Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Cestovní lékárnička

Co vše patří do cestovní lékárničky

I když v zahraničí na lékárnu také jistě narazíte, je lepší se vždy vybavit už doma. Všechny příbalové letáky máte v jazyce, kterému rozumíte, nemůžete tedy splést dávkování a rozpoznáte indikace.

Pokud máte už nachystanou lékárničku z minulých výletů, nezapomeňte zkontrolovat, zda náhodou některé léčivo není prošlé (odneste ho zpátky do lékáren, neházejte do odpadkového koše), nebo jste něco nevypotřebovali při minulých cestách..

Obsah lékárničky

Pravidelně užívané léky

Nezapomeňte v dostatečném dávkování si vzít všechny léky, které užíváte pravidelně v České republice a to včetně inhalátorů a hormonální antikoncepce v případě žen.

Náplasti, obvazy

Obzvlášť pokud se chystáte hodně chodit, oceníte náplasti na puchýře. Doporučujeme značku compeed, která využívá k léčbě vlhkého prostředí a ulevuje okamžitě od bolesti. Na horském sluníčku ale i z únavy se vám mohou udělat nepříjemné opary na obličeji, zejména rtech. Pokud trpíte na herpes vir, vždy s sebou mějte náplasti na opary či rotavirové masti (například Zovirax).
Pro podvrtnuté kotníky a bolavá kolena užijete elastická obinadla a náplasti. Nezapomeňte případně na své ortézy, pokud nosíte.

Pokud trpíte na bolesti kloubů a svalů, nezapomeňte přibalit například Fastum gel, IBU-Hepa krém či Flector gel. Od bolesti pomohou tablety Ibubrufenu (nevhodné na citlivý žaludek).

Proti spálení

Snažte se předcházet spálené pokožce ze slunce přibalenými spreji a opalovacími krémy v příslušném faktoru - čím vyšší, tím lepší (alespoň 30).
Pokud už je pozdě a pokožka pálí, pak od bolesti pomůže přibalený Panthenol, Bepanthen Plus či jakýkoliv krém s výtažky z heřmánku, měsíčku, řebříčku.

Proti hmyzu

Základem je repelent proti hmyzu (například Vitar repelent proti hmyzu, ale na trhu jsou i mastičky, opalovací krémy či vonné svíčky do stanů), ale i tak se štípancům neubráníte. Na schlazení pomáhá Panthenol. Nezapomeňte na své léky na alergii proti hmyzímu jedu, například na včelí bodnutí.

Pokud cestujete do nějaké z oblastí Subsaharské Afriky, JV Asie, Indického subkontinentu, J a Střední Ameriky či Tichomoří můžete se setkat s malárii (přenos komáry). Přibalte si antimalarika - Lariam a Malarone.

Na alergie

Pokud jste alergici nezapomeňte na své standardní prášky a upozorněte i své spolucestující na to, co vám v případě záchvatu mají podat.

Na bolest a horečky

Na cestách vás může začít bolet hlava, břicho, proto nezapomeňte ani na prášky proti bolesti, jako je například Paralen, Panadol, Alnagon.
Na bolestivou menstruaci zabírá i Spasmopan čípky, Ibubrufen nebo Algifen Neo kapky.
Myslete i na případné teploty a horečky. Kromě teploměru přibalte i prášky na jejich tlumení, například Acylpyrin a Anopyrin.

Zažívací problémy

Pokud se vám dělá špatně v dopravních prostředcích, mějte s sebou Kinderyl.
Pokud vás zastihnou zažívací problémy (zvracení, průjmy) až na dovolené, pomozte si černým uhlím, Propolisem. Přibalte i Imodium, Endiaron a Smectu.
Hlavně odpočívejte v chladu a snažte se jíst jen suché - rohlíky, suchary, piškoty, suchou rýži.

Na nespavosti a úzkosti

V novém prostředí nebo kvůli časovému posunu můžete trpět nespavostí a s tím přichází i úzkosti (v nejhorším případě se může dostavit i deprese). Raději se pořádně vyspěte a pomožte si například Diazepamem, Stilnoxem. Nejkrajnější možností je silný Lexaurin, ale pozor, je návykový.

Onemocnění způsobená plísněmi

Ve vlhčím prostředí můžete narazit na problém s mykózami (plísněmi a houbami). Braňte se pomocí krému Myfungar, Canesten či Batrafan krémem.

Seznam léčiv

  • Zovirax či náplasti na opary,
  • náplasti Compeed, elastická obinadla, gáza, hydrofilní pletené obinadlo,
  • Panthenol, Bepanthen Plus,
  • Fastum gel, IBU-Hepa krém, Flector gel, Ibubrufen,
  • repelent proti hmyzu, antimalarika - Lariam a Malarone,
  • Paralen, Panadol, Alnagon,
  • Spasmopan čípky, Ibubrufen, Algifen Neo kapky,
  • Imodium, Endiaron, Smecta, černé živočišné uhlí, Propolis,
  • Diazepam, Stilnox,
  • Myfungar krém a zásyp, Canesten krém, Batrafan krém.

Na co dále nezapomenout

  • počet osob, které jedou do ciziny - s vyšším počtem osob rozšiřte zásoby léčiv a zejména náplastí,
  • chránit svoji lékárničku - a nemyslíme lupiče, ale vlhko, horko, které léčivům nedělá dobře,
  • mít přehled - snažte se oddělit léky do rozdílných plastových sáčků (chrání i před vlhkostí), nejlépe s přiloženým letákem,
  • pokud cestujete do oblasti se znečištěnou a nepitnou vodu je dobré přibalit tablety či filtr na vodu - Aqua Steril (chlór), Jodové kapky či Hypermangan,
  • v lékárničce mějte i nůžky - například na náplasti.

Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook