Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Život a studium ve Skotsku


© Adéla Rauchová

Skotsko a tamní neobvyklé zvyky jsou notoricky známé. Chlapi tam nosí sukně, whisky teče proudem a většinu roku je zataženo a mrholí. Ale tohle všechno je jenom zlomek zážitků, které vám Skotsko jako turistům, pracovníkům nebo dokonce studentům může nabídnout. Velká Británie se v poslední době stala velmi oblíbenou evropskou zemí, kam si zajet ‚na zkušenou’. Navíc pro české cestovatele existuje více než jeden dobrý důvod, proč si že čtyř zemí Spojeného Království vybrat právě Skotsko.

Cesta do Skotska

Moje cesta na sever začala v knížkách od Irvina Welshe, skotského autora proslulého ‚Trainspottingu’. Rozhodla jsem se tehdy, že britskou kulturu poznám mnohem lépe na vlastní kůži než ve školní lavici na katedře anglistiky, takže jsem přerušila studium v Čechách a odjela za prací do skotského Edinburghu. Před odjezdem bylo zapotřebí si odhlásit zdravotní pojištění v ČR a pořídit si cestovní pojištění na období před prací. A potom koupit letenku; jediná společnost, která teď léta přímo a nejlevněji z Prahy do Edinburghu je Jet2. Cesta na ostrovy autobusem nepatří mezi nejpohodlnější a nahoru do Skotska vyjde cenově skoro stejně jako vzduchem.


© Adéla Rauchová

Finance a práce ve Skotsku

Počáteční rozpočet záleží na tom, jestli máte práci zařízenou před odjezdem nebo ne. Pokud jedete naslepo a čeká vás hledání práce až po příjezdu, počítejte nejmíň 150 liber (1 libra = cca 37 Kč) na ubytování v hostelu a jídlo týdně. Pronájem pokoje v soukromém bytě vyjde přibližně na 200 - 400 liber měsíčně, podle toho, kolik jste ochotni tolerovat spolubydlících. Práce se dá hledat teprve až po získání trvalé adresy, protože většina zaměstnavatelů po vás bude chtít číslo britského účtu, který vás banka nenechá založit, pokud přebýváte pouze v hostelu. Celkově si ušetříte poměrně dost komplikací a peněz pokud si práci zařídíte už před odjezdem. Nejlepší volba je práce au-pair vyřízená přes agenturu, protože rodina vás pak zároveň ubytuje, zaměstná a pomůže vám s nelehkými začátky a kulturním šokem.

Každý obyvatel EU má právo ve Skotsku volně pracovat. Od roku 2011 již není nutné se po příjezdu registrovat na úřadě Home Office. Nicméně záleží na délce pobytu a dalších okolnostech a podle toho platíte daně buď u nás nebo ve Skotsku. Daňaři to nazývají střediskem trvalých zájmů. Zavolejte na finanční úřad a nespokojte se s odpovědí jednoho pracovníka. Volejte vícekrát a skončete, až budete mít 3 stejné odpovědi od 3 různých pracovníků finančního úřadu.

To stejné se týká i sociálního pojištění. Před odjezdem zavolejte na Správu sociálního zabezpečení a informujte se na aktuální situaci. Informace na internetu zastarávají velmi rychle a není dobré na ně spoléhat. Hrozí nebezpečí, že vám sociální strhne jak zaměstnavatel ve Skotsku (a nemusíte to ani vědět), tak ho budete muset doplatit i u nás. Informujte se na to, zda se máte zde odhlásit a ve Skotsku přihlásit.

Posledním úřadem je zdravotní pojišťovna. Předpisy a sazebník úhrad se každý rok mírně mění a proto doporučuji před odjezdem navštívit vaši zdravotní pojišťovnu a poptat sem, co a jak se proplácí nebo neproplácí. Teoreticky by vám měli všude v EU poskytnout zdravotní péči a měla by to uhradit pojišťovna v ČR ve výši, jak je běžné u nás. Nenechte se zatáhnout do nadstandardních zdravotních pojištění. Zase platí pravidlo 3. Pokud se 3 nezávislí úředníci shodnou na jedné odpovědi, bude to nejspíše pravda.

Jediný problém ve Skotsku představují zubaři, protože jich není dost a soukromé ordinace praskají ve švech, takže kazy a rovnátka se vyplatí si vyřídit v ČR.


© Adéla Rauchová

Specifika Skotska

Výše zmíněný ‘kulturní šok’ má ve Skotsku několik podob a ze všeho nejvíc tu cizinci bojují se skotským přízvukem. Po příjezdu to může být celkem zádrhel, protože Skoti mluví dost neobvyklou angličtinou, která nemusí být hned zkraje úplně srozumitelná. Ale dá se na to rychle zvyknout a po čase už si to člověk ani neuvědomuje. Pokud chcete srozumitelnost skotské angličtiny vyzkoušet, půjčte si zmiňovaný ‘Trainspotting’ (Boyle, 1996) v původním znění. Nicméně, mnohem hůř se přivyká poněkud jednostranné skotské kuchyni, takže pořádný proviant z domova se neztratí. Stejně tak si lidi jednohlasně stěžují na místní počasí, protože se rychle mění, takže se vyplatí mít deštník pořád při sobě. Ale když je člověk ochoten překonat těch několik pomíjivých nepříjemností, může si naplno vychutnat malebné skotské okolí, výjimečné kulturní možnosti hlavního města a celkově pohodový způsob západoevropského života. Spousty příležitostí jsou tu pro sportovce, pro zájemce o historii i pro nejrozmanitější hudební fanoušky. Skotsko voní po vřesu a je úžasně fotogenické; je to místo, kde se setkávají nejstarší farmářské tradice a nejmodernější možnosti ekonomicky silné země. V rámci zájmů si tu každý přijde na své.

Studium ve Skotsku

Pokud máte v plánu přijet do Skotska studovat na vyšší odborné škole nebo univerzitě, čeká vás trochu víc zařizování ještě před odjezdem z domova. Aby vás přijali na jakoukoli vysokou, potřebujete soudně ověřený překlad maturitního vysvědčení, který mě před dvěma roky vyšel na cca 1500 Kč. Ve Velké Británii existuje centrální přihláškový systém UCAS (Universities & Colleges Admissions Service), který vás na svých webových stránkách nechá vyplnit přihlášku a zprostředkuje veškerý kontakt mezi vámi a vybranou školou dokud vám není nabídnuto místo. Výhodou je poměrně malý poplatek a až na výjimky prakticky žádné přijímací zkoušky. Některé školy mohou požadovat vysvědčení o mezinárodní jazykové zkoušce, ale po mně nikdo nic nechtěl. Přihlášky většinou mají termín podání koncem června pro začátek v následujícím září. Navíc ještě celé léto probíhá tzv. clearing, kde školy nabízejí studentům neobsazená místa, takže na některé programy se lze přihlásit i týden před začátkem semestru.

Samotné studium se podstatně liší od toho, co známe z českých fakult. Předmětů je méně, látka je hodně zaměřená na využití v praxi a škola vás nenutí do žádných zbytečných aktivit, které s programem nesouvisí. Hodně lidí namítá, že vysoké školství ve Skotsku je zbytečně lehké a člověk se málo naučí. Ale kdo zkusí na vlastní kůži, ten pozná, že zdejší systém je spíš o krok napřed, protože studenty nikdo nezdržuje bezvýsledným memorováním teorie nebo prací s nepotřebnými daty. Výuka se zaměřuje na schopnost analytického myšlení, zpracování zdrojů a podobu budoucího zaměstnání. Zkrátka vás všestranně připraví na kariéru, kterou si vyberete.


© Adéla Rauchová

Život ve Skotsku

Odpověď na otázku, zda se dá vyjít s příjmem na částečný úvazek při škole na plný úvazek je ano. Velká část studentů řeší finanční nezávislost prací na plný úvazek o prázdniny a při škole pak dělají 15 - 20 hodin týdně. Velkým plusem Skotska oproti Anglii, Walesu a Severnímu Irsku je to, že studenti ze států EU nemusí platit školné. Stačí se registrovat na stránkách agentury SAAS (Student Awards Agency for Scotland), po obdržení nabídky ke studiu od školy je třeba vyplnit příslušný formulář a agentura pak zaplatí onu částku přímo univerzitě. Podrobný postup je popsán na webu SAAS. Studenti mají ve Skotsku spousty výhod včetně úlevy na daních, slev ve službách a zvýhodněných cen produktů, hlavně elektroniky. Nynější období ekonomické recese sice celou situaci studia a práce nijak neulehčilo, ale není to tak černé jak některá média prorokují. Když se člověk snaží, tak se bez problému udrží na vlastní pěst i bez nějakých větších fondů.

Osobně považuji své rozhodnutí odjet do Skotska za jedno z nejlepších, co jsem udělala. Jediné, co mě na tom všem mrzí je rodina, kterou jsem nechala v ČR a vidím je jenom dvakrát do roka. Ale doma chápou, že se mi tu líbí a podporují mě, jak můžou. Všechno má svou cenu a život a studium ve Skotsku za to stojí.

Autor: Adéla Rauchová


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
zkušenost ve Skotsku bez agentury?
Autor: silvie b (19.02.2009)
Ahoj, nemáte náhodou někdo zkušenost ze Skotska bez agentury? Chtěla bych tam jet v létě pracovat, ale nechce se mi platit zbytečné peníze navíc..dík
studium ve skotsku
Autor: Jirka (23.02.2009)
Ahoj! Chtěl bych se autorky článku zeptat na které univerzitě studuje a na jak dlouhou dobu? Na 4 roky? Přemýšlel jsem, že bych zkusil University of Edinburgh, ale nejsem si jistý jaké jsou moje šance.. Za odpověď předem děkuju.
Re: studium ve skotsku
Autor: Ada (26.02.2009)
Cau! Ja jsem na Napier Uni, ktera ma ve Skotsku reputaci 'moderni' univerzity zatimco Uni of Edi ma zase povest 'tradicne prestizni' vejsky. Na Napieru se da dobre studovat hudba, film, media, ekonomie a zdravotnictvi kdezto na Uni of Edi se spis dobre dela filozofie, politika, pravo atd. Ale obe skoly maji nepreberny mnozstvi kurzu. Co se tyce 'sanci' tak u vetsiny kurzu na tehle skolach nejsou prijimacky - clovek se proste prihlasi pres UCAS a k zapisu donese preklad maturitniho vysvedceni. Dostat se je celkem jednoduchy ale udrzet se je teprve zahul. Jo a delka kurzu je volitelna - clovek muze promovat po trech i po ctyrech letech, asi zalezi jestli je pak v planu magistr (po ctyrletem bakalari trva magisterske jenom rok).
Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Jirka (26.02.2009)
Ahoj Adi! Díky moc za informace! A ty jsi ještě stále ve Skotsku a studuješ??? Ještě by mě zajímalo jak je to s financema.. Budu-li chtít jít někam do zahraničí na univeritu, budu si to muset všecko hradit sam, protože naši by to nezvládli mi toto hradit.. Ještě jednou moc děkuju za informace!
Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Ada (01.03.2009)
Jj, jsem ted ve ctvrtym semestru, do promoce mi zbyva neco pres rok.Co se tyce penez tak se to da ... aby to clovek zvladal uplne sam tak behem skoly musi pracovat cca 20 hodin tydne a o prazdniny tak dvakrat tolik, takze se obetuje dost volna a domu na dovolenou se jeden dostane nejvys dvakrat do roka. Ale neni to nemozny a myslim, ze to stoji za to.
Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Jirka (01.03.2009)
Tak jo, zkusím tu přihlášku si tam dát.. třeba se tam ještě potkáme a zajdeme v edinu někde na kávu :) i když moc šancí si nedávám... a uplně poslední otázka.. vždycky mě ještě něco napadne když odpovíš, tak se prosím nezlob, že pořád otravuju.. Potřebuju nějakej anglickej certifikat? TOEFL,CAE nebo něco jinýho? byl jsem ted rok na jazykovce, ale nakonci pujdu asi jenom na FCE.. ještě jednou díky moc za všechny informace! :)
Re: Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Martin Pachler (19.03.2009)
s FCE te na Univerzitu nevemou, maximalne jenom nekam na College :].
Jinak Ahooooj Ado :] Jako koukam co to tady mas za clanek, moc pekny :]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Veronika (21.07.2010)
Ahoj, chcela by som ist studovat do skotska od buduceho rok takze sa snazim ziskat co najviac informacii. Co sa tyka prihlasky, viem ze to ide vsetko cez UCAS a podmienky na prijatie zahrnaju maturitne vysvedcenie, certifikat o znalosti anglictiny, odporucania od ucitelov a nejaky ten motivacny list. Ohladom toho listu by som sa chcela spytat na nejake rady, ako to napisat co najlepsie alebo podobne. Mam teda aky taky prehlad ako prebieha prijimaci proces, ale pocula som od par ludi ze je to narocne pokial sa clovek prihlasuje sam.
Neviem ci je to pravda, tak by som bola rada ak by sa k tomu vyjadril niekto kto uz v Skotsku studuje.
Dakujem
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: jani (29.07.2010)
ako myslis, ze ked sa prihlasuje sam?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Veronika (30.07.2010)
no myslim bez pomoci inych ludi, pripadne agentury
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: studium ve skotsku
Autor: jani (01.08.2010)
no jasne... treba vela surfovat na nete...ale je plno clankov ako je tento kde je vela podrobnosti... ja som vela pobehala, ale najviac sa mi osvedcil zdravy usudok a mail skole. ja planujem o tom pisat clanky, aby to mali ludia k dispozicii, ak ich to oslovi. ale zatial som riesila len porovnanie SR vs. UK prijimacky
Seminární práce - Skotové
Autor: Radka Němečková (22.04.2009)
Ahojky slečno!:o)
Měla bych jednu prosbu - ikdyž nevím, jestli je to v tvých silách. Mám seminární práci na Skoty jakožto jazykové minority. Zajímalo by mě pár věcí ohledně jejich jazyků (skotštiny, skotské angličtiny a skotské gaelštiny) a ještě pár věcí. Je to trošku delší, takže kdybys měla zájem mi pomoci, tak můj email je : - neděs se, vim, že je hroznej, ale nehodlám měnit:o))
Měj se krásně a každopádně díky moc!
Autor: Martin (10.05.2009)
Take ziju ve Skotsku a musim konstatovat, ze ne vsechno uvedene v clanku o studiu ve Skotsku je pravda. Je treba splnit podminky pro ziskani penez pro studium z SAAS. A dalsi drobnost - ony to nejsou venovane penize, ale studentska pujcka, ktera se musi vracet.
Re:
Autor: ŠÁRKA (24.06.2009)
Ahoj.Mohl by mě někdo poradit,která agentura nabízející práci v zahraníčí je spolehlivá.Jsem studentka oboru kuchař s maturitou ,ale je mi jedno jaký druh práce a v které zemi.
Mám obavy ,abych nenaletěla.Díky moc za info.....
Re: Re:
Autor: Pepino (16.07.2009)
Neboj,urcite nekomu naletis,ale hlavne nikomu nic neplat predem!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Re:
Autor: Paja (13.07.2009)
Martine jestli mas nejake postrehy a jine zkusenosti podel se o ne. Premyslim o studiu ve skotsku. Dekuji
Re:
Autor: Ada (05.09.2009)
Tenhle komentar neni uplne presny. Je rozdil mezi studentskou pujckou (student loan) a skolnym (tuition fees). SAAS vyrizuje oboji ale pouze studentska pujcka se po ukonceni studia splaci. www.saas.gov.uk/stud…
Re: Re:
Autor: jackass (16.11.2009)
Ahoj Áďo hele prosimtě dáš mi na sebe mail...Chtěl bych se Tě na pár věcí zeptat...Můj mail je tak mi prosím napiš:-)
Re: Re:
Autor: nela (24.01.2010)
tak tomu vy dva chlapečci asi trochu nezomuite!!!! Když studujete a plati to za vas SAAS, tak to vracet nemusite!!!!! Vim z vlastni zkusenosti!!!! Naucte se anglicky
Re: Re:
Autor: Prema (28.05.2010)
Ahoj vsem, studuju v Edinburghu na Napier University uz nejakou dobu a po precteni clanku musim upresnit nektere informace. 1) SAAS vam neda penize na studium jen tak. Musite splnit nekolik podminek. Jedna z nich je, ze musite ve Skotsku zit a pracovat minimalne po dobu 3 let.
2) to same kdyz si budete zadat o STUDENT LOAN ( Studentska Pujcka ), ktera se musi splacet po ukonceni studia, pokud vydelavate vic nez £15 000 rocne.
3) prijimacky sice na univerzitu nejsou, ale budete muset projit prijimacim pohovorem.
4) na muj kurs se hlasilo 760 lidi z cele Britanie a prijmuli jenom 72 lidi. Takze vubec neni lehke se na univerzitu dostat.

S pozdravem

Prema
agentura
Autor: Jirka (02.09.2009)
Ahoj nemáte někdo zkušenosti s agenturou dextor job agency?,zprostředkovávají práci,nabídli mi práci ve městě Glasgow
Re: agentura
Autor: Jiří.M (16.09.2009)
Ahoj, zajímá mě, jak to s agenturou dopadlo,zda vše zajistili,poněvadž chtějí 3000Kč zaplatit předem.
Děkuji
Re: agentura
Autor: Jirka (22.05.2010)
Ahoj lidi,taky přemýšlím o téhle agentuře , máte s ní nekdo náke zkušenosti?
Vysoka skola v Skotsku
Autor: Matej (16.09.2009)
Cavte, rozmyslam ist studovat do Skotska, vstupom 2010...rad by som sa spojil s niekym kto tam uz studuje. rad by som sa vsak neco popytal. napiste mi prosim aj ty, co tam planujete ist studovat rokom 2010, mozno sa spojime a vyberieme sa tam spolu :D ...piste mi a cavte :)
Autor: Eleonora (17.10.2009)
Ahoj, ja by som tiez chcela ist studovat do Skotska. Reagujem na clanok, hoci neviem, ci sa tomuto foru autor este venuje, ale ak, tak by ma veeeelmi zaujimalo, na akej skole studovala/studuje. Ide o to, ze najradsej by som sla na skolu, kde nepozaduju certifikat Ielts, alebo ine...jednoducho hocijake informacie su velmi velmi vitane! dakujem :))
Re: studium Skotsko
Autor: Lucka (22.10.2009)
Ahojte,
ve Skotsku už jsem rok studovala v rámci programu Erasmus a chtěla bych se vrátit na magisterské studium. Mám v plánu vyjet za pomoci grantu od ministerstva a dost by mě zajímalo školné a SAAS... jak to s tímhle celým systémem je ... mám v tom trochu guláš a budu ráda za jakoukoli radu .. jinak pokud se chce někdo optat na průběh studia ve Skotsku tak mejlněte .. studovala se na UWS .. není to nejprestižnější škola, ale na druhou stranu velice vítají zahraniční studenty ... Aloha
achjó ty finance
Autor: Veronika (24.12.2009)
Ahoj, chtěla jsem se zeptat hlavně na to jak je to s financema? tak třeba ubytování, chtěla bych na Edinburgh college of Art, a oni na svých stránkách nabízí ubytování, private residence, asi za 144 000 na rok, zajímalo by mě jeslti je to normální cena, nebo jestli se dá sehnat i levněji (v bytě se studenty,atd.)
Také jídlo asi nebude nejlevnější, že?
Jo a ještě jsem se chtěla zeptat jak moc je těžké, respektive možné sehnat tam práci ke studiu, a také na jakých pozicích, respektive jak začínáte?
Budu ráda za jakoukoli užitečnou informaci :
prosba o radu
Autor: Renata (12.01.2010)
Rada bych zkusila sve stesti ve Skotsku aniz bych byla studentem,je moznost se dostat do teto zeme,poznat novou kulturu a krasy teto zeme bez vizove povinnosti?Kdo mi poradi do uplneho zacatku?Kde zacit?Mohu z Vas nekoho timto oslovit?Budu moc rada a zaroven vdecna za radu poripadne pomoc. popripadne ma emailova adresa .........predem dekuji za ochotu :)
Autor: baboo (16.01.2010)
ahoj Adél, jsem v maturitním ročníku a chci studovat v Edinu a to i za cenu, pokud bych se hned nedostala, tak tam odjet pracovat a za rok to zkusit znovu. Chci tě poprosit o mail adresu, protože mám spoustu privátních otázek a ráda bych je s tebou konzultovala. Prosím, ozvi se mi na . Moc děkuju.
Autor: Kiki (16.01.2010)
chci se zeptat, nevite nekdo jak to je presne s magisterskym studiem ve skotsku? jestli je taky zdarma atd. diky
dobry clanok
Autor: kika (19.01.2010)
mne vcera prisiel list z University of Dundee ze som podmienecne prijata, len musim spravit IELTS do konca leta. davala som si aj na aberdeen a do edinburgu ale este neodpovedali, tak cakam ako to dopadne! tiez si planujem najst pracu k studiu, tak dufam, ze to je mozne. za studium sa sice neplati ale aj tak zivot tam je o dost drahsi. dakujem za tento clanok, celkom ma povzbudil:)
Re: dobry clanok
Autor: Baboo (20.01.2010)
Ahoj! Taky podávám přihlášku do Edinu na Napier. Jestli chceš, ozvi se mi na .
Re: Re: dobry clanok
Autor: Baboo (28.01.2010)
Oprava e-mailu:
Re: Re: Re: dobry clanok
Autor: Bára (09.02.2010)
Ahojte. Mam v planu stejne jako ty, nebo vy, zkusit studovat v Edinu na Napier Uni. Nejspis jen na jeden semestr, na zimák 2010. Zatim jsem jen projizdela jejich webovky a koukala jsem, ze jedinym pozadavkem je maturita a zkouska z anglictiny. Uz jsi se s nima nejak spojil(a) a neco zarizival? Nemas zkusenost jestli je lespi ze vseho nejdriv vyplnit prihlasku, nebo se s nima predem primo mailem spojit? Diky moc:)
Re: Re: Re: Re: dobry clanok
Autor: baboo (11.02.2010)
ahojky, zkušenosti nemám, letos maturuju a přihlásila jsem se na Napier poprvé. Ale na klasické denní studium. Přihlášku jsem podala přes UCAS. Je to velmi jednoduché. Můžeš si vybrat až 5 oborů. Jak je to s jedním semestrem, to bohužel opravdu nevím. Můj mail je
Re: Re: Re: Re: Re: dobry clanok
Autor: kika (28.04.2010)
ahojte, prepacte, ozyvam sa po dlhsej dobe. mala som toho viac v skole, takze som bola trocha mimo. tak situacia sa trocha vykrystalizovala. zobrali ma nakoniec aj na aberdeen na studium politiky a medzinarodnych vztahov. do edinburgu ma nezobrali kvoli tomu ze som nemam IELTS. najskor som z toho bola smutna, ale ked mi prisiel list z aberdeenu ze ma hned beru do tretieho rocnika tak som skakala 3m vysoko! takze moja rada - ak chcete ist do edinburgu tak len s IELTS, no a v aberdeene vas prijmu aj bez IELTS (sice maju na stranke ze ho treba pre zahranicnych studentov) a mozno aj prednostne do vyssieho rocnika ako studujete nieco podobne. ja studujem vlastne to iste na SK - medzinarodne vztahy a tento rok koncim. pripravujem sa pomaly na velku zmenu a celkom sa tesim. o skotsku (az na to pocasie) pocujem len same chvaly a veta ako - najlepsie rozhodnutie mojho zivota nie je v spojeni so studiom v skotsku nicim neobvykla. takze vela stastia prajem!!!!
Re: Re: Re: Re: Re: dobry clanok
Autor: jani (29.07.2010)
nezda sa vam napier slaby? ja dufam, ze spravim toefl a pojdem do glasgowa, ale zatial som firm prijata na napieri, ale obavam sa toho. chcem studovat psychologiu.
Re: dobry clanok
Autor: kiki (09.02.2010)
to KIKA:muzes mi prosim napsat tvuj email? rada bych se te zeptala na neco ohledne studia, diky moc
Magisterske studium
Autor: Monika (13.02.2010)
Hlási se někdo z vás na Magisterské studium do Skotska?
Re: Magisterske studium
Autor: Sam (13.02.2010)
ano, hlásím se na UWS do magisterského ... mám přihlášku a pracuju na referencích a prohlášení o znalosti jazyka ... kdyžtak majl je ... see ya ;)
Re: Magisterske studium
Autor: Magda Reznickova (26.04.2010)
ahojj,prosim te,ty se hlasis rovnou na magist.studium nebo uz mas za sebou studium bakalarske???dekuji za odpoved,chtela bych odjet z ceska do skotska,bud nejdrive za praci a potom za studiem,zalezi jak se zadari,ale jak ctu,tak tech kriterii na prijeti bude asi dost!preklad mat.vysved.od soudu,reference,jazyk.znalost atd.diky,pa
Re: Re: Magisterske studium
Autor: Sam (28.04.2010)
já rok studovala ve Skotsku s Erasmem, takže znam koordinátory a díky spolupráci mojí VŠ s UWS nebylo tolik těžké si podat přihlášku. Taky UWS má docela jiný postavení v rámci VŠ ve Skotsku. Loni jsem studovala převážně s zahraničníma studentama. Jinak jsem u nich diplom nedostala, protože jsem u nich dělala druhák bakalářskýho. Kdybych jela do třeťáku, mam tedka BSc. smůla no :( . Ale snad mě vemou a vynahradím si to. Tady využívám MŠMT grant a u nich žádám o SAAS podporu. O čem píšeš ty, to po nás nechtěli, navíc mám ve Skotsku kamaráda, co tam nejdřív pracoval a pak mu nabídli bakalářský studium.
Ať ti všechno vyjde. PA
skotsko
Autor: barca (30.09.2010)
Ahoj ja by som sa chcela spytat ,na ktorej univerzite sa da dobre studovat farmacia alebo nieco s biologiou.Diky
Re: skotsko
Autor: Lia (28.12.2010)
pozri sa na Universitu Roberta Gordona www.rgu.ac.uk/labora…

Ak som to pochopila dobre, tak nepotrebujes studovat Bsc., ale rovno robis MPham.Inak universita je to dobra.Uvazujem o prihlaseniu.
Re: Re: skotsko
Autor: hm (26.01.2011)
Rgu je dobre len ak uvazujes ostat po skole studovat v skotsku .inak by som si volil viac akademicku cestu skoly tym myslim starsie university
dotaz
Autor: Iva (28.07.2011)
Ahoj Adél, děkuju za skvělý a užitečný článek ;) Mám taky zájem příští rok studovat ve Skotsku, prosím, neposlala bys mi svůj mejl, abych se tě mohla taky na pár detailů ještě optat? Díky :) můj mejl:
SAAS-NI number
Autor: Šimon (18.09.2011)
Ahoj, chtěl bych se ještě zeptat, jestli jsi sama žádala o peníze ze saasu, a jestli jsi k tomu potřebovala national insurance number.. A kdyby jo, dá se nějak zařídit odsud z ČR?
Re: SAAS-NI number
Autor: Lucka (18.09.2011)
na žádost o SAAS nepotřebuješ NI number... to potřebuješ jenom když bys chtěl prác a myslim že se to dá vyřídit jenom odsud... takže o žádost se neboj a nechej to prázdný ;)
Re: Re: SAAS-NI number
Autor: Šimon (21.09.2011)
No, já ho mám v application na čtvrté stránce a nepustí mě to bez něj dál..
Re: Re: SAAS-NI number
Autor: Šimon (21.09.2011)
No, já ho mám v application na čtvrté stránce a nepustí mě to bez něj dál..
Re: Re: Re: SAAS-NI number
Autor: Lucka (21.09.2011)
ups, já sem vyplňovala písemnou žádost a problém v tom nebyl... on line to holt bude jinak... vim že se dá vytvořit vlastní temporary no. je to z roku a data narození a přidá se tam myslim TN ... ale jak moc je tohle pravdivá informace nevim, našla sem to někde na stránkách... jinak když chceš NI musíš si domluvit schůzku v VB ... možná to půjde i jinak ale to už si musíš najít na netu a bude to asi chvíli trvat... hodně zdaru
Re: Re: Re: Re: SAAS-NI number
Autor: Šimon (28.09.2011)
děkuju :)
Studium ve Skotsku
Autor: Lucka (01.10.2011)
Ahoj! Ráda bych studovala žurnalistiku nebo nějaká další humanitní studia ve Skotsku. Láká mě to. Která škola by pro to byla tedy dobrá? Předem děkuji za odpověď.
Studium ve Skotsku
Autor: Lucie (01.10.2011)
Ahoj!
Chtěla bych ve Skotsku studovat žurnalistiku nebo nějaký jiný humanitní obor. Která škola by se pro to hodila? Co bych k tomu potřebovala? Předem děkuji za odpověď.
studium ve skotsku
Autor: květa 11.11.2011 (11.11.2011)
ahoj omlouvám se, ale není mi jasné jak je to opravdu s placením studia ve skotsku někdo říká zdarma co je na tom pravdy dík
Re: studium ve skotsku
Autor: Prema (14.11.2011)
Ahoj,

Ja studuju film na Edinburgh Napier University, ale uz jsem tady vedeny jako skotsky student a ne EU. Ziju tady uz 8 let. Pokud vim tak si muzes zazadat o placeni skolneho pres SAAS na www.saas.gov.uk/

Jinak studentskou pujcku (Student Loan) a treba i bursary dostanes az po 3 letech prace ve Skotsku. Takze skolne ti ve Skotsku zaplati stat, ale jinak se budes muset uzivit sama.
Re: Re: studium ve skotsku
Autor: Dominika (03.01.2012)
Ahoj Prema :)
Zaujal ma tvoj prispevok ohladom NAPIER UNIVERSITY.Mna tiez zaujima studium filmu a neviem sa rozhodnut ktora skotska univerzita je najlepsia :/ Mohla by si mi nejak priblizit studium na N.U. A este taka mala otazka , ktora mi vrta v hlave, ze vsetky univerzity v Skotsku sa daju prefinancovat cez SAAS tak ze nasledne nemusis nic splacat ? Dakujem Dominika
Autor: Katka (16.11.2011)
ahoj, já jsem se chtěla zeptat, jestli tu má někdo zkušenost se studiem business nebo management ve skotsku...hlásím se se na tyto obory a zatím bojuju s napsáním personal statementu, což je horor...docela mě děsí to, že všechny statementy, co jsem přečetla obsahovaly nějaké zkušenosti nebo alespon hlubší znalosti ohledně tohoto oboru a já nemám žádné zkušenosti a znalosti skoro taky ne, protože jsem neměla příležitost to někde studovat....je tam nějaká šance, že mě přijmou jen proto, že mám o to velký zájem? děkuji moc
Autor: Katka (16.11.2011)
ahoj, já jsem se chtěla zeptat, jestli tu má někdo zkušenost se studiem business nebo management ve skotsku...hlásím se se na tyto obory a zatím bojuju s napsáním personal statementu, což je horor...docela mě děsí to, že všechny statementy, co jsem přečetla obsahovaly nějaké zkušenosti nebo alespon hlubší znalosti ohledně tohoto oboru a já nemám žádné zkušenosti a znalosti skoro taky ne, protože jsem neměla příležitost to někde studovat....je tam nějaká šance, že mě přijmou jen proto, že mám o to velký zájem? děkuji moc
jazykový pobyt v Škótsku
Autor: Andrea (06.12.2011)
Viete mi poradiť agentúru slovenskú/českú/škótsku/anglicku, cez ktorú by mohla ísť moja 18 ročná dcéra cez letné prádzniny 2012 na dzokonalovací kurz anglického jazyka?základy má služné,potrebuje sa zdoknaliť.alebo by sa dalo ísť priamo na školu? KTO MI PORADÍ? díky
Re: jazykový pobyt v Škótsku
Autor: Zofia (22.01.2012)
Dobry den,
co sa tyka zdokonalovacie kurzu v GB je len par veci, ktore si musite zodpovedat:
aky dlhy kurz chcete,
kolko zan chcete zaplatit,
v ktorom meste by chcela byt...
To znamena ze v kazdom vacsom meste je kurzov anglicitny minimalne niekolko desiatok, niektore su dokonca zadarmo. Su skoly, ktore vam najdu ubytovanie a pocita sa do ceny kurzu, niektore ubytovanie nezabezpecuju. A prave ubytovanie je najvacsi problem. Cim vacsie mesto a zamestnanost tym drahsie ubytovanie.
Ja zijem v Oxforde.
Napr. si mozete pozriet ubytovanie na Youth Hostel v Oxforde, alebo ubytovanie na gumtree.com a dailyinfo.co.uk aby ste mali lepsiu predstavu. Teda cim dlhsie vasa dcera v GB ostane tym viac zaplati za ubytovanie ktore stoji aj rovnako nez samostatny kurz. Napr dva tyzdne ubytovania budu za 200 libier a 200 libier zaplatite i za samotny kurz, dokopy 400 liber plus jedlo, letenky, cestovne...
Ako som spomenula kurz moze by i zadarmo. Kurzy zadarmo/za menej ako 100 libier su vacsinou dlhe, tak na pol roka alebo rok. Intenzivne kratkodobe kurzy stoja rozne. Najlepsie je najst si na internete nejake referencie na agenturu od ludi, ktori uz kurz absolvovali.
A k vydavkom - Potraviny stoja rovnako ako u nas, zalezi od toho co kupujete. Je dobre ked ma dcera niekoho kto tu uz je a pomoze sa jej v tomto prostredi zorientovat.
A posledne je asi doprava. Mesacnik na autobus stoji v Oxforde 40 libier. To zahrna vsetky autobusy v celom meste v ktorejkolvek dobe. Tyzdenny okolo 15 ci 17. Jedna cesta stoji 1,8 libry. Spiatocny listok 2,8 libry, denny 3,7 libry. Cestovne na letisko a z letiska sa da v pedpredaji kupit za polovicu na internete. Letenky (Od spolocnosti Ryanair, Wizzair) su dopredu velmi lacne, bezne 30 libier i z batozinou (ale mesiac dopredu, v lete drazeju).
A dolezite, ak viete po naglicky a pouzivat internet vsetko najdete na internete, vsetky informacie vam podrobne radi poskytnu rozne jazykove skoly i mailom, v anglicku maju vyborny zakaznicky servis. Vskty vydavky zmenisite tym ze budete hladat na internete cestovne listky z vyraznymi zlavami ktore vam mnohe vydavky znizia na polovicu a vyhnete sa poplatkom pre slovenske agentury, ktore su vacsinou nespolahlive a drahe.
Drzim palce.
motivační dopis
Autor: květa (07.12.2011)
ozve se mi prosím někdo,kdo si taky láme hlavu nad motivačním dopisem,jak by měl vypadat,aby zaujal,dík za radu
Autor: Baru (03.02.2012)
Ahoj, prosím prosím, mám jeden dotaz.. nevítě někdo, jestli je možné udělat si bakaláře tady v Čechách a potom na magisterské přejít do Skotska? Někde jsem slyšela, že magisterské už si musím platit sama, a zajímalo by mě, jestli to opravdu jinak nejde anebo tedy kolik to školné stojí.. Díky moc za odpověď
Re: Baru
Autor: Lucka (03.02.2012)
Ahoj,

já to tak udělala bakaláře tady a magistra ve Skotsku. Školný platíš za oboje, na magistrovi je to trochu víc, asi 3400 liber - co si vzpomínám - cca 100000 kč. Já dostala grant od SAASu - ne půjčku ale tzv. funding.
Re: Re: Baru
Autor: Mahulena (10.05.2012)
ahoj plánuju přihlásit se na magistra do Skotska, myslíš, že bys mi mohla odpovědět na pár dotazů?můj mail je nebo mi sem postni svůj..děkuju:)
UNI ve Skotsku
Autor: Kačka V (16.05.2012)
Ahoj,

chystam se na Universitu ve Skotsku, už jsem pevně rozhodnutá:) Chtěla bych se zeptat, jak tam uznávají maturitu? Mám dělat nižší nebo vyšší úroveň? Jak jsem koukala, tak třeba z vyšší matiky bych 1 nezvladla (chci nejspis na Economics).

Poradte prosím!

A jestě, jestli jsem to spravne pochopila, tam se na pristi skolni rok hlasi od cervna do ledna predchoziho roku, ze?
Pozadavky univerzity
Autor: Lucie (11.08.2012)
Ahoj, cetla jsem, ze abych se dostala na univerzitu ve Velke Britanii tak potrebuji mit nejenom maturitni vysvedceni a zkousku z AJ ale to maturitni vysvedceni musi mit same jednicky plus se pry i dost hledi na vysledky celych ctyr let studia na stredni skole kde by meli byt take same jednicky..je to pravda? plus by meli byt nejaka umisteni z ruznych soutezi napr.sportovnich..musim mit same 1 celou stredni i maturitu abych se dostala ? je to pravda ?
studium v edinburghu
Autor: květa (09.09.2012)
ahoj,od září nastupuji na universitu a chtěla bych si najít nějakou brigádu zatím se mi ale nedaří máte někdo nějaké zkušenosti kde hledat nebo na koho se obrátit dík
Autor: klarik (23.09.2012)
Potřebovala bych radu, vezmou mě někam na univerzitu bez mezinárodních zkoušek? Děkuji předem za odpověď.
Re:
Autor: Markéta (24.10.2012)
Ahoj, zkus se podívat na www.dreamfoundation.eu, spolupracují s vysokými školami v 18 zemích světa a pokud nemáš mezinárodní certifikát, můžeš si udělat na vybrané školy jejich jazykový test. Dokonce jedna škola v Dánsku nabírá studenty pouze na základě počtu odstudovaných hodin na střední škole.
Re:
Autor: Markéta (24.10.2012)
Ahoj, zkus se podívat na www.dreamfoundation.eu, spolupracují s vysokými školami v 18 zemích světa a pokud nemáš mezinárodní certifikát, můžeš si udělat na vybrané školy jejich jazykový test. Dokonce jedna škola v Dánsku nabírá studenty pouze na základě počtu odstudovaných hodin na střední škole.
Re:
Autor: Markéta (25.10.2012)
Ahoj, zkus se podívat na www.dreamfoundation.eu, spolupracují s vysokými školami v 18 zemích světa a pokud nemáš mezinárodní certifikát, můžeš si udělat na vybrané školy jejich jazykový test. Dokonce jedna škola v Dánsku nabírá studenty pouze na základě počtu odstudovaných hodin na střední škole.
Střední škola ve Skotsku
Autor: Denina (14.11.2012)
Ahoj,nemáte nahodou někdo zkušenost se střední školou se zameřením, ve Skotsku? Např.kadeřnice,určite tam musí neco takoveho byt taky. Děkuju;)
Jazyk
Autor: Martin (28.11.2012)
čau, chtěl jsem se vas vsech co studujete ve skotsku nebo v anglii zeptat jak je to z tou jazykovou zkouškou. Máte nějakou jazykovou střední školu? Např. anglicky gympl?. Já dělám stavební průmyslovku a po dokončení bych chtěl jít studovat do UK, ale angličtinu sem měl jen na zakladce a teď na průmce jí taky není zrovna 3x hodně. tak jsem se chtěl zeptat jestli si myslite ze bych ty jazykové zkoušky zvládnul.
sama do skotska
Autor: kaci (08.12.2012)
Ahoj,
letos se hlásím na uni do Skotska a chci se zeptat vás, kteří tam už studujete nebo se chystáte, jedete sami nebo partnerem či kamarády?
Plánovaly jsme s kamarádkou, ona si to rozmyslela, ale já bych stejně jela ráda, i když z toho mám trochu strach :)
Re: sama do skotska
Autor: Pavlína (17.01.2013)
Ahoj, taky se chystám na uni do Skotska, případně Anglie, společně s kámoškou (pokud nás obě přijmou teda na stejnou uni).. Pokud bys chtěla, tady je můj email, můžem probrat ty školy :)
Re: sama do skotska
Autor: kabunga (22.04.2013)
Je to tu až na ten vítr vcelku prima...přesto...čechy sou čechy.
Autor: Nada valeckova (15.02.2013)
ahojte vsetci..Nestuduje tu nahodou niekto na napier uni a ziadal o pridavky atd. zo slovenskej republiky? Viem princip ako to funuguje ze budem musiet poslat papier o prijati na ministerstvo skolstva atd. Ja Len ci nahodou niekto uz neposielal z napier a ci dostal pridavky alebo nie dakujem
Autor: kiwi (28.02.2014)
Ahojte, vie mi niekto poradit, ktory certifikat je najvyhodnejsi a najlahsi? Rozhodujem sa medzi IELTS, TOEFL a CAE. Univerzity, na ktore chcem ist uznavaju vsetky tri. Taktiez by som rada vedela, aka vysoka je konkurencia na univerzitach v Skotsku a ako by sa dali sance na prijatie zvysit.( nejake mimoskolske aktivity a pod.) Prosim piste mi na mail Dakujem moc :)
školne na magisterských oborech
Autor: Roman (19.03.2014)
Ahojte nevíte někdo jak je s odpustěním škoného na magisterských oborech ve Skotsku? díky za odpověď
Autor: lubka (18.08.2014)
ahojte. ja uz mam za sebou jedno inzinierske studium ale chcela by som pokracovat v studiu na inej univerzite, odznova, postupne od bc...viete mi niekto poradit ci mam narok bezplatneho studia? dikicko
Re:
Autor: zena (12.05.2015)
Ahoj, ja mam presne ten isty problem. Neviem, ze ak zatajim, ze uz VS mam, ci mi na to pridu. Info o tom na uni v Skotsku, kde ma prijali, ale maju.
Re: Re:
Autor: Student (26.12.2015)
Ahoj, ja som bola ten isty pripad. V zivotopise som udala, ze vs uz mam, ale Saas to nekontroloval, takze vpohode Kazdorocne maju 160000 ziadosti, tak to sa ani neda.
vysvědčení
Autor: Janka (15.10.2015)
Ahoj, můžu se zeptat na soudně ověřený překlad maturitního vysvědčení? Nechávala jsi svázat originál, nebo úředně ověřenou kopii? Děkuju za odpověď
Autor: Laura (28.09.2018)
Ahoj , planuju prerusit 3. Rocnik na skole , zbyva mi dodelat tretak a ctvrtak , ale chci odletet za pritelem do Skotska. Nasel si tam dobrou praci , kterou v Cechach jen tak nesežene. Jen mam obavy z toho ,abych svěho rozhodnutí nejak nelitovala . Aby to tam opravdu stalo za to. Chtela bych zde jit do prace a pritom si i dodelavat školu. Nevíte někdo , jak je to tam se školou , kdyz chcete zároveň pracovat? A je velký problem , když odlitám tesne pred svýma 18tyma narozeninama ?
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Další články k tématu

Au pair v Anglii

Au-pair pobyty

Zkušenosti našich čtenářů

Jak jsem v Anglii trhala sedm týdnu jahody

Nazkušenou.cz on Facebook