Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak se při cestování Evropou vyhnout nepříjemnostem

V době prázdnin a dovolených již mnozí počítají poslední dny v práci a těší se na cestu do zahraničí. Ať se chystáte podniknout túru po Karpatech, plavit se lodí po ostrovech Středozemního moře či poznávat kulturní a architektonické památky Evropy, je důležité, abyste znali svá práva a nezapomněli si potřebné cestovní dokumenty, jinak se totiž vaše cesta může změnit v nepříjemný zážitek plný starostí.

Máte již sbaleno? Ujistěte se, že jste nezapomněli občanský průkaz či pas. Ačkoli se v Evropské unii hraniční kontroly již neprovádějí (s výjimkou cest do Spojeného království, Irska, Rumunska, Bulharska a na Kypr), stále ještě potřebujete mít u sebe občanský průkaz či cestovní pas, abyste mohli prokázat svou totožnost, například cestujete-li letecky nebo při rezervaci ubytování v hotelu.

Cestujete-li s kočkou, psem či dokonce s fretkou, potřebujete pro ně mít rovněž pas – tzv. pas zvířete v zájmovém chovu. Tím se prokazuje, že bylo zvíře očkováno proti vzteklině, a vydává ho zvěrolékař. Pokud se chystáte strávit dovolenou na Maltě, v Irsku, ve Spojeném království, Finsku nebo Švédsku, musíte zajistit, aby byl váš domácí mazlíček chráněn proti klíšťatům a tasemnici.

Cesta do místa dovolené a zpět může být trochu stresující: Může se vám stát, že dojde ke zrušení nebo zpoždění letu, že nestihnete dopravní spojení nebo se vám poškodí zavazadla. Avšak jako cestující máte určitá práva a můžete v takových přídech získat odškodnění. Díky nedávno přijatým právním předpisům EU je rovněž jednodušší porovnávat ceny letenek, jelikož uváděné ceny musí zahrnovat veškeré poplatky, daně a přirážky.

Mobilní telefony nám zprostředkovávají kontakt s našimi blízkými, kteří zůstali doma, a někdy může jeden telefonát dokonce zachránit život. Vysoké roamingové ceny velmi často odrazovaly od používání mobilních telefonů v zahraničí, ale s novými pravidly jsou stanoveny limity pro volání ze zahraničí v rámci EU (0,43 EUR, tedy cca 11,20 Kč za minutu) i pro přijímání hovorů (0,19 EUR, tedy cca 5 Kč). Zaslání textové zprávy vás nyní bude stát maximálně 0,11 EUR (necelé 3 Kč) .

V neposlední řadě je užitečné vědět, že ať jste kdekoli v Evropské unii, potřebujete znát pouze jedno telefonní číslo tísňového volání: 112. Tato linka je bezplatná ve všech státech EU nezávisle na tom, zda voláte z pevné linky nebo mobilního telefonu.

Zdroj: Icm.cz

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Zkušenosti našich čtenářů

Pracovní zkušenost na Maltě

Nazkušenou.cz on Facebook