Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Evropská dobrovolná služba – Dobrovolný sociální rok v Německu


Školení pro dobrovolníky
© Martina Jiskrová

Po střední škole jsem si přála splnit sen a odjet na pár měsíců do Německa jako dobrovolník. V září se na stránkách Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem se objevil inzerát . Dětské rekreační středisko na česko-německých hranic hledá dobrovolníka ze základy němčiny, zvědavého a musí mít rád děti, náplní práce jsou volnočasové aktivity a zážitková pedagogika. Napsala jsem v němčině motivační dopis a žitovopis a asi po týdnu jsem dostala email, že musím čekat do prosince, kdy se uzavírá projekt. Na začátku ledna jsem dostala kladnou odpověd a já mohla si splnit sen : žít a pracovat v Německu.

Příprava na odjezd na EDS

Ke konci ledna jsem se zůčastnila prvního školení pro dobrovolníky. Na předodjezdovém semináři jsem načerpala zajímavé informace a seznámila se s dalšími dobrodruhy, co vyráží do Evropy. Po absolvování školení jsem obdržela poštou smlouvu a musela jsem si projít českými úřády. Zjistila jsem jak se Česká Republika staví k dobrovolníkovi. Například jsem přišla na pojištovnu se odhlásit, pracovnice se zeptala jestli jedu pracovat nebo studovat, já jsem odpovědela, že budu jako dobrovolník. Milá paní pracovnice suše odpověděla, že příslušnou kolonku nemá. Na úřad práce jsem ani chodit nemusela, protože jsem nejela studovat ani pracovat. Jako dobrovolník nejste výdělečně činný, pobíráte jenom kapesné. Speciální pojistný program pro dobrovolníky se musí přihlásit až v Paříži i přes fakt, že i pojištovna působí v ČR, ale opět pro Evropskou dobrovolnou službu není připravena.

Seznámení s prostředím

Týden před nástupem do nového působiště jsem si domluvila informační schůzku. Prohlédla jsem si pracoviště, seznámila se ze spolupracovníky, prohlédla jsem si svůj pokoj, kde jsem měla bydlet a podobně. Velice doporučuji, já jsem měla možnost díky blízkosti osobně pracoviště navštívit , ale je dobré třeba přes email zjistit kontakty na bývalé dobrovolníky, jaká bude přesně vaše pracovní náplň, co s sebou potřebujete. Jedna dobrovolnice odjela do Německa a na místě zjistila, že potřebuje hlavně sportovní a staré oblečení.

Dobrovolnická práce v mateřské školce

Nastoupila jsem v březnu do mateřské školky. Neměla jsem skoro žádnou praxi jak se starat o skupinu okolo 15 dětí. Ale díky skvělému týmu vychovatelek jsem rychle pochopila, jak to ve školce chodí. Pracovala jsem šest hodin denně, program se skoro nikdy neměnil. Dávala jsem na děti pozor, hráli se hry, chodilo se na hřiště či do lesa, někdy jsem učila pár českých slovíček. Německé děti mají jinou výchovu, už od 5 let pracují v dílně s pilkou a kladívkem, sami si nalévají čaj a jsou velmi chytré a upovídané

Dobrovolnická práce ve volnočasovém centru

Od dubna jsem změnila pracoviště a až do listopadu jsem pracovala ve volnočasovém centru, hlavní náplní bylo především překlad z němčiny do čestiny, pomoc v kreativní dílně, vymýšlet nové hry a nápady a díky zlepšující se němčiny jsem mohla pracovat i na recepci. Zlatým hřebem a taky velice náročné byla organizace programů na letních táborech. Jeden den jsme byli jako pravěké ženy a na druhý den jsem míchala koktejly na Flirt disko. Můžu ale říct, že na letní prázdniny nejraději vzpomínám, pracovali jsme jako tým a užili si mnoho legrace. A v průběhu projektu jsem se zúčastnila dalších školení pro dobrovolníky i jazykového kurzu v Berlíně.

Výhody EDS

Evropskou dobrovolnou službu velice doporučuji, myslím, že je velice přínosnější než aupair. Jako dobrovolník si můžes sama zvolit čeho se projekt bude týkat, jestli záchraně mořských ptáků nebo pomoc postižených. Získáš kapesné, ubytování, stravu, zadarmo se zúčastníš školení a jízdenku tam a zpět máš proplacenou. Kromě toho naučíš se cizí řeči, najdeš mnoho přátel z celé Evropy a získáš velké zkušenosti.


Jazykový kurz
© Martina Jiskrová

Mateřská školka
© Martina Jiskrová

Autorka: Martina Jiskrová


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Autor: Petra (08.10.2010)
Ahoj.Mohla bych se tě zeptat na pár věci v meilu?? Moc díky Petra
Autor: Martina (08.11.2010)
Ahojky,co potřebuješ vědět?Kdyby něco můžeš psát na (nyní jsem již vdaná :) ) Měj se hezky Martina
Re:
Autor: Kristýna (08.12.2010)
Ahojky, mám také pár dotazů, mohla bych Vám napsat mail.
Děkuji Kristýna
Autor: lenka špičková (17.10.2010)
Článek mě moc zaujal, hodně dlouho uvažuji, že bych se usadila v Německu natrvalo, potřebovala bych od vás pár rad.Poprosila bych o Váš mail, můj je moc děkuji, velmi spěchám
Autor: Martina (08.11.2010)
Ahojky,napsala jsem Vám email,budu ráda,když se ozvete...Mějte se hezky Martina
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook