Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Evropská dobrovolná služba

Základní informace

Evropská dobrovolná služba – European Voluntary Service (EVS) je zajišťována Evropskou unií a umožňuje mladým lidem pracovat jako dobrovolníci v zahraničí. Doba pobytu v cizí zemi je většinou 2 – 12 měsíců a dobrovolníkem se může stát člověk ve věku 18 až 25 let. Pro lidi s omezenými příležitostmi jsou nabízeny i kratší programy. Na EVS je možné se přihlásit samostatně, nebo ve skupině (až 100 lidí).

Do programu jsou zapojeny všechny země Evropské unie, Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. EVS spolupracuje i s dalšími zeměmi ve východní Evropě, Jižní Americe, Karibiku a Pacifiku, Asii i Africe.

Náklady a pracovní náplň

Dobrovolníci zapojení do EVS pracují na plný úvazek a na oplátku mají hrazeno ubytování a stravování, pojištění, cestovní náklady, případná víza a očkování a kapesné, které se liší podle jednotlivých zemí. Účast v EVS je bezplatná, náklady hradí Evropská unie. Dobrovolníci mohou pracovat v různých organizacích nebo sdruženích, které se zaměřují na oblasti jako je kultura, sport, sociální péče, historie, umění, ochrana obyvatelstva, ekologie, rozvojová spolupráce a další.

Během pobytu v zahraničí nemá dobrovolník status studenta, nepobírá tedy v České republice žádné sociální dávky (např. přídavek na dítě, sirotčí důchod). Stát za něj neplatí zdravotní a sociální pojištění, musí se proto na příslušných úřadech odhlásit (v případě pobytu v zahraničí delšího než 6 měsíců), nebo si pojištění platit. Dobrovolníci EVS získávají na dobu pobytu v zahraničí úrazové a zdravotní pojištění.

Jak se EVS zúčastnit

Lidé, kteří se chtějí zúčastnit EVS programu, musí nejprve zkontaktovat vysílající organizaci ve své zemi. Jejich seznam můžete nalézt na této adrese po zadání Country - Czech Republic a Type of accreditation - Sending organisation. Poté si zájemce vybere z nabídky dobrovolnických pozic na stejných stránkách vhodný projekt a pošle svůj životopis a motivační dopis hostitelské organizaci.

Vyhledávání projektu může být zdlouhavé, protože o účast je v některých případech velký zájem a v přehledu projektů se neuvádí, zda jsou už obsazené. Je proto lepší hned na začátku obeslat větší počet projektů.

Pokud je dobrovolník hostitelskou organizací přijat, vysílající organizace za něj podává žádost o vyslání na dobrovolnou službu. V případě, že je projekt schválen, může zájemce odjet do hostitelské země nejdříve za tři měsíce od doby uzávěrky, ke které se žádost podávala.

V rámci EVS musí účastník absolvovat čtyři školení - předodjezdové, popříjezdové, hodnotící v prostřed pobytu a hodnocení po návratu. Po ukončení pobytu dostává dobrovolník YOUTHPAS, který dokládá, že se EVS zúčastnil.

Zkušenosti s prací dobrovolníka si můžete přečíst v článku Evropská dobrovolná služba – Dobrovolný sociální rok v Německu.

Zajímavé odkazy:


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Karla (26.02.2009)
Po přečtení tohoto článku mě velmi rozčílilo proč je uzavřena věková hranice 30let.Lidé kterým 40 by to asi nezvládli,nebo si to neumím jinak vysvětlit.Jsou vyzrálejší a myslím že by mohli být stejně užiteční jako 30-cátníci.Děkuji.
Re:
Autor: Jirka (18.01.2011)
Dobrý den,
jen bych rád vysvětlil, že EVS je vzdělávací program pro mladé Evropany, proto ta věková hranice, samozřejmě 40-cátníci mají také co nabídnout, ale tento program je plně hrazen a předpokládá se, že pracující lidé již tutu finanční podporu nepotřebují.

Jirka
diskriminace
Autor: apolena (14.07.2009)
Plně souhlasím s karlou. Co za skušenosti má 16tiletý.Leda tam bude dělat ostudu,
Re: diskriminace
Autor: Lucie (06.05.2013)
Když mluvíte o diskriminaci, tak se laskavě zamyslete nad tím, že 16-ti letí nemusí dělat ostudu..do je také určitá forma diskriminace to vaše tvrzení. Naopak znám spoustu mladých vyzrálých lidí! A myslím, že na toto dobrovolnictví by se přihlásili jen lidé, co o to opravdu stojí a ostudu by dělat nechtěli. Je to studentský pobyt a žádné znevýhodnění.
Autor: Ina (30.09.2009)
od 18ti je tam.Ne 16...
Re:
Autor: Barbora - Nazkušenou.cz (01.10.2009)
Dobrý den,
máte pravdu, děkujeme za informaci, článek jsme opravili.
Autor: Honza (14.12.2009)
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nějaká možnost stát se dobrovolníkem v zemích Asie- nejlépe v Japonsku, Číně, Thajsku anebo v zemích Latinské Ameriky- především Brazílie, nebo Karibských ostrovů.. Hledal jsem kde jsem mohl, ale nenacházím.. Mohla byste mi zde popř. nechat kontaktní email kde se zeptat?Děkuji
Re:
Autor: Barbora - Nazkusenou.cz (14.12.2009)
Dobrý den,
zkuste si přečíst naši aktualitu s nabídkou dobrovolnictví v Peru. Je v ní odkaz na stránky, kde najdete nabídku pobytů pro dobrovolníky z celého světa. Programy bývají někdy docela náročné finančně, ale nabídka je velká. www.nazkusenou.cz/zi…
Autor: Katka (03.07.2010)
Dobrý den, moc bych se chtěla stát dobrovolníkem. O EVS jsem toho přečetla už hodně, ale nevím si rady s vysílací organizací atp. Za Vaše rada nebo zkušenosti jak postupovat bych byla vděčná.
Dobrovolnictví v Africe
Autor: Zuzka (20.02.2011)
Dobrý den,
neměli byste pro mne radu, jak najít nějaké dobrovolnické programy či stáže v Africe?
Děkuji
Zuzka
Autor: Petr (09.12.2014)
Dobrý den, je mi 35 let a chtěl bych pomáhat v zemích které to potřebují. Nejde mi o studium, prostě chci jen pomáhat. Kdyby byla nějaká možnost či oraganizace která hledá dobrovolníky kontaktujte mě prosím na adrese
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Dobrovolnictví

Další články k tématu

Au-pair pobyty

Studium v zahraničí

Nazkušenou.cz on Facebook