Chci si nechat zařídit studium v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur a škol zajišťujících studium v zahraničí Anglie, Austrálie, Irsko, USA Německo, Velká Británie, EU, Kanada
více informací»

Chci přímo kontaktovat zahraniční jazykové školy

Seznam spolehlivých zahraničních jazykových škol. Angličtina, němčina, francouzština, ruština, španělština…
více informací»

Chci si nechat zařídit práci v zahraničí

Seznam našich spolehlivých agentur zajišťujících práci v zahraničí - krátké pracovní pobyty i zaměstnání, au-pair, letní tábory, práce na farmách…
více informací»

Jak poslat balík domů odkudkoliv ze světa

Málokdo potřebuje poslat balík ze zahraničí do České republiky častěji než párkrát za život… Takže když už se tak stane, většina lidí si není jistá v kramflecích. A proto jsme připravili článek, který shrnuje to nejdůležitější, co potřebujete vědět při posílání zásilek domů.

Clo a daň mimo EU

Pokud budete posílat balík v rámci Evropské unie, o clo a daň se nemusíte starat, takové zásilky zdanění ani proclení nepodléhají.

Pokud ale posíláte zásilku ze země mimo Evropskou unii, zvažte, jestli se přeprava vůbec vyplatí, tedy jestli a kolik odvede příjemce zásilky celnímu úřadu na cle a DPH. To záleží na hodnotě zásilky:

  • DPH (aktuálně 21 %) se odvádí z každého balíku, jehož hodnota přesáhne 22 eur.
  • Clo se odvádí z každého balíku, jehož hodnota přesáhne 150 eur. Jeho výše se pohybuje mezi 3–11 % a záleží na obsahu balíčku. Zásilky obsahující alkohol či tabák podléhají clu bez ohledu na hodnotu.
  • Balík, který posílá soukromá osoba jiné soukromé osobě, lze označit jako dárek. Pak je zásilka osvobozena od cla i DPH do hodnoty 45 eur. Pokud je clo vyměřeno, počítá se až z částky přesahující 45 eur.

Příklad pro lepší představu: Pokud pošlete balík v hodnotě 40 eur, příjemce bude muset uhradit 21% daň, ale clo vyměřeno nebude. Pokud bude balík směřovat od jedné soukromé osoby ke druhé a bude označen jako dárek, nebude se platit ani daň.

Do hodnoty zásilky se počítají také náklady na dopravu mimo EU a případné pojištění. Do základu pro výpočet daně se zahrnuje poštovné po EU a clo (pokud je vyměřeno). Daň a clo platí příjemce celnímu úřadu.

Komerční faktura

Hodnota balíčku se určuje podle údajů na komerční faktuře, která musí být přiložena v každém balíku putujícím ze země mimo Evropskou unii a to i v případě, že zásilka není komerční povahy. Co na takové faktuře nesmí chybět?

  • Celé jméno a adresa odesílatele i příjemce
  • Telefonní číslo odesílatele i příjemce
  • Incoterm (ve většina případů konkrétně DAP – více informací zde)
  • Důvod exportu
  • Úplný popis předmětu (co je to za předmět, k čemu je používán)
  • Harmonizovaný tarifní kód (pokud je znám)
  • Země původu (kde byl předmět vyroben) pro každou položku
  • Počet kusů, cena za kus, celková cena každé položky
  • Počet balíčků a celková hmotnost
  • Datum a podpis odesílatele

Fakturu můžete vyplnit a vygenerovat na této stránce.

Co a jak při podání balíků na poště

Asi první možnost, která každého při posílání balíku napadne, je jít na poštu. Tato varianta má ale hned několik nevýhod:

  • Pravděpodobně budete čelit problémům s dorozumíváním se. Může se tak stát, že se s pracovníkem za přepážkou špatně pochopíte a zásilka skončí jinde, nebo se ztratí úplně.
  • Spoustu času strávíte ve frontách – v tomto jsou si všechny pošty světa rovny.
  • Za dopravu zaplatíte přemrštěnou částku, aniž by se to promítlo do kvality služeb.

Klasická pošta vám může vytrhnout trn z paty snad jen v případě, že balík potřebujete předat k expedici co nejdříve, bez ohledu na celkovou dobu přepravy. Jakmile zásilku předáte na druhou stranu pultu, nemusíte se už dál starat.

Jestliže se rozhodnete poslat balík touto cestou, věnujte pozornost správnému nadepsání zásilky.

  • Pokud píšete rukou, pište čitelně, latinkou, hůlkovým písmem. Nepodtrhávejte poštovní směrovací číslo a název pošty. Nepište červenou barvou.
  • Pokud je adresa psána na počítači, nesmí být písmo menší než 0,25 cm.

Poslání balíku s přepravní společností

Podstatně jednodušší volbou je poslat balík s jednou z přepravních společností jako je např. FedEx, TNT, GLS atp. Odpadá vystávání ve frontě, minimalizuje se hrozba nedorozumění, a když víte, jaká je nabídka, můžete výrazně ušetřit.

Jednotlivé kroky jsou u všech společností v zásadě stejné, hlavní rozdíly spočívají především v přehlednosti objednávkového procesu a množství související byrokracie. Pokud hledáte službu, která celý proces zjednodušila pro maximální pohodlí a přehlednost, zkuste DeliBarry.

Český startup má výhodné smlouvy se zavedenými dopravci, díky kterým dokáže nabídnout neobvykle levné poštovné bez vlivu na kvalitu. Navíc si ale zakládá na pohodlí používání – stačí do kalkulačky na úvodní stránce zadat destinaci, rozměry, váhu zásilky a vyplnit údaje o adresátovi. Nakonec zaplatíte kartou a počkáte na kurýra, který si zásilku vyzvedne, kdekoliv řeknete.

A kdyby nastal jakýkoliv problém, nebo jste jen potřebovali s něčím poradit, přijde vhod česky mluvící podpora, na kterou se můžete kdykoliv obrátit.


Sdílet tento článek

Byl pro Vás článek užitečný?

  

Diskuze k článku

Chcete sledovat diskuzi ke článku e-mailem?
K článku zatím nejsou žádné komentáře. Chcete-li vložit komentář, klikněte na tlačítko Nový komentář.
 
Hledání v článcích

Hledejte například: Austrálie, studium v Anglii, Au-pair, práce v Německu, (jméno agentury), Erasmus, brigáda...



oblibene

RSS Odebírat novinky přes RSS/XML

Nazkušenou.cz on Facebook