Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak získat magisterský titul v zahraničí

Chcete studovat v zahraničí, ale neláká vás jen krátkodobý pobyt? Domníváte se, že získat magisterský titul v zahraničí je příliš drahé? Vyjet na magisterské studium do zahraničí může být mnohem jednodušší, než si myslíte.

Pokud se rozhodnete studovat v některé ze zemí Evropské unie, budete mít stejné podmínky jako místní studenti. To znamená, že pokud domácí neplatí školné, nebudete je platit ani vy. Většinou však nebudete mít nárok na sociální dávky a studentské půjčky, které bývají dostupné pouze občanům dané země.

Jak na to

Složit přijímací zkoušky na některou z vysokých škol v zahraničí není většinou složitější než v České republice. V některých evropských zemích se navíc zkoušky vůbec nedělají a stačí dokázat, že jste v předchozím studiu získali dostatečný počet kreditů a obstojné známky.

Životní náklady v západních zemích jsou však vyšší než u nás a stíhat práci a studium je někdy hodně složité. Navíc nemáte jistotu, že práci seženete rychle po příjezdu. Pro začátek však můžete využít některý z běžně nabízených stipendijních programů jako například Erasmus.

Využijte dostupná stipendia

Stipendia se obvykle nabízejí jen na krátké studijní pobyty, mohou ale pokrýt většinu nákladů na život v cizí zemi. Když si budete vybírat z nabídky stipendií na vaší škole, zkuste také zjistit, zda hostitelská škola nabízí i magisterský program, který vás zajímá. Když stipendium opravdu získáte, zapište si na škole v zahraničí předměty vyžadované pro vybraný magisterský program.

Během roku na hostitelské škole si pak vyplníte přihlášku na tento obor a pokud budete přijatí, můžete požádat o uznání již odstudovaných předmětů. Většina magisterských programů v evropských zemích trvá dva roky, budete mít už tedy ukončenou alespoň polovinu předmětů a také získáte čas na rozkoukání se, zlepšení v cizím jazyce a nalezení práce.

Během psaní diplomové práce, na kterou je často vyhrazen celý poslední semestr, můžete navíc po dohodě se školou a školitelem odjet zpátky domů a ušetřit další náklady. V ideálním případě si tedy budete muset z vlastní kapsy uhradit jen jeden semestr v zahraničí, což už za získaný titul stojí.

Neomezujte se na jednu zemi

Umíte výborně anglicky a chcete vystudovat v tomto jazyce? Nehledejte školu jen v anglicky mluvících zemích. Většina evropských států nabízí magisterské programy v angličtině. Srovnejte si životní náklady v jednotlivých zemích a výši školného a rozhodněte se podle toho. Nezapomeňte vzít v úvahu i to, že náklady ve velkých městech bývají vyšší než v menších městech, máte v nich ale větší šanci na získání práce.

Zkušenosti s magisterským studiem v zahraničí si můžete přečíst v článku Studium ve Švédsku - Luleå.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
Zkušenosti
Autor: Simona (21.10.2008)
Ahoj, studoval jste takhle někdo magistra? Vážně se to dá finančně zvládnout? Na kolik asi přijde měsíc života v Anglii?
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Hlavní článek:

Studium v zahraničí

Zkušenosti našich čtenářů

Erasmus v Gironě – Universitat de Girona

Nazkušenou.cz on Facebook