Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Práce v Norsku aneb uklízečkou za plat managerů

Velké množství mladých lidí se zajímá o brigády v zahraničí. Je to skvělá příležitost získat zkušenosti s prací v cizím prostředí, v cizím jazyce a navíc si poměrně slušně vydělat. V některých zemích i mnohem více, jak by tomu bylo například u letní brigády v Čechách. Mezi tyto země ale nepatří pouze Anglie či Švýcarsko, ale především často opomíjené Norsko.

Norsko se stalo v poslední době tzv. evropskou Amerikou. Pro občany EU není třeba žádné povolení ani víza. Možnost získat práci s pouhou znalostí anglického jazyka a vydělat si minimálně 50 tisíc Kč za měsíc je poměrně vysoká.

Nikola Pokorná jezdí do Norska pracovat na sezónní práce od roku 2014. Poprvé vyrážela se svým přítelem tzv. "na blind". Bez zkušeností, bez kontaktů a bez konkrétní představy, co a kde hledat. To vše v polovině rozjeté sezony, kdy většinou už byla všechna pracovní místa obsazená. Tisíckrát byli odmítnuti, přesto se ale nenechali odradit a práci po týdnu hledání získali.

Možná jsme měli štěstí, možná jsme měli jen silnou vůli a vytrvali. At už to bylo jakkoli, věřím, že to může zvládnout kdokoli jiný. Stačí se umět domluvit anglicky a nebát se.

Poprvé jme našli práci v horském hotelu 1400 m n. m. na náhorní plošině Sognefjellet. Byl červenec a všude bylo ještě dost sněhu. Dokonce kolem chaty stále jezdili zapálení běžkaři po běžkařské trati. Pracovali jsme jako pokojské a občas vypomáhali v kuchyni s mytím nádobí.

Náš šéf patřil mezi ty, co řeší vše na poslední chvíli. Díky tomu se zde na nás usmálo štěstí. Pokojská, kterou tam do té doby měl, měla během několika dní končit a on stále neměl náhradu.

Sám nám potvrdil, že jsme přišli v pravý čas a ulehčili mu práci. Díky nám totiž nemusel procházet stovky životopisů a vybírat vhodného kandidáta na uklízení (na základě čeho se vybírá vhodný kandidát na uklízení ze životopisů, to netuším).

NA ZAČÁTKU JSME NEMĚLI ŽÁDNÝ SYSTÉM A ŠÉF Z NÁS NEBYL ZROVNA NADŠENÝ

Byla to naše první zkušenost s prací v zahraničí a byli jsme za ni neuvěřitelně vděční. Začátky byly ale těžké. Ač jsme se snažili, jak nejvíce to šlo, byl to velký boj. Nejhorší na začátku bylo uklízet rychle a kvalitně. Neměli jsme v tom žádný systém a netušili, co se kde nachází, a to nám práci trochu prodlužovalo. Šéf z nás nebyl zrovna nadšený. Po dvou týdnech se ale vše stabilizovalo a pak si nás nemohli vynachválit.

NÁPLŇ PRÁCE

Naší náplní práce bylo ráno uklidit záchody a sprchy, což jednomu obvykle zabralo hodinu a půl. Pak jsme si na recepci převzali klíče od pokojů a seznam, co se bude dnes uklízet. Chata měla asi 40 pokojů a 80 lůžek. Některé pokoje zabrali 5 až 10 minut, jiné 20 až 30 minut.

PRÁCE BYLO NĚKDY HODNĚ A NĚKDY ZASE TÉMĚŘ ŽÁDNÁ

Někdy bylo práce hodně málo a někdy se uklízela téměř celá chalupa. Nevýhodou trochu bylo, že když jsme si chtěli nadělat více hodin, tak to nebylo možné, protože v ten okamžik obvykle klientů nebylo mnoho. Jindy jsme se zase mohli zbláznit, abychom vše stihli. Řekla bych, že to byla práce pro 1,5 člověka. Pro jednoho někdy opravdu hodně a pro dva někdy zase hodně málo. Ale i tak jsme si slušně vydělali.

CENA UBYTOVÁNÍ BYLA NA NORSKÉ POMĚRY OPRAVDU NÍZKÁ

Bydleli jsme na pokoji pro zaměstnance, který byl v rámci hotelu. Za maličký pokojík s umyvadlem jsme platili 1000 NOK měsíčně na osobu. Což je na zdejší poměru opravdu málo. Pokud byste měli bydlet v apartmánu, tak zaplatíte na osobu tak 4000 až 5000 NOK a někdy i více.

Menší nevýhoda byla, že jsme měli hodně špatný signál wifi na pokoji, pokud jsme tedy vůbec nějaký chytili. Také jsme neměli přístup do kuchyně, měli jsme ale možnost si platit zaměstnaneckou stravu v hotelu. Cena se pohybovala okolo 75 NOK za snídani, oběd a večeři na den pro jednu osobu. My jsme si ale platili pouze večeře za 45 NOK na osobu. Občas jsme sjeli do 35 km vzdáleného obchodu a nějaké jídlo jsme měli navezené z Čech.

VÝHODY HOTELŮ

V některých hotelech se může stát, že poskytnou ubytování a stravu zdarma. Proto doporučuji zpočátku hledat práci díky těmto možnostem právě tam. S angličtinou se snadno uchytíte jako číšníci, pomocníci v kuchyni nebo pokojské a o ubytování a stravu se často postará hotel.

VE MĚSTĚ SI PŘIPLATÍTE ZA DRAŽŠÍ BYDLENÍ

Je nutné ale počítat s tím, že pokud budete hledat práci ve městě, budete mít i vyšší náklady za bydlení. Ve městě je také menší pravděpodobnost, že vám hotel zajistí bydlení. Města jsou ideální na hledání stálejšího zaměstnání. Na sezónní pozice bych volila spíše turistické lokality.

PLATY SE MOHOU LIŠIT, ALE VE ZKRATCE SE DÁ ŘÍCT, ŽE ZA 4-5 MĚSÍCŮ SI VYDĚLÁTE NA ROČNÍ POBYT NA CESTÁCH

Platy v Norsku se můžou lišit, tyto nejnižší pozice se pohybují kolem 150 – 170 NOK hrubého za hodinu (125 - 145 NOK čistého). V únoru nebo červnu následujícího roku vám ještě přijdou tzv. Holiday money, což je asi 10 % z vašeho platu, a na konci června může přijít i část vrácených daní. Dá se říci, že 4-5 měsíců práce v Norsku vám může financovat roční pobyt na cestách.

AGENTURÁM SE RADĚJI VYHNĚTE

Čemu bych se opravdu vyhla, jsou agentury, ať už české nebo norské. Vždy se vyplatí do hledání práce investovat svou vlastní energii. V tom lepším případě zaplatíte agenturám 15 – 20 tisíc Kč za poplatky a v tom horším vám strhnou 50 % z vašeho platu. Je tedy rozdíl si vydělat 20 – 30 tisíc Kč měsíčně nebo 50 – 70 tisíc Kč měsíčně.

K tomu, abyste si mohli najít práci sami, se jednoznačně potřebujete domluvit anglicky a být odvážní! Pokud nemáte jasno, jak práci hledat, koho a jak kontaktovat se svým CV nebo jak to chodí s norskými úřady, nemusíte hned zbytečně utrácet tolik peněz za agentury.

Jsou i jiné možnosti, jak se s tím poprat. Můžete si přečist například eKnihu Práce v Norsku – jak ji najít bez agentur a bez znalosti norštiny. Najdete v ní i seznam s téměř 200 kontakty na různá pracovní místa po celém Norsku.

ROZEŠLETE CO NEJVÍCE EMAILŮ S VAŠÍM ŽIVOTOPISEM

Nezapomeňte, že když budete odesílat emaily s vaším CV, je nezbytné je odeslat na co nejvíce míst. Je totiž více než pravděpodobné, že z 50 odeslaných emailů vám přijde 5 odpovědí a z toho pouze jedna kladná.

Váš email by rozhodně neměl vypadat jako hromadná zpráva. Přizpůsobte alespoň z části obsah motivačního dopisu a někdy i životopisu na základě adresáta, komu email posíláte.

VYTVOŘTE SI SEZNAM POTENCIONÁLNÍCH MÍST – ČÍM VÍCE, TÍM LÉPE

Čím větší seznam potencionálních míst máte, tím lépe pro vás. Ten seznam se vám bude hodit i v případě, že budete místa objíždět na blind. Pak je dobré neztrácet čas na místech, kde evidentně "chcípl pes", ale zaměřit se spíše na turistické oblasti, kde to žije.

MĚJTE FINANČNÍ REZERVU

Na cestu je dobré mít rezervu alespoň 15 až 20 tisíc Kč, teplý spacák a nějaké zásoby jídla. Pokud pojedete autem, máte výhodu, že si toho můžete dost navézt. Zásoby jídla pak rozhodně nepodceňte!

NIKDY NENÍ POZDĚ

Neřekla bych, že může být někdy pozdě na hledání práce. Určitě existuje ideální i méně ideální doba.

Pro hledání letní práce je ideální začít v období od února do dubna, ale to neznamená, že byste v červnu nebo v červenci nemohli uspět.

Z vlastní zkušenosti totiž vím, že se vždy najde nějaký zaměstnavatel, co vše řeší na poslední chvíli nebo mu náhle nějaký zaměstnanec vypadl a on akutně hledá náhradu.

Takže nezoufejte a věřte, že právě takový zaměstnavatel na vás vždy čeká s otevřenou náručí! ;)

Inspiraci ohledně tématu práce v Norsku můžete nalézt na stránkách www.pracuj-v-norsku.cz.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Situace v Oslu 2018
Autor: Daniel (13.07.2018)
Jsme v Oslu s přítelkyní už 14 dní a je to víc než jen těžké najít práci. To samé mi říká i kamarád, který měl naštěstí práci domluvenou z ČR přes agenturu (Agentura je Norská, jen blbec by šel do české agentury a nechal se ještě ke všemu okrádat typu Student Agency) a následně zde si pak po hodně dlouhé době našel jinou práci. Anglicky umíme oba víc než dobře už jen po delší době strávené v US, do toho každý z nás další cizí jazyk a Norsky základy.
Z cca 70 e-mailů a osobně navštívených míst v Oslu se ozvalo cca 4 až 6 lidí zpět z toho 3 chtějí plynulou norštinu, tudíž nás nevzali a další nabízí jen part time s mzdou cca 165,-NOK na hodinu hrubého čili mínus cca 30% daně, ze které se v oslu moc neužívíte (pokud tu práci má jen jeden z vás, pokud ji máte oba dva moc si nevyděláte, ale zvládnete to, ve finále to bude ale skoro stejné jak v ČR, protože tady máte vyšší nájmy a dražší jídlo, hlavně doprava je tak cca 4x dražší než u nás) kord pokud zde je průměrná mzda cca 300-400,- NOK na hodinu. Je tu plno inzerátů a nabídek, ale nikdo se nám neozývá a ani když tam osobně pak dojdeme, tak říkají, že nikoho nehledají čili dost na hlavu.
Na místo toho tu všude vidíte (z čeho jsme oba v šoku docela) uprchlíky, těhotné ženy z Indie, zahalené ženy ze Sev. Afriky a hromadu Poláků a ano tihle všichni mají přednost v práci očividně.

Rada: pokud to nemáte domluvené z ČR tak na Blind do Norsska nejezdit. Minimálně nějezdit na léto, ale jak nám většina říká, tak spíš až v Září přijeďte a i tak se naučte trochu severské jazyky. Z vlastní a aktuální zkušenosti fakt ať norština, švédština či dánština minimálně jeden z těchto tří jazyků se naučte tak, abyste mohli alespoň vést rozhovor a oni vás nemohli jen tak odpálkovat.
Re: Situace v Oslu 2018
Autor: Honza D. (06.09.2018)
Dobrý den, o jakou pracovní pozici jste měli zájem? Já bych chtěl jet v říjnu do Norska pracovat s tím že bych hledal práci na místě ale v oboru svařování. Myslíte že svařeč má šanci?
Re: Re: Situace v Oslu 2018
Autor: Filip (17.09.2018)
Ahoj, jsem také svářeč konkrétně CO2. Pět let aktivní praxe a přemýšlím o změně vzduchu. Tady je mi už nějak těsno. Budu rád za každou relevantní informaci. Pokud by někdo hledal parťáka, třeba se domluvíme.
Práce v cizině
Autor: Martina (07.12.2023)
Práce v cizině je dobrá zkušenost a taky finanční pomoc. Já jsem byla na rok v Anglii a vydělala jsem si tam tolik, jako tady za několik let. I díky tomu jsem si vytvořila velkou finanční rezervu a můžu si dovolit investice s měsíční splátkou a svoji finanční rezervu neustále zvětšovat :-) .
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Další články k tématu

Au-pair pobyty

Práce na farmách v Norsku

Zkušenosti našich čtenářů

Norsko – země, na kterou se nezapomíná

Nazkušenou.cz on Facebook