Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Z léta do léta, a pak zas do léta. Nový Zéland.


© Markéta Brandová

Proč Nový Zéland?

V září 2008 se mi díky jedné nevydařené zkoušce naskytlo osm měsíců volna. Práce pro mě byla jediná možnost, a ta v ČR mi nepřipadala jako efektivní využití času. Rozhodla jsem se pro cizinu. Zlepším si jazyk, něco si vydělám a poznám novou zemi. Takový byl plán. Nějaký jazykový základ by se našel v němčině i v angličtině. Poznávat Rakousko nebo Německo mi nepřipadalo dvakrát nejdobrodružnější.

Bude to tedy anglicky mluvící země. V USA se prohlubuje krize, v Anglii prší. Zůstali poslední dva hlavní kandidáti: Kanada a Nový Zéland. Zima v Kanadě, ale i cesta na druhý konec světa mi připadaly dostatečně atraktivní. Obě země nabízí pracovní víza pro mladé lidi do 30 let. Nový Zéland ho pošle do pár dní mailem. Rozhodnuto, pojedu do země Pána Prstenů.

Nový Zéland

Dva ostrovy izolované od celého světa. Z jedné strany omývané Pacifikem a z druhé Tasmanovoým mořem. Zeměpisná šířka zhruba odpovídá té, ve které se nachází ČR, jenom místo „severní“ je „jižní“. Když je u nás zima, na Zélandu je léto. Nový Zéland je znám zejména díky své úchvatné krajině. Můžeme zde nalézt nekonečné, často divoké pláže, vysoké zasněžené hory, neprostupné buše, vulkanickou krajinu se stále aktivními sopkami, fjordy zařezávající se hluboko do pevniny, ledovce , ale také vinice a úrodnou půdu na farmaření. Z toho plyne, že turismus a zemědělství jsou základní pilíře ekonomiky.


© Markéta Brandová

Working Holiday

Nový Zéland se stal mezi Čechy tak trochu hitem a na internetu se tak dalo najít spousta informací. S odstupem času mi však některé připadaly zkreslené, nespolehlivé nebo zastaralé, ostatně s tím se počítá. Informace, na které lze spoléhat jsou na stránkách Ministerstva zahraničí ČR a zélandského úřadu práce a jeho imigrační části ( immigration.govt.nz ).

S Novým Zélandem má ČR 3 měsíční bezvízový styk, ten je ale pouze pro turisty a návštěvníky bez povolení práce. Pro mladé lidi, kteří chtějí cestovat a občas si přitom přivydělat existuje program Working Holiday. Jak název napovídá jde o prázdniny, během kterých si máte možnost přivydělat. O toto vízum můžete zažádat přes internet (výše uvedená adresa) a pokud splníte všechny stanovené podmínky a zaplatíte 50 liber, do několika dnů vám přijde emailem.

Je to vízum pro občany ČR (Slováci mají zatím smůlu) do 30 let. Umožňuje roční pobyt s možností práce, avšak maximálně tři měsíce pro jednoho zaměstnavatele. Koncipováno je tedy pro sezónní práce, ale můžete pracovat kde chcete, když dodržíte ty 3 měsíce.

Z dalších podmínek bych uvedla nutnost zdravotního pojištění, zpáteční letenky a celkem vysokého obnosu na účtu, který by mohl být kontrolován, při vstupu do země. Toto vízum, lze obdržet pouze jednou a do roka pak musíte vycestovat (jinak propadne). Je jich také omezený počet , takže se může stát, že již v říjnu nebudou a na nová budete muset počkat až do března dalšího roku.

Před odletem

Přišel mi mail, že jsem vízum dostala. Jupí! Takže já opravdu pojedu na Nový Zéland. Potřebuju peníze na letenku. Nejsou zrovna za hubičku. Tady mi pomohli rodiče a za to jim děkuju! Doufám, že si tam na ni vydělám. Jedu déle než na půl roku, mohu se tedy odhlásit ze zdravotní pojišťovny ČR a zařídit si zahraniční zdravotní pojištění. Probíhá ještě rychlá výměna mého spolucestovatele. Na klidu to nepřidá , ale jsem ráda , že do takové dálky nepojedu sama. Technicky je vše připraveno k odjezdu. Mám měsíc do odletu. Zjišťuji, co vlastně na tom ostrově chci dělat a těším se čím dál víc.


© Markéta Brandová

Po příletu

Přiletěli jsme do Aucklandu, největšího (ne hlavního) města Nového Zélandu. Úkol byl jasný. Koupit auto, simkartu do telefonu, zařídit si účet u banky a daňové číslo IRD - bez něj nelze legálně pracovat. To jsou věci, o kterých jsme četli, že se bez nich neobejdete. A čas ukázal, že tomu tak je. Bez auta by to snad šlo, ale často to komplikuje shánění práce, nemluvě o cestování se spoustou věcí. Ale byli i tací a vůbec jim to nedělalo problémy. Všichni jsou na turisty dost milí a rádi se vším poradí. Kiwíci (jak se Zélanďani sami nazývají) mají velmi zvláštní výslovnost a chvíli mi trvalo si na ni zvyknout.

Práce

Hledali jsme práci v zemědělství. Naším plánem bylo cestovat, projet oba ostrovy tak, abychom vždy byli ve správný čas na správném místě, kde najdeme práci. Celkem se nám to dařilo, i když třeba s týdenní odchylkou, protože sklizeň prostě začíná když ovoce dozraje a ne proto, že je nějaké datum v tabulce.

Práci jsme hledali na internetu, nástěnkách v backpackerech (hostelech) a obchoďácích, v agenturách, přímo na farmách a sadech a od lidí, které jsme potkávali. Stojí zato zeptat se i místních, na Zélandu zná každý někoho kdo má sad, farmu nebo vinici.

Pracujete buď přímo pro farmáře nebo pro kontraktora, který zajišťuje práci pro více farmářů. Obojí má své výhody a nevýhody. My jsme pracovali celkem třikrát, dvakrát na vinici, jednou na organické farmě. Pokud jste ve správný čas na správném místě, není s prací problém, ne však celoročně. V zimě (na Zélandu, naše léto) asi práce v zemědělství moc nepotáhne. Práce to není lehká, ale zvykli jsme si.


© Markéta Brandová

Minimální mzda na NZ je $12,50 (a jsou to novozélandské dolary !), většinou jsme měli o trochu víc, ale jet na Nový Zéland pouze za účelem výdělku je v dnešní době nesmysl. My jsme zhruba půlku pobytu cestovali a půlku pracovali. Výdělky za práci pokryly náklady na pobyt na Zélandu, ne však letenku. Později jsme totiž omezili práci a začali více cestovat. Je tam prostě hodně lákadel.

Jak se žije…

Tuhle zemi jsem si opravdu zamilovala. Nádherná příroda a přátelští obyvatelé. Kdo by hledal historická města, nepochodí. Já mám vztah k přírodě tak nějak vrozený, ale i „městští“ lidé si pořizovali pohorky , kupovali surfy a půjčovali kajaky. Všechny to tak nějak vytáhlo.

Na můj vkus jsou služby cestovních a sportovních agentur předimenzované a předražené, lze si prakticky kdekoliv půjčit nebo zaplatit cokoliv. Těmto agenturám jsme se vyhýbali a potvrdilo se nám, že nejlepší věci jsou zadarmo. Vynikající jsou doporučení přátel nebo místních. Benzín je o dost levnější než u nás. Jídlo nepatrně dražší. Nájmy dražší (záleží jak kde). Závěrem lze říci že i za minimální mzdu je život na NZ mnohem je příjemnější než život za minimální mzdu v ČR.

Pohled zpět a vpřed

Tahle cesta mě rozhodně nezklamala. I když jsem si nepřivezla žádné peníze. Najít konkurenci zélandské přírodě bude dost obtížné. Taky jsem se poprvé musela starat sama o sebe bez možnosti jakékoli intervence z domova (je to přece jen z ruky) a zvládla jsem to. Angličtina snad taky posílila.

Rozhodně to ve mně probudilo touhu a odvahu poznat další země. Chvíli asi budu čekat na příležitost a když nepřijde, tak si ji vytvořím Odjela jsem z Čech a bylo léto, přijela na Zéland a bylo léto, vrátila se domů po šesti měsících a zase léto. Už se těším na zimu.

Autorka: Markéta Brandová


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Mixhall (19.08.2009)
Moc pekne napsane ... uz se tesim : )
hm to mas dobry
Autor: Kateřina (09.09.2009)
hm, to máš fakt dobrý, že máš tak prachatý rodiče, že ti mohli zaplatit letenku na nový zéland..to se někdo má. naši mi nedali nikdy nic (otec alkoholik matka v domácnosti) a naučili mě jen poraženeckému přístupu k životu a věčnému strachu, který je zakodovaný v myšlenkových schematech, které tvoří základní kameny mé psychiky (a daly by se vymazat jedině kompletním sebezničením. Opravdu, zásady pozitivního myšlení jsou proti tomu jako házení hrachu na zeď.) Skutečné bohatství, to vám řeknu. :( Inteligence je vám pak nanic, když vas vychovali takovíhle lidé a je z vás ubohy vystresovaný psychopat.
Re: hm to mas dobry
Autor: P.L. (19.09.2009)
Také se chystám na NZ a moc se těším. Chci však poradit Kateřině, ať si někde sežene knihu od "TAJEMSTVÍ" autorka Rhonda Byrne. Pokud se bude řídit jejím obsahem změní se její myšlení a tím i její život. Nikdo než ona sama s tím má možnost něco udělat. Držím Ti palce Kateřino a všem jí podobným. P.L.
Re: hm to mas dobry
Autor: Markéta Brandová (22.09.2009)
Na letenku jsme dostala půjčku, nicméně i za to jsem vděčná a mám štěstí. Ale s trochou kuráže a za málo peněz se dá jet pracovat a cestovat po Evropě. Hlavu vzhůru.
Re: hm to mas dobry
Autor: geny (02.02.2011)
Ozvi se, Katko 341-160-256 ICQ
Tiše závidím
Autor: Lucyfer (19.09.2009)
Chtěl bych taky na N.Z., částečně pracovat a cestovat ale nesplňuji 30 let. :-( Nicméně to asi risknu a buď to vyjde nebo ... Důležité je pozitivní myšlení! :-D
LUCYFER
Re: Tiše závidím
Autor: Markéta Brandová (22.09.2009)
Pokud nesplňuješ podmínky WHS,tak ho asi nedostaneš :) Existuje ale i pracovní vízum přímo pro práci v zemědělství, je ale pouze na 4 měsíce a jen pro vybrané zaměstnavatele. Nebo lze odjet na turistické vízum a po získání pracovní smlouvy ho změnit na work permit. Hodně štěstí !
Re: Re: Tiše závidím
Autor: Lucyfer (30.06.2011)
Tak jsem tam letel ve svych 41 letech,sam,s mizernou znalosti anglictiny,bez pracovnich viz,bez prace a nakonec jsem tam zustal legalne na den presne 1,5 roku ( 23.11.2009 odlet z CR a z5 do CR 23.5.2011 ze zemetresenim zniceneho Christchurche!Mohl jsem zustat i delsi dobu ale mojim cilem bylo NZ procestovat a prividelat si na cestovani,ne tam zit! LUCYFER
Re: Re: Re: Tiše závidím
Autor: Martini (12.07.2011)
Absolutně smekám!!!!To je nebát se a žít život!Míříme s manželem na Zéland letos v prosinci a už se moc těšíme ;-)
Re: Re: Re: Tiše závidím
Autor: ron75 (18.03.2012)
Má úcta! Napsat na net, rozhodnout se, jet a po roce a půl napsat do stejné diskuse: tak jsem tam byl a splnil si sen - to je sympatická frajeřina. I s ohledem na nestudenstký věk, který už sám mám také. Nenapsal jsi někde o své zkušenosti? Dík za případné info.
Autor: Kristýna (02.01.2010)
Ahojky, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáš nějaké kontakty na kterých bych mohla najít práci. Minulý rok jsem byla tři měsíce na Aljašce a letos se s přítelem chystáme na Nový Zéland. Mám však velký strach, že nenajdu práci (znám pár lidí co nic nenašli a vrátili se domů z šíleným dluhem). Chci odjet na léto a zůstat jak jen to půjde, ale nemám moc dobrou angličtinu, domluvím se tak tak a mám z hledání práce až tam docela respekt. Jestli tedy o něčem víš, poraď prosím, chtěla bych si práci pojistit trochu dopředu. Děkuji
Re:
Autor: Simona (07.03.2010)
Ahoj Kristýno, také se letos s přítelem chystáme na NZ. K Tvému dotazu ohledně práce, myslím, že podle podmínek WHS lze práci hledat až po příletu do země, je to napsáno v článku PRÁCE PRO MLADÉ LIDI NA NOVÉM ZÉLANDU v sekci "Práce a studium v zahraničí". Doslova: "Podmínky programu umožňují nalézt si práci až po příletu na Nový Zéland, přičemž účastník programu nemůže pracovat pro jednoho zaměstnavatele déle než tři měsíce." Také mám obavy, zda-li seženeme práci rychle nebo po dlouhých útrapách. Jen se chci zeptat, na těch pár lidí, kteří na NZ neměli s prací štěstí: přiletěli tam v hlavní sezóně nebo v době, kdy tam moc práce není? A jak na tom byli s AJ? Díky moc a měj se.
Autor: Kakaja (18.05.2010)
Ahoj, chtěla jsem se zeptat když bych chtěla odjet na NZ v září, je to sezona sběru na farmách? dá se sehnat práce? Děkuji moc
Cesta na Nový Zéland
Autor: Jan a Eva Lejskovi (27.07.2010)
Dobrý den, právě jsme dočetli články o Novém Zélandu a v oku jsme zamáčkli slzu vzpomínek. Na Novém Zélandu jsme totiž strávili více než rok a půl a za tu dobu jsme poznali spoustu krásných míst. Svoje poznatky jsme shrnuli na svém webu, pokud máte zájem můžete se přijít podívat. www.cestananovyzelan… Cestování na Novém Zélandu je úžasné. Volnost, svoboda a krásná příroda a skvělí lidé. Pokud vás Nový Zéland zajímá, určitě si nenecháte ujít fotogalerii. A pro ty kteří se rozhodnou pro přivýdělek, jsme sepsali i průvodce pro práci na Novém Zélandu, kde najdete zmínku o pracovních možnostech a informace o vízech.
Autor: Katka (04.08.2010)
ahojky :-) příjemný článek, díky! Jedem ve čtyřech na NZ 1. listopadu 2010 na rok a už se nemůůůůžu dočkat :-) Hodně štěstí. Měj se!
kufr
Autor: Hanka (24.08.2010)
Ahoj, na NZ letim v zari a mam mozna trochu neobvykly dotaz ohledne kufru. V prepravnich podminkach mam ze soucet stran zavazadla nemaji presahnout 158 cm, muj kufr ma cca 166 cm. Mate prosim nekdo zkusenost s tim, zda kufry na letisti meri ci mi jej dokonce mohou odmitnout prepravit? Dekuji za info!
Re: kufr
Autor: Jarka (25.08.2010)
Ahoj Hanko,
asi záleží s jakou společností letíš, my jsme žádný problém neměli, ale nedávno jsem byla ve Španělsku a tam některým dělali hrozné problémy, protože neměli akorátní rozměry...mám podezření, že to pak dopláceli. Každopádně jestli se chystáš na NZ cestovat, tak doporučuju krosnu, na přenášení je to praktičtější.
Re: Re: kufr
Autor: Hanka (25.08.2010)
Ahoj, diky. Letime s Korean air...krosna pojede taky, jen bude zabalena v tom kufru:)
Re: Re: Re: kufr
Autor: Norbert (07.06.2015)
Jak vidím příspěvek o Korean Air, vzpoměl jsem si, že jsme byli ze Zélandu na pár dnů v Austrálii (letěli jsme stejnou společností) a zapoměli jsme na časový posun. Dávejte si na to lidi bacha! Nás nestihnutí letadla tenkrát stálo hodně, hodně peněz..
svetovy-cas.cz/novy-…
svetovy-cas.cz/austr…
Hodně štěstí s cestovním!
Norbert
jedu na zeland 18.11 2010 :)
Autor: Lukas (01.09.2010)
Cau, letim na pracovni povoleni (working holiday) v listopadu do Aucklandu s korejcema pres Seoul. nemate nekdo stejnou cestu nebo alespon v podobnym terminu? Ve 2 se to lip tahne a byl by jednodusi i zacatek :) kontakt na me je
Cestování po mapě a s fotkami - inspirace
Autor: Martin Slíva (12.12.2010)
Ahoj, Nový Zéland se nejednomu z nás dostal pod kůži :-) Za měsíc to bude deset let od mé první cesty, která vyústila v trvalé bydliště v blízkosti Fiordlandu. Připravili jsme sérii fotogalerií z jednotlivých míst Nového Zélandu. Pro někoho mohou být vzpomínkou, pro další inspirací. www.truetravel.cz/cs… A pro ty z vás, kteří ještě neví - WHS je od příštího roku do 35 let věku - přeji pohodové cestování. Martin
Re: Cestování po mapě a s fotkami - inspirace
Autor: Karla (05.01.2011)
Martine, je pravda, že WHS bude možné získat i pro starší 30 let-uvádíš 35 let, nikde jsem tuto informaci nenašla, ani na oficiálních sránkách imigr. úřadu NZ.
Díky za odpověď. Chtěla bych totiž vyrazit, ale je mi 32 a mám poslední šanci cestovat než se stanu ženou v domácnosti :-)
Re: Re: Cestování po mapě a s fotkami - inspirace
Autor: Martini (12.07.2011)
My žádali o vízum před pár týdny a musím Tě zklamat,prozatím je to ohraničené 30-ti lety,při vyplňování dotazníku tam není možno vyplnit rok narození méně než 1980...ale může se to do konce roku změnit,takže hlavu vzhůru :-)
Práce na Novém Zélandu
Autor: Jan a Eva Lejskovi (14.05.2011)
Ano, je to pravda, WHS pro žadatele do 35 let je ve fázi schvalování, zhruba v polovině roku 2011 by melo vejít v platnost. Více na www.cestananovyzeland.cz
Práce na Novém Zélandu
Autor: Jan a Eva Lejskovi (14.05.2011)
Autor: Lucie Vildnerová (17.01.2012)
Dobrý den / Ahoj, hledám spolucestovala na Nový Zéland. Cíl pracovat, studovat a učit se AJ, kdo má podobný cíl, prosím ozvěte se. Díky moc!!!
Re:
Autor: Lucie Vildnerová (17.01.2012)
Ještě e-mail
Re:
Autor: Honza (12.05.2012)
Ahoj.Taky bych rád vycestoval :) .
Re:
Autor: Sarka (19.07.2012)
Ahojky, realne to zvazuju taky .)
Autor: peca (24.01.2012)
čaute všichni.řeknu to na rovinu...mám tady dluhy a chci se zeptat jestli se dá na Zelandu vydělal tolik,abych byl schopný posílat 30tis.tady a ještě se tam uživil.dík za odpověď.
práce v zimě
Autor: Vít Miláček (16.03.2012)
Ahoj Markéto, přemýšlíme s kamarády, že bychom v červnu po maturitě odjeli na Nový Zéland přiučit se Aglicky a pochopitelně si chceme i vydělat na letenku a nějaké další náklady. Hodláme tam zůstat do září. Dá se tam v tomto období sehnat práce? Díky za odpověď :)
Autor: Pavla K (27.01.2017)
Ahoj, chceme s přítelem vycestovat na Zéland na konci brezna 2017(v závislosti na udělení či neudeleni viza). Vyjedeme asi, zatím to tak vypada, na blind. Máte nejake rady a tipy na bydlení či práci na start? Máme zkušenosti s hotelnictvim v Holandsku. Da se uplatnit i na NZ? Díky Pavla K
Re:
Autor: Lucka (18.06.2017)
Ahoj, pokud vam to vyjde, dej urcite nejaky raport,jak to tam zvladate :-) mame v planu se skupinou cca 4 lidi vycestovat na rok zhruba pristi podzim. (Cili cca 9-10/2018). Jakekoliv aktualni info se kazdopadne hodi ;-)
Predem moc diky! Lucka.
Re: Re:
Autor: Simon (15.10.2017)
Ahoj, muzu se zeptat jak to tam vypada (prace, bydleni) letim tam v listopadu :)
Autor: Fijalka (07.06.2018)
Nový Zéland je úžasná země, dala jsem dohromady moje nejoblíbenější místa, tak mrkněte. :) fijalka.cz/cestovani…
http://kuszvance.cz/zeland.php
Autor: Jirka (25.07.2019)
Ahoj, před dvěma měsíci jsem se vrátil z Working Holiday na NZ a sepisoval jsem tipy na pěkný místa, itineráře, mapy a finance na blogu. Budu moc rád, když to pomůže i dalším cestovatelům:

kuszvance.cz/zeland.…

Za zpětnou vazbu budu rád. Ahoj!
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook