Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol s formulářem pro přímý kontakt. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Zkouška SAT

Zkouška SAT, kterou vytvořila a nabízí americká organizace College Board, slouží k ověření studijních předpokladů u uchazečů o studium na vysoké škole. Tuto zkoušku pro přijímací řízení ovšem nevyžadují povinně všechny vysoké školy.

Pod názvem SAT se vlastně skrývá více zkoušek - obecný SAT Reasoning Test a SAT Subject Tests. Předmětové Subject Tests jsou vyžadovány jen výjimečně, obvykle pouze velmi výběrovými školami.

Od zkouškového termínu v březnu 2005 se testuje nová verze SAT tzv. New SAT, který se liší od verze testované do té doby. Často kladené dotazy ke změnám, které test potkaly a které patří mezi největší za uplynulá desetiletí, si můžete stáhnout zde.

Kompletní informace o SAT najdete na oficiálních stránkách testu testovací organizace College Board a v oficiálním bulletinu, který lze zdarma vyzvednout v Poradenském centru Fulbrightovy komise.

Obsah zkoušky

SAT Reasoning Test

Ověřuje obecné předpoklady. Zkouška má několik částí - Math, Critical Reading a od jara 2005 také Writing. Writing hodnotí schopnost vyjadřování písemnou formou. Critical Reading hodnotí schopnost hodnotí porozumění čtenému textu a slovní zásobě v souvislostech. Matematická část ověřuje znalost řešení matematických úloh vyučovaných během středoškolského studia. Zkouška trvá 3 hodiny 45 minut

SAT Subject Test

Ověřuje znalosti z vybraného oboru. Na výběr je 21 Subject Tests (Literature, United States History, World History, Math Level 1, Math Level 2, Biology E/M, Chemisty, Physics, jazykové testy pouze jako Reading - French, German, Moder Hebrew, Italian, Latin, Spanish nebo pouze jako Reading & Listening - Chinese, French, German, Japanese, Korean, Spanish, English Language Profieciency Test).

Forma zkoušky

SAT se testuje v papírové formě. Testovaný vybírá nejčastěji z několika (zpravidla pěti) možností odpovědí, z nichž jen jedna je správná, ale v matematické sekci existují i otázky, kde k výsledku musí dojít sám vlastním výpočtem. U eseje student dostane přidělené téma, o kterém bude psát.

Testovací termíny a uzávěrky

SAT je možno skládat pouze v předem stanovených termínech. Testovací termíny bývají až šestkrát během školního roku, počínaje říjnem a konče červnem, obvykle v sobotu. Uzávěrky registrací končí zhruba pět týdnů před termínem. Konkrétní aktuální seznam testovacích termínů najdete na oficiálních stránkách a v bulletinu.

Registrace a placení

Na test se nelze registrovat a platit za něj v ČR (mimo Standby registraci, viz níže). Zájemci o složení testu se musí registrovat před stanovenou uzávěrkou pro každý termín přímo u americké testovací organizace. Za test se platí při registraci. Registrovat se lze dvěma základními způsoby:

  • Online - Nejpohodlnější způsob, uskutečnitelný přes oficiální stránky testu, ale možný pouze v případě, že můžete platit online pomocí platební karty.
  • Poštou - Zdlouhavější způsob, protože je třeba připočítat čas nutný k doručení formuláře do USA, ale jediný možný, pokud nemůžete platit kartou. K vyplněnému formuláři, který je vložen do bulletinu (k vyzvednutí v Poradenském centru), je třeba zároveň přiložit platbu. A to buď ve formě bankovního šeku v cizí měně (např. České spořitelny, Živnostenské banky či dalších bank) nebo International Money Orderu (IMO). IMO vystavuje např. pobočka American Express v Praze. Šeky i IMO musejí být vystavené nejlépe v dolarech a splatné testovací organizaci College Board, Princeton, New Jersey, USA
Standby registrace

Pokud uchazeč zmeškal uzávěrku, může ještě zkusit tzv. standby registraci. Pokud má testovací centrum dostatek místa a testových materiálů, pak může zájemce zaregistrovat na místě. Za standby registraci se platí poplatek navíc ve výši USD 36 (opět buď kartou nebo bankovním šekem či IMO, viz výše).

Místo a den testu

V České republice se zkouška skládá na International School of Prague v Nebušicích. Škola ale neprovádí registrace (kromě standby), pouze administruje fyzické složení testu v testovacím termínu.

Předem zaregistrovaný uchazeč by měl od testovací organizace nejpozději dva týdny před testem obdržet tzv. Admission Ticket. Na testování, spolu s Admission Ticket, je třeba donést platný identifikační průkaz - občanku nebo pas, dvě tužky (měkké, číslo 2) a gumu. Lze si vzít i kalkulačku. Na místo je třeba dorazit obvykle před osmou hodinou ranní, pokud Admission Ticket neuvádí jinak.

Výsledky testu

Výsledkem testu je bodové skóre za každou část zkoušky (Writing, Critical Reading a Math) v rozmezí 200-800 bodů. Celkové skóre představuje součet bodů za jednotlivé částí. Na výpisu budou uvedeny budou rovněž tři podskóre - 20-80 za otázky ze sekce Writing a skóre 2-12 za esej (součet známek od dvou hodnotitelů eseje).

Uchazeč by měl obdržet výsledek v době mezi čtyřmi až osmi týdny po složení testu. V registračním formuláři může testovaný zadat také další příjemce výpisu skóre, např. školy, kam se hlásí. V základní ceně testu jsou čtyři instituce, za další výpisy se platí. Dodatečné výpisy lze za poplatek objednat také později.

Zdroj: Fulbright.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook