Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol s formulářem pro přímý kontakt. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Letní au-pair na severu Irska

Maturitní ročník se blížil a já jsem stále neměla pocit, že by moje angličtina měla nějak valnou úroveň. A jak se na něčem takovém dá nejlíp zapracovat? Vyrazit na prázdniny do zahraničí!


© Kateřina Martínková

Jak to začalo, přípravy

S dětma pracuju pravidelně, takže au- pair byla poměrně jasná volba. Kamarádka měla dobré zkušenosti z Irska a taky mi doporučila jednu brněnskou agenturu na zprostředkování pobytu. Vyplnila jsem hromadu formulářů, sehnala reference o hlídání dětí, potvrzení od doktora, že jsem schopná pracovat s dětmi, zaplatila agentuře 1 000 Kč a čekala. Registrovala jsem se někdy v lednu, to je zbytečně brzo, první rodina se mi ozvala myslím v březnu. Ani první ani druhá rodina, která mi byla nabídnuta, mi nevyhovovala, ale naštěstí jsem „tu pravou“ nakonec našla, proběhl telefonát, napsali jsme si několik e-mailů, doplatila jsem agentuře 2000 Kč a začala zařizovat letenku.

Co považuju za praktické, obzvlášť pro ty co jedou na au- pair poprvé, je koupit si letenku jenom tam a zpáteční pořizovat až jste si jistí, že s rodinou chcete strávit celé prázdniny. Nechci samozřejmě nikoho strašit, ale vím i o lidech, kteří se vraceli po 14 dnech domů, takže je lepší si nechat tuhle možnost otevřenou. Jednosměrná letenka mě vyšla cca na 2 500 Kč, ale to záleží jak moc dopředu se kupuje, já jsem sháněla poměrně na poslední chvíli.

Rodina, práce

Moje rodina byla ze severu Irska, z menšího města Carrick-on-Shannon. Měli tři děti - dvě holky 2 a 5 let a 6ti letého kluka. Starší dva chodili ještě v červnu do školy, v červenci a srpnu jsem je měla na starost všechny tři. Otec býval přes týden mimo domov, pracoval v Dublinu, matka měla poloviční úvazek. Od toho se také odvíjela moje pracovní doba - mívala jsem kratší a delší dny, podle toho, jestli byla v práci nebo ne, víkendy volné, 1-2x týdně babysitting. Říká se, že by au-pair měla pracovat asi 30 hodin týdně, v realitě je to podle mě o něco víc, ale nepřišlo mi to jako problém. Plat jsem měla 100 euro na týden, z čehož se dalo krásně vyžít, cestovat, nakupovat a i něco ušetřit.

Náplň práce obsahovala hlavně péči o děti - příprava jídla, vycházky, hřiště, hry, dozor..hodně koukají na televizi, což je vzhledem k častému dešti pochopitelné, ale je potom těžké je od ní dostat k nějaké jiné činnosti. Taky jsem měla na starost běžný úklid domu, žehlení. Nejdřív jsem měla strach, aby si ze mě nedělali služku, ale v praxi jsou to prostě klasické domácí práce, které je většina lidí zvyklá dělat doma běžně, takže mi to rozhodně problém nedělalo.

Co se dětí týče, byly poměrně nevychované a v rodině neměli zavedené žádné tresty, což mě občas opravdu přivádělo k nepříčetnosti. Ale byla jsem tam jenom na tři měsíce, takže jsem nepovažovala za správné jim do toho zasahovat.
Další věc je irský přízvuk, s tím jsem hodně bojovala. Asi většina z vás viděla film Once, ano, Irové opravdu mluví jako Glen Hansard. Zkracují hlásky a celkově trochu mumlají, což pro cizince může být docela problém. Já jsem třeba až do konce pobytu pořádně nerozuměla otci rodiny; )


Karneval v Galway
© Kateřina Martínková

Irsko

Irsko je krásná země, všude spousta trávy, zeleně a ovcí. Bohužel jak to tak na ostrovech bývá, počasí opravdu za moc nestojí, léta a slunce jsem si tam užila jeden týden, jinak bylo poměrně chladno, často pršelo, což člověku komplikuje plány, obzvlášť když chce cestovat. Já jsem se každopádně odradit nenechala a snažila jsem se podívat do okolí.

Měla jsem štěstí, rodina mě vzala na jejich týdenní dovolenou na jih Irska, vřele doporučuju Ring of Kerry a okolní národní parky- nádherná příroda, pobřeží. Další z větších výletů jsem podnikla do pobřežního města Galway, zrovna v období festivalu, všude bylo plno pouličních umělců a lidí, takže bylo na co koukat. Pokud jedete na víc dní, doporučuju zarezervovat hostel dopředu (slušný se dá sehnat kolem 20 euro za noc, možná i míň), na místě už by mohlo být všechno plné, obzvlášť pokud je ve městě nějaká akce.

No a samozřejmě nejde nenavštívit Dublin. Prošla jsem klasické památky, ale největší dojem na mě udělalo muzeum piva Guinness. Tak jak nejsem nějaký velký fanda piva, tohle mě opravdu nadchlo. Podrobný popis a ukázka výroby piva, staré plakáty a reklamy, možnost natočit si vlastní pintu pravého Guinnessu a spoustu dalšího, opravdu nezapomenutelný zážitek!

Další věc, ze které jsem byla nadšená, byly irské hospody. Jsou nekuřácké, což znamená jednak příjemnější prostředí a jednak to, že se v nich lidé více pohybují, o víkendech bývá tak plno, že prostě postávají buď vevnitř nebo venku. Stejně jako irské domy, i hospody jsou barevné a stylově vybavené, naprosto nesrovnatelné s českým prostředím. A jelikož jsou Irové národ velmi muzikální, často v hospodách bývají hudební vystoupení, nebo se prostě jenom sejde skupinka známých s hudebními nástroji a hrají. A to potom opravdu stojí za to.

Přínosy a ztráty


© Kateřina Martínková

Můj pobyt pro mě měl asi samé přínosy. Myslím, že jsem měla velké štěstí s rodinou, až na nějaké drobnosti jsem u nich byla moc spokojená a matka rodiny se mi opravdu věnovala, snažila se mi ukázat Irsko, brala mě na výlety, povídaly jsme si o tom, jak co u nich funguje, díky čemuž jsem získala docela dobrý přehled.

Sama sobě jsem dokázala, že nejsem až tolik nesamostatná - strávila jsem nezapomenutelné tři měsíce v cizí zemi, což považuju za velký úspěch. Dalo mi to hodně co se komunikace s lidmi týče, naučila jsem se dělat kompromisy, sama se rozhodovat a mít zodpovědnost za děti a domácnost. Rozhodně jsem si zlepšila angličtinu, udělala si představu o jiné kultuře a i si trochu něco vydělala. No a důkazem, že se mi to opravdu líbilo je to, že letos jedu na prázdniny dělat au-pair do Francie!

Autorka: Kateřina Martínková

Další zkušenost s prací au-pair v Irsku si můžete přečíst v článku au-pair v Irsku. O tom, co všechno potřebujete, když chcete v Irsku jako au-pair pracovat najdete v článku práce au-pair v Irsku.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: zuzka (08.06.2009)
Chtěla bych se zeptat co je to za agenturu přes keterou si jela!Mám z toho všeho abych pravdu řekla strach!díky e-mail:
Re:
Autor: Katka M. (16.06.2009)
jela jse řpes brněnskou agenturu All a rozhodně si nemůžu stěžovat, všude jí doporučuju a vím o hodně lidech kteří přes ní taky byli..
Autor: Iwwwula (26.08.2009)
Čau, ségra přes ni taky byla a jemoc spokojená, na její doporučení se přes All chystám taky vyrazit do světa:-)
Autor: Lenka (05.01.2010)
Můžu se zeptat, jak si sháněla ty reference o hlídání? Taky bych chtěla jet na prázdniny s touto agenturou, řekli mi, že by mi něco sehnali, ikdyž mi je 17. Ale nevim, jestli jitm mám věřit, protože se všude píše, že by agentura neměla chtít peníze předem a oni chtějí 3000,- plus si pak ještě musíš sama dokupovat letenku a tak.. Moc děkuju za odpověď
Re:
Autor: Barbora (06.01.2010)
Já jsem s touto agenturou jela taky, rodinu mi v poradku sehnali. Na zacatku jsem zaplatila zalohu a az kdyz jsem byla s rodinou domluvena, doplatila jsem zbytek. Letenku mi zaridila agentura, ale dneska uz bych si ji radsi nasla sama. Byla to obycejna letenka s Ryanair a nedostala jsem zadne potvrzeni o tom, ze opravdu stala tolik, kolik si rekli. Ale to je moje blbost, mela jsem si doklad vyzadat. Jinak si ale myslim, ze je ta agentura dobra, v tvem veku bych si asi netroufla jen tak bez agentury. Co se tyce referenci - shanej je od lidi, kterym si hlidala deti :) Pokud jsi nikdy zadne nehlidala, tak zajdi za nejakymi znamymi, pohrej si s detmi a nech si to podepsat :) Ja reference hrozne resila a mela jsem jich hodne, vsechny cesko-anglicky, protoze lidi, kteri mi je psali, anglicky neumeli - napsali to cesky a ja prelozila. Ale jak jsem pozdeji zjistila, moje rodina tyhle veci vubec necetla, aupair, co prisla po me vybrali proste tak, ze jim agentura nejakou pridelila, vedeli jen jmeno a odkud je. Ale takovy postup neni pravidlo, nektere rodiny daji na reference hodne.
Autor: Renča (11.05.2010)
Taky jsem byla s agenturou all a byli moc ochotni, pomohli, poradili..vse probehlo v poradku. Tenhle rok uz se s nima chystam potreti :)
prace na stavbě
Autor: ruda (14.02.2011)
hledam 4 zedníky na praci v tulamore a okolí jedna se vyzdivani kamenem lidi kteři nepijou a chteji si vydelat kontakt
Autor: Laďka (06.09.2012)
Letos dcera odletěla na Krétu, měla od agentury ALL kontrakt na práci, ubytování a stravu měl platit zaměstanavatel. Na místě vůbec nic nebylo zajištěné, na práci tam přijely dvě dívky, práce byla jen pro jednu a ubytování a stravu odmítl platit. Takže nějaký kontrakt od agentury ALL je jen cár papíru. Tuto agenturu bych už nebrala.
reakce na zprávu "Laďka (06.09.2012) "
Autor: ing. Y. Vítková (18.09.2012)
Jsem vedoucí Agentury All, s.r.o. a ráda bych záležitost týkající se brigády pro Táňu L. v Řecku uvedla na pravou míru:
- práce pro ni byla s řeckým zaměstnavatelem domluvená předem - viz kopie komunikace T.L. se zaměstnavatelem:

Dear Tana ,
You will be working at night so bring nice clothes with comfortable shoes .
Have a safe journey , You have my number if you have any diffuculty .
69..........
See you onn Tuesday .
Regards,
An....
----- Original Message -----
From: "Táňa L....."
To:
Sent: Saturday, August 11, 2012 4:39 PM
Subject: Greeting from Tana
> Good afternoon, An...!
>
> How are you?
> I am coming to work in your Be........ since this Tuesday 14th August. I am
> writting to inform you that I will fly into Chania at 8:50 in the morning
> so I hope to be in Paleochora around noon.

Zaměstnavatel poskytl T. L. nadstandardní plat, nechtěl jí zaplatit stravu a ubytování, což měla T.L. řešit s naší agenturou - pomohla by situaci vyřešit k oboustranné spokojenosti. Místo toho byla T.L. na řeckého zaměstnavatele drzá, tudíž ji odmítl zaměstnat, ačkoli pro ni práci měl - viz kopie korespondence:

From: VIL............
To: agentura all
Sent: Tuesday, August 14, 2012 4:05 PM
Subject: Re: Tana L.......
I can't believe Tana has already written to you and complained .
If her manner was a little more congenial we would have found a compromise but the girl is adamant in a rude way .
We do not want her to work for us .You may have her back thank-you very much .
Regards,
An....

Agentura All, s.r.o. našla Táni náhradní práci za standardní mzdu cca 50 km od místa, kde byla. Poslali jsme jí potvrzení o jejím přijetí novým zaměstnavatelem, ten jí i několikrát volal a domlouval se s ní na nástupu a termínu jejího příjezdu. Táňa tuto práci odmítla.
Agentura All, s.r.o. splnila veškeré smluvní podmínky vůči klientce a zajistila jí navíc náhradní brigádu přesto, že klientka si své nepřijetí u původního zaměstnavatele zavinila sama nepřístojným chováním.
ing. Y. Vítková
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook