Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

15 tipů, jak vybrat jazykovou školu na míru

První krok je za vámi – rozhodli jste se, že se zapíšete na jazykovou školu. Už ji jen vybrat, nic těžkého, myslíte si. Jakmile se ale potopíte do hledání vhodné jazykovky, zjistíte, že se očekávaná procházka růžovým sadem v mžiku změnila v nepřehlednou soutěž škol. Podle čeho ale vybírat? Jak poznat, která jazykovka má kvalitní lektory, moderní učebny a připravuje na jazykové zkoušky? A na co si dát pozor v nepřehledných obchodních podmínkách?

Naštěstí právě čtete správný článek, po jehož přečtení si vyberete jazykovou školu jako po másle!

1. Začněte blízkým a/nebo snadno dostupným místem výuky

Pokud víte, kterému jazyku se chcete věnovat, přes portál Jazykovky.cz si najdete mapu jazykových škol blízkých místu vašeho bydliště, práce nebo školy. Blízkost jazykové školy je samozřejmě velikou výhodou. Jednak finanční, neboť do nákladů na studium jazykové školy je třeba zařadit mimo kurzovného i cenu jízdenky/projetého paliva a čas strávený na cestě. Může se tedy stát, že vám vyjde levněji docházka do dražší, ale zato bližší jazykovky než dojíždění do vzdálené, ač laciné školy. Druhou výhodou je pak motivační faktor. Po několika hodinách totiž vaše touha učit se cizí jazyk může lehce opadnout a snáze pak budete zanedbávat docházku, bude-li dojíždění do školy časově a finančně náročné.

2. Jaké jsou vaše cíle a motivace?

Horko těžko se něco naučíte, nebudete-li sami chtít. Nechtít je horší než nemoct, říká klasik. Hledáte-li jazykový kurz, znáte svoje cíle? Co vás motivuje ke zdokonalování se v cizím jazyku?

Je dobré sepsat si na začátku studia váš cíl studia a popř. stanovit sankce při nesplnění cíle. Máte-li slabou vůli, nechte kontrolu naplnění cíle a vykonání sankcí na jiných – rodině, partnerovi, kamarádům. Nabízí se zakončit kurz relevantní jazykovou zkouškou. Školy se na přípravu na tyto zkoušky zaměřují a spousta z nich tyto zkoušky sama pořádá a zaštiťuje.

3. Vyberte si vyhlášeného lektora

Lektor je pro vaše studium tím nejdůležitějším z toho, co vám škola dokáže poskytnout. Můžete si zvolit nejlepší jazykovou školu ve městě, pokud má však tato škola třeba jen jediného špatného lektora a ten bude učit právě vaši třídu, spokojeni nebudete. Když si platíte jazykový kurz a plánujete docházet do školy, je pro vaši motivaci velmi důležité, aby vám byl lektor lidsky blízký. Proto nepodceňte ani tento faktor a učitele si pečlivě vyberte. Může napomoci fotografie lektora a to, zda disponuje nějakým pedagogickým certifikátem. Jazykový certifikát by měl být samozřejmostí. Rozhodně výběr lektora neberte na lehkou váhu, závisí na něm velká část úspěchu vaší výuky.

Hodně napoví hodnocení studentů. Podle tohoto hodnocení si můžete vybrat jazykovou školu podle lektora. Pokud je pro vás osoba lektora klíčovým faktorem ve výběru jazykovky, doporučujeme vyhledat v blízké lokalitě několik žádoucích lektorů a poté srovnat, jestli lektor vyučuje vaši úroveň pokročilosti a jestli vám vyhovuje čas konání kurzů, popř. další náležitosti kurzu.

Většina jazykových škol nabízí ukázkovou hodinu zdarma, domluvte si tedy se školou tuto hodinu s odpovídajícím lektorem a přijďte si jej/ji prohlédnout v akci. Udělá-li na vás dobrý dojem, můžete-si být jisti, že vaše peníze jsou dobře investovány.

4. Vyberte si typ kurzu na tělo

Již dávno nestačí znát, který jazyk a jakou úroveň chcete studovat. Nabídka jazykových kurzů je dnes tak široká, že byste si měli dokázat odpovědět na několik podružných otázek.

Jak intenzivně chcete studovat? V nabídce jsou kurzy jednou či dvakrát týdně i intenzivní a pomaturitní denní studium. Přejete si individuální výuku, nebo vám postačí výuka ve skupině? Individuální je dražší, ale zato jazykově výživnější. Pokud preferujete levnější variantu skupiny, můžete si vybrat i její velikost. Nemůžete-li fyzicky chodit do školy vůbec (např. v případě velké vzdálenosti), ale toužíte po studiu jazyka, zvolte si Skype kurzy, jež dnes nabízí již většina jazykových škol. Můžete si vybrat i konkrétní profesní jazykový kurz. Mimo obligátní kurzy obchodní angličtiny dnes naleznete i kurzy jazyků pro lékaře, strojaře nebo pracovníky v hoteliérství. Samozřejmostí jsou speciální konverzační kurzy s rodilým mluvčím nebo kurzy zaměřené na úspěšné složení některé jazykové zkoušky. V nabídce nechybí ani některé netradiční výukové metody – např. Callanova, Wattsenglish, Nepustilova, Helen Doron nebo metoda drilu.

5. Nastupujte do jazykovky na začátku školního roku

Určitě je nejlepší, zahájíte-li výuku hned od začátku školního roku s ostatními studenty. Vyhnete se tak přerušení výuky o letních prázdninách nebo přeskočení několika důležitých kapitol z učebnice vlivem pozdějšího příchodu do skupiny. Nemá ovšem cenu zbytečně oddalovat nástup do jazykové školy. Může se totiž objevit zajímavá pracovní příležitost, pro niž je potřeba znalosti jazyka, a byla by škoda o tuto příležitost přijít kvůli oddálení vstupu do jazykovky o pár měsíců.

6. Proklepněte si jazykovku prostřednictvím zkušeností studentů

Při výběru školy se většinou setkáváte s tím, co o sobě říká sama škola, můžete se však spolehnout, že o sobě žádná negativa rozhlašovat nebude, ba naopak – budou to superlativy typu nejlepší, nejhezčí, nejkvalitnější. Vy se ale chcete dostat co nejblíže skutečnosti. V tom vám pomohou reference a zkušenosti studentů s jazykovými školami.

Je nutné, aby škola měla dostatečně velký počet referencí a nedocházelo tak ke zkreslení v důsledku nízkého počtu dat. Neriskujte výběr školy, jež nemá žádné reference studentů. Na serveru Jazykovky.cz si můžete prohlížet reference pozitivní i negativní, neboť narozdíl od webových stránek školy zde jazykovka nemá možnost editovat hodnocení studentů a tím ukazovat zájemcům jen jednu stranu mince. Zároveň škola nemá možnost psát si pozitivní hodnocení sama, neboť je možné si ověřit IP adresu počítače recenzenta. Jazykovka tak jen může reagovat na udělené pochvaly či výhrady, čímž má zájemce o studium možnost sledovat přístup školy ke studentům.

Nespoléhejte se na hodnocení na Facebooku, hodnocení zde mohou být zkreslena zaplacenými recenzemi – ať již pozitivními či negativními.

7. Klasickou výuku, nebo radši nějakou speciální metodu?

Netradičních metod výuky cizích jazyků je dnes celá řada. Jste-li typ, kterému nikdy klasické výukové metody nesedly a nedokázali jste se pořádně soustředit a motivovat ke studiu jazyků, neklesejte na mysli a vyzkoušejte speciální výukovou metodu!

Před začátkem kurzu si ale udělejte patřičnou rešerši škol a lektorů, které/kteří těmito metodami vyučují. Častým nešvarem na poli jazykových studií jsou totiž „šarlatáni“, jenž vás pomocí svých netradičních výukových metod „zaručeně naučí jazyk za pár týdnů“. Od takových se raději držte dál.

Obecně pak platí, že před startem speciálního kurzu je bezpečnější zajít na ukázkovou hodinu zdarma, abyste lépe poznali, jestli se pro vás kurz hodí. Pokud se vám hodina bude líbit, nepředplácejte si příliš dlouhý speciální kurz. Tohoto rozhodnutí byste mohli v budoucnu litovat.

8. Vyberte si školu se zaměřením na vámi preferovaný jazyk

Vybírejte si mezi školami, které nabízejí více kurzů zaměřených na váš jazyk (pomiňme angličtinu, kterou dnes nabízí téměř každá jazykovka). Povede to k zařazení do správné pokročilosti, případně přestup mezi pokročilostmi, pokud test neodhalí pokročilost správně. Na portálu Jazykovky.cz si můžete zjistit, kolik má škola lektorů daného jazyka. Čím více lektorů, tím větší zaměření na daný jazyk. Zkoumejte také, jestli škola vypisuje u daného jazyka i kurzy o vyšší pokročilostí. Jednak máte záruku pokračování ve studiu a jednak je zřejmé, že škola bere jazyk vážně.

9. Nerozhodujte se (jen) podle ceny

Cena kurzu v sobě nese spoustu informací. Od nákladů na pronájem učeben a mezd zaměstnanců až po velikost poptávky po kurzu. Kvalitní a oblíbený učitel k sobě láká více studentů, kteří jsou ochotni zaplatit za jeho lekce vyšší částky, je po něm tedy vyšší poptávka a teoreticky by měla být cena kurzu s ním dražší. Naopak levnější kurzy zpravidla indikují více studentů ve skupině nebo průměrné lektory, často bez patřičného vzdělání. Ne nadarmo se říká „Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci.“

Jestliže opravdu potřebujete ušetřit a současně se dostat do dobrého kurzu, doporučujeme se kouknout na nabídku portálu SlevyKurzů.cz, kde školy nabízejí first minute a last minute slevy na několik míst v těch kurzech, které zpravidla kvůli době konání úplně nezaplní. Nejčastější slevy jsou vypisovány na angličtinu v Praze a angličtinu v Brně. V ostatních městech se nabídka občas objeví, ale méně často. Řešením tak mohou být online nebo skype kurzy, které mají tu výhodu, že je lze studovat odkudkoliv. Samozřejmostí jsou pak recenze škol od jejich studentů, podle nichž si má zájemce možnost vybrat.

10. Nejste-li spokojeni s obtížností, vyměňte skupinu

Ideálem skupinových kurzů je, aby skupinu tvořili jedinci s co možná nejnižšími rozdíly jazykové úrovně. Proto pořádají jazykovky před začátkem jazykového kurzu tzv. rozřazovací test, který by měl studenty rozdělit do skupin dle úrovně znalosti jazyka.

Rozřazovací test však nedokáže garantovat stejné tempo učení se jazyku. Každý student nejenže chápe učivo jinak rychle, ale také věnuje domácí přípravě jinou dobu. Slabší studenti zbytek třídy zdržují, ti silnější naopak třídu předbíhají. Pokud lektor učí tempem slabších, silnější z kurzu moc nemají a naopak pokud lektor učí dle silnějších, slabší nestíhají a nedokáží tak pochopit vyučovanou látku.

V takovém případě se nebojte a požádejte školu o výměnu do jiné výkonnostní skupiny. Školy s tím převážně nemívají problém. Nestíháte-li tedy a nemáte čas na patřičnou domácí přípravu, přejděte radši o třídu níž. Pokud třídu předbíháte, nemá cenu zdržovat se ve skupině a požádejte školu o přechod do vyšší výkonnostní úrovně.

Může se stát, že vám nesedne lektor. Pokud toto nedokážete překousnout, opět řešte situaci radši přechodem do jiné skupiny než ukončením kurzu a propadnutím plného či částečného kurzovného. Školy samy mají zájem vás v kurzu udržet, proto by vám v rámci možností měly vyjít vstříc.

11. Nezapomeňte na jazykový certifikát

Pokud ještě nevíte, zdali se vám bude jazykový certifikát v budoucnu hodit, nic se neděje, u většiny kurzů není jazyková zkouška započítána v ceně kurzu. Můžete se tedy po absolvování kurzu rozhodnout, jestli máte o certifikát zájem, či ne.

Využijete jej, pokud plánujete v blízké době odjet studovat nebo pracovat do zahraničí, ale ani čeští zaměstnavatelé jím ve vašem životopisu nepohrdnou. Navíc platí známá klišé, že nikdy nevíte, kdy se vám co bude hodit, a kdo je připraven, není překvapen!

12. Nepodceňte metodiku a didaktiku výuky

Kvalitní výuka cizího jazyka není nahodilou činností, kdy si lektor něco připraví a téma odučí. Měli byste se tedy zajímat i o to, zda má jazyková škola metodický plán výuky. Pakliže škola metodika nemá, je výuka plně v rukou lektora a je tedy třeba věnovat výběru lektora ještě větší pozornost.

Samozřejmě i škola s metodikem nemusí zaručovat dostatečné naplňování metodického plánu výuky, pak již záleží na koordinaci plánu výuky mezi metodikem a lektory.

13. Neriskujte kurzy u lektorů na volné noze bez referencí

Těžko se dá tuto velkou skupinu házet do jednoho pytle, jsou samozřejmě lektoři dobří a lektoři špatní, ale čím dál častější je trend „učitelů“, kteří jazyk sice mohou ovládat, neví však vůbec nic o metodice či didaktice výuky. Většinou si s vámi prostě povídají. U pokročilých studentů to nemusí být problém, tam je konverzace žádoucí, horší je to u začátečníků, kteří potřebují správné vedení a patřičný metodický plán.
Chcete-li se přesto jazykově vzdělávat u soukromého lektora, raději se ujistěte, zdali má didaktické certifikáty (v angličtině např. TEFL, CELTA nebo DELTA). Druhým krokem by mělo být ověření učitelových referencí. Pokud lektor oplývá jazykovými certifikáty a kladnými referencemi, pak už na tom, pracuje-li u jazykovky nebo sám na sebe, vůbec nezáleží.

14. Nepodceňujte obchodní podmínky

Obchodní podmínky jsou jako Lochnesská příšera – každý o nich ví, ale nikdo (resp. málokdo) je někdy viděl. Rozdíl je však v tom, že obchodní podmínky skutečně existují.

Těžko samozřejmě naleznete nudnějšího čtení než právnickým formalismem psané obchodní podmínky. Věřte však, že jejich opomíjení se může vymstít. Čtení obchodních podmínek vám usnadní námi vypracovaný seznam několika otázek, na které byste měli v obchodních podmínkách nebo přímo u zaměstnanců jazykové školy najít odpověď:

  • Jste oprávněni dostat vráceno část peněz nebo vám bude poskytnut náhradní termín při zrušení lekce ze strany jazykové školy?
  • Jak dlouho před plánovaným počátkem výuky se škola zavazuje dát vám vědět o případném nenaplnění minimální kapacity účastníků kurzu? A budou vám v takovém případě vráceny peníze, nebo jen dostanete na výběr účast v jiné skupině?
  • Probíhá výuka také o státních svátcích? A jestli ne, posouvá se plán výuky o týden, nebo hodina ve státní svátek bez vrácení peněz propadá?
  • Jste oprávněni změnit lektora nebo skupinu v průběhu rozjetého kurzu?
  • Jste oprávněni za sebe v případě neúčasti poslat náhradníka?
  • Máte nárok na vrácení části peněz, je-li lekce zrušena z důvodu vyšší moci (např. výpadek proudu nebo generální stávka učitelů)?
  • Máte nárok na vrácení kurzovného nebo jeho části, pokud vás zasáhne dlouhodobá nemoc?

15. Učit se, učit se, učit se!

Můžete navštěvovat, kolik jazykových kurzů chcete, pokud však postrádáte píli a zanedbáváte domácí přípravu, jazyk se automaticky nenaučíte. Stačí přitom málo - sepsání případných domácích úkolů a zopakování probrané látky před další lekcí – a rapidně si zlepšíte svoji jazykovou úroveň. Na hodinách budete vždy v obraze a bude-li některý z kolegů studentů potřebovat něco vysvětlit, budete po ruce. A znáte to pravidlo, že učením jiných se učené učivo nejvíce naučíte, že?

Nebudou-li vám stačit materiály z jazykové školy, internet vám pomůže najít vhodné dodatečné učivo. Doporučujeme začít na rozcestníkových portálech, které vás již nasměřují na kvalitní zdroje studia. Pro nejčastější jazyky to jsou Angličtina-on-line, Němčina-on-line, Španělština-on-line, Francouzština-on-line nebo Italština-on-line.

Pokud máte problém se donutit doma ke studiu, zkuste tuto lenost přechytračit tím, že si pustíte nějaký zahraniční film (dle úrovně jazyka s českými, cizojazyčnými nebo žádnými titulkami). Zájemci o studium dvou jazyků si mohou vyzkoušet např. americký film s německými titulkami, negarantujeme však, že se něco naučí... :)

Kromě filmů a seriálů si můžete pouštět třeba informačně zajímavé přednášky na vzdělávacím serveru TED.com (k dispozici jsou i titulky) nebo různá videa na YouTube.com. Pokud trávíte hodně času v autě, nahrajte si do přehrávače audioknihy nebo si nalaďte stanici BBC. Rovněž máte možnost „zašprechtit si“ s někým přes Skype nebo jiný komunikační prostředek. V neposlední řadě spousta škol nabízí možnost online jazykových kurzů, které zdokonalí vaši znalost jazyka z pohodlí domova.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Kristýna (11.11.2017)
Já chodila na sjs-brno , doporučuji!
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook