátkem sezóny (konec dubna) - díky turismy hotely i restaurace začínají houfně nabírat, seženete i levnější pronájem ubytování,
  • sami obcházejte a rozdávejte spíše více než méně CV, opakovaně kontaktujte potenciální zaměstnavatele - sami se moc zpět neozývají, není výjimkou, že se vám ozvou třeba až měsíc po pohovoru,
  • u administrativních prací po vás budou požadovat znalost maltštiny,
  • připravte se na to, že v gastronomii po vás mohou požadovat Živnostenský list,
  • můžete využít služeb agentur na Maltě - smlouvu pak ale vypovídáte s nimi, strhávají si přibližně 5 % marži, budete mít ale placené zdravotní pojištění.

Chcete-li shánět práci z České republiky, pak nejvíce příležitostí máte v oblasti IT, kde Malta stále hledá odborníky. Firmy vám většinou vyjdou vstříc a můžete absolvovat testy na dálku a rozhovory vést po Skype. Důležité je si založit účet na LinkedIdnu. U nás v republice je agentura REED, která má pobočka i na Maltě a zprostředkovává IT pozice a práci v oblasti financí a pojištění, legislativy.

Na Maltě seženete nejvíce pracovních příležitostí v oblasti gastronomie a turismu obecně - uklízení v kuchyních a na pokojích hotelů, výpomoc v restauracích a jazykových školách. V sezóně lze pomáhat prodávat na plážích. Z kvalifikovanějších prací seženete bez znalosti maltštiny především IT pozice (testeři, developeři, grafici). Zde jsou nejlepší platy a benefity. Nejvíce zde vede oblast hazardu - iGamingu. Z dalších oblastí pak lze zmínit práce v nemocnici a soukromých klinikách - zdravotní sestra.

Některé portály s nabídkou práce na Maltě:

  • eJobs - ze všech oblastí po celém ostrově,
  • jobsinmalta - kvalifikovanější práce po celém ostrově,
  • careers - opět spíše kvalifikovaná práce.
  • keepmeposted - pracovní nabídky (kvalifikované i v turismu) po celém ostrově.

Agentury na Maltě:

  • REED - pobočka i u nás v republice, pozice IT, financí, právo,
  • Konnekt - agentura zprostředkovává práci v oblasti IT, práva a financí,
  • GRSrecruitment - agentura zprostředkovávající práci na Maltě, Kypru a v Recku v oblasti administrativy, prodeje, legislativy, IT, pojištovnictví,
  • People - agentura, která na Maltě nabízí částečné, ale i plné uvázky v IT, administrativě, finančnictví, účetnictví. Nabízí i kurzy a rekvalifikace.

Klikněte, zavolejte, zeptejte se
kvalifikovaná pomoc s hledáním kvalitní práce v zahraničí

Minimální mzda a náklady

K začátku roku 2016 činila minimální měsíční mzda na Maltě přibližně 720 euro. Průměrná mzda se pak pohybuje okolo 1300 až 1400 euro. Platy v IT se pohybují od cca 2200 euro a výše za měsíc.

Pro čistou mzdu a výpočet dani z příjmu, která je zde progresivní (přesto ale mírnější než u nás) můžete využít kalkulačku.

Je dobré si uvědomit, že Malta je ostrovní stát, který je hodně závislý na dovozu. Rurální je pouze trochu druhý ostrov Gozo (víno, jahody, brambory). Tedy téměř všechno se dováží, zejména z Itálie. Ani voda není z kohoutku pitná (chuťově) a budete si ji muset kupovat. To vše výrazně zvyšuje náklady na život.

Některé ceny potravin a dalších důležitých položek pro představu měsíčních nákladů:

  • nájem za pokoj ve sdíleném domě od 200 euro až 900 euro za vlastní byt - záleží hodně na lokalitě, sezóně a kolik vás bydlí dohromady,
  • doprava - v případě “tramvajenky” v podobě Tallinja card 26 euro na měsíc, jednosměrný 2h lístek v sezóně je za 2 eura,
  • balená voda litr od eura nahoru - závisí na lokalitě,
  • kilo kuřecího masa od 5 eur,
  • jogurty - kilo bílého kvalitní i za 6 euro, malé 150 g lze sehnat od 0,33 euro,
  • ceny zeleniny a ovoce cca 3x vyšší než u nás - jedno jablko kolem 0,45 c, kilo banánů od 1,50 eura,
  • 1 l mléka od eura, oříšková kolem 3 euro,
  • dámský střih s barvením - 50 euro,
  • anglická snídaně od 4 euro v restauracích,
  • polévka v restauraci od 7 euro,
  • hlavní chod (těstoviny) kolem 12 euro a výše - v turistických oblastech i přes 15 euro,
  • cesta na Gozo za 4,5 eura, lodička na Comino za 10 euro.

Obecně lze ceny očekávat tak 2x vyšší než v České republice, pokud se nepohybujete na západní straně ostrova. Počítejte s měsíčními náklady okolo 600 až 700 eur, pokud jedete sami. Nezapomeňte, že všude se budete muset dostávat letecky (operuje zde Ryanair, k nám ale nelítá).

Ubytování

Ubytování lze na Maltě sehnat přes realitní agentury, kterých je zde opravdu hodně. Mezi největší patří:

Jejich provize ale může dosahovat až 60 % z nájmu.

Na Maltě je výhodnější si bydlení hledat sami, stačí se jen projít po ulicích a vidíte, kde všude někdo hledá, nebo se poptejte kolegům či v obchodě. Vždy počítejte s depozitem, který se může pohybovat od 100 až po 600 euro klidně.

S výhodou lze hledat ubytování na Facebookových stránkách, kde odcházející i majitelé nabízejí pokoje a byty k pronájmu. Za jednu z největších skupin lze považovat Do you need a flat in Malta? Případně si nechte poradit od místních Čechů a Slováků, kteří mají na FB také skupinu.

Ceny jsou opravdu závislé na lokalitě - obecně za nejdražší se považuje Sliema, Gzira, Valletta, Mdina a oblast kolem Bugibby. Levnější jsou pak oblasti kolem Marsy a celá západní část ostrova. O to horší je zde dostupnost autobusy (jediná místní doprava). Starší srovnání bytů v různých částech hlavního ostrova lze nalézt zde.

V bytech a domech nenajdete ústřední topení. Dívejte se také po klimatizaci nebo větráku. Přes léto bez nich neusnete. V zimě bývá ve starých domech větší chlad než venku.

Vyplatí se pracovat a bydlet nejlépe v jednom městě, lokalitě. Dojíždět autobusem i jen 10 km může vydat na hodinový výlet. Doprava zde není vůbec spolehlivá. Lze řešit chůzi, cyklostezky zde moc podporované nejsou. Jezdí se vlevo.

Doporučení a triky pro Maltu

  • připravit si CV a motivační dopis v AJ (maltština není potřeba) ve více kopiích předem,
  • založit profil na profesní sociální síti LinkedIN v AJ - firmy na Maltě prochází a zasílají nabídky, pokud děláte v jejich oboru,
  • před odjezdem si zajít na vaši zdravotní pojišťovnu, případně rovnou odhlásit (máte-li práci),
  • smlouvu si pročtěte před podpisem – důležitá je zkušební doba, výpovědní lhůta (dle délky práce, od jednoho týdne po měsíc), dejte si pozor na penále za případné dřívější ukončení smlouvy na dobu určitou - platí se poloviční počet platů, které byste neodpracovali do skončení doby určité (toto pravidlo platí i pro zaměstnavatele, žádejte případně peníze),
  • zajistěte si ubytování a letenku předem – pro ubytování je vhodné využít skupin na Facebooku, z ČR lítá pravidelně AirMalta z Prahy, levněji vychází Niki Fly (Air Berlín) z Vídně, lze využít i nízkonákladové společnosti Ryanair, která má hodně letů na Maltu,
  • nezapomeňte si zavčas zažádat o místní identifikační kartu (doba a identifikace se liší dle země) - nechte si pomoci od vašeho zaměstnavatele, vyřízení je vhodnější osobní návštěvou ve Vallettě,
  • bez identifikační karty je velice obtížné založit místní bankovní účet u BOV nebo HSBC, nějaká doporučení:
  • lze využít služeb menší soukromé banky Banif,
  • mít eurový účet u české banky (výhodný tarif za 100 Kč měsíčně u AirBank a máte výběry i platby zdarma neomezeně),
  • firmy nemají problém s vyplácením platu v šecích - připravte se na to, že pak máte jen hotovost,
  • na Maltě lze platit téměř všude kartou, ale většina obchodů si určuje přirážku do částky 5 euro za nákup (někde i do 10 euro) - vždy se zeptejte,
  • před odjezdem zpět do ČR žádejte o formuláře E104 místní pojišťovnu (bude chtít dokumenty od vašeho zaměstnavatele) - lze řešit online i z ČR, jsou ochotní a po dodání dokumentů od zaměstnavatele (FS3) rychle vystaví a pošlou i originál na uvedenou adresu,
  • po příjezdu do ČR se přihlaste na zdravotní pojišťovně - lze i vzdáleně vyplnit a zaslat přihlášku,
  • veškerá potvrzení o práci v cizině si uschovejte (výplatní výměr, výplatní pásky, smlouvu),
  • vyřiďte si Tallinja měsíční kartu na dopravu - stojí 26 euro (20 euro je počáteční nabytí), lze online, zašlou na vaší adresu, opět trvá alespoň měsíc, než ji získáte,
  • Malta má hodně WIFI míst pro veřejnost - na dětských hřištích a v turistických oblastech kolem promenády, restaurace velice často poskytují také připojení k jejich WIFI,
  • Malta má uzavřenou bilaterální smlouvu s ČR o zamezení dvojího zdanění příjmu - nemusíte odvádět znovu, nutno uvést v ročním zúčtování daně z příjmu.

Na co nezapomenout na Maltě

Viz obecný check list v Práce v zahraničí

  • redukce - britský typ zásuvky, redukce lze na místě koupit za 3 eura,
  • doktoři - veřejná nemocnice Mater Dei na hlavním ostrově, soukromí lékaři ordinují v lékarnách, obvyklý poplatek 12 euro, ceny léčiv jsou podobné jako v ČR, podobné značky,
  • očkování - nejsou potřeba,
  • voda z kohoutku není chuťově pitná, raději nakupovat,
  • jezdí se zde vlevo, evropský řidičský průkaz je postačující,
  • SIM kartu s kreditem pořídíte od 10 euro, karty lze dobíjet v místních trafikách i automatech na ulicích, největším operátorem zde je Vodafone,
  • česká ambasáda není na Maltě, ale v Římě,
  • zima je zde krátká, ale díky vysoké vlhkosti vlezlá, domy neobsahují topení jak známe od nás,
  • vlhkost vám zničí dost párů bot - raději si vezměte takové, která vám nevadí zde zanechat.

Dokumenty při odjezdu

Nezapomeňte si vyřídit potřebné dokumenty při odjíždění ze země zpátky do České republiky. Budete potřebovat:

  • formulář E104 pro vaši českou zdravotní pojišťovnu - žádáte Department of Social security, lze napsat e-mail na
  • .Budou po vás požadovat formulář FS3, který vám musí vystavit zaměstnavatel.
  • výplatní pásky - ukládejte průběžně, jak je dostáváte - nemusíte dokládat Sociálnímu úřadu v ČR, ale pro budoucí výpočet důchodu slouží jako důkaz spolu se smlouvou,
  • formulář U1 nebo E301 - pokud chcete nárokovat dávky v nezaměstnanosti v ČR po návratu, zažádejte online na stránkách MSPV. Pokud se vám nezdaří, úřad v ČR vám s tím pomůže.

Nezapomeňte se přihlásit na pojišťovně po přijetí, máte povinnost odváděn pojištění v nějaké zemi světa. Přihlásit se dá i vzdáleně ze zahraničí po vyplnění přihlášky.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook