Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Práce ve Vídni

Proč zrovna práce ve Vídni?

Existují různé programy, díky kterým můžete pracovat či studovat v zahraničí. Tyto programy spravují různé organizace, se kterými spolupracuje celá řada vysokých i středních škol. Zaručují nám vycestovat ať už za praxí, výdělkem, či za studiem.

Jak jsem se dostal k programu Leonardo?

Na obchodní akademii se mi podařilo vyhrát školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Postoupil jsem do městského kola. Tato zkušenost mi pomohla zviditelnit se. Škola posílala již druhým rokem 2 studenty na měsíční praxi do Vídně přes program Leonardo. Byla to pro mě jasná výzva. Pracovali jsme se spolužačkou jako dobrovolníci, ale poměrně slušné peníze jsme obdrželi z Leonarda. Ty stačily na ubytování, stravu a volné jízdné. Kromě zážitků z pobytu nám zůstala i část bankovek na osobní potřebu. 

 

Moje práce ve Vídni

Po příjezdu na Praterstern, kousek od proslulého zábavného parku Prater, se o nás postaral učitel z partnerské školy Bfi Wien. Dovezl nás na studijní kolej a ráno nám vše pomohl vyřídit v práci, do které jsme byli posláni.

Naším útočištěm se na měsíc stal Mobilkom Austria AG (mobilní operátor), pro který jsme pracovali v oddělení management. Oba jsme měli propůjčený notebook a každý z nás byl umístěn v jiné kanceláři, abychom si zlepšili jazyk. Převážně jsme používali programy office apod… Platy zaměstnanců se v Mobilkomu Austria, GmBh Group servis pohybují od € 2500 – ... Brigádně se zde dá vydělat cca € 1000,- měsíčně.

Užitečné rady na projíždění městem a ceny jízdného

Hlavní město Rakouska je pro cizince jako každá větší metropole trochu nepřehledné. U-Bahn jezdící v podzemí i nad zemí. Starobylé tramvaje pamatující druhou světovou válku, se zde prohání  spolu s moderními dopravními prostředky.

Proto mám pro vás několik rad, jak se zde vyznat:

  • Na každém nádraží můžete zdarma obdržet plán města s trasou tramvají a metra.
  • Pokud se zde ještě moc neorientujete, tak používejte raději Schnell Bahn nazvanou S - Bahn nebo metro nazvané U1 – U6. Je to jednodušší , rychlejší a skoro na každé  stanici je čistý veřejný záchod. Pokud pojedete po eskalátorech, stůjte vpravo. Rakušané si potrpí na morálku :)
  • Vždy si kupte jízdenku! Pokuta se vám nevyplatí. Když si ji nekoupíte a chytí vás, tak nikdy nezaplaťte první cenu, kterou po Vás budou revizoři vyžadovat. Smlouvejte... Pokuty se pohybují od € 50,- do € 100,- Zde naleznete ceny  jízdného.
  • Jestliže máte v plánu se pár dní zdržet, využijte týdenní jízdenku. Je platná vždy od PO 9hod. do PO 9hod... A i když si ji koupíte třeba ve čtvrtek, tak stále stojí € 14,- a platí pouze do 9hod. do pondělí. V porovnání s českým jízdným, v kterémkoliv městě na rok, je zde roční jízdní průkaz drahá záležitost. Pro pracujícího člověka příjde na cca € 450,- za rok. Průkaz je možné i splácet.

Práce/ Brigády ve Vídni - Tipy

Kvůli vysokým platům mnoho lidí dojíždí z Brna či Mikulova za prací do Vídně. Ty se pohybují ve firmách u fyzických osob na  HPP okolo € 2200,- měsíčně. Platy za brigády jsou zde také poměrně slušné. Záleží na oboru, který si vyberete.

Pokud neumíte moc dobře německy, tak se zkuste nechat zaměstnat v “hospodě“. Stačí sem zajít, naučit se pár frází a zeptat se, jestli potřebují výpomoc na mytí nádobí nebo roznášení pití. O prázdninách se většinou ruka navíc hodí. Podmínkou je pracovat alespoň 2 měsíce.  Za hodinu práce můžete dostat okolo € 6,- plus spropitné, pokud roznášíte nápoje. V administrativě se platy pohybují okolo € 10,- /hod. Kdo hledá nachází :)

Některé brigády v Rakousku naleznete též na internetu:

Jak je to s pracovní smlouvou a jak ji správně vyplnit?

V případě, že byste se ucházeli o stálé pracovní místo v Rakousku, vězte, že je to pro občany ČR složité. Rakousko patří k zemím, které pro nás mají stále víceméně uzavřený trh. Sám zaměstnavatel by musel podat žádost v Rakousku, že jste pro něho přínosem a že vás k práci potřebuje. 

Vy sami, když nemáte trvalý pobyt hlášený v Rakousku, byste u něho pracovat nemohli. Při práci na jakýkoliv pracovní poměr v Rakousku potřebujete pracovní smlouvu. Máte možnost vyplnění pracovní smlouvy online.

Nájemné ve Vídni a ceny

Nájemné a nemovitosti jsou oproti Česku drahé. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech bytu nebo domu. Ve městě se nájemné začíná na € 500. Mohu doporučit na přespání Studentenheim (studentskou kolej) na adrese Peter Jordan Straße 29, kde jsme byli ubytováni. Ceny jsou zde ještě oproti jiným kolejím, apartmánům a hotelům přijatelné a ubikace také. € 167,- zaplatíte za dvoulůžkový pokoj pro jednoho a € 202,- za jednolůžkový pokoj na měsíc. Jako domovník zde přebývá i 30letý Čech z Mikulova, který žije, studuje a pracuje ve Vídni. Když má službu, dorozumíte se zde i česky...

Co tomu říká Čech žijící ve Vídni...   

„Ve Vídni se mi nelíbí, jak se na tebe někdy dívají opovržlivě, že jsi Čech. Někteří Rakušané jsou vstřícní a jiní zase nepříjemní. To je asi srovnatelné s většími městy v ČR. Avšak oproti ČR zde žije mnoho občanů různých národností, kteří se přistěhovali z celého světa. Proto jsou na ně možná Rakušané trochu hákliví a hanlivě nazývají přistěhovalce: (čuš)“  

Co je místní specialita v jídelníčku?

„Turecký Kebab, kdo neochutná, nebyl ve Vídni“.:)

„Kde pracuješ?

„Právě jsem dokončil vysokou školu ve Vídni a nyní pracuji jako osobní trenér ve Fitness centru.“

Jsi spokojený s platem?

„Samozřejmě jsem, jsou to lepší peníze, které bych u nás vydělával 3krát tak déle.“ 

Proč jsi zároveň domovníkem?

„Přivydělám si něco bokem a mám navíc střechu nad hlavou.“ 

Je možné u vás na koleji o prázdninách přenocovat jen i pár dní?

„Ano, je to možné a není podmínkou být student. Protože se jedná o katolickou studentskou kolej, tak zde najdete nejen modlitebnu s varhany, ale i menší posilovnu nebo hrací místnost se stolním fotbálkem a stolním tenisem. Jinak se zde nachází společné kuchyňky a společné záchody.

Zajímavosti, které vás ve Vídni mohou překvapit

Na každém “10“. sloupu visí pytlík s aktuálními novinami. Ten je volně přístupný zákazníkům a nad ním je kasička, do které by měl každý zájemce o tisk vhodit uvedenou částku.

Zatímco v ČR většina lidí stává do práce brzy ráno, tak zde je trend chodit vydělávat na 9 nebo 10 hodinu ranní a strávit v zaměstnání s výjimkami 8 hodin. Noční život je i ve všední dny velice rušný. Metra, tramvaje, autobusy a trolejbusy jezdí do půlnoci a od půlnoci noční rozjezdy každou půl nebo celou hodinu. 

Věková hranice pro konzumaci alkoholu a kouření cigaret je 16 let. Na kterékoliv diskotéce nebo v hospodě stojí pivo nad € 3,-. Řidičský průkaz stojí kolem € 2000,- Člověk si ho může vytvořit už v 17 letech. Rok však musí jezdit nový řidič s doprovodem řidiče, který ho již má.  

Možná jste i nevěděli, že v Rakousku musí muži chodit stále na vojnu. Měsíčně dostávají cca € 1000,-.autor: Martin Vašek

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
tak tady to někdo přehnal, ne?
Autor: Dominik Papica (06.09.2012)
Zajímalo by mě, kdo jen tak sežene práci v hospodě - možné to je, ale tak jednoduché, jak se v článku píše, rozhodně ne... Jakoby tam na brigádníky jen čekali - a to vůbec není pravda, už tak je tam dost lidí z Jugoslávie a Turecka, kteří dělají všechny tyto pomocné práce.
Ziji ve Vidni 20 let
Autor: Veronika (17.10.2018)
Čuš se rika obcanum byvale Jugoslavie. Turkum: Kamelentreiber, Polakum: Polaken a Cechum: Böhm.
Je tu hodne cizincu, ale v Praze mame napr.Ukrajince ...a jinde Rómy.

Vse je jen o lidech. Me se ve Vidni libi a maji stejny umor jako my. Vsak jsme za Monarchie patrili k sobe.
Re: Ziji ve Vidni 20 let
Autor: Veronika (17.10.2018)
Pardon: humor
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook