Klasický životopis


Někteří zaměstnavatelé chtějí životopis napsaný ručně, jiní na počítači.

Bez dobře napsaného životopisu se dnes při hledání práce nikdo neobejde. Ve většině zaměstnání vyžadují strukturovaný životopis, občas se však najde i zaměstnavatel, který vyžaduje životopis klasický, tedy v napsaný v celých větách. Jak jej správně napsat?

Klasický životopis není slohová práce jako ve škole

Napsat klasický životopis jsme se kdysi všichni učili napsat na základní škole. Zatímco však učitelky zajímalo, zda máte psa a co dělají vaši rodiče, v případě klasického životopisu, pomocí kterého se snažíte najít práci, to neplatí. Pamatujte na to, že přestože vypadá životopis v celých větách daleko familiárněji a uvolněněji než strukturovaný životopis, není tomu tak. Vaše domácí zvířata, rodiče, děti a podobně do něj opravdu nepatří.

Jako vzor poslouží strukturovaný životopis

Pokud máte sestavený strukturovaný životopis, můžete jej použít jako vzor pro životopis klasický. Pokud strukturovaný životopis nemáte, stejně si jej aspoň částečně sestavte. Poslouží vám totiž jako osnova pro psaný text. Sepište si tedy proto, co jste vystudovali, jaké máte pracovní zkušenosti a jiné přednosti. Může se vám zdát, že si vše pamatujete a takovouto pomůcku nepotřebujete, ale věřte, že vám velmi pomůže. Nejen, že si při jejím sepisování vzpomenete i na drobnosti, které jste už zapomněli, ale které by mohly zaměstnavatele zaujmout, ale hlavně vám pomůže udělat si ve svých zkušenostech chronolický přehled. Výsledný klasický životopis pak nebude působit zmateně a nebude přebíhat od tématu k tématu.

Inspirujte se vzhledem strukturovaného životopisu

Klasický životopis by měl vypadat podobně jako životopis strukturovaný. To znamená, že by měl mít hlavičku, ve které uvedete svoje jméno, adresu, email a telefon a na konci datum, místo, kde jste životopis napsali, podpis. Ten samozřejmě nemusíte mít v případě, že životopis posíláte elektronicky. Vhodné je životopis rozdělit do přehledných odstavců.

Oproti strukturovanému životopisu v klasickém životopisu postupujete chronologicky. Nezatěžujte však personalisty nepotřebnými údaji, tedy tím, kde jste vystudovali základní školu a jaké všechny brigády jste dělali. Samozřejmě brigády uvádět můžete, pokud se hodí pro práci, o kterou se ucházíte.

Neopakujte stejné fráze

Klasický životopis má prověřit také vaše kreativní schopnosti, neopakujte proto pořád stejné věty a slova, ale snažte se použít co nejvíce synonym. Tady však pozor, ani klasický životopis není báseň, nesnažíte se získat literární cenu, ale práci. Proto neužívejte pořád stejná slova, ale zároveň se držte na uzdě a rozhodně se nepokoušejte být příliš originální.

Proč někteří zaměstnavatelé chtějí životopis ručně napsaný?

Někde se můžete setkat s tím, že budou chtít životopis poslat poštou napsaný rukou. V takovém případě se personalisté rozhodli podrobit vaše písmo grafologickému rozboru. To znamená, že kandidáty vyberou na základě doporučení odborníka na písmo, který je schopen z rukopisu poznat nějaké vlastnosti. Tento rozbor je však docela drahý, a proto se s ním setkáte spíše v dalších kolech výběrového řízení, pokud vůbec.

Rada na závěr

Klasický životopis posílejte jen v případě, že si to potenciální zaměstnavatel výslovně přeje. Pokud je v inzerátu uveden jen životopis, pošlete životopis strukturovaný. Vzor životopisu si můžete prohlédnou v článku věnovanému strukturovanému životopisu.

Stručný vzor klasického životopisu

Bc. Alena Novotná
Pod Sokolovnou 5
140 00 Praha 4

Tel.:608 000 111
Email: novotna@neco.cz

Jmenuji se Alena Novotná, narodila jsem se 12. ledna 1985. Bydlím v Praze. Vystudovala jsem Klasické gymnázium v Brně, maturovala jsem z češtiny, matematiky, angličtiny a francouzštiny.

Po gymnáziu jsem pokračovala ve studiu na vysoké škole v Brně na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Získala jsem titul bakalář na studijní kombinaci sociologie a sociální antropologie. Nyní pokračuji ve dvouletém magisterském studiu sociologie, kde jsem v prvním ročníku.

Od května 2004 do července 2008 jsem pracovala jako operátorka call centra ve firmě Zavolej. Náplní mé práce byl první dva roky aktivní telemarketing, další dva roky telemarketing pasivní.

Od září 2008 do listopadu 2009 jsem byla zaměstnaná jako asistentka v realitní kanceláři Najdeme vám dům, kde jsem se starala o administrativu, chod kanceláře a částečně o účetnictví.

Mými zájmy jsou hlavně cizí jazyky. Angličtinu i francouzštinu jsem si po maturitě zdokonalovala studiem v jazykových školách. Z angličtiny jsem složila státní jazykovou zkoušku a certifikát FCE. Rok života jsem strávila pracovním pobytem ve Francii, bezproblémů se tedy domluvím anglicky i francouzsky. Pasivně ovládám italštinu.

Ráda pracuji na počítači, ovládám základy html jazyka. Mám řidičský průkaz skupiny B, jsem aktivní řidič.

K mým dobrým vlastnostem patří pečlivost, svědomitost a zodpovědnost. Jsem ochotná učit se novým věcem a pracovat v týmu.

V Praze 12. ledna 2009

Alena Novotná


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Klasický životopis
Autor: Janulka (19.01.2010)
Hm...jako jo, diky za clanek, klasicky zivotopis jsem hledala na netu, ale nevim nevim...vzdyt prece z toho zivotopisu ve vetach zamestnavatel lip pozna, jestli se na praci hodim, ne? libi se mi to teda vic nez strukturovanej...no a mam dotaz...je dobrej napad ho nejak graficky ozvlastnit? treba nejakym rameckem nebo tak, jen bez niceho to vypada hrozne.
Re: Klasický životopis
Autor: Petr (03.03.2010)
Ramecky, kyticky a jakekoliv graficke motivy bych rozhodne nedoporucoval. Snad jedine pokud se hlasite na nejakou vysoce kreativni pozici ;)
Re: Klasický životopis
Autor: Radka (16.03.2010)
Strukturovaný životopis je přehlednější, proto se upřednostňuje. Podle životopisu zaměstnavatel vyřadí lidi, kteří se na práci nehodí, např. kvůli nedostatečné praxi v oboru. Pokud ho někdo zaujme, více informací se o něm dozví na pohovoru.

Co se týká rámečků, rozhodně ne. Životopis by měl sice zaujmout, ale to spíše obsahem, forma by měla být jednoduchá, přehledná. Příliš originality může škodit.
Re: Klasický životopis
Autor: Alice (26.11.2012)
Zaměstnavatel má na stole 100 životopisů

1. vyřadí barevné a jinak kreativně znásilněné životopisy
2. vyřadí ty dlouhé
3. začne číst obsah
Re: Re: Klasický životopis
Autor: holka....:) (05.06.2013)
Hele to je možný, ale kdo v ČR by měl 100 životopisů na stole....:DD
Autor: Daniel Vízek, Nový Bydžov (24.11.2011)
604102494- dotazy na toto číslo, s pozdravem se loučím.
to číslo je moje, ne její
Autor: Martin (22.05.2012)
608000111 je moje platné telefonní číslo, tak ho prosím nepoužívejte.
Re: Re: Klasický životopis
Autor: holka....:) (05.06.2013)
Hele to je možný, ale kdo v ČR by měl 100 životopisů na stole....:DD
Re: Re: Re: Klasický životopis
Autor: Raduše (21.01.2014)
Hodně moc fabrik má na stole více než 100 životopisů:-)
Coach Outlet Online
Autor: django (19.08.2013)
Replace your dinner plate by using www.coachoultetabs.o… Coach Outlet Online it enables you to do necessitate work to realize success. A wonderful sweetheart connected with a handbag along www.coachfactoryoutl… Coach Outlet with great for the methods commercial enterprise and corporate get togethers. Including www.coachoutletonlin… Coach Factory Outlet Blackstone, www.coachoutletonlin… Coach Outlet Online Cannonball is often planning www.coachoutletstore… Coach Factory Outlet to generates a www.coachoutletstore… Coach Outlet Store Online super-premium www.coachoutlettvb.n… Coach Outlet Store Online home wine less www.coachoutletstore… Coach Factory Online than $20. If www.coachfactoryoutl… Coach Outlet you need www.coachoutletstore… Coach Outlet to turn heads at the party or perhaps the www.ccoachoutletstor… Coach Handbags Outlet streets, www.coachoutletyouo.… Coach Outlet Online Juicy Couture handbags www.coachoutletstore… Coach Factory Online are now www.coachoutletpfa.n… Coach Outlet the approach to take.It's essential to ensure www.ccoachhandbagsou… Coach Outlet Online that you are purchasing in the official mall road directions of every realize how to authenticate www.coachofactoryutl… Coach Factory Outlet the goods. www.coachfactoryoutl… Coach Outlet Advanced Components of paper permits www.coachoutletonlin… Coach Outlet Online smear and www.mmichaelkorsoutl… Michael Kors Outlet after that apply repellent forms photos, www.michaelkorsoutle… Michael Kors Outlet Store whilst HPs Photosmart Essentail program lets you website visitors to their particular www.michaelkorsoutle… Michael Kors Outlet Online visuals, acquire red-colored perspective. a salad plate. Low velocity things may www.michaelkorsoutle… Michael Kors Outlet perhaps also include complementary or purchaser convenience objects, which have been stocked so clients should www.michaelkorsffact… Michael Kors Outlet purchase a bunch of their demands in "a single cease". What you will really identify through golf people www.chaneloutletmobi… Chanel Outlet usually more often than not products changes from year upon year there is fluctuate styles available inside similar www.ukchanelpusesonl… Chanel Outlet name brand.Sure,Juicy Couture Uk love seeing him www.chanelpursesukou… Chanel Outlet cpresent appreciation for his perform by all implies.
 

jazykové školy  překlady a tlumočeníoblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook