Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Pozor na mafiánské praktiky slovinské policie - zkušenost s okrádáním na přechodu Šentilj – Spielfeld

V létě 2021 jsem se setkal se skutečně mafiánským jednáním slovinských policistů. Zážitek mě natolik znechutil, že cítím jako svoji povinnost popsat scénář, jakým slovinští policisté okrádají návštěvníky z Česka, Slovenska, Polska, Německa a dalších zemí na dálničním hraničním přechodu Šentilj – Spielfeld.

Řada řidičů, kteří přijíždějí k hraničnímu přechodu s Rakouskem Šentilj – Spielfeld ze slovinské strany, potřebuje koupit rakouskou dálniční známku. Dopravní značky směřují řidiče na prodejní místo.


Směřování řidičů k prodejnímu místu dálničních známek. Budovy v pozadí evokují hraniční přechod. Značka oznamuje vjezd do Rakouska s dodatkovou tabulí o počtu metrů.

Komplex budov, kde se známky prodávají, působí díky přemostění dálnice jako budovy bývalé celnice, která je po zavedení Schengenu přebudována na obchody. Při troše nepozornosti se lze snadno domnívat, že Rakousko začíná již za těmito budovami; to jsem si myslel i já.


Situace opticky vypadá, že se blížíte k hraničnímu přechodu a je třeba si zakoupit známku.

Značení dává najevo, že za hranicemi pokračuje dálnice. Řada řidičů, kteří nemají rádi zalepené čelní sklo, využije zastávku a vymění slovinskou dálniční známku za rakouskou. Tak jsem to udělal i já a nebudu určitě sám. Právě na tyto řidiče cílí policejní kontrola.


Takto hraniční přechody na první pohled vypadají. Ale pozor, přestože to vypadá, že Rakousko je již za parkovištěm, tohle je pouze obchod. Hraniční přechod je o pár desítek metrů dál.

Slovinští policisté číhají několik desítek metrů za prodejnou dálničních známek právě na řidiče, kteří v domnění, že přejeli hranici, již sejmuli slovinskou dálniční známku. Že jde o vědomý záměr jen potvrzuje to, že řidiči nijak nepomůže, pokud si sejmutou známku schová. Sám jsem ji hned nevyhodil a policistům ji ukazoval i s kontrolním ústřižkem. Byť byla známka po sejmutí mírně poškozena, ze známky bylo patrné, kdy byla zakoupena a že je platná. Z rozhovoru s policisty vyplynulo, že policisty nezajímá, že známku mám a za průjezd dálnicí jsem zaplatil. Ani to, že jsem se domníval, že jsem již na rakouském území. Jsou svědky stejné situace každý den mnohokrát. Proto stojí právě zde. Hned vám předloží připravené znění zákona ve všech možných jazycích, kde je zdůrazněno, že známka musí být přilepena na čelním skle.

Podvody se známkami

Je v pořádku, že policisté kontrolují placení dálnice. Je v pořádku, že chtějí, aby byla známka nalepena na předním skle, aby si řidiči známky mezi sebou nepředávali. Co je ale zásadně špatně, je místo, kde nalepenou známku kontrolují. Proč stojí na místě, kde projíždějí řidiči, kteří slovinskou známku měli, ale nahradili ji za rakouskou? Slovinský zlatý důl funguje tak, že řidiči jsou vedeni dopravním značením k výměně známky a pak rovnou k čekající policejní hlídce. Proto policisté kontrolují známky až za budovami, které lze zaměnit za státní hranici a kde se prodávají známky a ne na velkém parkovišti před těmito budovami nebo kdekoliv jinde.

Kolik vás bude tato legrace stát

Pokud pokutu uhradíte na místě, zaplatíte 150 EUR+15 EUR za týdenní dálniční známku. Pokud postoupíte do správního řízení, nevyhnete se pokutě 300 EUR. Hádat se nebo se soudit nemá smysl. Vše je podle zákona a díky EU vás pokuta dostihne i doma. Policisté jsou totiž dle litery zákona v právu, přestože vědomě zneužívají místní nepřehlednou situaci.

Nevyhazujte také účet za zakoupenou známku. V podmínkách jsem se dočetl, že i když máte známku nalepenou na čelním skle, tak policisté mohou tento účet vyžadovat. Osobně s tím ale zkušenost nemám.

Pokud se vám zdá tento článek užitečný a chcete autorovi přispět na zaplacenou pokutu, můžete na účet IBAN: CZ3220100000002200541513.

Rozdíl mezi právem a spravedlností

Celá situace má i další rozměr; podrývá důvěru v právní stát a jeho instituce. Z ochránců zákona se stávají mafiáni, kteří nectí ducha zákona - tj. hlídat platbu za průjezd Slovinskem, ale vědomě zákon zneužívají k okrádání řidičů v místě, kde řidič má již rakouskou dálniční známku. Podvedený řidič odjíždí s nezapomenutelným pocitem křivdy, který žádné kampaně “Visit Slovenia” nenapraví.

Situace je z pohledu platícího řidiče nespravedlivá o to víc, že policisté jsou v právu. Právo se zde rozchází se spravedlností a duch zákona s vykonávanou praxí. Ano, řidič si má hlídat, ve které zemi je. Pokud se ale o pár desítek metrů splete, je na místě, aby ho represivní složky hned pokutovaly? Má tento omyl společenskou nebezpečnost? Pokud stát dává takto špatný příklad, lidé přestanou rozlišovat mezi právem a spravedlností a místo ducha zákona se budou snažit naplnit jen jeho znění. Pak se politici diví, že při vyhlášené povinnosti zakrytí dýchacích cest si někteří šibalové dají přes ústa záclonu.

Každá nespravedlivá sankce, proti níž není obrany, vede k frustraci a ta postupně k volbě antisystémových stran či různých “spasitelů”, kteří slibují všechny křivdy napravit. Jen krátkozraký hlupák tak může tvrdit, že když řidič v tomto případě známku neměl, tak je to jeho chyba a dobře mu tak, pokuta mu patří. Nedochází mu, že zítra ho napálí někdo jiný, protože se tento farizejský přístup postupně stává ve společnosti standardem. A to nemůže skončit dobře.

Bude tato podvodná praxe pokračovat?

Třeba kritika z tohoto článku dojde na místa, která zastaví tuto podvodnou praxi. Slovinští policisté jsou jediní, kteří mě během mého cestování okradli. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by se tohoto místa ke snadnému vydělání peněz vzdali. Dívám se do Waze a stojí opět na stejném místě. Tak šťastnou cestu a známku si sundejte až doma.

Dotazy pište na redakce@nazkusenou.cz


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Obviňujeme bez důkazů
Autor: Michal Janko (25.09.2023)
Autor prezentuje svoj dojmy jako fakta.
1)
Značení je naprosto v pořádku. Ukazuje, že na místě je možné natankovat, nakoupit, směnit peníze, najíst se, zaparkovat, informovat se a také koupit rakouskou dálniční známku. Není tam nic o tom, že to je zároveň hranice.
2)
Osočení slovinské policie jako "mafináni" je postavené na vodě. Sundanou dálniční známku by řidiči neuznali ani čeští či rakouští policisté.
3)
Policisté (nejen slovinští) běžně volí mýtnice jako místo kontroly, protože tam mají zázemí a bezpečný prostor pro odstavení kontrolovaných vozů. Na A1 najíždí řada řidičů až v Mariboru a na krátkém úseku Maribor–Šentilj mnoho jiných vhodných míst pro policejní kontrolu není.
4)
Sundávat si dálniční známku, aniž bych měl jistotu, že už jsem na hranicích, je prostě hloupost. Pokud si autor nebyl jistý, jestli už může známku bezpečně sundat, měl se prodejce zeptat. Pokud si nebyl jistý, neměl ji sundávat. Vlastní místo prodeje nevypadá jako celnice – je to prostě dvojbenzínka, takže už v okamžiku, kdy známku kupoval, musel přinejmenším tušit, že na hranicích ještě není. Za hloupost se platí, nejen ve Slovinsku.
5)
To, že podobnou hloupost dělá "řada řidičů", je opět jen ničím nepodložená domněnka autora. Já třeba sundávám všechny nalepené krátkodobé viněty až po návratu ze zahraniční cesty, mimo jiné proto, že lepit novou známku na místo, kde jsou zbytky lepidla po jiné, a sundávat známku ještě před hranicemi je riskantní. Ale neodvažuju se tvrdit, že se stejně jako já chová i "řada dalších řidičů".

Jezdím úsporně, nemám rád brždění. Na mírném dlouhém klesání na A7 před Lincem jsem vloni jen sundal nohu z plynu a nevšiml jsem si osmdsátky. Kousek za cedulí byl radar. Naměřil mi asi 87 km/h. Dostal jsem pokutu. Pokorně jsem ji zaplatil, ale v životě by mě nenapadlo označovat kvůli tomu rakouské policisty za mafiány a psát o tom článek.

Tedy jako varování "nedělejte podobnou blbost jako já, ať už jste ve Slovinsku, nebo kdekoli jinde" by to bylo OK. Takhle je to pouhá ventilace frustrace.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook