Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Sociální pojištění ve Velké Británii a odvody ze mzdy

Dostávám neustále dotazy týkající se pojištění ve Velké Británii a odvodů ze mzdy. Po celou dobu mého života a podnikání na ostrovech se změnilo jen několik maličkostí. Proto přináším tento článek, který odpovídá na ty nejčastější dotazy, které často diskutuji s klientama.

National Insurance Number ve Velké Británii, k čemu slouží a jak ho získat

Ve Velké Británii se nepoužívají občanské průkazy. Náhradou za identifikaci na úřadech poslouží National Insurance Number, zkratka je NI No nebo NINO. Je to číslo, které je dítěti v Británii přiděleno, když dovrší věku 16 let. K žádosti o toto číslo cizinci se dostaneme za moment.

Pod tímto číslem se odvádí daně ze mzdy a sociální pojištění, to platí jak pro zaměstnance, tak i podnikatele nebo živnostníky. Když jde o osobu nepracující, dotyčný nebo dotyčná nemusí samozřejmě odvádět nic na daních ani na sociálním pojištění, které toto číslo také pokrývá. Nikdo nic neplatí na zdravotním pojištění, vysvětlím později.

Britská vláda popisuje toto číslo jako „číslo osobního účtu“ a to z toho důvodu, že je přiděleno každému rezidentovi Velké Británie a po celou dobu života se nemění.

K čemu slouží NINO

Pod tímto číslem občan odvádí sociální pojištění a daně státu. Stát pak podle výše příspěvku vypočítá důchod při odchodu do starobního důchodu.
Pracovníci, kteří vydělají do £155 týdně (přibližně 25 500 Kč měsíčně), neodvádí nic na sociálním pojištění. U živnostníků nebo podnikatelů je roční částka, do které neodvádí NINO do výše £5965 (asi 226 600 Kč ročně, to je 18 880 Kč měsíčně).

Nezmiňuji zde zdravotní pojištění, protože na to se nic neodvádí, nehledě na to, kolik vyděláte. NHS (zdravotní péče) je v Británii hrazena z daní. Nemusíte mít práci, nic nikam neodvádíte a i přes to máte nárok na zdravotní péči, jestli máte NINO. To je velký rozdíl proti České Republice.

Odvody na NINO jsou 12% z hrubé mzdy a to pro všechny zaměstnance, kteří vydělají mez £672 a £3 532 měsíčně resp. 25 500 Kč a 134 200 Kč. Zmíním zde jen okrajově daň z příjmu, abyste měli celkový obrázek o odvodech z hrubé mzdy. O této problematice se blíže věnuji na svém blogu na webu huradosveta.cz. Ve finančním roce 2015/16 je nezdanitelné minimum £10 600 za rok a vše nad toto minimum je daněno 20% až do výše £31 785 hrubého, zdanění nad tuto částku je pak navýšeno na 40%.

Musím zde zmínit, že zdravotní pojištění můžete mít pouze na jediném místě v Evropské Unii. To znamená, že když odjíždíte do Velké Británie pracovat, musíte se po získání práce v Británii odhlásit ze své české pojišťovny a to do 8 dnů, jinak mohou vznikat pokuty.

V žádném případě se však nenechávejte odhlásit z pojištění ještě před cestou do Británie, některé pojišťovny vás v klidu odhlásí. Co kdyby se něco přihodilo v Británii a vy ještě neměli vyřízené NINO? Než odjedete, navštivte proto raději svou pojišťovnu a vyžádejte si EHIC kartičku, ta slouží na základní a akutní pokrytí výloh za ošetření na území EU.

Žadatelé z cizích zemí

Když se člověk chystá jet do Velké Británie za prací, musí požádat o NINO na úřadě, jakmile přijede do země. Stačí jen vytočit telefonní číslo pro objednávky +44 3456 000 643 a to nejdříve dva dny po příjezdu, jinak nelze schůzku zajistit. Později žádat můžete.

Na telefonu je nutné nahlásit adresu pobytu, britské telefonní číslo, datum příjezdu do země, jméno, příjmení a datum narození. Ptají se také na důvod žádání, kde stačí uvést, že máte zájem pracovat. Pak se dostavíte na sjednaný pohovor na Úřad práce a po absolvování pohovoru přijde číslo poštou přibližně do dvou týdnů.

Výhodou je, že toto číslo vám bude navždy platit, i když opustíte zemi třeba na deset let a pak se znovu rozhodnete vrátit zpět, číslo vám zůstává. Proto ho nikdy nevyhazujte, protože pak ho budete složitě získávat nazpět přes úřady. Najdete ho na výplatní pásce, na dokladech P45 (zápočtový list) nebo na P60 (výměra daní).

Formát čísla

Na začátku čísla je dvojíce písmen, pak následuje šest číslic a na konci je jedno písmeno, například AB 12 34 56 C. Uvádí se s mezerami mezi číslici vždy po dvou. Vláda nepoužívá na začátku čísla tato písmena D, F, I, Q, U nebo V. Druhé písmeno nikdy není O. To platí i pro dvojící písmen dohromady BG, GB, NK, KN, TN, NT a ZZ. Číslice, které následují, mají většinou svůj význam.

Poslední ze tří dvojic uvádí den v týdnu, kdy jsou vypláceny různé druhy dávek klientovi Úřadu práce nebo kdy se dostavuje na úřad k zápisu. Pokud jde o pracujícího, nemusí se nikde dostavovat. 00 až 19 znamená pondělí, 20 až 39 úterý, 40 až 59 středu, 60 až 79 čtvrtek a 80 až 99 pátek.

Z historie

Do roku 1975 se používaly v Británii kartičky s National Insurance Number a měnily se každých 12 měsíců. Poslední písmeno bylo A, B, C a D. Podle toho občan věděl, kdy se má jeho kartička vyměňovat. Kartičky sloužily k odvádění poplatku National Insurance Contribution (NICs).

Vlastní zkušenost

Od roku 2004 pobývám ve Velké Británii a dle mých zkušeností je jejich systém jednodušší a transparentnější. Číslem se všude identifikujete a veškeré úřady mají k náhledu vaše osobní údaje. To platí i o policejní hlídce, když vás zastaví v autě. Řidičský průkaz zde není povinností nosit u sebe, i když řídíte vůz. O navrácení přeplatku na daních se dá zažádat kdykoliv v průběhu roku, nemusí se čekat až na ukončení.

Autor:
Adam Wojnar
Huradosveta.cz

Zdroj:
Wikipedia.org
www.gov.uk/national-insurance
huradosveta.cz/clanek-jak-se-zdani-vas-prijem-v-anglii-dane-prehledne


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Daně
Autor: Dominik (22.06.2015)
takže pokud v Anglii pracuji pouze 2 měsíce, nemusím odvádět daně protože jsem nesplnil minimální roční vydělek, nebo musím protože jsem splnil minimální měsíční ?
Re: Daně
Autor: Adam Wojnar (25.06.2015)
Zaměstnavatel Vás navede do svého systému tak, že můžete hned ze začátku platit daně, ale veškeré odvedené daně Vám budou navráceny, jakmile zažádáte o navrácení daní. Nepočítá se to na měsíční bázi, ale na roční. To znamená, že když vyděláte například 3000 (max 10600) liber hrubého za dva měsíce, tak veškeré daně (Tax) se Vám navrátí nazpět. Na NI (National Insurance) se to nevztahuje, těch 12 procent je nenávratných.
Autor: Jakub (23.08.2017)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak můžu nahlásit britské telefonní číslo na to, abych si zažádal o NINO, když to NINO potřebuji už na to, abych si mohl zařídit to britské telefonní číslo? Omlouvám se za možná zbytečný dotaz, ale mám v tom zmatek.
Pojištění pro pracujícího studenta
Autor: Vera (19.06.2018)
Dobrý den,

Jak se řeší pojištění, pokud v UK studuji na Vš, mám tedy české pojištění jako student a přítom pracuji a mám NIno? Ve VZP mi tvrdí, že se student měl odhlásit jakmile začal v UK pracovat. Můžete mi k tomu něco napsat? Případně na .
Děkuji

Věra
NIN
Autor: Nikola (29.06.2018)
Dobrý den pracuji v Anglii již 2 měsíce a mám dvě zaměstnaní, obě na částečný úvazek a při obdržení výplatní pásky lze vidět, že mi strhli pouze Tax ale nic na NI, je to v pořádku ? Výdělek měsíčně nepresahuje 1200 liber
Re: Odvody v ČR, Anglie
Autor: Magda Veselá (01.08.2022)
Dobrý den, žiju trvale v Anglii. Nyní budud pracovat na pracovní smlouvu v Anglii + ČR ( DO 18.000 ). JAK POSTUPOVATpři odvodech - bude mi zaměstnavatel v Praze srážet v ČR, Když výkon práce mám oba pracovní poměry Anglie?
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Zkušenosti našich čtenářů

Jak jsem v Anglii trhala sedm týdnu jahody

Nazkušenou.cz on Facebook