Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Studium v Kanadě

Vízum do Kanady

Nezapomeňte, že před vycestováním budete potřebovat vízum. Studentské vízum se vyřizuje na velvyslanectví Kanady ve Vídni. Pokud se však chystáte pouze na krátkodobý (byť studijní) pobyt, bude vám stačit turistické vízum a jeho vyřízení v Praze. Krátkodobé studium a práci lze kombinovat v programu Zažijte Kanadu, který vyřizuje pracovní povolení pro jeden rok. Pro studia delší než 6 měsíců budete potřebovat studentské povolení od vízového oddělení (vyřizuje Velvyslanectví Kanady v Praze).

Studium v Kanadě na univerzitě

Kanadské univerzity (je jich celkem 92) mají srovnatelně vysokou úroveň. Informace o jednotlivých školách lze nalézt na portálu Education au-in Canada. Kanadský univerzitní rok se nedělí na semestry jako u nás, ale na trimestry. Většina škol je sice veřejná, ale i na nich se platí školné.

Univerzitní studenti si mohou na své katedře vyřídit výměnný pobyt a ještě navíc dostanou stipendium, které jim pomůže zlepšit studentský rozpočet (počítejte však s tím, že nepokryje veškeré náklady). V tomto ohledu je nejlepší obrátit na zahraniční oddělení fakulty, kde vědí víc. Pokud toužíte po Kanadě, ale vaše fakulta nemá uzavřené z vaší vysněnou univerzitou žádné výměnné programy, zkuste se přímo obrátit na danou univerzitu. Bude vás to stát sice více úsilí a času, ale můžete si vyběhat studijní rok ve vašem oboru, který bude přesně splňovat vaše požadavky. Plánovat však začněte minimálně rok předem.

Náklady na život v Kanadě (ubytování, strava, kapesné) se pohybují okolí 15 -20 tisíci kanadských dolarů ročně. Snížit je lze brigádnickou prací (pouze v areálu školu) či získáním stipendia (např. některým z kanadských stipendií).

Off campus work permit
Povolení pro práci mimo školu lze získat až po 6 měsících studia. Během školní výuky lze i s tímto povolením pracovat maximálně 20 hodin týdně. O prázdninách nejsou pracovní hodiny omezeny.

Po skončení školy lze v Kanadě zůstat a pracovat. Platí jednoduchá rovnice 1 rok školy v Kanadě = 1 rok práce v Kanadě, maximum jsou ovšem 3 roky. Více informací viz stránky Citizen and Immigration Canada.

Kanadské univerzity nabízejí štědrá sportovní a prospěchová stipendia. Existují také vládní příspěvky, ale tato stipendia jsou určena až pro doktorandy (bez omezení oboru jsou to např. Vanier či Banting (pro postdoktorandy). Možností je také zkusit získat některou z nabídek provincií či samotných škol.

Thinking Canada
Studenti některé z univerzitě EU mohou využít studia a následně stáže v programu Thinking Canada www.thinking-canada.eu. Vybrané uchazeče (pozor pouze 32 míst pro celou Evropu) čeká studijní cesta do Bruselu a následně Kanady. Někteří (9 vybraných) mohou po čtyřtýdenním programu využít ještě dvouměsíční pracovní stáže.

High school

Kanadské končiny však lákají také studenty mladší osmnácti let. Patříte-li do této skupiny, počítejte (nebo spíše vaši rodiče) s vyššími finančními nároky. Investice do vzdělání se však vyplatí. Ostatně přemluvit rodiče, aby vám financovali studijní pobyt v zahraničí bude určitě snadnější než získat peníze měsíční výlet po stopách velryb (na druhou stranu ve volném čase si klidně můžete přímo v Kanadě po nějakých výletech za velrybami podívat).
Studium na střední škole v Kanadě je vhodné pro samostatné studenty, kteří mají velmi dobrou znalost angličtiny. Navíc však lze snadno získat znalost dalšího cizího jazyka – francouzštiny (zvolit lze dokonce i kombinované programy.
Státní školy stojí méně peněz, některé nevyžadují uniformu. Soukromé školy ale mají obvykle lepší vybavení a ve třídě bývá nižší počet studentů.
Středoškolští studenti jsou ubytováni buď v hostitelských rodinách nebo ve studentských rezidencích (něco jako naše internátní školy). Očekává se, že student se v hostitelské rodině přizpůsobí rodinnému rytmu a na oplátku bývá považován za člena rodiny.

Jazykové školy v Kanadě

Pro studium angličtiny nebo francouzštiny si Kanadu vyberte v případě, že hodláte studovat alespoň 4 týdny. Pro kratší dobu volte třeba studium na Maltě či studium ve Velké Británii. Jazykové kurzy nabízejí kromě klasických jazykových škol také univerzity a přihlásit se do školy lze v průběhu celého roku. Také délka pobytu je variabilní. Jazykové školy akreditované v rámci mezinárodně uznávaného systému kontroly kvality jsou sdruženy v Languages Canada www.languagescanada.ca.

Jazykové školy někdy poskytují množstevní slevy – tj. čím déle studujete, tím více dnů (a týdnů) studia navíc můžete získat.
Zajistit jazykový kurz v zahraničí si můžete sami nebo přes nějakou agenturu, která se na studium v zahraničí specializuje. Ceny se samozřejmě liší. Než se však rozhodnete pro výběr školy, předem si ověřte, co všechno cena zahrnuje (školné v kurzu, zápisné, ubytování, stravu...).
Jazykové školy nabízejí širokou škálu typů kurzů od běžných zaměřených na gramatiku a konverzaci až po superintenzivní kurzy. Vybrat si lze také mezi odbornou angličtinou (obchodní angličtina, právnická angličtina, medicínská angličtina apod.).

Protože náklady na život v Kanadě jsou vyšší než v České republice, mnoho studentů si najde ke studiu práci. Jazykové školy také zprostředkovávají svým studentům brigády. Je však třeba pamatovat na to, že bez pracovního povolení nelze pracovat mimo kampus školy.

Praktické informace

  • Časový posun: Východní pobřeží (Toronto) -6 hodin, střed země (Calgary) -8 hodin, Západní pobřeží (Vancouver) -9 hodin
  • Měna: CAD, kanadský dolar je zhruba 18 korun českých
  • Sváteční dny (1.1., 22.4., 25.4., 23.5., 1.7., 1.8., 5.9., 10.10., 11.11., 25-26.12.)
  • Lokální telefonování v Kanadě je bezplatné

Kanadská města

Calgary – olympijské město, jehož sportovní duch je stále přítomen. Calgary je centrem zimních sportů a také ekoturismu (v r. 2007 vyhrálo titul nejčistší město). Užijí si zde i milovníci festivalů.
Montreal – ostrovní město na soutoku řek Ottawy a Řeky Svatého Vavřince bylo také místem konání olympiády. Ideální ke studiu angličtiny i francouzštiny – město je prakticky bilingvní.
Toronto – multikulturní město s bohatým nočním životem. Ani přes den se však zde nebudete nudit, kromě vynikajících muzeí zde najdete i třeba hokejovou síň slávy.
Vancouver – město označované jako „perla Pacifiku“ je dalším z multikulturních kanadských měst. Odsud vyrážejí výpravy za velrybami a lyžařskými centry.
Victoria – ideální pro ty, kteří nemají rádi ruch velkoměsta. Relaxovat lze v některé z městských zahrad či vyrazit na prohlídku čínské čtvrti.
Quebec – město francouzské kultury (a nejstarší město severní Ameriky), s historickým centrem. Anglicky se zde domluvíte (hlavně v turistických centrech), přesto však studium v tomto městě ocení hlavně frankofilové. Občas se totiž může stát, že úplně zapomenete, že nejste ve Francii

Chcete se v létě naučit cizí jazyk a zároveň si udělat pěknou dovolenou?

Klikněte, zavolejte, zeptejte se
kvalifikovaná pomoc s hledáním kvalitního studia v zahraničí


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook