Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Working Holiday – Nový Zéland

Mladí lidé ve věku 18-30 let mohou využít nabídku programu Working Holiday a až na rok získat pracovní vízum pro Nový Zéland. Získat tento typ víza lze pouze 1x za život. Pro české občany je ročně vyčleněno 1200 míst bez ohledu na to, zda-li se jedná o studenty či nestudenty.


Dohoda mezi Českou republikou a Novým Zélandem z roku 2005 podporuje získání pracovních zkušeností pro mladé z obou států, i když Novozélanďanů u nás asi moc nepotkáte (jazyková bariéra apod.).Program Working Holiday je obdobou Work and Travel a není koncipován jako běžné pracovní povolení (jako např. některé typy podobného projektu Zažijte Kanadu) a účastník nesmí u jednoho zaměstnavatele pracovat déle než 3 měsíce v kuse. Díky tomuto omezení se pracovní příležitosti objevují nejčastěji z oblasti cestovního ruchu (restaurace, hotely) či zemědělství (sklizeň ovoce a zeleniny během sezóny) či jako výpomoc v obchodech. Zajímavou podmínkou je zákaz práce v „sexuálních službách“. Na Novém Zélandu je totiž od roku 2003 povolena prostituce, její provozování se však nevztahuje na účastníky programu Working Holiday.

Podmínky:

  • věk 18-30 let
  • občanství České republiky (pozor, Slováci tedy programu využít nemohou) + pas platný alespoň 3 měsíce po návratu do ČR
  • bezdětnost (resp. děti nelze s sebou vzít)
  • zpáteční letenka nebo dostatek financí pro její koupi
  • zůstatek alespoň  4 200 novozélandských dolarů – pro platbu počátečních nákladů
  • zdravotní pojištění pro dobu pobytu
  • účast v programu Working Holiday poprvé


Velvyslanectví může navíc žádat potvrzení o lékařské prohlídce a pokud jste strávili určitou dobu v zemích, kde se stále ještě vyskytuje tuberkulóza, tak také rentgenový snímek plic.

Poplatky a zajištění práce

Za vyřízení žádosti si velvyslanectví Nového Zélandu účtuje poplatek 125 NZD.

 V ceně je však opravdu jen zařízení pracovního víza a nikoliv zajištění ubytování či práce. Uchazeči se také sami musí postarat o vyřízení novozélandského daňového čísla, bez kterého nelze na Novém Zélandu pracovat. Téměř nezbytné je také založení účtu v bance.

Žádost
lze vyplnit elektronicky na Internetu, ovšem potřebné originály dokumentů (včetně pasu) je třeba zaslat nebo dodat osobně. Vyřízení je poměrně rychlé – obvykle v řádu dnů (max. měsíc).

Platnost víza a možné prodloužení pobytu

Vízum udělené v programu Working Holiday platí 12 měsíců od prvního vstupu na území Nového Zélandu. Pokud chcete požádat o prodloužení pobytu, můžete využít tzv. Working Holidaymaker Extension Permit. Tento typ víza mohou využít účastníci Working Holiday, kteří pracovali minimálně 3 měsíce v zemědělství. Za 120 dolarů (a doklady o práci v zemědělství) ambasáda může pobyt až o tři měsíce prodloužit. Je ovšem třeba počítat s tím, že se bude opět jednat o práci v zemědělství (Novozélandská vláda se takto snaží zajistit dostatek pracovníků pro sezónní práce.)

Před skončením pobytu lze samozřejmě zažádat o některé z jiných typů pracovních víz.
Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
working holiday NZ
Autor: tom (25.11.2011)
nově až do věku 35 let!
jedu!
Nový Zéland 2013
Autor: Pavla (21.11.2012)
Někdo se chystá jet na NZ od roku 2013 a nemá s kym jet? kdyžtak dejte vědět:)
Re: Nový Zéland 2013
Autor: Janča (30.12.2012)
Ahoj, možná bych ráda na NZ od února 2013 a také nemám s kym jet. Chceš tam jet cestovat i pracovat? nevím, jak je to s tím vízem, co jsem slyšela, tak nová víza vydávají až od března, ale možná by šlo tam jed na měsíc jako turista a pak zažádat o pracovní vízum, protože o prac. vízum žádáš online :)
Re: Re: Nový Zéland 2013
Autor: Markéta (25.08.2013)
Přítel tam jede s kamarádem v únoru, já vízum zatím nemám, ale uvažuji také jet tam jako turista a pak zažádat online... Jen mám strach, aby to klaplo pak :-( klidně se přidejte k nám :). Můj e-mail je
Re: Nový Zéland 2013
Autor: Rami (09.01.2013)
Já nad tím taky přemýšlím :)
Re: Nový Zéland 2013
Autor: Karolina (04.03.2013)
Ahoj, htěla bych sena Nový Zeland vydat v období červen - září 2013, parťáka bych určitě uvítala :)
Zajisteni viza working holiday
Autor: Marek (31.07.2016)
Cau ja jsem si working holiday viza nechal delat pres stranky www.pracenovyzeland.cz a vse probehlo v pohode. Viza jsem mel do 3 dni. Jednani super, plus jsem dostal kontaty na praci zdarma. Samozdrejme ze jsme si to museli obvolat po priletu ale hodne nam to pomohlo.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook