Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Za vzděláním do země tisíce jezer


Erasmus Finsko

„Tma, zima a všude kolem plno sněhu...co já tady budu pět měsíců dělat?“ Přesně takový byl můj první dojem, když jsem vystoupila z letadla na namrzlou přistávací plochu letiště v Joensuu. Tervetuola Suomi, neboli vítejte ve Finsku, hlásal nápis v malinké letištní hale ve městě na východě Finska, které leží, jak jinak než na břehu velkého jezera.

Začátky

Nebylo těžké v příletové hale, která je zároveň i halou odletovou, najít mé dva tutory, kteří mě již netrpělivě vyhlíželi. Tutory mi přidělila univerzita a byla jsem moc ráda, že je mám, jelikož mi se vším ochotně pomohli. Z letiště mě po cestě, která nebyla kvůli sněhu pomalu ani vidět, odvezli do mého nového pokoje na kolejích, který mi bude pro nadcházející měsíce útočištěm a domovem. Před odjezdem na sever mi z university v Joesnuu poslali informační balíček s brožurkami ohledně výuky a také s důležitými informacemi, mezi kterými nechyběla ani žádost o ubytování.

V Joensuu existuje ubytovací agentura, která se stará o bydlení pro studenty. Pro zahraniční studenty mají na výběr několik míst rozmístěných po celém městě. Vybrat si můžete levnější ubytování umístěné dále od školy a od centra města, ve kterém budete sdílet různě velký byt s dalšími studenty, vždy ale budete mít pokoj jen sami pro sebe. Další možností je ubytování v jednopokojových „bytech“ s kuchyňkou a koupelnou, ty se nacházejí v blízkosti školy a proto jsou o trochu dražší, ale můžu je vřele doporučit, jelikož si ušetříte mnoho starostí s dojížděním. S tutory jsem po příjezdu zařídila vše potřebné, jako je nahlášení se ke studiu, vyřízení si studentské karty, registrace předmětů a v neposlední řadě také vypůjčení si zánovního bicyklu. Cyklistika nepatří k mým oblíbeným činnostem a představa jízdy na kole ve sněhu při teplotě kolem – 18°C mi přišla, před příjezdem do Finska, jako noční můra. Opak se stal pravdou a s kolem, se sněhem i se zimou jsem se rychle skamarádila. Bez kola to v Joensuu prostě nejde! A na nízké teploty, které zde na severu panují, si také zvyknete docela rychle a s postupem času vám i – 15°C bude připadat jako teplo, když jste předtím vydrželi týden s 25 stupni pod nulou. Erasmus je také o tom zažít něco nového a neobvyklého, co vás posílí.

Nenechte si ujít aneb Erasmus není jen o studiu

A už tu byl uvítací týden pro zahraniční studenty, kde nám prozradili vše důležité o životě ve Finsku, o studiu na univerzitě v Joensuu. Také nás čekal úvodní kurz finštiny, na kterém si většina z nás polámala jazyk a uvítací slavnost ve zdejším muzeu. Po prvotním ostýchání z nás za chvíli byla skvělá mezinárodní parta. Užívali jsme si společné akce, ať už to byl sportovní den, kdy jsme bobovali a sáňkovali jako malé děti nebo odpoledne v sauně s následným ochlazením v zamrzlém jezeře, a plno dalších aktivit jako curling, bowling a bruslení. I o výlety jsme nouzi neměli.

Studentská organizace, která v Joensuu působí, pořádá pro studenty plno akcí a výletů. Jelikož Joensuu leží nedaleko od hranic s Ruskem, jedním z nabízených výletů je návštěva Petrohradu, kterou si určitě nenechte ujít. Ruská kultura a památky jsou nádherné a pokud se k tomu ještě můžete po St. Petersburgu projet v limuzíně nebo navštívit představení ruského baletu, čeká na vás nezapomenutelný zážitek. Když už jste ve Finsku, neměli byste si, kromě návštěvy hlavního města Helsinek, nechat ujít ani výlet do města na polárním kruhu, Rovaniemi. Zde kromě sobů můžete spatřit i pravého Santa Clause nebo se projet ve spřežení se smečkou psů Husky. Nejlepším způsobem k objevování krás této severské země je bezesporu cestování vlakem. Jako student zde pořídíte jízdné za poloviční cenu a navíc se svezete čistým a udržovaným vlakem.

Jak to chodí na finské univerzitě

Studijní pobyt Erasmus, jak už sám název napovídá, to nejsou jen výlety, party a zábava, je to také o studiu. Univerzita v Joensuu má velmi pěkný, moderní a rozsáhlý kampus, kde si každý najde to, co ho zajímá. Vyučuje se zde například pedagogika, informatika, lesnictví, matematika, právo, ekonomie, psychologie, lingvistika, ale i teologie, ekologie nebo chemie. Mým oborem je ekonomie, management a business a s výběrem předmětů jsem neměla problémy.

Studium probíhalo v angličtině a některé kurzy jsme měli společně s finskými studenty. Vzdělání ve Finsku je na velmi dobré úrovni, ale přišlo mi, že na zahraniční studenty jsou kladeny menší nároky než na studenty finské, kteří například museli číst více knih než my „erasmáci“. Jediný větší rozdíl oproti našemu studiu na vysoké škole je uspořádání semestru. Semestr většinou začíná dříve než jsme zvyklí a také není rozdělen na výukovou část a zkouškové období, tak jako u nás. Kurzy jednotlivých předmětů se vyučují v různých, nestejně dlouhých etapách a zkouška následuje po ukončení výuky předmětu. Určitě je zajímavé a přínosné si vyzkoušet, jak to chodí na jiných univerzitách v jiných zemích.

Jak přežít na severu

Jelikož finština je složitý, ničemu podobný jazyk, není každodenní život v zemi tisíce jezer zcela jednoduchý, velkým štěstím ale zůstává fakt, že většina Finů ovládá angličtinu. Proto se v supermarketu nebojte zeptat kolemjdoucích, když nemůžete najít mléko nebo máslo podle nápisu na obalu, oni vám rádi svou dokonalou angličtinou pomohou. Výhodou, kterou jsem využívala snad každý den, byly univerzitní menzy. Skoro každá budova v univerzitním kampusu má jídelnu, kterou když jednou navštívíte, nebude chtít chodit jinam. Na výběr je hned několik jídel za velmi dobrou cenu a ke každé porci si také můžete nabrat zdarma salát ze salátového pultu. Finové, nejen že jedí hodně zeleniny, ale také skoro ke každému jídlu pijí mléko, což vám jistě připadá velmi zvláštní, ale po pár týdnech strávených ve Finsku na tom budete úplně stejně a ještě k tomu vám to bude i chutnat!

Za nic bych neměnila

Finsko, země mnoha rozdílů, mnoha tváří. Stát mezi východem a západem. Když se na tuto zemi díváte z výšky, vidíte husté nekončící koberce lesů, mezi nimiž se, jako rosa v trávě, lesknou hladiny jezer. V zimě jsou tu dny krátké a velmi mrazivé, příroda je ukrytá pod bílou pokrývkou sněhu a lidé se vám můžou zdát, tak jako počasí zde, poněkud chladní. Ale to je jen prvotní klam. Když se podíváte zblízka, uvidíte, že za touto drsnou maskou se skrývají vřelí a přátelští lidé a taková je i země, ve které žijí. Na jaře vás pak Finsko překvapí teplými, nekončícími dny, které můžete trávit s přáteli u jezera a objevovat tak poklady, jenž byly ukryty pod hordou sněhu. Finsko je zajímavým a zároveň krásným místem pro život, které vám jistě přiroste k srdci, tak jako mně.

Autor: Michaela Hegerová


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Petr Fojtík (07.10.2010)
Joensuu rulez 2008, byl jsem tam a bylo to naprosto úžasné!!!
díky za článek ;-)
informatika
Autor: Pavla Fejlová (15.03.2011)
Ahoj,
chtěla jsem se tě zeptat, jak probíhala výuka informatiky a co jste přímo na těch hodinách za semestr měli ve výukovém plánu...
mám práci o ICT ve Finsku a dost by mi tvé zkušenosti bodly.
Díky Pája
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook