Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Šaty dělají člověka - všude ve světě

Toto pořekadlo je známé určitě i vám. Především v dnešní době je mimořádně důležité co si na sebe dáte, jaký první dojem uděláte. Je jasné, že v hezčím, přiměřenější a kvalitnějším oblečení se člověk bude cítit sebevědoměji. Jak se oblékají lidé ve světě?

Muslimská krása ukrytá pod burkou

burkaŽeny z muslimských zemí jsou stejně krásné jako všechny na světě. Jejich krása je však před zraky cizinců ukrytá. Téměř všechny nosí burku, synonymem k ní je i hidžáb. Proč ji nosí? Především z důvodu jejich vyznání, kdy má být žena zahalena. Jen tehdy se pokládá za mravní. Její krása by měla být pouze pro jejího manžela. Jde však také o velmi praktický oděv. Muslimské země jsou horké, častokrát v pouštních oblastech. Proto jsou burky vzdušné a poskytují ochranu před pískem. Vždyť podobný oděv, avšak bez zahalené tváře, nosí i muži.

Slovanský folklór

Slovanské země mají téměř všechny tradiční kroje. Česko, Rumunsko či Rusko, každá z těchto zemí má množství různých krojů, které byly běžné ještě několik desítek let dozadu. Kroje byly bohatě zdobené, každý kraj měl svůj charakteristický kroj. Přesto, že dnes jsou kroje již nemoderní, kdysi byly mimořádně praktické. V našich podmínkách byly především ze lnu, který se snadno čistil a byl i dostatečně odolný. Kroje nebyly na všední den, ale na sváteční dny, zkrátka jako dnes. Ani oblek si nedáte každý den.

Za Eskymáky jedině v parce

Přesuneme se do extrémního prostředí, do království sněhu a ledu. Eskymáci žijí v nepředstavitelných mrazech, které trvají po celý rok. Aby se chránili před třeskoucí zimou, museli se přizpůsobit. Vyráběli si takzvané parky, kabáty z kožešiny. Jsou šité z jednoho kusu a navlékají se přes hlavu. Důvod je jednoduchý, co nejméně otvorů, přes které může teplo unikat. Ženské parky jsou o něco širší, aby si pod ně mohli dát ženy vak na novorozence. Další verzí je takový kabát sešitý s kalhotami, který měl uzavíratelný otvor na zadku. Přes něj si Eskymák dovnitř vlezl a uzavřel ho. Hlavně že je teplo.

Kimono na doma, i do ulic

144211129Japonsko je jednou z nejzajímavějších zemí ve světě. Jeho příroda, zvyky, jídlo a tradice, vše je totálně odlišné od našeho světa. Stejně i oblečení. Tradičním japonským oděvem je kimono. Kdysi jím bylo označováno každé tradiční oblečení, dnes se nosí spíše slavnostně. Nosit kimono není jen jak obléci si rifle a nahodit triko. Výběr správné barvy a vzoru kimona záleží na ročním období, příležitosti, je to zkrátka celá věda. Pokud byste chtěli tradiční kimono z ručně tkaného hedvábí, připravte si tisíce nebo i desítky tisíc korun.

Oblečení v každé zemi světa je jedinečné, unikátní. Odpovídá přírodním podmínkám a je neoddělitelně provázané s tradicemi daného národa. To je jeden z důkazů, že pořekadlo z názvu článku platí nejen pro člověka, ale i pro celý národ.  


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Burka ne hidžáb
Autor: Ivan Štampach (29.08.2014)
Na horním obrázku je burka, ne hidžáb. Hidžáb vypadá takto www.hobbyportal.sk/d…
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook